Regia Autonoma de Transport Timisoara: Nemultumiri despre transport - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Nemultumiri despre transport Probleme inca nerezolvate Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Cristi 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27 noiembrie 08

Postat 23 aprilie 2010 - 09:39

As dori sa se faca o lista de probleme are RATT-ului, deja ridicate de calatori, care nu au fost solutionate. Poate asa, cineva de la RATT, o sa binevoiasca sa raspunda sau sa le remedieze :rolleyes:

Punctez eu citeva nereguli deja sesizate:

1. Amenajarea statiilor de tramvai, astfel incit tramvaiele care au aceelasi sens sa aiba statie comuna. Exista inainte, acum nu mai este (de ex. statia Banatim si Maria)
2. Validator pentru bilete numai la usa din fata ceea ce duce la aglomeratii
3. Expresul 3 - schimbarea traseului a fost gresita iar timpul dintre curse aberant de mare (o ora :huh2: ).
4. Linia 9 - sincronizarea semafoarelor astfel incit sa nu se mai faca 30 min pe 2 km
5. Sincronizarea validatoarelor cu numarul real al vehicolului. De vreo 2 zile am vazut "Linia 1" pe validator cind tramvaiul era 4.
6. Pretul biletelor in portofelul electronic mai mare decit cel de pe hirtie.
7. Publicarea statisticilor a curselor (numar de calatori, numar de curse, calatori/cursa etc) ce s-au realizat de la instalarea validatoarelor electronice
8. Publicarea intentiilor RATT de a dezvolta transportul in comun tinind cont ca un transport in comun eficient va duce la ameliorarea traficului prin oras
9. Pozitia RATT cu privire la acuzatiile privind licitatia troleibuzelor aparuta in mass media (link-ul aici)
10. Schimbarea nejustificatea a unor linii din normale in express doar pentru a fi mai scumpe

Daca cineva mai are sugestii/sesizari/nelamuriri il rog sa completeze lista.
0

#2 Useril este offline   fan 

• Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 23 aprilie 2010 - 10:35

Citeaza

1. Amenajarea statiilor de tramvai, astfel incit tramvaiele care au aceelasi sens sa aiba statie comuna. Exista inainte, acum nu mai este (de ex. statia Banatim si Maria)

Cel putin la Maria nu vad o solutie mai buna, oricum ar fi statiile tot ar trebui sa alerge calatorii dintr-o parte in alta, cel putin nu vad cum ar trebui sa opresca linia 5, 2,1,10 in aceeasi statie, tehnic e imposibil si mai mult ca sigur ca asta era si solutia cea mai agreata si de comisia de circulatie.
Privind

Citeaza

Poate asa, cineva de la RATT, o sa binevoiasca sa raspunda sau sa le remedieze
ma intreb cine vrei sa-ti raspunde aici? suntem pe un forum si nu la un birou de sesizari si reclamatii, cel mult pot fi retransmise observatiile tale mai departe. Sesizarile/solicitarile se fac in scris si se depun la registratura RATT, nu de alta dar ma gandesc ca ai avea nevoie de o pozitie oficiala care e asumata de conducatorul institutiei.
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 23 aprilie 2010 - 11:17

La problemele expuse la punctele 1, 4, 8, si 9 trebuie sa cauti rezolvare in alta parte (primarie).
Punctul 10: din moment ce legislatia si regulile transportului urban o permite, nu trebuie cautata alta justificare pentru modificarea liniilor in linii expres. Restul problemelor sunt cunoscute si RATT incearca sa le rezolve.
0

#4 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.251
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 aprilie 2010 - 11:50

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 09:39, a spus:

Punctez eu citeva nereguli deja sesizate:

Daca cineva mai are sugestii/sesizari/nelamuriri il rog sa completeze lista.

Exact ce ceri acum, asa era inainte de "modernizare" si era logica acea varianta. Cu ocazia modernizarii s-au dat lucrurile peste cap. Proiectantul si beneficiarul nu s-au gandit nici 5 minute la acest aspect. Poate peste 20 - 25 de ani cu ocazia unei alte modernizari, vor fi repuse peroanele acolo unde le-ar fi locul,... adica pentru aceeasi directie de mers, acelasi peron...atat de simplu...
0

#5 Useril este offline   Cristi 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 23 aprilie 2010 - 14:45

Vezi postareafan, la 23 aprilie 2010 - 10:35, a spus:

Cel putin la Maria nu vad o solutie mai buna

Acum citva ani exista o solutie :rolleyes:

Vezi postareafan, la 23 aprilie 2010 - 10:35, a spus:

suntem pe un forum si nu la un birou de sesizari si reclamatii, cel mult pot fi retransmise observatiile tale mai departe. Sesizarile/solicitarile se fac in scris si se depun la registratura RATT, nu de alta dar ma gandesc ca ai avea nevoie de o pozitie oficiala care e asumata de conducatorul institutiei.

Nu sintem pe un forum de socializare, sintem pe forumul oficial al RATT.
Ca orice forum oficial, postarile userilor cu "RATT" in nick trebuie sa reprezinte pozitia oficiala a firmei.

In al doilea rind, cum telefonul verde nu functioneaza (cel putin in ziua cind am sunat eu n-a raspuns nimeni) si nu am timp de pierdut sa depun reclamatii scrise la registratura, prefer forumul asta sa expun neajunsurile.
0

#6 Useril este offline   Cristi 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 23 aprilie 2010 - 14:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 aprilie 2010 - 11:17, a spus:

Punctul 10: din moment ce legislatia si regulile transportului urban o permite, nu trebuie cautata alta justificare pentru modificarea liniilor in linii expres.

:rolleyes: N-am zis ca e ilegal. Am zis ca e nejustificat. Cum nejustificate sint si mizeria din tramvaie, timpul mare dintre curse etc, chiar daca nu e nimic ilegal.
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.539
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 23 aprilie 2010 - 17:38

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 14:45, a spus:

Nu sintem pe un forum de socializare, sintem pe forumul oficial al RATT.
Ca orice forum oficial, postarile userilor cu "RATT" in nick trebuie sa reprezinte pozitia oficiala a firmei.

Fiecare membru poate reprezenta funcţia pe care o deţine. Dl. Florin când vorbeşte despre planificarea vehiculelor o face ca simplu forumist, nefiind în măsură să intervină în acel departament; poate cel mult să le transmită sugestii. La fel cum ar fi ilogic ca Dl. Ilies să vă răspundă la reclamaţii de trafic.

In al doilea rind, cum telefonul verde nu functioneaza (cel putin in ziua cind am sunat eu n-a raspuns nimeni) si nu am timp de pierdut sa depun reclamatii scrise la registratura, prefer forumul asta sa expun neajunsurile.

Funcţionează până la ora 15, dacă nu mă înşel, şi vinerea până la 14.

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 14:50, a spus:

:rolleyes: N-am zis ca e ilegal. Am zis ca e nejustificat. Cum nejustificate sint si mizeria din tramvaie, timpul mare dintre curse etc, chiar daca nu e nimic ilegal.

Justificarea vine din lungimea liniilor combinat cu numărul mic al călătorilor. Teoretic. În practică E7 e uneori supraplin, E1 e mereu plin .. dar mă opresc aici :huh2:
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 23 aprilie 2010 - 18:45

Aici gresesti! Am scris in repetate randuri: ce scriu este parerea/opinia mea. Daca raspunsul este unul oficial scriu in partea de jos acest lucru si specific din partea carui serviciu vine acest raspuns. In partea de jos a semnaturii scrie cu ce ma ocup in cadrul forumului. Imi cer scuze daca s-a inteles ca ce scriu este pozitia oficiala a firmei si sper ca acum s-au lamurit lucrurile.
Totusi, chiar daca nu raspund sau nu scriu pe forum, ai fi uimit sa sti cate persoane cu putere de decizie, citesc sugestiile de pe acest forum.

P.S. Nu am interzis utilizarea initialelor RATT in nick name, deci mai avem cativa membri care le-au utilizat, fara a fi angajati ai RATT.
0

#9 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.251
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 aprilie 2010 - 00:31

In principiu Cristi are dreptate cu nemultumirile lui, pot sa zic ca sunt si ale mele, insa din cate stiu eu, acest forum nu este forumul oficial al RATT-ului,... de reclamatii, poate doar "orientativ". Eu il consider ca un forum al iubitorilor de mtc-uri, probabil ca multi membri ai forumului si-au inchipuit altceva sau nu-si pot inchipui ca exista asemenea persoane, "iubitoare" de tramvaie, firobuze, autobuze,...iar faptul ca avem printre noi si angajati ai Ratt-ului, chiar administratori ai forumului, nu poate decat sa ne imbucure, pentru ca fara ei forumul ar fi fost mult, mult mai "sarac", ei reprezentand legatura dintre cei din afara si cei din interiorul regiei. Probabil ca aceasta confuzie provine si din faptul ca se poate pleca spre forum de pe pagina oficiala a RATT-ului...
Pe de alta parte, in multe din nemutumirile lui Cristi (si ale mele), nu se face vinovat RATT-ul, ci PRIMARIA cu comisia ei de CIRCULATIE...
RATT-ul este in schimb vinovat pentru remontarea validatorului de bilete la prima usa, acest lucru il consider o gafa,... s-au si postat o gramada de argumente contra...
Putem deasemenea considera RATT-ul vinovat si pentru faptul ca au acceptat "modernizarea" cu peroanele puse invers,...un lucru elementar in transportul in comun urban...
Putem considera Ratt-ul "vinovat" pentru vagoanele de tramvai imbacsite de mirosuri ciudate...si daca s-ar cumpara tramvaie noi si n-ar fi "curatate" in interior din cand in cand, si ele s-ar imbacsi de ...
0

#10 Useril este offline   AndPa 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 24 aprilie 2010 - 16:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 aprilie 2010 - 11:17, a spus:

La problemele expuse la punctele 1, 4, 8, si 9 trebuie sa cauti rezolvare in alta parte (primarie).
Punctul 10: din moment ce legislatia si regulile transportului urban o permite, nu trebuie cautata alta justificare pentru modificarea liniilor in linii expres. Restul problemelor sunt cunoscute si RATT incearca sa le rezolve.

Cel putin referitor la punctul 4 ar fi fost de dorit ca RATT-ul sa sesizeze singur primaria, fara a fi necesara interventia / plangerile calatorilor. Oricum, o sesizare oficiala venita de la regia de transport in comun ar avea un impact cu mult mai mare decat o sesizare facuta de un simplu cetatean...
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 24 aprilie 2010 - 20:26

Aceasta decizie (de a cere sau nu modificarea timpilor semafoarelor) o pot lua doar cei care participa din partea RATT, in comisia de circulatie.
0

#12 Useril este offline   AndPa 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 24 aprilie 2010 - 21:40

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 aprilie 2010 - 20:26, a spus:

Aceasta decizie (de a cere sau nu modificarea timpilor semafoarelor) o pot lua doar cei care participa din partea RATT, in comisia de circulatie.

Cred ca multi de aici de pe forum (precum si majoritatea calatorilor si vatmanilor de pe linia 9) ar fi dorit ca raspunsul anterior sa sune ceva de genul:

"Participantii din partea RATT in comisia de circulatie au cerut (in repetate) randuri sincronizarea si pentru tramvaie a semafoarelor de pe bulevardul Liviu Rebreanu"

Sau macar "Participantii din partea RATT in comisia de circulatie vor cere in sedinta din data xx:xx:xxxx sincronizarea semafoarelor...."
Iar daca a cerut deja sincronizarea si a fost refuzata sa vina cu un comunicat de presa in care sa prostesteze vehement impotriva deciziei comisiei cu justificarea ca "prin actiunea de a nu sincroniza semafoarele de pe bulevardul Liviu Rebreanu comisia favorizeaza cresterea aglomeratiei (si chiar si a poluarii) in municipiul Timisoara prin orientarea potentialilor calatori cu mijloacele de transport in comun spre masinile proprii"....

Sau si mai bine ar fi fost ca dupa aparitia pe posturile de televiziune a stirii din partea primariei conform careia "unda verde de pe bulevardul Liviu Rebreanu functioneaza foarte bine si se doreste extinderea metodei si la alte artere de circulatie" RATT-ul sa fi iesit cu o contra stire in care sa sublinieze sincronizarea proasta a semafoarelor pentru tramvaie, subliniind din nou ca actiunea primariei a dus la cresterea traficului prin defavorizarea mijloacelor de transport in comun....

Cel putin asta e parerea mea... :nu: :mellow:...si speranta ca vom primi in cel mai scurt timp un astfel de raspuns!!!!
0

#13 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 24 aprilie 2010 - 22:07

+1 AndPa.
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 24 aprilie 2010 - 22:56

Nu stiu daca s-a discutat despre asta in comisia de circulatie. Daca voi afla ceva, bineinteles ca va voi anunta.
0

#15 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold
  • Postari: 2.309
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 aprilie 2010 - 18:39

Vezi postareadAImon, la 24 aprilie 2010 - 22:07, a spus:

+1 AndPa.

Pt AndPa şi dAImon.
Departe de mine gândul de a lua apărarea celor din primărie. Dimpotrivă, chiar!
Totuşi, dacă analizăm mai atent situaţia din teren, constatăm că avem de-a face cu o întreagă paletă de probleme.
1. Unda verde este funcţională doar pt maşini, şi doar pt sensul AEM - Calea Şagului. E aproape imposibil de asigurat fluenţa perfectă în ambele sensuri.
2. B-dul Rebreanu este destinat cu precădere transportului auto, în lipsa centurii de sud a oraşului. Toate TIR-urile care traversează oraşul în, şi dinspre, direcţia sud, sunt obligate să 'calce' bulevardul. S-a acordat prioritate problemei mai stringente.
3. Ciculaţia tramvaielor de pe linia 9 are de suferit doar atunci când parcurg sensul către Dâmboviţa. La întoarcere, opririle la semafor sunt mai puţine şi mai scurte.
4. Graficul liniei 9 a fost regândit de aşa natură, încât să le facă posibilă vatmanilor, încadrarea în acesta. S-a mărit şi numărul trenurilor de pe linia 9. Frecvenţa este de 10 - 11 minute. Înainte vreme, era de 15 minute.
5. Toţi şoferii sunt mulţumiţi de felul în care s-a soluţionat problema. Chiar şi la orele de vârf, nu se staţionează la un semafor decât un singur ciclu.
Adevărul e, că nu poţi împăca şi capra şi varza, în acelaşi timp. Eu am renunţat la călătoria cu tramvaiul 9, deoarece am constatat că ori cu tramvaiul, ori pe jos, tot în 32 de minute ajung din "Soarelui" în Calea Şagului. Şi când mă gândesc că vine vara, cu temperaturile ei toride, şi tramvaiele saună, mă felicit pt idee. Plus, că de când am apelat la mersul pe jos, am scăpat de 10 kilograme fără a apela la vreo dietă. Şi culmea! A început să-mi placă.
0

#16 Useril este offline   AndPa 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 25 aprilie 2010 - 19:26

Vezi postareaemilut, la 25 aprilie 2010 - 18:39, a spus:

Pt AndPa şi dAImon.
Departe de mine gândul de a lua apărarea celor din primărie. Dimpotrivă, chiar!
Totuşi, dacă analizăm mai atent situaţia din teren, constatăm că avem de-a face cu o întreagă paletă de probleme.
2. B-dul Rebreanu este destinat cu precădere transportului auto, în lipsa centurii de sud a oraşului. Toate TIR-urile care traversează oraşul în, şi dinspre, direcţia sud, sunt obligate să 'calce' bulevardul. S-a acordat prioritate problemei mai stringente.
3. Ciculaţia tramvaielor de pe linia 9 are de suferit doar atunci când parcurg sensul către Dâmboviţa. La întoarcere, opririle la semafor sunt mai puţine şi mai scurte.

Pai situatia nu e chiar asa...daca e sa aleg oricare dintre statiile sagului, ranetti sau brancoveanu, punand si timpul de deplasare pana in statie, imi iese cam acelasi timp total de cand plec de acasa pana cand ajung la destinatie (precizez ca cea mai apropiata statie de mine este cea de la sagului). Mai precis, intre sagului si brancoveanu tramvaiul face in jur de 10 minute (asta daca nu cumva vatmanul trece pe rosu la intersectia cu hebe...). Aceeasi distanta o parcurg pe jos in vreo 10 - 15 minute (distanta este sub un kilometru).
Sincer, nu am constatat nici o diferenta intre durata stationarilor la semafor mergand inspre si dinspre sagului, iar in privinta numarului de semafoare, tot la atatea sta, poate cu exceptia celui de la billa pe care uneori il prinde pe rosu venind dinspre AEM.
Iar in ce priveste utilizarea lui liviu rebreanu pe post de centura este OK...tocmai de aia sincronizarea si pentru tramvai (adica sa aiba si tramvaiul verde in timp ce au si masinile verde) nu ar crea nici o problema, majoritatea traficului desfasurandu-se pe directia E - V. Singurele intersectii mai mari ar fi sagului, brancoveanu si la martirilor - spital (dar oricum de la martirilor incolo nu mai e problema). Partea care pune probleme este ca semafoarele stau pe rosu tocmai la intersectiile mici - hebe, ranetti, ulpia traiana, salcamilor, cosminului unde nu se intampla practic nimic cu traficul de pe rebreanu...E ok sa stationeze la brancoveanu sau drubeta...in rest este risipa de timp.
Frecventa tramvaiului nu ma deranjeaza, ma deranjeaza faptul ca dupa ce ma urc in el stau prea mult la semafoare... si sincer, si asta este unul dintre motivele pe care il folosesc cu precadere doar dimineata, de la lucru prefer sa vin pe jos chiar daca fac in jur de 5km (si asta este si motivul pentru care nu merita sa-mi fac abonament si circul cu bilete - sunt un calator frecvent, dar nu suficient de frecvent pe aceeasi linie).
0

#17 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.680
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 aprilie 2010 - 23:13

Vezi postareaemilut, la 25 aprilie 2010 - 18:39, a spus:

4. Graficul liniei 9 a fost regândit de aşa natură, încât să le facă posibilă vatmanilor, încadrarea în acesta. S-a mărit şi numărul trenurilor de pe linia 9. Frecvenţa este de 10 - 11 minute. Înainte vreme, era de 15 minute.

Emilut graficul pe care il are acum linia 9 este de 62 de minute de luni pana vineri si 55 de minute sambata si duminica. Ei tot au cerut ca graficul sa fie de 65 de minute, dar se pare ca cei de la RATT nu vor sa mai acorde cele 3 minute de care au nevoie. Inainte sa fie semafoarele(care sunt 13 la numar) tura liniei 9 de la Dambovita pana la AEM si retur era de 45 de minute. Deci este o diferenta de 17 minute. Numarul trenurilor de pe linia 9, nu sa marit de loc, acestea fiind tot atatea ca si pana acum(5 trenuri). Dimpotriva frecventa este total viceversa cum ai spus tu, adica 13-15 minute acum. Inainte venea in 10-11 minute.
0

#18 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 25 aprilie 2010 - 23:56

Daca stau sa ma gandesc bine :eusa_think:, cred ca tuturor le-ar fi mai bine fara semafoare la tramvai dar cu interzicerea de a coti la stanga - doar semafor scurt pentru cei de pe strazile laterale.

Am sa numar intr-o zi de curiozitate, din cate am vazut in trecere as zice ca nu sunt foarte multi cei care au nevoie de a face stanga pe-acolo.
0

#19 Useril este offline   Cristi 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 26 aprilie 2010 - 09:12

Problema semafoarelor la tramvaiul 9 este ca nu are verde cind masinile au verde la mers inainte (citeva minute) si are verde doar pentru el citeva secunde. Aici e problema. Ar trebui ca si tramvaiul sa aiba verde cind au si masinile verde. Orice sofer care ar vrea sa faca stinga ar trebui sa fie atent si la tramvai daca nu e prea mult pentru el.

Vezi postareaAndPa, la 24 aprilie 2010 - 21:40, a spus:

Cred ca multi de aici de pe forum (precum si majoritatea calatorilor si vatmanilor de pe linia 9) ar fi dorit ca raspunsul anterior sa sune ceva de genul:

"Participantii din partea RATT in comisia de circulatie au cerut (in repetate) randuri sincronizarea si pentru tramvaie a semafoarelor de pe bulevardul Liviu Rebreanu"

Sau macar "Participantii din partea RATT in comisia de circulatie vor cere in sedinta din data xx:xx:xxxx sincronizarea semafoarelor...."

Exact asta astept de la RATT.

Cit despre amenajarea statiei Banatim, nu RATT-ul este responsabil? Daca este tot Primaria, as vrea sa aud si un comunicat de genul: "Participantii din partea RATT in comisia de circulatie au cerut (in repetate) randuri reamenajarea statiilor Banatim, Maria etc pentru a falicita calatorilor un mers cu mijloacele de transport in comun mai putin periculos".
0

#20 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 554
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 aprilie 2010 - 12:00

@Viktor:
Diferenta de la 55 la 62 de minute se datoreaza prelungirii traseului pana la Ciarda Rosie. Semafoarele au lungit timpul/tura cu 10 minute (de la 45 la 55). Vatmanii cer pe buna dreptate tura de 65 de minute. Tin minte ca pe vremuri, diferenta de timp/tura intre linia 4 si fosta linie 10 era exact de 10 minute (timp pentru tronsonul AEM - Ciarda Rosie si retur).

In ceea ce priveste numarul de trenuri, emilut are perfecta dreptate. Pe vremea cand timpul/tura la linia 9 era de 45 de minute, erau 3 trenuri (interval de 15 minute), cu exceptia orelor de varf (erau 2 varfuri pe linia 9, intre T1 si T2, si intre T3 si T1), astfel ca la orele de varf, intervalul devenea 7-15 minute. Dupa introducerea "undei verzi" (din pacate doar pentru masini) pe Rebreanu, tura a devenit de 55 de minute, si s-a suplimentat numarul de trenuri la 5 (interval de 11 minute), unul dintre trenuri retragandu-se in depou la ora 16(?) - intervalul devenind de 13-14 minute dupa aceasta ora. In schimb, s-au scos varfurile. Acum, la 62 de minute/tura, sunt tot 5 trenuri (deci interval de 12-13 minute).

La fel are emilut dreptate si la punctul 3. Timpul AEM-Dambovita este mai mare decat timpul Dambovita-AEM. Am circulat destul de mult cu linia 9 vara trecuta, si tin minte ca faceam 18-20 de minute de la AEM la Brancoveanu, si 12-15 minute de la Brancoveanu la AEM.

@Cristi
1. Referitor la amenajarea statiilor, intr-adevar, la Banatim peroanele mai exista, deci cel putin teoretic s-ar putea reveni la vechea forma de oprire in statii la linia 8. Modificarea s-a facut datorita faptului ca oricum tramvaiele de pe 8 opreau sa schimbe macazul (dar la fel fac si cele de pe 4 si 5 care vin dinspre Piata Traian). De fapt asta scoate in evidenta o alta problema, cea a macazelor, care au fost modernizate, dar merg mai prost decat cele vechi (s-ar putea adauga la lista cu probleme). La Maria e mult prea tarziu (poate la o viitoare reamenajare a intersectiei). Acolo s-a ales aceasta forma de amenajare pentru a face linia de tramvai cat mai dreapta. Inainte (la vechea amenajare) erau 2 "S"-uri pe linie, unul la pod, si unul la macaz, tocmai pentru a face loc peroanelor.

2 (si 6). Una dintre problemele cele mai discutate, si reala, dar care trebuie corelata cu punctul 6. Atata timp cat pretul biletelor electronice este mai mare decat cel al celor tiparite (la biletul cu 2 calatorii), calatorul ocazional (care adesea cumpara bilet de la chioscul de ziare), va prefera biletul de hartie => multi calatori cu bilete de hartie => multa inghesuiala la usa 1. Un alt aspect care favorizeaza biletele de hartie in cazul liniilor obisnuite (cu 1.6 lei/calatorie), este suma minima care trebuie incarcata pe portofelul electronic (8 lei = 5 calatorii). Un calator, in mod normal face un numar par de calatorii - deoarece, in general circula dus-intors (2, 4 - in cazul in care sunt 2 persoane sau schimba mijlocul de transport, 6 (mai rar), 8, etc). Faptul ca suma minima de incarcare este de 8 lei (5 calatorii) nu este foarte atractiv pentru calator. O varianta de convingere a populatiei de a trece pe portofel electronic ar fi fost pastrarea pretului de 3 lei/2 calatorii si la portofelul electronic, cu suma minima de incarcare 6 lei (2x2 calatorii, sau 3 calatorii expres). Probabil ar fi avut un succes mult mai mare decat cel actual, iar aglomeratia cauzata de mutarea validatorului pentru bilete la usa 1 ar fi fost mai redusa (parerea mea).

4. Solutii pentru rezolvarea problemei exista. Daca cei din primarie ar gandi cu atentie timpii semafoarelor de pe Rebreanu, cu siguranta s-ar putea gasi o solutie (fara sa necesite un mare efort financiar), astfel incat si tramvaiele sa prinda verde la unele semafoare. De exemplu, nu este necesar ca tramvaiele sa prinda verde la semafoarele din statii (nu ar avea rost, pentru ca oricum tramvaiul stationeaza), ci doar la cele dintre statii.

5. Aici totusi pot sa spun ca am vazut imbunatatiri, fata de perioada de inceput a acestui sistem (cand nesincronizarile erau mult mai frecvente). Din cate am inteles, nesincronizarea se produce in cazul in care validatoarele nu comunica cu OBC-ul, (necesitand astfel setarea manuala a liniei - cred ca de catre vatman/sofer), respectiv, in cazul in care vatmanul/soferul nu a deschis schimbul pe OBC (lucru care nu ar fi spre beneficiul lui). Oricum, in general se intampla numai la rezerve (care fac cate 1-2 ture pe diverse linii in aceeasi zi - si doar in cazul vreunui eveniment neasteptat) sau la tramvaiele/firobuzele/autobuzele care isi schimba linia in aceeasi zi (imediat dupa terminarea programului pe o anumita linie sunt trimise pe alta). In rest, din cate am observat eu, linia este corecta.

7. Acele statistici sunt utile in primul rand pentru RATT (desi nu sunt intotdeauna corecte), si mai putin pentru mine ca si calator. Care sunt cele mai aglomerate linii ne-a spus deja Dl. Florin, la fel cum a facut si in cazul in care cineva a intrebat orele de plecare ale vreunei linii dintr-o anumita statie :eusa_think: . In rest, eventual m-ar interesa cifrele exacte (pe mine - calator) din pura curiozitate.

10. In cazul anumitor linii Expres, schimbarea mi se pare OK si justificata : 26 - E4 (iese din oras, merge pana la aeroport; calatori putini, traseu lung cu statii lungi). 31 - E5 (calatori putini, este dedicat pentru mers la Metro, si acesta am putea spune ca iese din oras - desi acum tabla cu iesirea din oras e mai departe). 45 - E6 (iese din oras, dedicat Metro2 si PITT, calatori putini). Problema mai ciudata este la E7 si E8, care nu sunt chiar asa de putin incarcate si nu sunt dedicate unei anumite destinatii, ci mai degraba leaga 2 zone ale orasului, avand statii dese de-a lungul traseului, dar probabil ca din statisticile de incarcare si din lungimea traseului corespund conditiilor pentru a deveni linii expres.
0

Arata acest topic

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi