Regia Autonoma de Transport Timisoara: Cea mai mare problema a tramvaielor! - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Cea mai mare problema a tramvaielor! Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   timbo 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 03 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 decembrie 2008 - 15:20

De cateva saptamani incoace, odata cu lasarea frigului, a reaparut o problema referitoare la mijloacele de transport in comun.
Brusc, eventualele intarzieri, mizeria sau frigul din tramvaie trec pe plan secund, principalul necaz fiind acum prezenta boschetarilor in tramvaie.
In ultimele zile, fara nici o exagerare, nu am urcat in vreo garnitura de tramvai (si urc in cate 4-5 zilnic) fara sa ma intalnesc cu vreun boschetar. Si de parca mirosul pe care il emana in jurul lor nu ar fi suficient, de cele mai multe ori, acestia mai urca acompaniati de sticle de bautura sau pungi de aurolac. Numai ieri, in calatoriile cu tramvaiul m-am intalnit cu un aurolac ce dormea intins pe doua scaune dintr-un Wegmann tapitat (circula pe linia 1), cu bocancii murdari pe bancheta, iar intr-o garnitura a liniei 4 cu doi boschetari dintre care unul dormea iar celalalt isi turna tacticos dintr-o sticla de vin intr-un pahar. Intr-o alta zi, am circulat de dimineata cu 6-le, unde am intalnit un boschetar minor, bolnav psihic care urla silabe de neinteles, si facea miscari repetitive din trunhci. La pranz, ma urc din nou in 6, intamplarea a facut sa fie acelasi vagon, si surpriza, boschetarul era pe acelasi scaun, nefiind deranjat de nimeni timp de cateva ore bune.
Mai mult decat atat, atunci cand vrei sa iei atitudine, multi calatori naivi incearca sa le ia apararea, plangandu-le de mila ca e frig afara, ca nu au casa si gasindu-le alte scuze de acest gen, parca uitand ca exista insititutii in care acestia se pot refugia. Desigur multi fug de acolo, deoarece acolo nu pot se pot infrupta din delicatesele strazii: alcoolul si aurolacul.
Oare ce putem face, unde putem suna sa urce o echipa sa-i dea jos si sa-i predea politiei ?
Ar fi oportun sa existe o echipa intr-un punct fix (gen Piata Traian) si un numar de telefon unde sa se anunte prezenta acestora, numarul vagonului si linia pe care circula, urmand ca la trecerea prin punctul fix, boschetarii sa fie coborati.

P.S. Cel mai bun exemplu: ieri seara, un boschetar f cunoscut din Timisoara, ataca din senin un calator aflat intr-o statie. Politia intervine si boschetarului ii sunt gasiti in sacosa 30 de milioane provenite din cersit, si probabil zic eu furt din buzunare, precum si cartele de telefon.
http://www.agenda.ro/news/news/13948/3000-...din-cersit.html
Daca o sa va uitati la poze, sigur o sa-l recunoasteti.
0

#2 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 decembrie 2008 - 15:48

Pe linia 7 garantat e mereu un boschetar/tigan (si iarna si vara), care mereu dorm si fac ture cu tramvaiul, pana se retrage.
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 17.317
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 06 decembrie 2008 - 17:42

Singura solutie este apelul la politia comunitara. RATT nu are echipe care sa faca ordine in tramvaie.
0

#4 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.106
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 decembrie 2008 - 18:35

Un numar de telefon sau ceva? la care sa putem sa apela in caz de nevoie...
0

#5 Useril este offline   timbo 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 06 decembrie 2008 - 18:48

Dispeceratul Politiei Comunitare are tel. 968 (situatii de urgenta) sau 246.112. Problema e ca nu stiu cum or sa faca sa intercepteze pe traseu vagonul la care se face referire in sesizare. Pe langa asta, nu stiu cat de interesati ar fi de rezolvarea eventualelor solicitari. Nu prea imi pun mari sperante in ei. Oricum, o sa incerc data viitoare cand o sa ma lovesc de respectiva problema, si chiar o sa urmaresc daca or sa intervina.
0

#6 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 06 decembrie 2008 - 19:11

Sa ne anunti si pe noi sa stim cum sa reactionam.
0

#7 Useril este offline   cocaina 

• Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Locatia:timisoara

Postat 07 decembrie 2008 - 02:39

Vezi postareatimbo, la 6 Dec 2008, 15:20, a spus:

De cateva saptamani incoace, odata cu lasarea frigului, a reaparut o problema referitoare la mijloacele de transport in comun.
Brusc, eventualele intarzieri, mizeria sau frigul din tramvaie trec pe plan secund, principalul necaz fiind acum prezenta boschetarilor in tramvaie.
In ultimele zile, fara nici o exagerare, nu am urcat in vreo garnitura de tramvai (si urc in cate 4-5 zilnic) fara sa ma intalnesc cu vreun boschetar. Si de parca mirosul pe care il emana in jurul lor nu ar fi suficient, de cele mai multe ori, acestia mai urca acompaniati de sticle de bautura sau pungi de aurolac. Numai ieri, in calatoriile cu tramvaiul m-am intalnit cu un aurolac ce dormea intins pe doua scaune dintr-un Wegmann tapitat (circula pe linia 1), cu bocancii murdari pe bancheta, iar intr-o garnitura a liniei 4 cu doi boschetari dintre care unul dormea iar celalalt isi turna tacticos dintr-o sticla de vin intr-un pahar. Intr-o alta zi, am circulat de dimineata cu 6-le, unde am intalnit un boschetar minor, bolnav psihic care urla silabe de neinteles, si facea miscari repetitive din trunhci. La pranz, ma urc din nou in 6, intamplarea a facut sa fie acelasi vagon, si surpriza, boschetarul era pe acelasi scaun, nefiind deranjat de nimeni timp de cateva ore bune.
Mai mult decat atat, atunci cand vrei sa iei atitudine, multi calatori naivi incearca sa le ia apararea, plangandu-le de mila ca e frig afara, ca nu au casa si gasindu-le alte scuze de acest gen, parca uitand ca exista insititutii in care acestia se pot refugia. Desigur multi fug de acolo, deoarece acolo nu pot se pot infrupta din delicatesele strazii: alcoolul si aurolacul.
Oare ce putem face, unde putem suna sa urce o echipa sa-i dea jos si sa-i predea politiei ?
Ar fi oportun sa existe o echipa intr-un punct fix (gen Piata Traian) si un numar de telefon unde sa se anunte prezenta acestora, numarul vagonului si linia pe care circula, urmand ca la trecerea prin punctul fix, boschetarii sa fie coborati.

P.S. Cel mai bun exemplu: ieri seara, un boschetar f cunoscut din Timisoara, ataca din senin un calator aflat intr-o statie. Politia intervine si boschetarului ii sunt gasiti in sacosa 30 de milioane provenite din cersit, si probabil zic eu furt din buzunare, precum si cartele de telefon.

sal daca mai vezi unul vino la vatman in fata si spunele ca noi ii dam jos cel putin pe linia 11 tv acolo unde lucrez eu mAI mult ca daca ii vad ii dau jos oparte ma cunosc pe mine si cand ma vad si nu se mai urca ca cum se urca asa si se dau jos si multumesc ptr acasta descrieir ms sal
0

#8 Useril este offline   cocaina 

• Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08

Postat 07 decembrie 2008 - 02:42

da lam recunoascut sa carat si cu mine cu tv si ii haiotic asa vr de personaje politice prin niste jucarele de plus si pune ca ala ii basesc ala tariceanu dar mana la uram sau de sfarsit si nu intlegi ce vrea sa zica marog totusi are bani dar de unde si oare daca de aclo de la cersit ca sti cum este cand pisica doarme soarecele isi face tamblau pe masa nu
0

#9 Useril este offline   alecs 

• Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 07 decembrie 2008 - 17:44

Vezi postareacocaina, la 7 Dec 2008, 02:39, a spus:

sal daca mai vezi unul vino la vatman in fata si spunele ca noi ii dam jos cel putin pe linia 11 tv acolo unde lucrez eu mAI mult ca daca ii vad ii dau jos oparte ma cunosc pe mine si cand ma vad si nu se mai urca ca cum se urca asa si se dau jos si multumesc ptr acasta descrieir ms sal

da,nu va suparati,dar saptamana trecuta a mers un calator la vatman si L-A RUGAT!!! pe vatman sa il dea jos pe boschetar fiindca miroase ingrozitor,vatmanu a raspuns asa:asta nu e problema mea.si dupa toate acestea l-a mai si injurat bine pe calator.dar altii de ex.pe troleibuz cand s-a dus un calator,s-a dus soferul si l-a dat jos be boschetar,fara sa ii zica nimica la calator
0

#10 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 08 decembrie 2008 - 16:25

Aceasta problema am intalnit-o si eu.. si nu este drept ! Soferul din troleu are motiv deoarece si el miroase acelasi miros , dar pe vatman il daore-n....... de miros ca el in cabina lui nu simte nimic! :lol: Si pedeasupra te mai si injura...
0

#11 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.535
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 08 decembrie 2008 - 17:59

Azi eu si o prietena am fost cu 2 pana in P-ta Iosefin si am urcat eu si ea in tramvai;noi nu stiam ce miroase ca ni se facuse rau.
Daca te duci la vatman comenteaza si ca nui problema lui si cu asta iti inchide usa si o plecat

Aceasta postare a fost editata de viktor: 08 decembrie 2008 - 18:04

0

#12 Useril este offline   alecs 

• Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 decembrie 2008 - 18:24

asa este peste tot in tramvaie,dar la trloleibuze inca nu am vazut asa ceva,nu sunt aceeasi oameni?sau :mellow:
0

#13 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 261
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Interese:Sys Admin, Wen Design,SEO

Postat 09 decembrie 2008 - 16:42

Da si eu circul foarte des cu 14 mai ales si cu orice tramvai care merge spre zona Fabric si Iosefin si Gara , deci din punctul meu de vedere principalalele linii unde de fiecare data e cate cel putin un boschetar.Experienta mea urata a fost acum cateva zile pe 14 cand asteptam la Gara 14-le sa merg acasa si am luat loc , dar nu dupa mult timp m-a lovit un miros foarte urat , nu poate fi descris , aurolacu miroase a diluant cu ceo mai fi dar mirosu' te imbolnavea , nu stiu daca ma crede cineva dar chiar am coborat la a 2-a in speranta ca poate coboara ei sau se mai aeriseste caci la caldura mirosurile se propaga mai usor dar nici o sansa , am luato pe jos la plimbare si aer curat , am vazut oameni care ii dau jos de obicei dar erau vreo 5 , de parca n-ar fi de ajuns ca nu prea este loc in 14 de fel mai ocupa si ei si stanjenesc calatorii cinstiti care platesc ,eu nu-i suport , cand ii vad plec de acolo ca n-am ce face , dar daca e sa trag o linie , in tramvaie totdeauna e cate unu ce se plimba sau doarme el linistit undeva prin capatu vagonului.
Raspunsul cu Politia Comunitara la aceaasta problema mi se pare irelevant , parerea mea e ca n-o sa aiba ei timp sa rezolve o eventuala sesizare, dar sper sa ma insel.
0

#14 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.067
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 09 decembrie 2008 - 20:55

tocmai ca in tramvaie se relaxeaza si dorm, cateodata fac 2-3 ture pana sa coboare. daca stii la ce ora ajunge tramvaiul la capat de linie, cred ca e cel mai usor sa fie prinsi acolo.
0

#15 Useril este offline   timbo 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 09 decembrie 2008 - 23:45

Sa stiti ca am ramas placut surprins. Ieri, in urma unei sesizari, am vazut prima data un comunitar scotand un boschetar din mijlocul de transport.
Mai mult decat atat : http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/pol...081209-05205667
Asa ca va recomand sa sesizati cu incredere, poate poate intr-un final vom reusi sa calatorim fara a inhala pasiv aurolac sau alte halucinogene.
0

#16 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 261
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Interese:Sys Admin, Wen Design,SEO

Postat 09 decembrie 2008 - 23:49

Vezi postareaalecs, la 7 Dec 2008, 17:44, a spus:

da,nu va suparati,dar saptamana trecuta a mers un calator la vatman si L-A RUGAT!!! pe vatman sa il dea jos pe boschetar fiindca miroase ingrozitor,vatmanu a raspuns asa:asta nu e problema mea.si dupa toate acestea l-a mai si injurat bine pe calator.dar altii de ex.pe troleibuz cand s-a dus un calator,s-a dus soferul si l-a dat jos be boschetar,fara sa ii zica nimica la calator

Depinde si de ce om dai si mai depinde aici si daca mirosu ajunge la sofer sau nu .
0

#17 Useril este offline   Dr2005 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1.402
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 10 decembrie 2008 - 00:57

Interesant articol...
Menţionez că nu am nicio legătură cu publicaţia respectivă, deşi poza de acolo este a mea...

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: 2502_005_001.jpg

0

#18 Useril este offline   timbo 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 10 decembrie 2008 - 08:07

Din pacate e un obicei al celor din presa "mica", locala sa dea un google pentru imagini, dupa care sa o preia fara nicio retinere. Era frumos sa ceara si doar permisiunea autorului,in cele mai multe cazuri nu cred ca ar fi refuzati, si astfel ar avea si dreptul legal de folosire al imaginii.
0

#19 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08

Postat 10 decembrie 2008 - 11:45

Dr 2005, poti face o multime de bani cerand daune de la publicatia in cauza, care - daca nu ma insel - are patronat austriac. In afara de asta, incalcarea dispozitiilor privitoare la drepturile de autor constituie in Romania infractiune.
0

#20 Guest_Bogdan_*

• Grup: Guests

Postat 10 decembrie 2008 - 12:39

o posibila solutie ar fi incheierea unui contract intre RATT si POLITIA COMUNITARA prin care in fiecare mijloc de transport in comun sa fie 1 agent al politiei. In acest fel s-ar stopa cersetoria, furtul din buzunare, si dormitul oamenilor strazii in vagoanele de tramvai. In plus, politia comunitara ar face in sfirsit si ceva folositor pentru cetatenti ..in afara de vinarea biciclistilor sau a masinilor cu anunt de vinzare.

Arata acest topic

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi