Regia Autonoma de Transport Timisoara: Despre troleibuze in general - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (53 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53

Despre troleibuze in general Evaluare topic: ****- 8 Voturi

#1041 Useril este offline   xander89 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 19 septembrie 2017 - 23:21

http://www.tion.ro/l...lzit-pe-traseu/

banuiesc ca nu rezista chiar asa de mult sa mearga doar pe generator de s-a supraincalzit.

Aceasta postare a fost editata de xander89: 19 septembrie 2017 - 23:25

0

#1042 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.770
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 20 septembrie 2017 - 06:09

Banuiesti foarte corect. Evident ca nu rezista, mai ales daca sunt supra aglomerate cu mai multi pasageri decat limita de transport. Generatorul diesel era prevazut de constructor ca si auxiliar in situatii de urgenta, dar cum la noi urgentele tin 2-3 saptamani la rand..Tare ma tem ca ar fi trebuit poate sa cumparam autobuze cu motor electric auxiliar care sa poata fi folosit ocazional in situatii de urgenta..la cat de multe incidente apar din pacate.
Oricum am mai spus, decizia de achizitie a acestui model a fost mai mult decat inspirata. Va amintiti cum mai ales in anii 90 se rupeau aproape in fiecare dimineata legaturile la reteaua de contact la piata Marasti..automat toate liniile de troleibuz se opreau in coloana la ora de varf pana se remedia situatia..Chiar si pe strazile mai inguste daca un bizon cu masina de aprovizionare parca sub linia de contact firobuzele erau nevoite sa stea in coloana neputand ocoli..
Imi pare rau ca la exploatarea intensa la care le supunem, si la mentenanta problematica din lipsa de piese de care sufera...vor incepe sa cedeze pe capete si ele...
0

#1043 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 556
  • Inregistrat: 23 februarie 09

Postat 20 septembrie 2017 - 09:09

Eu zic ca ar trebui sa reziste, ca au mai fost zile cand au circulat anumite linii complet pe Diesel (parca a fost ceva la linia 16 acum cativa ani). Acum nu circula complet pe Diesel, ci doar pe portiunile afectate.
0

#1044 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 746
  • Inregistrat: 14 iulie 09

Postat 04 octombrie 2017 - 22:50

Azi in jurul orelor 12:30 pe Calea Aradului in zona pasajului CFR unul din trolebuzele ce se indreapta spre Mall a reusit sa agate firul stang de contact sub pod si sa-l traga dupa el vreo 20m rupand ca tot ce putea rupe in materie de linie contact din zona...

Cu toate firele cazute pe jos pe ambele benzi traficul si asa aglomerat s-a blocat de tot... A aparut si echipa de interventie a RATT care s-a pus sa rezolve problema insa din ce am vazut datorita arcului electric firul de contact s-a sudat de captator eliberarea acestuia find aproape imposibila.

Cand am ajuns eu acolo erau blocate cel putin 10 masini ale RATT pe banda 1 de pe toate liniile ce trec pe acolo pe sensul spre Marasti. Desi am vazut o masina a politiei locale prin zona aceasta nu a oprit sa incerce sa fluidizeze traficul,

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg Imagine atasata: 4.jpg Imagine atasata: 5.jpg
6

#1045 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.005
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:RATT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 octombrie 2017 - 10:17

Daca vede Robu toate incidentele cu reteaua de troleibuz, sigur o sa fie un pretext pentru el sa desfiinteze acest sistem, ca de extins prin oras clar nu mai vrea. :Facepalm_emote_gif: Din pacate reteaua noastra e una arhaica si primaria nu are de gand sa o modernizeze intr-un viitor apropiat. :(
0

#1046 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.611
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 octombrie 2017 - 12:13

Pai am zis, schimbat primarul ;)
2

Arata acest topic