Regia Autonoma de Transport Timisoara: Plata calatoriei prin SMS - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Plata calatoriei prin SMS

#21 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.539
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timi'

Postat 23 ianuarie 2009 - 21:17

Vezi postareaGeorge1000, la 21 Jan 2009, 01:39, a spus:

Nu cred ca e nevoie de cine stie ce aparatura.
Stiti ca in ultima vreme in afara de laptopuri au aparut Palm-Topuri? niste laptopuri mai mici cu ecran de 1-5 inchi si tastatura asemanatoare mobilelor si ipod-urilor? Si desigur se pot conecta on-line la net.
Ideea poate fi un pic modificata. Ai un telefon ce se poate conecta la net. Intri pe site-ul Ratt, apesi o optiune "cumpara bilet on-line" te conecteaza la serverul RATT" Intrioduci Nume, Prenume, Linia, pe care circuli si Nr de card" BCR, Raifaissen, BRD sau ce card ai tu, si nr de telefon. La acel nr de telefon pe care l-ai scris serveru iti trimite un cod valabil 60 min, taxandu-te in acelasi timp de pe card, automat.

Vezi postareaGeorge1000, la 23 Jan 2009, 16:16, a spus:

Eu tocmai asta ziceam. Dar dAlmon nu a inteles. Acele palm-topuri se numesc si PDA. Bine ca mi-ai amintit Florine. Si dAlmon, calatorul nu are PDA ci doar mobil prin care sa trimita la un numar scurt un sms. in rest serverul regiei face toata treaba. Iar controlorul verifica u acel PDA valabilitatea.

:angry:
0

#22 Useril este offline   AMD 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 24 ianuarie 2009 - 17:46

pentru moment plata prin SMS imi pare ceva inutil. sunt suficiente metode de plata -bilet, abonament, card reincarcabil.
poate peste cativa ani, daca lumea o cere.
0

#23 Useril este offline   lloner 

• Membru activ
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 26 ianuarie 2009 - 09:53

Vad ca unii tot nu inteleg de ce ar fi util sistemul de plata prin sms. S-a discutat mult pe diverse forumuri, inclusiv aici, de imposibilitatea achizitionarii unui bilet in multe zone din oras. Unii tot nu inteleg ca nu toata lumea va avea card, card abonament, sau bilet asupra sa tot timpul. Sunt persoane care folosesc rar ratt-ul pt deplasare si care din diverse motive nu mai vor inca un card in portofel pt 2-3 calatorii pe luna. Ma repet, sunt persoane care vin din afara orasului si le-ar prinde bine un asemenea serviciu.
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.629
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 ianuarie 2009 - 17:00

Treaba cu venitu din alte parti nu crede ce e un motiv destulde intemeiat!
Majoruitatea persoanelor care vin cu trenul, respectiv autobuzul, deci necesita RATT, sunt de la sate. Nu cred ca fiecare 'taran' om cu tractoru, si cu agricultura are card bancar sau chiar telefon. Ala care zici tu ca are nevoie sa-si ia card, sau sa ia un taxi si .(punct)

majoritatea curselor care sosesc intr-o ora in care nu mai gasesti bilete la chiosc, sun trenurio, din parti mai indepartate ,chiar orase mari, deci omu care vine deacolo, sau vine la rude ,sau isi permite un taxi, ca omu, nu cu ditamai bagasjele dupa el prin tramvai ,sau troleibuz.
Iar la urma urmei , din cate stiu eu si regulamentul interzice tramsportulbagajelor , voluminoase.
SI ca un exemplu:
Tu Iloner astepti troleul 18 sau oricare altul la gara. Vine, ii cam plin, mai sunt 2 locuri. Vine unu cu ditamai bagajele si se pune pe scaun , iar cu bagajul ocupa celalalt scau. Nu cred ca-ti convine ,ca el merge cu troleul in loc sa-si ia un taxi...
0

#25 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.682
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 ianuarie 2009 - 17:19

Mai o chestie aici. Daca mos Ion de la tara vine aici si el nu are telefon mobil (iar daca ar avea si nu ar sti sa trimita un sms) atunci ce face?
Oricine vine, de ori unde, din tara asta sau din lumea asta si vine cu avionul sau trenul fi sigur ca nu o sa aiba chef sa caute la 10 noaptea(este un exemplu) dupa bilet sau card. Dupa cum spunea cseh_17 nu cred ca cineva mai are chef sa stea :017: inghesuit cu bagajele in mijlocul de transport si poti fi sigur ca intr-o ultima instanta o sa ia un taxi si cu asta basta.
0

#26 Useril este offline   lloner 

• Membru activ

Postat 26 ianuarie 2009 - 17:26

Adevarat si asta.
Daca vine omul si se urca in troleu, daca e mai lat nitel, ocupa singur ambele locuri. Asta ca o gluma.
In alta ordine de idei, daca se gandeste cineva de la RATT la implementarea serviciului in discutie, ma gandesc ca cea mai ieftina solutie ar fi folosirea serverului utilizat pt plata Telpark prin SMS. E al primariei cred, dar oricum primaria si RATT colaboreaza, deci cred ca s-ar putea cadea la un acord. Se mai pot programa cativa parametri in acel Gateway.
Un alt exemplu: eu imi voi reinnoi abonamentul in 3 februarie. Nu voi lua general, si doar pe o linie. Daca am nevoie urgenta sa merg intr-un loc, cu alta linie, si nu am de unde lua un bilet sau incarca cardul pt o calatorie pe linia respectiva, ce pot face? Nu am gasit un raspuns in paginile forumului pentru situatia asta. Dati-mi un link daca e.
0

#27 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 26 ianuarie 2009 - 18:44

Vei putea incarca pe card o suma (de exemplu 20 lei), cont valabil pana la expirarea cardului (4 ani) din care se va scadea o suma pentru fiecare calatorie (echivalentul unui bilet)
Cred ca solutia e la indemana oricui, e simpla si eficienta, singurul inconvenient ar fi blocarea acelei sume pe o perioada de timp. (cam asta se intampla si la serviciile de telefonie mobila pre-pay)
0

#28 Useril este offline   lloner 

• Membru activ

Postat 15 mai 2009 - 10:36

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 Jan 2009, 19:12, a spus:

Sistemul amplasat in vehicule nu este conectat online la baza de date aflata pe serverele RATT (datele se descarca-incarca doar la intrarea in depouri), deci nu exista posibilitatea de control (controlorii nu au de unde sa cunoasca daca codul primit de tine prin SMS este valid sau nu).
Presupusul prieten din alt oras nu are decat sa-si faca un card si sa incarce un credit pe el (sa spunem 10 lei) la fiecare calatorie va fi taxat cu pretul unui bilet. Daca revine peste cateva luni in oras poate folosii creditul ramas sau sa reincarce cardul.
Prin SMS se are in vedere posibilitatea planificarii calatoriei (date in timp real ca si pe panourile din statii). Dar asta peste ceva timp.

iata o solutie pt ca sistemul din vehicule sa se poata conecta online la serverele RATT. Hot Spot la purtator, in reteaua 3G:
http://www.romanialibera.ro/a153890/hot-sp...a-purtator.html
0

#29 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.539
  • Locatia:Timi'

Postat 19 septembrie 2017 - 15:38

RATC (Regia de transport din Constanta) se pare ca a implementat taxarea prin SMS:

http://www.ratc.ro/plata-prin-sms/
https://blog.iamntz....a-placuta-ratc/

La noi in continuare nu se discuta deloc?
1

#30 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 19 septembrie 2017 - 20:07

De discutat s-a discutat si se mai discuta. Totusi, nimic concret pe moment.
0

#31 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.253
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 septembrie 2017 - 21:07

Pai nu s-a discutat încă destul...Urmează să se mai discute...
2

#32 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 19 septembrie 2017 - 22:08

Exact. Pana la gasirea unei solutii unde unul sa nu fie hotul si celalalt prostul. -_-
Ma refer la partile ce se vor implica in asta, adica regia/societatea, providerul GSM, cel ce se ocupa de colectarea si transferul sumelor, etc. Ca altii cred ca au gasit solutia ideala, e treaba lor...
0

Arata acest topic

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi