STP Timișoara Forum: Ordine si civilizatie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Ordine si civilizatie Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#1 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 21 martie 2008 - 16:08

Nu stiu cum sa ma exprim in cazul asta dar are in vedere ordinea din mijloacele de transport printr-un sprijin din partea primariei municipiului Timisoara daca s-ar putea pentru a ajuta putin mai mult la readucerea civilizatiei ce exista altadata .In acest caz primaria poate suplimenta numarul de politisti comunitari pentru a exista macar din cand in cand daca nu mereu unul sau 2 in fiecare mijloc de transport pentru aceasta cauza cu toate ca nu stiu cum ii gaseste sau cum ii testeaza primaria dar eu numai cand ii vad imi vine sa rad de ei dar mai sa ii iau in serios.Gardienii publici ce erau inainte parca erau mai seriosi astia stiu doar sa dea amenzi pentru parcari si din cand in cand insotesc controlorii.Ar fi bun acest lucru deoarece chiar mie mi s-a intamplat sa nu ma simt in siguranta in mijloacele de transport in comun din cauza unor persoane necivilizate sau a boschetarilor (a celor agresivi) sau nu neaparat in nesiguranta dar am mai spus cazul cu rockerii ce fumau senin de parca ar fi fost ceva normal si nici nu le spunea nimic din motive diverse.E trist si asta deoarece tacerea te face partas lor intr-un fel .
0

#2 Useril este offline   rumburak 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07 martie 08

Postat 21 martie 2008 - 21:54

Nu stiu cum sa spun dar civilizatie pe la noi nu prea exista.O simpla prezenta a politiei comunitare in mijloacele de transport ar trebui sa-i mai civilizeze pe boschetari.Ai dreptate Ciup ei dau amenzi pentru vehicule parcate aiurea pentru ca saracele nu pot sa protesteze,deci nu trebuie sa se certe cu ele.In cazul boschetarilor treaba e mai naspa avand in vedere ca e rostu de scandal,iar la media lor de greutate care cred ca este de vreo 45 de kg nu prea s-ar baga ei.
0

#3 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.842
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 25 martie 2008 - 14:31

aşa cum ai avut tu treabă cu cei ce fumau, aşa am io treabă cu cei care ascultă muzică pe difuzorul telefonului (nu pomenim genul muzicii). în ambele cazuri, restul călătorilor ar trebui să se alieze contra vinovaţilor. legea nu se supără niciodată dacă cineva îi face treaba, mai curat, mai uscat. daţi-i voi jos pe respectivii care îs nesimţiţi.

hint : şi şoferul poate opri vehicolul şi îi poate obliga pe respectivii să coboare.. deci faceţi apel la şofer. eu unul am văzut cazuri când şoferul a dat jos boschetari.

şi zic de faza cu aliatul călătorilor, pentru că mama a păţit-o : era să fie jefuită de nişte oameni mai .. coloraţi, care umblau în gaşcă; l-a prins pe unul cu mâna în buzunarul ei, a ţipat şi a făcut scandal .. iar restul călătorilor s-au uitat ca la spectacol.

e trist să ajungi să foloseşti peştele congelat din plasă, pe post de armă, ca să obligi hoţii să coboare ...
0

#4 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific

Postat 25 martie 2008 - 15:37

Interesante intamplari :D ,citind mi-am amintit ca defapt am omis si cazul in care se trezeste cate unu mai trufas care el asculta muzica la telefon de parca ar fi singur acasa si de parca tuturor le-ar conveni .Eu calatoresc in majoritatea cazurilor singur si ascult muzica la casti si indiferent daca se intampla nu prea aud dar am patit sa fiu stresat de ei.
Alt caz e cu hotii de buzunare , alt motiv pentru a exista mereu cate 1 sau 2 politisti comunitari in mijloacele de transport , nu stiu cum se face dar de fiecare data ii filez , am un fler sau nu stiu cum dar imi dau seama imediat ca ii vad agitati si camuflati cu capul in gluci s.a.m.d plus ca odata chiar am sunat la Politie si am primit un raspuns foarte prost.Rezolvarea din punctul lor de vedere ar fi fost ca eu sa ma duc la sectie si sa iau cativa ofiteri sa le arat faptasii :lol: , ca saracii de ei ne-ar fi asteptat cu placere mai ales cand ar fi vazut uniformele.
Nu odata am vazut ci de foarte multe ori , de 2 ori la gara indiferent 11 ,14,18 , odata pe 11 in centru ,odata tin minte in 700 la urcare in tramvai si inca odata tot pe tramvai inainte de coborare din tramvai in statia Sarmizegetusa.
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.666
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2008 - 15:43

Sa vedem ce rezultat dau camerele din troleibuze.
0

#6 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific

Postat 25 martie 2008 - 15:46

Eu unu sper din tot sufletul ca vor da rezultate si in cazul hotilor din buzunare pentru ca de cand i-am vazut jefuind o batranica nu-i suport , in fine si mai dau cu parerea daca stiu ei de camere sau nu sau daca se vor feri de ele sau nu , sper doar
sa fie bine.
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 29 martie 2008 - 19:41

Ordine şi civilizaţie.
Mă gândeam la o chestie relativ simplă >> de ce naiba, călătorii care aşteaptă să urce într-un vehicul, nu aşteaptă lângă uşă, ci în faţa ei? Vrei să cobori, şi trebuie să te îmbulzeşti câteodată, ba chiar îţi mai auzi că eşti bădăran. De parcă pleacă vehicolul în următoarele 10 secunde, şi trebuie să stea toţi proţăpiţi. Cel puţin la Catedrală, în staţia de 33, chestiunea e vizibilă şi de neignorat.

Din păcate ţine de educaţie, de bun simţ, şi nu în ultimul rând de un simţ al optimizării .. nu e logic că poţi urca mai repede dacă cei ce coboară nu trebuie să o facă de-a-n-vâslea? În fine, just ignore this ... ţineam să mă descarc undeva.
0

#8 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific

Postat 29 martie 2008 - 20:31

dAImon a spus:

Ordine şi civilizaţie.
Mă gândeam la o chestie relativ simplă >> de ce naiba, călătorii care aşteaptă să urce într-un vehicul, nu aşteaptă lângă uşă, ci în faţa ei? Vrei să cobori, şi trebuie să te îmbulzeşti câteodată, ba chiar îţi mai auzi că eşti bădăran. De parcă pleacă vehicolul în următoarele 10 secunde, şi trebuie să stea toţi proţăpiţi. Cel puţin la Catedrală, în staţia de 33, chestiunea e vizibilă şi de neignorat.

Da si nu numai la 33 dar si la 40 la statia de la Posta mare e la fel , am patit sa nu pot cobori pentru ca sutn atat de disperati ca altcumva nu le pot spune incat nu mai tin cont , sunt gipnotizati , se uita numai la scaune sa le prinda libere.
0

#9 Useril este offline   todoran13 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 28 martie 08

Postat 03 aprilie 2008 - 23:12

Pe langa civilizatia de care trebuie sa dea dovada calatorii din mijloacele de transport in comun, mai trebuie lucrat si la capitolul curatenie si aici ma refer la curatenia ce trebuie facuta in garaje si depouri in fiecare zi, pentru ca mijlocul de transport sa plece curat in cursa. Din pacate se observa clar ca nu se prea pune accent pe acest aspect... :oops: ... si nu de putine ori am luat un tramvai iesit din depou foarte murdar... :lol:
Un exemplu ar fi autobuzele Mercedes care au un strat de "jeg" depus si este pacat sa nu le intretinem...din pacate si noilor troleibuze le prevad un viitor sumbru la acest capitol.
Nu neg lipsa de civilizatie a unor calatori, dar in majoritatea vehicolelor se poate observa un strat de mizerie veche... :( care trebuia indepartat de mult...
0

#10 Useril este offline   AMD 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 04 aprilie 2008 - 20:13

cred ca ratt-ul are angajata o firma care face curatenie. nu o fac ei. probabil ar trebuii sa-i controleze mai atent pe angajatii acelei firme. :x
0

#11 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 05 aprilie 2008 - 00:39

posibil să aberez, dar ca orice lucru făcut în oraşu' ăsta, şi curăţenia se face cu insuficient de puţini oameni. pot paria. care oameni şi-aşa lucrează ÎN şi DE scârbă.

dar asta e altă discuţie.

am avut o discuţie mai aprinsă cu nişte moldoveni ce ieşeau cu tramvaiul 3 din Freidorf .. până la gară, toată partea din spate a vagonului era plină de coji de seminţe, bonus o jumătate de corn pe care-l scăpaseră şi nu voiau să se atingă de el. replica predominantă a fost "şi ce, oricum firma trebe să facă curat în vagoane". mda.

am insistat şi insist că trebuie fiecare să fie schimbarea pe care o vrea de la ceilalţi. din punctul ăsta de vedere, şi RATT'ul mai are de lucrat puţin, mai ales la capitolul "imagine".
0

#12 Useril este offline   catalinul 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 10 aprilie 08

Postat 14 aprilie 2008 - 18:00

ce sa mai zicem de boschetari, cand smekerasii de liceu cu telefoane care mai de care mai destepte asculta manele si isi baga, de parca ar fi autobuzului lu' tata-su'.... oricum, nu cred ca va mai trece mult timp, si o sa ajung sa pocnesc cativa...si atunci o sa se auda, prin randurile pustanilor cu "scule " tari, ca umbla unu prin autobuze, care ii cafteste daca nu-s cumintzi :evil:

atata nesimtire la copii astia, ceva de speriat :!:
0

#13 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific

Postat 14 aprilie 2008 - 22:15

catalinul a spus:

ce sa mai zicem de boschetari, cand smekerasii de liceu cu telefoane care mai de care mai destepte asculta manele si isi baga, de parca ar fi autobuzului lu' tata-su'.... oricum, nu cred ca va mai trece mult timp, si o sa ajung sa pocnesc cativa...si atunci o sa se auda, prin randurile pustanilor cu "scule " tari, ca umbla unu prin autobuze, care ii cafteste daca nu-s cumintzi :evil:

atata nesimtire la copii astia, ceva de speriat :!:

Iti sustin spusele , mi se intampla de foarte multe ori asta ,noroc ca ascult muzica la player de cele mai multe ori deci n-am treaba dar ma intreb cum rezista oamenii aia din tramvai sa le asculte lor incultura pusa pe ritumuri orientale si nu-i vorba numai de manele dar de orice fel de muzica , nu se face asa ,din cate stiu asta se sanctioneaza contraventional dar niciodata nu sunt prinsi in flagrant si atunci vorba lui Catalinul ,chit ca nu e normal te pui si ii "sanctionezi" in alt fel atunci cand nervii cedeaza de tot.
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.666
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 14 aprilie 2008 - 22:18

Aveti grija ca astia sunt violenti uneori. :) Circula pe net un videoclip cu niste elevi de clasa a-VIII-a, care o agreseaza pe profesoara. :o
0

#15 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific

Postat 14 aprilie 2008 - 22:38

Florin.B RATT a spus:

Aveti grija ca astia sunt violenti uneori. :) Circula pe net un videoclip cu niste elevi de clasa a-VIII-a, care o agreseaza pe profesoara. :o

Uneori ? Niciodata nu ezita sa sara la cea mai mica "scanteie" .Cunoastem marfa , iar in legatura cu agresatul profesoarei ...e trist dar a devenit ceva normal ca un elev sa comenteze in fata unui cadru didactic .
0

#16 Useril este offline   Malaxa 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Locatia:Bucuresti

Postat 15 aprilie 2008 - 11:59

Asta-i un subiect care ma framanta de ceva timp. Gradul de incultura a concetatenilor nostri devine tot mai grav. Cei care inca posed putine maniere, sunt intimidati de partea adversa.

Desi exista motive multiple pentru aceasta situatie, nu vad o solutie (pe termen lung sau scurt). Sistemul de invatamant, si el cam praf, oricum nu implica persoanele deja absolvente ale unor institutii. Nu cred ca poti sa fortezi oamenii sa fie politicosi (i.e. prin intermediul politistilor comunitari), ai acoperi un picior amputat cu un plasture (i.e. se comporta corect in tramvaie si in rest sunt mai violenti). Stalpul moral care ar trebui sa fie biserica, din pacate, este putred (i.e. de obicei cei mai religiosi oameni sunt cei mai ipocriti).

Nu vreau sa ma descar prin acest mesaj, cum nici nu vreau sa ofensez pe nimeni. Va cer doar ajutorul pentru a gasi o solutie.
0

#17 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific

Postat 15 aprilie 2008 - 16:09

Malaxa a spus:

Nu vreau sa ma descar prin acest mesaj, cum nici nu vreau sa ofensez pe nimeni. Va cer doar ajutorul pentru a gasi o solutie.

Da ,corect la fel de bine nu este nici treaba noastra sa ne ocupam de asta dar ignorand aceasta problema devenim partasi ,cu toate ca nu prea avem nici o putere sa schimbam ceva avem posibilitatea sa gasim o solutie daca ne dorim cu adevarat sa miscam ceva ca doar suntem oameni deci gandim.
0

#18 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.373
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 aprilie 2008 - 16:33

Am putea face orice si oamenii ,chiar daca nu toti, ar ramane la fel.Asa ca mai bine ne concenteram pe generatiile vitoare sa nu ajunga ca multi in zilele noastre!
0

#19 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 15 aprilie 2008 - 17:40

Prin tramvaie era poza aia, suficient de expresiva : "PSS! Hier nicht!". Adică o rugăminte să nu ţi se audă nimic din căşti. Cam ăsta e nivelul la care trebuie să tindem.

Am circulat ieri pe linia de tramvai 1; pe la UMT a urcat o gaşcă, vreo 4 băieţi, cu telefonul dat la maxim şi povestind cu voce tare ce proaste au combinat ei şi ce le-au făcut.

Din păcate, regulamentul legat de RATT interzice doar difuzarea de muzică obscenă în tramvaie, nimic altceva. Probabil ar trebui regândit oleacă? Plus, deşi nu sunt fan al controlorilor, echipele de control ar putea fi suplimentate. Pentru că, noi, restul călătorilor, nu ştiu dacă putem face ceva. Sau dacă nu, un fel de poliţie comunitară, lucru ce dincolo de graniţă e absolut normal? Adică oameni civili, fără nicio legătură cu compania, doar împuterniciţi de aceasta să coboare diverşi oameni din mijlocul de transport? Pentru boscetari şi pentru tâmpiţii recalcitranţi, ar fi o soluţie.

@Malaxa >> Dacă începem cu rădăcinile neamului pentru a înţelege de ce lipseşte simţul civic la concetăţeni, greşim. Se acţionează aici şi acum, nu mâine, nu se aşteapă să fie dascălii mai buni pentru asta. Era pe Youtube un filmuleţ în care un german se plimbă pe stradă, povestind despre naiba-ştie-ce, trece un om de culoare (hint, hint!) care se bagă în seamă; neamţu nu stă mult pe gânduri, doar îl culcă pe ăsta cu un pumn. Şi să-l vezi pe colorat cum ridică pălăria, salută respectuos şi merge mai departe ...

Ideea de aici era că, atunci când ai gunoi, nu-l întrebi dacă vrea să fie scos pe uşă. Îl scoţi.
0

#20 Useril este offline   Malaxa 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Locatia:Bucuresti

Postat 16 aprilie 2008 - 14:13

cseh_17 a spus:

... mai bine ne concenteram pe generatiile vitoare

Ma scuzi, dar asta insemna vreo 20 de ani de asteptare. Iar problema va persista in generatiile curente (cum se vede si in randul varstnicilor).

dAImon a spus:

... noi, restul călătorilor, nu ştiu dacă putem face ceva.

Oridecate ori vezi o neregularitate, confrunta oamenii. Si daca ti-e frica, tine minte un lucru, acesti oameni sunt oportunisti, daca vad ca esti pe picior slab, profita, altfel nu.

dAImon a spus:

Dacă începem cu rădăcinile neamului pentru a înţelege de ce lipseşte simţul civic la concetăţeni, greşim. Se acţionează aici şi acum, nu mâine, nu se aşteapă să fie dascălii mai buni pentru asta.

Eu am expus doar situatia curenta, sperand sa mi-o infirme cineva sau sa adauge. Si n-am zis nimic de radacinile neamului.

Atitudinea curenta provine dintr-o frustrare si frica generala fata de status quo, prin prisma perioadei comuniste, dar ma intind. Ca sa tratam boala, trebuie sa combatem atat simptomul cat si virusul. De cel din urma se ocupa primaria (prin creearea de slujbe etc.). De cel dintai trebuie sa ne ocupam si noi, cum ar fi comportamentul in transportul urban.
0

Arata acest topic

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi