STP Timișoara Forum: Investitii diverse - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 71
  • 72
  • 73
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Investitii diverse De mica anvergura Evaluare topic: -----

#1441 Useril este offline   Gioco 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 februarie 2019 - 18:48

Citeaza

347/05.02.2019 plan de încadrare în zonă scara 1:5000, plan de situaţie scara 1:500, extras CF 446345 Timişoara, nr. cad. 446345, 446345-C1 (poziţie transcrisă din CF 408544 Timişoara) OVIDIU BRÎNZAN reprezentant SC SAIF-TIM SA CF 446345 (zona strada ARISTIDE DEMETRIADE) nr.- bl.- sc.- et.- ap.- obţinerea AC - Lucrări de tip a) şi d) - Construcţii pentru locuinţe colective, comerţ şi servicii - Construire clădire locuinţe colective, spaţii comerciale şi spaţii cu altă destinaţie în regim de înălţime 2S+P+7E+4Er, amenajare incintă, accese şi împrejmuire conform PUZ aprobat prin HCL nr. 299/2008.

Într-o vreme Saif-Tim era în insolvență. La nivel de zvon la un moment dat se vorbea că Țiriac ar fi fost interesat să cumpere pachetul majoritar de acțiuni.

Un articol oarecum off-topic... http://timisplus.ro/?p=6285

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 05 februarie 2019 - 18:48

0

#1442 Userul este online   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2.394
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 07 februarie 2019 - 18:50

Vis-a-vis de Continental Anvelope (UMT) este un panou ce anunta construirea unui magazin:

Imagine atasata: 20190206_212711.jpg
3

#1443 Useril este offline   Gioco 

• Membru activ
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 25 februarie 16

Postat 07 februarie 2019 - 21:30

Acolo este planificat un (nou) magazin Lidl.
0

#1444 Userul este online   dan.s 

• Moderator
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 07 februarie 2019 - 21:39

Daca ar fi sa se faca toate anuntate, ar fi o distanta intre magazine de 500-1000m, cam prea multe Lidl, totusi.., Sa mai lase loc sa vina si altii.
1

#1445 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.083
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2019 - 22:25

Nici in Germania nu am vazut atatea... :rad_masa:
0

#1446 Useril este offline   Janto A. 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Automobilele,limbile străine,istoria şi geografia

Postat 07 februarie 2019 - 22:26

Vezi postareadan.s, la 07 februarie 2019 - 21:39, a spus:

Daca ar fi sa se faca toate anuntate, ar fi o distanta intre magazine de 500-1000m, cam prea multe Lidl, totusi.., Sa mai lase loc sa vina si altii.
Eu aş vrea să văd mai multe magazine Kaufland,de exemplu.
0

#1447 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.083
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2019 - 22:27

Mie imi placea Real.
1

#1448 Userul este online   dan.s 

• Moderator
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 07 februarie 2019 - 23:16

Eu inca mai astept ceva nou, Cora, Aldi, Spar/ Interspar spre exemplu.

Apropo, Kaufland si Lidl aparțin aceluiași grup.
1

#1449 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.090
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 07 februarie 2019 - 23:35

Strict legat de Real eu mereu am avut experiente super negative cu ei. Dar vorbim de perioada 2005 - 2010. Anyway...pe acea vreme nu existau multe variante de magazine mari si avand si un job care imi umplea din plin timpul preferam sa merg sambata dupa masa sau duminica dimineata si sa cumpar pentru o saptamana. Mergeam la Real in Calea Aradului chiar langa Selgros unde acum s-au pus cei de la Auchan. Vreau sa va spun ca desi cand puneam in carucior adunam preturile in minte rotunjind in sus..adica daca luam iaurt de 4.50 lei socoteam 5 lei...cand ajungeam la casa mereu era cu 20% in plus fata de calculul meu mental "umflat" deja ...la 300 de lei cumparaturi ajungeam sa platesc 370 de lei ca exemplu...
Nu suportam casele lor de marcat ciudate care aveau ecran doar spre casier si nu si spre client (in acea perioada vorbesc) si faptul ca sub pretextul "e coada mare" pentru ca din 10 case de marcat lucrau 3 ...graba graba...si te trezeai furat...zambind. Bomboana pe coliva a fost cand in 2008 am facut niste cumparaturi mai mari inainte de Craciun si am ajuns de la un pret calculat mental de 550 lei la 900 lei ??.

Asa cum puteti ghici cand am ajuns acasa chiar am facut contabilitatea cumparaturilor, am luat bonul la mana (bon pe care de multe ori il aruncam ca doar bani erau criza nu venise...prostie de cumparator captiv din partea mea ..) si ce credeti voi ca am aflat? Ca iaurtul care era la "oferta" cu 4 lei sa zicem (chiar nu mai stiu cat costa in 2007) mi s-a pus pe bon cu 6 lei...ca luasem 10 iaurturi si mi se pusesera pe bon 15...si tot asa...am inteles ca asta era furatura de magazin cu acordul conducerii...nu banii casierului...isi acopereau asa pierderile operationale...banii curgeau...mana si suna....vorba soferului. Plus ca Real fiind in acelasi grup comercial cu reteaua Metro la acel moment tot pestele proaspat de la Metro care nu se vindea in 2 zile devenea peste "proaspat" si "la oferta" in reteaua Real...si exemplele pot continua pe masura ce imi amintesc de ele.

Ca sa concluzionez pentru mine experienta de a cumpara de la Real a fost una in care m-am simtit furat si inselat la modul maxim. Din pacate vad ca si actualul Auchan le copiaza obiceiul...duminica trecuta dimineata la ora 8 cand au deschis ma miram de ce angajatii aduna de pe standuri caserolele cu carne macinata si pana m-am intors la raionul de carne nu mai era nici una....ei...pana m-am mai invartit pe acolo...au reaparut in standuri dar cu termen de valabilitate schimbat...surprize surprize.....
0

#1450 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.671
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 08 februarie 2019 - 00:37

Vezi postareadan.s, la 07 februarie 2019 - 18:50, a spus:

Vis-a-vis de Continental Anvelope (UMT) este un panou ce anunta construirea unui magazin:

Atasament 20190206_212711.jpg

Parcela de linga calea ferata? Acolo era planificat un pasaj peste calea ferata... Imagine postata
Imagine atasata: Lidl Continental - g00gle earth.jpg

0

#1451 Useril este offline   IlieB 

• Membru activ
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 08 februarie 2019 - 08:06

Sunt curios cum vor face accesul spre acest LIDL daca e pe acea parcela. Daca se va intretaia cu dumul princip[al (un semafor, un sens giratoriu) se vor forma iar cozi si aglomeratie.
0

#1452 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.831
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 februarie 2019 - 14:35

Nu mi se pare o locatie bine aleasa pentru un Lidl (sau orice alt supermarket) si asta deoarece numarul potentialilor clienti din zona este (foarte) redus iar atunci cand se va construi si mult trambitatul mall de la Modern, in mod cert magazinul de langa bariera isi va inchide usile...

Este doar parerea mea!...
0

#1453 Useril este offline   codrut80 

• Membru activ
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 11 februarie 2019 - 19:17

De vreo două zile o automacara gigant lucrează la clădirea Promt de la UMT, aceea înaltă. Nu am apucat nici o poza și oricum ploua destul de tare. Știe cineva ce fac?

Trimis de pe al meu Armor_2 folosind Tapatalk
0

#1454 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.831
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2019 - 23:02

Astazi am vazut-o si eu si nici eu nu-i stiu rostul...
Sunt curios sa aflu...
0

#1455 Useril este offline   dani ppp 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 06 ianuarie 15

Postat 12 februarie 2019 - 13:16

Vezi postareaBogdanTm, la 07 februarie 2019 - 23:35, a spus:

Strict legat de Real eu mereu am avut experiente super negative cu ei. Dar vorbim de perioada 2005 - 2010. Anyway...pe acea vreme nu existau multe variante de magazine mari si avand si un job care imi umplea din plin timpul preferam sa merg sambata dupa masa sau duminica dimineata si sa cumpar pentru o saptamana. Mergeam la Real in Calea Aradului chiar langa Selgros unde acum s-au pus cei de la Auchan. Vreau sa va spun ca desi cand puneam in carucior adunam preturile in minte rotunjind in sus..adica daca luam iaurt de 4.50 lei socoteam 5 lei...cand ajungeam la casa mereu era cu 20% in plus fata de calculul meu mental "umflat" deja ...la 300 de lei cumparaturi ajungeam sa platesc 370 de lei ca exemplu...
Nu suportam casele lor de marcat ciudate care aveau ecran doar spre casier si nu si spre client (in acea perioada vorbesc) si faptul ca sub pretextul "e coada mare" pentru ca din 10 case de marcat lucrau 3 ...graba graba...si te trezeai furat...zambind. Bomboana pe coliva a fost cand in 2008 am facut niste cumparaturi mai mari inainte de Craciun si am ajuns de la un pret calculat mental de 550 lei la 900 lei ??.

Asa cum puteti ghici cand am ajuns acasa chiar am facut contabilitatea cumparaturilor, am luat bonul la mana (bon pe care de multe ori il aruncam ca doar bani erau criza nu venise...prostie de cumparator captiv din partea mea ..) si ce credeti voi ca am aflat? Ca iaurtul care era la "oferta" cu 4 lei sa zicem (chiar nu mai stiu cat costa in 2007) mi s-a pus pe bon cu 6 lei...ca luasem 10 iaurturi si mi se pusesera pe bon 15...si tot asa...am inteles ca asta era furatura de magazin cu acordul conducerii...nu banii casierului...isi acopereau asa pierderile operationale...banii curgeau...mana si suna....vorba soferului. Plus ca Real fiind in acelasi grup comercial cu reteaua Metro la acel moment tot pestele proaspat de la Metro care nu se vindea in 2 zile devenea peste "proaspat" si "la oferta" in reteaua Real...si exemplele pot continua pe masura ce imi amintesc de ele.

Ca sa concluzionez pentru mine experienta de a cumpara de la Real a fost una in care m-am simtit furat si inselat la modul maxim. Din pacate vad ca si actualul Auchan le copiaza obiceiul...duminica trecuta dimineata la ora 8 cand au deschis ma miram de ce angajatii aduna de pe standuri caserolele cu carne macinata si pana m-am intors la raionul de carne nu mai era nici una....ei...pana m-am mai invartit pe acolo...au reaparut in standuri dar cu termen de valabilitate schimbat...surprize surprize.....

Bomul se verifica acolo in magazin, imediat dupa ce l-ai primit, nu se verifica acasa...
-1

#1456 Userul este online   dan.s 

• Moderator
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 13 februarie 2019 - 22:49

Citeaza

[de urmarit, poate a fost cumparata] Se demoleaza Fabrica de Zahar:

Directia urbanism , primariatm.ro (autorizatie de construire) a spus:

1259/03.10.2018 , SC ZAHAR TIMISOARA SA. , POLONA nr.2
Lucrari de tip a) - Desfiintari constructii industriale - Desfiintari constructii: C1, C2, C3, C4, C5, C6, C9, C10, C11, C12, C13, C14, C15, C17, C18, C19, C20, C21, C23, C26, C27, C28, C29, C30, C31. Sc=25557 mp, Sd=26970 mp. Zona D

Deja au disparut din ruine/ hale si se lucreaza in continuare. Terenul e unul mare, dar zona nu prea pare de cartier rezidential, asa ca presupun ca in loc va veni o alta fabrica, poate cu ceva locuinte de muncitori si de ce nu un supermarket.
0

#1457 Useril este offline   codrut80 

• Membru activ

Postat 15 februarie 2019 - 12:43

Astăzi am reușit o poză din mers. In curte am observat o grămadă de schelete metalice ( aici nu am reușit să fac vreo poza, încă...).Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 15 februarie 2019 - 12:43

0

#1458 Userul este online   dan.s 

• Moderator
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 15 februarie 2019 - 18:58

'Parterul' cladirii Asirom:

Imagine atasata: opv,ish,div-15.feb.2019-027.jpg Imagine atasata: opv,ish,div-15.feb.2019-028.jpg

1

#1459 Userul este online   buback 

• Membru activ
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 15 februarie 2019 - 20:41

De fapt cladirea separata a BCR, care se refatadizeaza. Am vazut pe undeva mai demult randarile (ori pe forum ori pe site-ul Primariei) si aratau tare bine!
0

#1460 Useril este offline   codrut80 

• Membru activ

Postat Ieri, 11:47

Tot din mers, dar mai de aproape. Văd că au mai adus încă o macara; ce-a din prim plan. In fața ei sunt multe elemente metalice. Imagine postataImagine postata

Trimis de pe al meu Armor_2 folosind Tapatalk
2

Arata acest topic

• (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 71
  • 72
  • 73
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul