STP Timișoara Forum: Ziua transportatorului public local - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

Ziua transportatorului public local

#81 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 iulie 2019 - 19:37

Pai, asa stiu si eu, ca initial era o casa cu doar un etaj, la etaj fiind apartamentele lui si jos ceva birouri. Ulterior s-a adaugat inca un etaj si a devenit cladirea administrativa. Si mai tarziu, s-a construit acoperisul cu tigle de azi.

Citeaza

„Noi aveam aprobate lucrările de pe Take Ionescu prin HCL, în planul vechi de administrare, de transformare în muzeu de transport public pentru 2021. Pentru acea clădire, în care noi am avut sediu, cu spațiile pentru TESA și personal administrativ, am scos autorizație de construire acum doi ani, prin care o transformăm din sediu în casă memorială Corneliu Miklosi. O redăm muzeului, că noi oricum ne relocam activitatea de acolo. Clădirea trebuie readusă la perioada interbelică, anexa aceea de la poartă reconstruită în perioada comunistă s-a dărâmat pentru că nu făcea parte din planurile vechi”, a precizat fostul director Goia.

Sursa: libertatea, articol din 2018.
0

#82 Useril este offline   Illes Mihai 

• Moderator: Restaurare Tramvaie
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 08 aprilie 08
  • Locatia:R.A.T.T. - Serviciul Tehnic

Postat 13 iulie 2019 - 20:19

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 iulie 2019 - 19:37, a spus:

Pai, asa stiu si eu, ca initial era o casa cu doar un etaj, la etaj fiind apartamentele lui si jos ceva birouri. Ulterior s-a adaugat inca un etaj si a devenit cladirea administrativa. Si mai tarziu, s-a construit acoperisul cu tigle de azi.

Sursa: libertatea, articol din 2018.

Domnul Corneliu Miklosi avea casa lui, proprietate personală, unde locuia cu familia (nevasta și două fete). O vilă în P-ța Corneliu Miklosi (!) - nu întâmplător se numește așa !
Din păcate, clădirea a ajuns pe mâna unora, care au transformat-o în stilul neobaroc vulgar. Primăria a ratat să-și folosească dreptul de precumpărare (ca și în cazul casei Lui Mühle), respectiv să o transforme în casă memorială ...
Faptul, că s-a propus crearea unui punc memorial în fostul sediu central al RATT, poate fi lăudabil (dacă se face până la urmă ...), dar asta este cu totul altceva ...
0

#83 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 13 iulie 2019 - 20:52

Eu stiam ca avea un apartament in cladirea de care vorbim, daca nu e asa, inseamna ca circula multe legende. In cazul asta, sa faci "casa memoriala" intr-o locatie in care personalitatea respectiva nu a locuit niciodata, nu e putin in neregula?
0

Arata acest topic

• (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi