STP Timișoara Forum: Flame - STP Timișoara Forum

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Flame Topic dedicat " off-topic "

#841 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 3.126
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 24 februarie 2016 - 23:03

Dumnezeu cu mila ! Imagine postata Asta unde mai este?
0

#842 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.502
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 24 februarie 2016 - 23:06

Turkmenistan, in capitala lor (Ashgabat) :D
0

#843 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.247
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 februarie 2016 - 11:20

@ buback, radutm

Ma intreb daca voi urmariti stirile mai ales in perioada examenelor scolare...

In conditiile in care probele (stacheta) de examinare au fost atat de coborate de la an la an, numarul celor care "trec" bac-ul este este tot mai mic sau se mentine la un nivel extrem de scazut i-ar daca te uiti pe lucrarile lor, iti vine sa plangi...

Evident ca exista si genii insa proportia dintre genii si "analfabeti" este una de neimaginat...In timp ce o parte mica dintre candidati este formata din genii (atentie) care vor merge in continuare la studii in strainatate si vor ramane majoritatea acolo definitiv), marea majoritate a celor "analfabeti" vor ramane in tara iar consecintele acestor lucruri se vor vedea in 10-20 de ani...

Cifrele oficiale sunt acelea care spun aceste lucruri si nu sunt scoase de mine...nu sunt inchipuiri de-ale mele...

Iar cand spun "scoala comunista" n-am in vedere scoala de partid, de indoctrinare precum insinuati, ci scoala facuta in perioada comunista. Spre deosebire de voi, chiar am studiat in acea scoala, ca si parintii vostri, si ca atare nu-mi puteti spune voi cum a fost pentru ca eu chiar am fost acolo pe cand voi le stiti din povestile unora si altora...

Si cand te gandesti ca toata "pledoaria" a plecat de la asocierea nefericita din punctul meu de vedere a lui Doppler de antena comunista...cand o antena poate fi de televiziune, radio, etc., si nicidecum comunista sau capitalista... :Facepalm_emote_gif:

Pana la urma acea antena de pe muzeu sta acolo de 26 de ani in capitalism si vreo 10 de comunism. S-ar putea sa fie cazut si cablul de pe ea...Si atunci o mai putem numi "comunista"?...

PS Pana si opinia lui Doppler postata mai sus intareste intr-un fel lucrurile pe care le sustin...Asa ca mai meditati vreo 10 ani!... :eusa_think:

Citeaza

PS: ma bucur ca am terminat scoala in perioada comunista pentru ca nu am apucat harababura ce a urmat, indoctrinarea religioasa obligatorie, afacera cu manuale alternative de r**** tiparite de edituri de apartament etc etc...

PS 1 Sa n-aveti pretentii prea mari de la mine in sensul exprimarii si scrierii corecte. N-am urmat nici o facultate iar studiile cele mai inalte pe care le-am absolvit sunt de liceu si acela unul industrial, nici macar unul filologic... :D
0

#844 Useril este offline   Adian 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 232
  • Inregistrat: 22 iunie 14

Postat 25 februarie 2016 - 13:51

Cate discutii off topic de la o antena comunista. De la asta s-a ajuns si la educatia capitalista vs comunista lol :rad: Eu as sugera sa discutam despre ceea ce conteaza in acest topic, adica Muzeul Banatului. Ar fi mai interesante niste poze, niste noutati, cand se deschide...chestii din astea.

Aceasta postare a fost editata de Adian: 25 februarie 2016 - 13:53

2

#845 Useril este offline   radutm 

• Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 514
  • Inregistrat: 09 aprilie 15

Postat 25 februarie 2016 - 14:26

Discutia a fost in regula, dar cand apar luari de pozitie care fac apologia regimului comunist cred ca ele trebuie combatute cu orice pret, chiar daca se face offtopic.
0

#846 Useril este offline   buback 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 208
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 25 februarie 2016 - 18:46

Mile, pe vremea comunismului nu erau camere video la bac, iar numarul de curcani, branza, lapte, oua etc. "donate" cu "altruism" era mult mai mare decat in ziua de azi. Nu sunt elevii mai putin pregatiti acum, doar ca sistemul e mai sincer, totusi. Si pe langa asta, bacul e un indice destul de irelevant daca ma intrebi pe mine. Eu nu zic ca acum e perfect, insa nu pot sa sufar comparatiile de genul asta. Si mai ales, nu generalizarile.

Iar mie nu trebuie sa-mi spui sa ma uiti la stiri, si eu sunt "produsul" acestei scoli capitaliste; daca nu sunt analfabet, probabil cumva a batut vantul si am cazut de pe banda rulanta. Asa cum ne spui sa nu vorbim de scoala comunista din povesti, nu vorbi nici tu de cea de acum dupa ce auzi aici si acolo.

Si oricum, pe mine nu m-a deranjat atat ideea ta despre scoala romaneasca, este dreptul tau sa crezi ce vrei, ci modul in care te exprimi si atitudinea ta vis-a-vis de orice subiect, in general. Poti sa-ti exprimi parerea civilizat, fara sa cataloghezi pe toata lumea ca fiind nu stiu cum.

Aceasta postare a fost editata de buback: 25 februarie 2016 - 18:47

2

#847 Useril este offline   radub 

• --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08

Postat 16 martie 2016 - 12:54

Are doua boghiuri motoare de Combino (deci 4 motoare de la Siemens) - deh, aici nu prea aveau deocamdata alternativa pentru o si mai mare ieftineala! - si electronica de la SAERP, pantograf de la Shunk si climatizare de la Thermo King, dupa cum se vede intr-o fotografie, plus "controler" de la Schaltbau, cel mai probabil. Combinatia perfecta pentru a umple tara de astfel de mizerii de sfertotramvaie la pret ca de promotie, de 1-1,2 milioane de euro, ce vor arunca cu totul in aer orice incercare de rezolvare a problemelor de mobilitate urbana ale oraselor romanesti si de pe la alti sarantoci ca romanii. Blidar nu e prost, ci doar un speculant avar, si a vazut ce vor RAT-urile si municipalitatile, dupa experienta modernizarii pentru Timisoara: cascarabete la pret cat mai mic, astfel incat sa le inchida gurile celor care urla ca vor tramvaie noi. Si le vor avea. Dar in acelasi trafic infernal, caci nu poti sa atragi calatori noi din masini fara a avea capacitatea de transport necesara pentru asta. Bucuria prostilor, bogatia stapanilor.

In cazul in care e asa cum zice Robu, de ce ar fi trebuit sa va anunte cineva ca bantuie tramvaiul asta prin oras? Dincolo de faptul ca nu e nici un motiv ca asa ceva sa fie musai facut public, testele pentru omologare se fac in general noaptea si nu stia nici dracu' de ele. Ati vazut cumva GT4MT-urile cat au fost in teste pentru omologare? S-a aflat de acest tramvai pentru ca Florin a facut o uriasa gafa, care a starnit lumea... Nu cred ca e cazul lui Blidar sa-i para rau ca e in centrul atentiei, dar este vorba despre o relatie contractuala si, daca Astra avea o anumita strategie in privinta prezentarii publice a acestui tramvai, pe care povestea de ieri le-ar fi stricat-o, domnul Baca putea avea astazi foarte mari necazuri. Putina frana la impulsuri te poate salva uneori de mari belele in viata... E un sfat plin de bunavointa, Florin, nu interpreta altfel! In plus, sigur la RATT aveti un ROI de respectat...

Stiu ca va urma un val de porcaiala la adresa mea (iar Florin sigur ma va uri), dar imi asum riscul pentru a spune lucruri de bun simt pentru cine are asa ceva ca sa vada, sa treaca prin filtrul gandirii si sa inteleaga ca nu cu tot ce zboara se face "hap!".

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 martie 2016 - 13:20

2

#848 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.851
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 martie 2016 - 14:43

Citeaza

dupa experienta modernizarii pentru Timisoara: cascarabete la pret cat mai mic, astfel incat sa le inchida gurile celor care urla ca vor tramvaie noi

PARADOX
2

#849 Useril este offline   radub 

• --
  • PipPipPipPipPip

Postat 16 martie 2016 - 16:00

In mod evident, nu intelegi tu ceva din ce am spus eu, dar nu e vina mea, pentru ca aseara am discutat in privat cu cineva problema asta, a inteles perfect din prima si a fost intru totul de acord. Si e tot din Timisoara, deci nu e nevoie de traducator moldovenesc-banatean. Asadar, pentru ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda, tradu din limba ta in limba mea ce anume doresti, ca sa stiu ce trebuie sa-ti desenez...
--------------------------------------------------
Daca ma iei iar cu modernizare vs. tramvai nou, stai cuminte, ca nu modernizarea era problema la care faceam referire. Tot ce am spus de-a lungul timpului este si ramane cat se poate de corect, si asa li se pare inca si nemtilor, care tot nu s-au lasat de modernizari, deci nu are cu ce sa ma convinga Gigi de la Timisoara - citeste din reviste sau de pe site-uri de specialitate! Problema e ce a inteles un nene proprietar de fabrica, ca efect colateral, din proiectul ala, adica, "daca tot le-am facut alora din Timisoara un tramvaiut de jucarie aproape nou cu 800 de miare, ce-ar fi sa fac unul chiar nou si cu podea joasa, dar la fel de micut, pe care l-as putea da cu 1 milion - 1 milion 200, si care s-ar putea sa le surada primarilor si RAT-urilor romanesti care n-au bani sa-mi cumpere Imperiile?!" Abia asta e o prostie uriasa, pentru ca, intre 1,2 milioane pe microtramvaiul asta si 1,5-,1,6 pe o Pesa ca la Cluj (nu zic de Imperio, ca doar ne-a amenintat Blidar ca pret promotional ca la Arad nu va mai vedea nici un alt oras la Imperiile lui, asa ca...), categoric e aberant sa dai bani pe puta aia de furnica cu 2 module, care nu face decat sa provoace maimutele sa aplaude frenetic, dar nu rezolva nimic pe termen mediu si lung (se cumpara un numar de cateva zeci de astfel de tramvaie, se inlocuieste astfel o parte a parcului, maimutele plescaie multumite, si cam asta a fost cu tramvaiele noi pentru o lunga perioada de timp, iar problemele de mobilitate urbana raman aceleasi, dupa cum am spus mai sus). Pe de alta parte, modernizarea, intai de toate, presupunea ca produsul va costa o jumatate de milion de euro si va rezolva pe termen scurt si mediu problema parcului dezastruos de tramvaie si, colateral, antrena si personalul pentru partea a doua a refacerii parcului, adica tramvaiele noi ce urmau sa fie cumparate pe termen mediu si lung. Cum am zis de un miliard de ori, dar unii dintre voi nu vreti sa pricepeti, daca ar fi lucrat doar EP VFU Pascani, ati fi avut un tramvai modernizat la pretul corect si nu un tramvai nou pe sasiu si boghiuri inalte la pret aproape dublu. Faptul ca modernizarea nu e cum ar fi trebuit sa fie ca pret, Blidarului sa i-o reprosati, nu ideii de modernizare in sine. De asemenea, sa reprosati PMT si RATT ca nu au vrut sa modernizeze si remorcile, astfel incat, cu pretul actual al unui GT4MT (sau chiar mai putin), sa aveti un tren complet, de capacitate rezonabila. Ai priceput acum? Observi ca nema paradox?
---------------------------------------------------------------
Ma si intreb daca nu cumva tot voi veti fi in castig cu modernizarea chiar si in formatul actual, pana la urma, dpdv al caroseriei, caci nu e exclus ca diferenta de pret fata de oferta initiala cu care s-a castigat licitatia sa si-o asume cumva producatorii (nu ma pricep la chestiile astea, nu stiu cum s-au pus problemele, dar e interesant de aflat, deci intrebati-va edilii, ca tot vin alegerile!), caz in care trai nineaca (doar sa nu-si bage UNII picioarele in calitatea lucrarilor)...

Aceasta postare a fost editata de cseh_17: 16 martie 2016 - 17:40

1

#850 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold

Postat 16 martie 2016 - 17:08

E greu sa intelegi opiniile altora atunci cand scrii la nervi... Cred ca toti cei care nu sustineam modernizarile era din cauza unei posibile "furaciuni", dar fie cum spui tu, la urma urmei e puieril sa port o discutie cu cineva care se ataca din orice.

Observ totusi un lucru, ca oricat de tehnici am vrea sa fim unii cadem in subiectivism. Nu zic ca nenea ala de la Arad of fi el cinstit, dar ala de la Pascani chiar asa de curat este avand in vedere ca e la parnaie acuma? Chiar numai unul fura din afacerea asta?

Eu am spus ce am avut de spus la inceput, cand au inceput discutiile, dar e normal sa castige cine urla mai tare pentru ca nu te poti astepta ca nivelul de a judecata sa fie la fel la toata lumea. Ne place sa "traim momentul" si sa nu gandim inainte daca ceva e rau sa eu bun, ne mutilam singuri pentru ca asa am vazut la altii si asa trebe. Dau un exemplu, poate mai ridicol, in 90 cand s-a deschis tara catre vest, si vedeam toti actorii din filme cu gel, sigur ca a aparut moda gelului, dar s-a intrebat cineva daca exista vreo consecinta? sigur ca pana nu au avut unii arsuri pe scalp s-au altora le-a cazut parul, totul a fost doar ceva normal nu? ca au trecut si ei prin asta...

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 16 martie 2016 - 19:32

1

#851 Useril este offline   radub 

• --
  • PipPipPipPipPip

Postat 16 martie 2016 - 17:30

1. As fi preferat ca postarile sa ramana cum erau, caci acum se intelege ca tot ce am scris a fost deodata, si e o diferenta de nuanta. Ma rog, chestii de finete greu de inteles de unii...
2. Nervos poate esti tu, eu sunt cat se poate de calm si amuzat (pe vremuri eram si enervat de asta, acum nu mai sunt) de cantitatea uriasa de prostie din aceasta tara.
3. In ce priveste Pascaniul, eu stiu cine si in ce conditii a lucrat la acest proiect si te asigur ca nu e Gruia Stoica (pe care l-am vazut o singura data in viata, cand a fost prezentat public primul tramvai modernizat al fabricii). Pe de alta parte, peste tot pe unde apare public AVC, maestru de ceremonii este acest Blidar, alaturi de care apar niste indivizi teribil de timorati, chestie din care se vede imediat cine e tartorul si care e atmosfera in firma aia. Si mai sunt si alte chestii legate de modul in care-si trateaza concurentii, dar nu e acum locul sa discutam despre asta. La urma urmei, nu e treaba mea si nici nu ma intereseaza, decat in masura in care ideile crete ale acestui individ ajung sa distruga incercarile disperate ale celor care se chinuie din rasputeri sa-si duca comunitatile pe un drum cat mai apropiat de lumea civilizata. Iar aceasta pocitura de tramvai are un urias potential de a face rau. Rau pe care tot voi, cei care aplaudati luminitele multicolore ale unui circ, il veti resimti in timp. Te asigur ca daca EP VFU Pascani, PESA, Solaris, dracu sau lacu ar veni sa imbie autoritatile dintr-un oras romanesc cu asa ceva, fix aceeasi reactie as avea-o.

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 martie 2016 - 17:32

1

#852 Useril este offline   radub 

• --
  • PipPipPipPipPip

Postat 16 martie 2016 - 17:42

Sunt si tehnic, sunt si obiectiv, sunt si subiectiv. Depinde de context. Dar, sunt corect, asta iti garantez.

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 martie 2016 - 17:44

0

#853 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 16 martie 2016 - 19:37

Vezi postarearadub, la 16 martie 2016 - 12:54, a spus:

... daca Astra avea o anumita strategie in privinta prezentarii publice a acestui tramvai, pe care povestea de ieri le-ar fi stricat-o, domnul Baca putea avea astazi foarte mari necazuri. Putina frana la impulsuri te poate salva uneori de mari belele in viata... E un sfat plin de bunavointa, Florin, nu interpreta altfel! In plus, sigur la RATT aveti un ROI de respectat...

E, daca venea pe un trailer cu o prelata pe el, te asigur ca nu faceam poze si nu le puneam pe forum. (asa am facut si in cazul Armonia cand am postat poze abia dupa ce au aparut in presa) Procedura a fost insa alta, adica l-au descarcat in statia lui 9 din Dambovita, la ora de varf si l-a vazut o gramada de lume, desigur ca toti inarmati si cu telefoane cu care puteau sa-i faca poze din toate unghiurile. Cei de la Arad erau pe acolo (se si vad in poze, lucrand in interiorul vagonului) si nu ne-au spus sa nu fotografiem ca ar fi un secret. Daca ar fi spus ceva, desigur ca le respectam dorinta si nu puneam poze. Eu unul am aflat destul de tarziu de el, atunci cand altii deja se laudau ca au poze cu el pe facebook. -_-

L.E. :rad_masa: Iata ca nici bine nu am terminat de scris ca deja au aparut 'spe poze cu el. Probabil ca marele "secret" ar mai fi putut ramane asa 24 de ore, dar nu mai mult.
3

#854 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold

Postat 16 martie 2016 - 19:53

Vezi postarearadub, la 16 martie 2016 - 17:30, a spus:

3. In ce priveste Pascaniul, eu stiu cine si in ce conditii a lucrat la acest proiect si te asigur ca nu e Gruia Stoica (pe care l-am vazut o singura data in viata, cand a fost prezentat public primul tramvai modernizat al fabricii). Pe de alta parte, peste tot pe unde apare public AVC, maestru de ceremonii este acest Blidar, alaturi de care apar niste indivizi teribil de timorati, chestie din care se vede imediat cine e tartorul si care e atmosfera in firma aia. Si mai sunt si alte chestii legate de modul in care-si trateaza concurentii, dar nu e acum locul sa discutam despre asta.

Ma rog, poti sa ma ataci cum vrei la ce o sa zic, poti sa nici nu citesti daca din primele cuvinte vezi ca nu iti place. Sunt o gramada de hoti in Romania, unii fura in gura mare, altii mai pe ascuns, nu le place publicitatea. Gruia Stoica a avut deaface dupa parerea mea mult mai mult cu furtul de la calea ferata, daca se afisa si cu tramvaie si cu mai stiu eu ce, nu cred ca ii era asa de... cum nu ii este nici acuma. Cat despre Blidar, e in aceeasi oala oarecum, dar din cate stiu Astra e doar Astra, pe cand ce e la Pascani, face parte din uriasul grup Grampet, compus din multe foste intreprinderi, foste de stat, care "din pura coincidenta" erau vitale companiei feroviare de stat CFR (si aici ma refer la toate cand era o singura entitate nu 3).

Citeaza

La urma urmei, nu e treaba mea si nici nu ma intereseaza, decat in masura in care ideile crete ale acestui individ ajung sa distruga incercarile disperate ale celor care se chinuie din rasputeri sa-si duca comunitatile pe un drum cat mai apropiat de lumea civilizata. Iar aceasta pocitura de tramvai are un urias potential de a face rau. Rau pe care tot voi, cei care aplaudati luminitele multicolore ale unui circ, il veti resimti in timp. Te asigur ca daca EP VFU Pascani, PESA, Solaris, dracu sau lacu ar veni sa imbie autoritatile dintr-un oras romanesc cu asa ceva, fix aceeasi reactie as avea-o.

E treaba ta ce crezi si cum crezi, dar eu unul daca aleg o cauza, sunt atent la cine imi furnizeaza "armele" cu care pot lupta, nu ma fac asa usor "frate cu dracu". Zice cineva ca trebe sa imi placa tot RATT-ul daca imi plac tramvaiele care le detine? nu, asa foarte bine daca as sustine ideea de modernizare nu ar trebuii sa ma multumesc ca acest lucru e realizat de o companie manjita. Eu nu calc pe cadavre, din banii furati ieri de Stoica sau Blidar, ca sa aiba ei azi firmele care le au se puteau face multe altele cu mai putine pierderi, cine zice ca ei merita averile care le au? poate existau oameni atunci cu o gandire mult mai practica, poate vindeam noi subansamble la straini nu ei noua... Ironic este ca discutia asta are loc deoarece fiecare dintre noi are un neajuns provocat de un anumit furt din trecut, iar ceea ce ne aduce laolalta ii neajunsul asta comun legat de transport.
De aceea si refuz sa mai continui discutia daca aceasta degenereaza, din partea mea ai verde sa ma ataci cat vrei dupa tot ce am scris, chiar imi asum sa nu iti fie sters ceva scris impropriu.
1

#855 Useril este offline   radub 

• --
  • PipPipPipPipPip

Postat 16 martie 2016 - 20:14

Of, Gigi, ma faci sa-mi editez mesajul, ca te-ai apucat, in timp ce-i raspundeam lui Florin, sa-mi zici iar chestii pe care m-am saturat sa le citesc de la aceleasi persoane care nu vor sa inteleaga niste lucruri simple si de bun simt. Permite-mi, asadar, sa nu-ti raspund, ci sa raspund mesajului lui Florin!

Deci, pentru Florin:

Diferenta uriasa intre acele sute de oameni si tine este ca tu lucrezi la RATT, iar acesta este un spatiu prin intermediul caruia institutia poarta un dialog cu publicul, nu un simplu forum al pasionatilor unde oricine poate spune orice bazaconie in voia cea buna. Iar tu esti un reprezentant al institutiei, deci orice faci si spui aici are o cu totul alta greutate decat spusele celor din exteriorul regiei. Deci, daca punea oricine altcineva si o mie de fotografii si facea speculatii cu privire la ceea ce se vede in ele, nu era absolut nici o problema, pe cand tu, cand te-ai apucat sa pui poze, erai obligat sa ai date complete si permisiunea sigura a institutiei, tocmai pentru ca orice faci si spui aici se rostogoleste mai departe ca fiind ceva oficial. Cred ca esti convins ca ziaristi, oameni din administratie, din politica, s.a.m.d. urmaresc orice tine de relatia institutiilor cu publicul. Or, tu ai aruncat niste poze fara nici o explicatie, dupa care au urmat ore intregi de speculatii bazate pe niste elemente logice, fara vreo interventie oficiala care sa nege aceste speculatii. Si a urmat ce a urmat. Iti marturisesc ca urma sa discut si eu cu ai mei directori cu privire la acest tramvai, si poate si altii urmau sa faca acelasi lucru, deci trebuie sa intelegi ca ai impins lucrurile foarte departe actionand asa cum ai actionat. Repet, eu nu-ti fac tie vreun proces de intentie, ci doar iti spun cu bunavointa ca e bine sa stapanesti foarte bine situatia atunci cand ai la indemana niste instrumente cu care operezi in numele unei entitati, caci altfel poti ajunge sa-ti faci chiar tie foarte mult rau, si e pacat.

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 martie 2016 - 20:21

-1

#856 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 16 martie 2016 - 20:31

Sigur ca nu e bidirectional si asta se vede in poza din interior.

Vezi postarearadub, la 16 martie 2016 - 20:14, a spus:

Deci, daca punea oricine altcineva si o mie de fotografii si facea speculatii cu privire la ceea ce se vede in ele, nu era absolut nici o problema.

Ok Radu. Eu am zis sa fiu corect. (pare ca daca esti corect inseamna ca esti prost, nu esti destul de smecher, etc) Pe viitor o sa postez anonim pozele pe un cont oarecare de facebook, dupa care o sa scriu: "Uitati ce am gasit azi pe net!"
Asa e bine? :Facepalm_emote_gif:

Citeaza

Iti marturisesc ca urma sa discut si eu cu ai mei directori cu privire la acest tramvai, si poate si altii urmau sa faca acelasi lucru

Habar nu am ce vrei sa spui... Cu ce ar putea influenta discutia cu sefii tai, pozele tramvaiului de care ar urma sa discutati?

Oricum, nu stiu ce incerci sa faci si nu te pot opri :intrebare: , dar cred ca mai bine-i lasi pe sefii mei sa ma certe.
1

#857 Useril este offline   radub 

• --
  • PipPipPipPipPip

Postat 16 martie 2016 - 21:13

Florin.B RATT a spus:

Oricum, nu stiu ce incerci sa faci si nu te pot opri

Tie, nimic, ce interes as avea?! Mie, un mare bine, incercand sa te constientizez, pentru ca instrumentele puse la dispozitie pentru informare de catre o institutie sunt luate drept surse oficiale de catre oricine se documenteaza pe un anumit subiect (sper sa nu intrebi, chiar si in gand, ce treaba am eu cu Timisoara!). A mai fost acum vreo 3 ani un caz cu o domnisorica de la RATT care a starnit o furtuna intr-un pahar cu apa spunand niste bazaconii prin telefon unui post TV din Iasi cu privire la tramvaiul-bar, pe care respectiva il dadea drept modernizat si il compara cu cel modernizat la Pascani, in ideea ca la Timisoara s-au dat atat de putini bani pe o modernizare, in timp ce Iasul vrea sa dea sute de mii de euro la Pascani, iar aia de la TV jubilau ca au demascat marea coruptie de la RATP Iasi. Intelegeti, oameni buni, ca vorbiti in numele unor institutii si aveti o responsabilitate!

Florin.B RATT a spus:

mai bine-i lasi pe sefii mei sa ma certe.

Imi este absolut indiferent ce-ti fac tie sefii tai sau altcineva dupa ce faci boacane. Daca ti-am dat un sfat, nu inseamna neaparat ca nu pot dormi gandindu-ma la soarta ta.

Editare: Voi cauta sa vad daca mai am emisiunea aia inregistrata si, daca o gasesc, voi urca pe Youtube bucata aia cu interventia de la Timisoara, ca sa va cruciti. Da-i dupa aia munca de convingere cu aia de la TV ca una-i una si alta-i alta...

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 martie 2016 - 22:42

0

#858 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 16 martie 2016 - 21:56

Radu, ca sa inchei discutia, nu cred ca am prejudiciat cu nimic imaginea regiei si cu atat mai putin a celor de la Astra, carora le-am facut doar reclama gratuita (nu prea am vazut postari critice dupa ce lumea a vazut pozele ci din contra). Acum sa nu-mi spui ca sunt omul lor si ca de fapt asta urmaream. :04: Daca doreau ca totul sa ramana secret, trebuiau sa fie mai discreti si sa nu-l plimbe prin tot orasul dupa care sa-l descarce pe domeniul public la o ora de varf, unde oricine putea sa-l vada si sa-l fotografieze.
0

#859 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.180
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 martie 2016 - 22:04

Stimate domnule Radu B.
Ne-ati stresat si intors pe dos mai mult decat suficient acest forum. Incerc sa inteleg
ca sunteti o fiinta contradictorie, manata de scopuri doar de dumneavoastra stiute. Ati
afirmat "Sunt si tehnic, sunt si obiectiv, sunt si subiectiv. Depinde de context.". Pana
acum ati dovedit pe deplin subiectivitatea...pe alocuri obiectivitatea (usor de afirmat
in fata unor pasionati fara studii tehnice de specialitate)..dar clar ati dovedit un lucru
pe deplin..PARTIZANAT si FRUSTARE..Fabula cu strugurii e perfect valabila si dumneavoastra
sunteti intruchiparea ei. Pe orice cale si in orice mod incercati si va straduiti sa ne
aratati cat de prosti si incapabili sa intelem legitati tehnice suntem. Ati reusit "performanta"
pana acum neatinsa pe acest forum sa jigniti prin atacuri la persoana oameni care nu vi-au
gresit cu nimic...si care doar si-amu spus un punct strict personal de vedere. Varsta nu e
un merit dar nici o vina...si eu personal de multe ori am avut pareri diferite de ale colegului
nostru Cristi Czesh..dar nu mi-am permis sa il clasific si categorizez ca fiind "pusti" si
sa mai puna mana pe carte...sa inteleaga. E un defect de sute de ani al zonei in care traim
noi ca suntem toleranti cu toti cei care vin...si spun ceva..pana isi arata adevarata fata...

Ati reusit sa faceti afirmatii gratuite si neavenite si fata de domnul Florin, care (nu vreau
sa il laud) dar este un OM si un admin sufletist....va place sa jigniti...va bucurati cand
starniti contradictii..aerul de superioritate chiar nu va "prinde"...Pana la urma de ce
plezniti de ciuda? Ca sefii dumneavoastra de partid nu pot lua spaga de la toata tara ca sa
reabiliteze mtc-uri? Sunt convins ca ati inventat apa calda si mersul pe jos...si numai un
SRL ca si si Siemens nu a inteles inca asta si nu si-a trimis inginerii cu carnetelul in mana
ca sa le explice naibii odata Pascaniul cum se face un tramvai si un TGV ca lumea...

Sunt convins ca domnul Florin isi cunoaste perfect si ROI si indatoririle de serviciu..si
clar nu are nevoie sa ii fie atrasa atentia din partea dumneavoastra daca si le respecta sau nu.
Chiar e total deplasat sa ponegriti vesnic realizarile ASTRA Arad (uimitor...nu sunt actionar
acolo si nici nu am treaba cu ei) dar totusi o firma care face vehicule feroviare cam de un
secol cat de cat a mai invatat ceva din mers...asta asa..)..

Sincer nu va inteleg ura revarsata si ejaculata mereu fata de orice si oricine afirma un
lucru neconform cu gandirea dumneavoastra. Faptul ca ati afirmat si fata de un alt coleg
de forum ca ati reusit "performanta" notabila din punctul dumneavoastra de vedere sa faceti
sa inteleaga un "timisorean" adevarul dumneavoastra de credinta...dovedeste clar frustrarea
geografica.

Neincrederea si temerea noastra vine din multele "tepe" luate cu dedicatie politica de aceasta
parte a tarii.

Incercam sa pastram un limbaj si un dialog civilizat ..majoritatea ne cunoastem si intre
noi pe acest forum personal...si daca nu...tot ne respectam. Pentru ca asa suntem noi!
O comunitate (mica si insignifianta) la scara statistica...dar VIE. Pana sa apara personajul
dumneavoastra nimeni nu era agresiv si rautacios..starniti conflicte si VA PLACE sa provocati asta!

Va hraniti efectiv cu cearta...ne-ati spus tuturor ca ori suntem pusti infantili la pubertate
ori retarzi care nu inteleg "geniul" care zace adanc ingropat in partea dumneavoastra de tara.

Ca si "bomboana pe coliva" dati lectii mai nou si administratorului forumului..pe care il
amenintati "cu grave consecinte" legale pentru actiunile lui.

Deja am pierdut prea multe minute pretioase din viata mea incercand sa va explic lucruri
pe care oricum nu le veti intelege si le veti contesta. Mi-am exprimat punctul de vedere.
Va doresc o viata sanatoasa si senina..cat mai departe de acest forum. Ne-ati facut destul
rau acestei mici comunitati...stiu ca specificul si comanda politica va impinge sa nu renuntati
totusi...faceti un efort si scutiti-ne.

Lasati-ne pe noi in prostia noastra...asa pusti nepriceputi si necunoscatori cum suntem
sa decidem pe banii nostri cu ce vrem sa circulam...si explicati restului tarii care "pune
botul" ce geniale realizari aveti....interesant ca in Iasi mareata si geniala dumneavoastra
firma nu a reusit nici macar un tramvai sa il tina in functiune..."marea modernizare"zace
si rugineste in depou...si 125 de "fiare vechi" merg inca pe linii.asta dupa cum spunea ziarul
Adevarul.

In concluzie sunteti dovada vie a reticentei pe care o simtim fata de regiunea dumneavoastra
(atentie ! am spus reticenta..nu rea vointa) ..daaa...am proprietatea termenilor.

Personal va inteleg frustrarea ca nu va intra destul de mult "malai electoral" in buzunare..
soarta...vorbiti cu fratii din bucale...sa va aloce mai mult.

Acestea fiind zise va cer iertare pentru minutele pretioase de viata pe care vi le-am
risipit...si mi-as dori ca moderatorii sa isi faca datoria si sa ne scuteasca de acest
"spam politic".

p.s.: Inca din clasa a IX a ...profesoara de limba romana ne-a atras atentia ca NICIODATA
o fraza nu se incepe cu cuvantul "deci". "DECI" inseamna o concluzie..nu un inceput de
afirmatie...asta asa..de la pustii care mai pun uneori mana pe carte...

Deci va doresc toate cele bune si precum antena 1 are ca si slogan "tineti aproape"...
va doresc din suflet.."pastrati distanta". Oricum vi-ati risipi timpul pretios de postac
de partid..am inteles cu totii ca suntem prosti incapabili...unii copii alti inconstienti
de consecintele legale ale ROI....va pierdeti timpul cu noi.
9

#860 Useril este offline   radub 

• --
  • PipPipPipPipPip

Postat 16 martie 2016 - 22:23

Florin: uite filmul, este inca pe pagina postului TV, partea care va priveste incepe la minutul 24:30 si se incheie la minutul 25:50. Link: http://stiri.telem.r...-2013--365.html
Referitor la mesajul tau de raspuns: repet, imi este indiferent ce faci sau nu faci RATT-ului, dar ma intereseaza ca atunci cand ma documentez (in interes propriu si de serviciu) folosind un instrument oficial de comunicare publica al institutiei, sa obtin informatii precise si corecte de la cei care comunica in numele institutiei (imi este indiferent ce faci folosind identitati false, dar ma raportez la spusele tale in calitatea indicata in dreptul contului Florin B RATT). Eu inchei dialogul pe aceasta tema aici, am spus (in nenumarate moduri, suficient de clar de fiecare data) ce era de spus si cu asta basta.

Stimate domnule Bogdan Tm: am citit doar pana la "ne-ati stresat" si mai departe nu mai are rost sa pierd vremea cu draperia pe care ati insirat problemele pe care le aveti dvs. cu mine, deci, o seara buna!
-7

Arata acest topic

• (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou