STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (79 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 77
  • 78
  • 79
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1561 Useril este offline   freeflow77 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 29 decembrie 2020 - 23:55

Hartile actualizate.

Imagine postata

De la ultimul update avem 13 santiere in plus, 20 in total, 2 s-au finalizat (Casa cu Atlanti si fosta cancelarie de razboi) iar 3 cladiri nici nu am apucat sa le includ pe o harta albastra ca au fost renovate destul de repede avand o singura latura fiecare (pe Ungureanu, Unirii, Alba Iulia).

Imagine postata

Fata de acum un an e oricum o situatie extrem de pozitiva...Acele supraimpozitari facute prost se pare ca au dat niste roade si unii s-au mobilizat pe cont propriu. Sunt 31 cladiri (25 din cetate, 4 Corso, 2 din ansamblul vis a vis de Conti) ori finalizate ori in santier in ultimul an...un fel de ingrasarea porcului in ajun de 2021. Speram ca aceasta amanare sa aduca mai aduca un efect asemanator in 2022! Si sa vedem mobilizari si in restul cartierelor...in Iosefin/Elisabetin s-au mai miscat timid cateva, dar in Fabric e jale.
8

#1562 Useril este offline   CataM 

• Membru activ
  • Postari: 442
  • Inregistrat: 17 decembrie 14

Postat 30 decembrie 2020 - 00:43

Foarte tare!

Mulțumesc pentru efortul depus. Scurt și la obiect!

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#1563 Useril este offline   IlieB 

• Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 519
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 30 decembrie 2020 - 10:36

Doar eu nu vad pozele?
0

#1564 Useril este offline   Janto A. 

• Membru activ
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Automobilele,limbile străine,istoria şi geografia

Postat 30 decembrie 2020 - 12:43

Eu le văd bine pe telefon.Posibil să vă dea ceva eroare pentru că sunt în format .gif
0

#1565 Useril este offline   Pablo 

• Membru activ
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 07 ianuarie 2021 - 13:56

A fost desemnată firma câștigătoare pentru licitația lansată în vederea stabilirii firmei care va realiza modernizarea Clinicii de Oftalmologie - Novartis SRL: Primăria Timișoara se pregătește de reabilitarea construcțiilor și instalațiilor celui mai vechi spital din oraș.
0

#1566 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 1.018
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 07 ianuarie 2021 - 14:08

exteriorul parca e facut recent. nu mai arata ca in poza din articol. probabil la interior e mai rau.
0

#1567 Useril este offline   Janto A. 

• Membru activ
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Automobilele,limbile străine,istoria şi geografia

Postat 07 ianuarie 2021 - 15:08

Vezi postareaioio_viola, la 07 ianuarie 2021 - 14:08, a spus:

exteriorul parca e facut recent. nu mai arata ca in poza din articol. probabil la interior e mai rau.

Am avut "norocul" să am ceva treburi pe la Clinica de Oftalmologie înainte de Crăciun și vă pot spune următoarele:
1.Da,exteriorul este renovat de vreo 4 ani,poza din articol e mai veche.
2.Interiorul e 50/50 renovat:Sala de așteptare și Saloanele de la parter nu sunt renovate,dar,când urci la Etajul 1,deja seamănă a spital modern(Saloanele sunt modernizate[Dar paturile...tot din vremea comunismului sunt],iar sala de operație și holul sunt renovate cu fonduri europene-Vă spun sincer,mi-a fost teamă că voi găsi o sală de operație "înghețată" în timp și aparate din vremea lui Ceaușescu,dar m-am înșelat.
3

#1568 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 1.018
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat Astazi, 13:16

azi se dadea jos schela de la imobilul cu Segafredo. din pacate nu a fost nimic reabilitat la el :(
0

#1569 Useril este offline   freeflow77 

• Membru activ
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat Astazi, 13:29

Am vazut ieri in trecere :( S-a facut podul si acoperisul....cam 1 an jumatate au lucrat...e cam cel mai mare pod din oras...asa ca a fost de lucru, auzisem ca bugetul nu ajunge si pentru fatada :(...speram sa revina cu alt constructor si sa continue...
0

#1570 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 3.656
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat Astazi, 13:36

Am vazut totusi si ceva peticiri pe fatada, mai ales in zona balcoanelor. Si podul sigur l-au terminat? Vad ca nu au aplicat geamurile si porumbeii continua sa intre.
0

#1571 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat Astazi, 15:10

Era frumos sa fie o cladire emblematica pentru centrul Timisoarei. Daca vor da schela jos, o mare dezamagire, mai mult ca sigur asa va ramane multa vreme, chiar si in 2023 ( sa fim fericiti ca s-a amanat din cauza pandemiei). Va fi o cladire "sora" ca aspect cu cea unde e Mcdonalds-ul, unde se pot observa pana si urmele de gloante (ar putea fi puse in valoare).Piata Victoriei arata destul de rau in opinia mea, iti da senzatia de "carpeala" iar Libertatii ca dupa razboi. Parca se observa o usoara mobilizare, dar e departe. Cladirile ca si arhitectura sunt masive si superbe, ar putea fi unul dintre cele mai atractive centre istorice din tara. Momentan sustin ca se bate pasul pe loc si ritmul e unul extrem de lent la toate capitolele, ritm regasit pana si la noua administratie (nu putem lauda nici fosta administratie, in 8 ani abia daca s-a miscat un deget pe final pentru cladiri) Cea mai benefica solutie pentru astfel de cladiri a fost la Oradea, unde primaria plateste proiectul tehnic, ofera credite fara dobanda si impozitul marit cu 500% pentru cei care refuza reabilitarea.Nu putem da vina doar pe proprietari fara sa ajutam cu nimic, doar sa ii taxam. Efortul financiar e unul foarte mare pentru o astfel de fatada, greu de suportat pentru locatari. Nu asa se prezinta o capitala culturala, speram la mai bine.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: Astazi, 16:06

2

#1572 Userul este online   michidutza 

• Membru activ
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat Astazi, 15:44

Hai ca nu e chiar dezastru Piata Libertatii, depinde si unghiul din care privesti :blink: . Daca privesti spre cazarma, iti pui intrebarea daca esti in razboi intr-adevar?! Foarte greu se misca lucrurile in Ro si de multe ori fara pic de cap. Astia suntem, "stocam banii" in imobiliare cu pretentia sa nu facem nimic placut si cu cap. Multe is facute in "hei-rup" cu b'sini de crestere. Eu in ultimii ani ma tot intreb unde e cresterea "imobiliara" cand am vazut poate mai multe cladiri care s-au degradat decat s-au renovat prin oras. In orice caz, oare cat mai trebuie sa stea ruina aceea in plin centru ?

De exemplu la cazarma U din Unirii trebuia proprietarul amendat anual si penalizat, ca in prezent de se proceda asa si avea o datorie mare datorita amenzilor neplatite putea fi in curs de expropriere proprietarul. Daca nu se poate de buna voie atunci sa se aplice legea. Nu e nimeni obligat sa sufere, ba chiar sa se expuna pericolului acesteia.

PS: A observat cineva ca fostul restaurant Flora seara e adapost pentru oamenii strazii sau chiar imigranti? Au spart geamul chiar care da in mal si seara erau ceva placaje pe interior sa acopere gaura, ceea ce ma face sa imi dau seama ca cineva din interior le-a si pus. Si Flora era emblematica pentru perioada comunista si nu cred ca e necesar sa renuntam la acest trecut, se poate face oricand ceva frumos si acolo care sa aduca plus de valoare orasului.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: Astazi, 19:39

0

#1573 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat Astazi, 16:02

Personal, din orice unghi privesc in Libertatii e un peisaj demn de razboi si mereu ma grabesc sa ajung fie in Unirii fie in Victoriei. Sunt schele acum pe latura cu Directia pentru Agricultura, care ar mai salva putin peisajul. Inclusiv pavajul si amenajarea a fost una destul de neinspirata. Natura mai salva putin peisajul acolo...Ai dreptate, se lucreaza fara cap, fara viziune, doar pentru scopul electoral sau pentru alte scopuri ascunse.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: Astazi, 16:05

1

#1574 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.431
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat Astazi, 19:46

Vezi postareaDorin55, la 19 ianuarie 2021 - 15:10, a spus:

Era frumos sa fie o cladire emblematica pentru centrul Timisoarei. Daca vor da schela jos, o mare dezamagire, mai mult ca sigur asa va ramane multa vreme, chiar si in 2023 ( sa fim fericiti ca s-a amanat din cauza pandemiei). Va fi o cladire "sora" ca aspect cu cea unde e Mcdonalds-ul, unde se pot observa pana si urmele de gloante (ar putea fi puse in valoare).Piata Victoriei arata destul de rau in opinia mea, iti da senzatia de "carpeala" iar Libertatii ca dupa razboi. Parca se observa o usoara mobilizare, dar e departe. Cladirile ca si arhitectura sunt masive si superbe, ar putea fi unul dintre cele mai atractive centre istorice din tara. Momentan sustin ca se bate pasul pe loc si ritmul e unul extrem de lent la toate capitolele, ritm regasit pana si la noua administratie (nu putem lauda nici fosta administratie, in 8 ani abia daca s-a miscat un deget pe final pentru cladiri) Cea mai benefica solutie pentru astfel de cladiri a fost la Oradea, unde primaria plateste proiectul tehnic, ofera credite fara dobanda si impozitul marit cu 500% pentru cei care refuza reabilitarea.Nu putem da vina doar pe proprietari fara sa ajutam cu nimic, doar sa ii taxam. Efortul financiar e unul foarte mare pentru o astfel de fatada, greu de suportat pentru locatari. Nu asa se prezinta o capitala culturala, speram la mai bine.

Daca te uiti cam cine are apartamente in centru, parca iti mai trece mila pentru locatari... Pe Partea cu McD, avem la etaj familii de romi si multe firme care au birouri. Iar in cladirea cu Segafredo si KFC, functioneaza chiar si un Hostel... Sa numai vorbim de arabii care au apartamente prin zona.
Sa fim seriosi, Alba Iulia apartine lui Tabrizi in mare parte... Are baitatul un penthouse de toata frumusetea acolo. Chiar credeti ca nu ar avea bani sa isi renoveze macar cladirile lui... Sa fim seriosi.

Daca nu ai bani sa stai in centru, muta-te!
3

Arata acest topic

• (79 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 77
  • 78
  • 79
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi