STP Timișoara Forum: Biletele RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Ultima »

Biletele RATT

#241 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 07 aprilie 2012 - 04:15

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 aprilie 2012 - 19:30, a spus:

Pai, cum spuneam, e un bilet la supra-pret, nu un bilet normal, acesta fiind cumparat in MTC nu in statie sau la chiosc. E ca si cand ai urca in tren fara bilet si te duci la "nasu' " sa iti dea el bilet. :)

Diferenţa e că naşu' îţi dă bilet la preţ de casă dacă urci dintr-o staţie fără casă de bilete ori cu casa de bilete închisă la momentul plecării trenului.

Şi mie mi se pare umflat cu pompa tariful ăsta, mai ales în condiţiile în care chioşcurile sunt foarte puţine (să nu mai zic că în week-end sunt închise, de parcă oamenii nu circulă cu transportul în comun decât în zilele lucrătoare), iar oferta de titluri de călătorie e destul de limitată la ,,privatizaţi" (doar bilete cu o călătorie). Nu mai zic că abonamentul de o zi NU se poate achiziţiona în week-end (doar la Craiova se mai întâmplă aşa), după principiul mersul pe jos face piciorul frumos.

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 07 aprilie 2012 - 04:18

0

#242 Useril este offline   George1000 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Locatia:Braila

Postat 07 aprilie 2012 - 07:20

Am si eu o idee. Se poate lansa cumva un topic de asistenta si cine are de gand sa vina in Timisoara sa ii spuna domnului Florin in topic, domnul Florin sa lanseze comanda de abonament 1 zi, ei sa fie facut vineri pentru sambata, si sambata dimineata respectivul la ridicarea din Gara de Nord, sa il plateasca? 10 lei pretul normal +2 lei tarif rezervare?
0

#243 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.895
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2012 - 09:41

Nu e posibil. Daca regia doreste sa vanda abonamente online, o sa ia masurile necesare. (plata cu card, etc.)
0

#244 Useril este offline   cristi CFR 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 08 aprilie 2012 - 23:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 aprilie 2012 - 19:30, a spus:

Pai, cum spuneam, e un bilet la supra-pret, nu un bilet normal, acesta fiind cumparat in MTC nu in statie sau la chiosc. E ca si cand ai urca in tren fara bilet si te duci la "nasu' " sa iti dea el bilet. :up_arow:
Oricand se poate cumpara un bilet de la chiosc sau de la terti, la pret normal. (sau se poate face un "portofel")

Salut Florin, ma indoiesc ca poti cumpara bilete oricand la orice ora de la chiosc sau de la terti.

Eu am card cu abonament pe mine nu ma afecteaza, dar ii afecteaza pe cei din afara orasului.

De asemenea exista zone unde unde nu se gaseste un punc de vanzare pe o raza foarte mare.

Personal cred ca amplasarea unor automate in statii este mult mai rentabila decat in MT.
0

#245 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 08 aprilie 2012 - 23:25

Cristi, cand spuneam "oricand", nu ma refeream la orice ora ci doar la faptul ca acest bilet nu dispare, nu va fi inlocuit de cel de 5 lei. Programul chiscurilor e clar si tot atat de clar e ca sambata si duminica sunt inchise, deci nu aveam cum sa sustin asa ceva. Deci, voiam sa spun ca oricine nu doreste sa fie taxat in plus, poate oricand sa-si cumpere din timp un bilet la pret normal. La urma-urmei nu e o investitie fantastica si oricine poate avea un bilet de rezerva in portofel. (pentru o calatorie neprevazuta, la ore tarzi sau sambata si duminica)
Daca totusi apare o asemenea situatie se va putea opta la varianta biletului cu 5 lei, sau daca pare prea scump, la un TAXI.
0

#246 Useril este offline   1nt3rp0l 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12

Postat 22 mai 2012 - 11:36

de cand s-au pus in vanzare bilete pentru fiecare mtc(tramvai,firobus,expres)?
0

#247 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 22 mai 2012 - 12:29

Nu trebuie sa ti cont de aceasta inscriptionare. Pretul e acelasi si pot fi folosite pe orice linie.
0

#248 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.400
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 mai 2012 - 21:21

Teoretic se cam insista pe intrebarea pentru ce tip de MTC va trebe biletul :uimit2: ...

WTF, cu cu chestia asta? Adica acelasi pret, doar culoarea difera...
0

#249 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 22 mai 2012 - 22:11

Din moment ce n-am primit nimic de afisat pe pagina web in legatura cu biletele nu cred sa fie o problema.
0

#250 Useril este offline   1nt3rp0l 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12

Postat 23 mai 2012 - 00:02

Vanzatorul te intreaba pe ce mtc vrei biletul, am ramas uimit cand am auzit...o fi doar o politica de marketing...Acuma inteleg de ce scria pe biletele galbene " Bilet 1 calatorie tramvai"
0

#251 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.843
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 23 mai 2012 - 01:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 22 mai 2012 - 22:11, a spus:

Din moment ce n-am primit nimic de afisat pe pagina web in legatura cu biletele nu cred sa fie o problema.

Poti cere totusi utilizatorului Relatii Publice sa clarifice chestiunea, care-i motivul separarii pe tipuri de bilete daca in practica nu conteaza? Si cu ocazia asta, si ce-am semnalat vizavi de scanarea buletinului la incarcarea portofelului electronic ar merita o lamurire :uimit2:
0

#252 Useril este offline   Andy 

• Moderator
  • Postari: 2.380
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:RATT, Timișoara și zona metropolitană

Postat 23 mai 2012 - 16:58

Vezi postarea1nt3rp0l, la 23 mai 2012 - 00:02, a spus:

Vanzatorul te intreaba pe ce mtc vrei biletul, am ramas uimit cand am auzit...o fi doar o politica de marketing...Acuma inteleg de ce scria pe biletele galbene " Bilet 1 calatorie tramvai"

Sunt 3 tipuri de bilete: metropolitan, expres si 1 calatorie urban(valabil pe tramvai, troleibuz si autobuz)- de acea te intreaba vanzatorul. Biletele inscriționate "Bilet 1 calatorie tramvai" așa au fost achiziționate (vezi câteva pagini in urmă), dar sunt valabile și pe autobuz și troleibuz.
0

#253 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 23 mai 2012 - 21:11

Vezi postareadAImon, la 23 mai 2012 - 01:23, a spus:

Poti cere totusi utilizatorului Relatii Publice sa clarifice chestiunea...

Ok. I-am trimis mail. O sa postez raspunsul imediat ce-l primesc.
0

#254 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.400
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 mai 2012 - 21:36

Vezi postareaAndy, la 23 mai 2012 - 16:58, a spus:

Sunt 3 tipuri de bilete: metropolitan, expres si 1 calatorie urban(valabil pe tramvai, troleibuz si autobuz)- de acea te intreaba vanzatorul. Biletele inscriționate "Bilet 1 calatorie tramvai" așa au fost achiziționate (vezi câteva pagini in urmă), dar sunt valabile și pe autobuz și troleibuz.

Scuze, dar esti ramas in urma... Au aparut inca 2 modele, deci in total 5.
0

#255 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

• Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 mai 2012 - 10:07

Vezi postareadAImon, la 23 mai 2012 - 01:23, a spus:

Poti cere totusi utilizatorului Relatii Publice sa clarifice chestiunea, care-i motivul separarii pe tipuri de bilete daca in practica nu conteaza? Si cu ocazia asta, si ce-am semnalat vizavi de scanarea buletinului la incarcarea portofelului electronic ar merita o lamurire :)

Foruminştii întreabă, utilizatorul Relaţii Publice răspunde

Pe lângă biletele galbene pentru urban, albastre pentru expres şi albastre pentru metropolitane am decis să colorăm categoria biletelor urban. Aşadar, de luni (21 mai 2012) la toate chioşcurile RATT şi ale agenţilor parteneri se găsesc:
- bilete PURPURII pentru TROLEIBUZ
- bilete ALBASTRE pentru AUTOBUZ
- bilete GALBENE pentru TRAMVAI

CULOARE BILETELOR NU A MODIFICAT PREŢUL! Un bilet de urban (adică tramvai, troleibuz sau autobuz) costă 2 lei.

S-a optat pentru această diferenţiere coloristică pentru a avea o evidenţă a vânzării pe tipuri de mijloace de transport. De aceea aţi fost întrebaţi sau aţi auzit întrebarea "Pentru ce mijloc de transport doriţi biletul?". Colegele noastre de la ghişee şi agenţii economici au fost instruiţi să procedeze în acest fel.

Dacă aţi cumpărat un bilet purpuriu şi vă răzgândiţi, vreţi sa luaţi tramvaiul, puteţi folosi fără nicio problemă biletul purpuriu în tramvai. Biletul cu valoarea de 2 lei este valabil atât în autobuz, cât şi în troleibuz cât şi în tramvai indiferent de culoarea de pe el.

Pot să vă mai ajut şi cu alte informaţii?

Aceasta postare a fost editata de Relatii Publice RATT: 24 mai 2012 - 10:11

0

#256 Useril este offline   Andy 

• Moderator
  • Postari: 2.380
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:RATT, Timișoara și zona metropolitană

Postat 24 mai 2012 - 20:38

Vezi postareacseh_17, la 23 mai 2012 - 21:36, a spus:

Scuze, dar esti ramas in urma... Au aparut inca 2 modele, deci in total 5.
:), am abonament deci nu am mai văzut un bilet de ani buni. Se pare că mile a avut dreptate:

Vezi postareamile, la 17 martie 2012 - 21:03, a spus:

Sper sa nu apara din nou bilete cu "dedicatie" cu tramvaie, firobuze si autobuze ...
Ar fi o prostie daca (si) sunt la acelasi pret ....

Vezi postareamile, la 19 martie 2012 - 21:35, a spus:

[...]Am impresia ca Timisoara a ajuns un mare CARACAL...
Numai ciudatenii avem in oras[...]

0

#257 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.843
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 24 mai 2012 - 21:19

Vezi postareaRelatii Publice RATT, la 24 mai 2012 - 10:07, a spus:

Dacă aţi cumpărat un bilet purpuriu şi vă răzgândiţi, vreţi sa luaţi tramvaiul, puteţi folosi fără nicio problemă biletul purpuriu în tramvai. Biletul cu valoarea de 2 lei este valabil atât în autobuz, cât şi în troleibuz cât şi în tramvai indiferent de culoarea de pe el.

Pot să vă mai ajut şi cu alte informaţii?

Multumesc, este de ajuns cat sa stiu ca pot fi folosite interschimbabil :)

Nu prea inteleg cat va ajuta statistica aceasta schimbare, practic vanzarile vor reflecta intentii si nu neaparat folosirea finala. Dar nici nu ma intereseaza prea tare aceste chestiuni :ico4:
0

#258 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

• Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 mai 2012 - 09:20

Vezi postareadAImon, la 24 mai 2012 - 21:19, a spus:

Multumesc, este de ajuns cat sa stiu ca pot fi folosite interschimbabil :)

Nu prea inteleg cat va ajuta statistica aceasta schimbare, practic vanzarile vor reflecta intentii si nu neaparat folosirea finala. Dar nici nu ma intereseaza prea tare aceste chestiuni :ico4:

Colegii de la marketing îşi bat mai mult capul.
Ca o părare neoficială, îmi plac de numa culorile astea noi, au un aer de vacanţă, că tot vine vara, mă mai gândesc şi la bomboane când le văd. Pentru imagine e un plus.
0

#259 Useril este offline   nashu' 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16 martie 08
  • Interese:CFR-ist

Postat 25 mai 2012 - 20:14

Vezi postareaRelatii Publice RATT, la 24 mai 2012 - 10:07, a spus:

S-a optat pentru această diferenţiere coloristică pentru a avea o evidenţă a vânzării pe tipuri de mijloace de transport.

Statistica validarilor din vehicule nu era suficienta? Aveti computere si tehnica moderna dar le numarati la mana? :)
0

#260 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 25 mai 2012 - 20:20

Poate se doreste o comparatie intre ce s-a cumparat si ce s-a validat? (cu toate ca nu prea vad rostul unei asemenea statisticii, dar nu e domeniul meu si ii las pe cei ce se pricep. :) )
0

Arata acest topic

• (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Ultima »

1 useri citesc topicul