STP Timișoara Forum: troleibuzele 12, 13, 16, 17 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

troleibuzele 12, 13, 16, 17

#1 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 mai 2008 - 22:13

Cand vor circula din nou liniile 13, 16 si 17 ca troleibuze? Si cand va mai circula linia 12?
0

#2 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 mai 2008 - 23:23

Se desfasoara sau s-au desfasurat recent lucrari pe strazi cuprinse in traseele liniilor 12 (giratie Bd. Iuliu Marniu - Cl. Sagului), 13 (Str. Closca) si 16 (Bd. Rebreanu si str. Aries). Cel putin asta este motivatia expusa pana acum de RATT.

Linia 17 autobuze a fost introdusa in contextul in care parcul de troleibuze devenise foarte deficitar si insuficient.

Poate ofera cineva dinspre RATT si un raspuns avizat la prolema expusa de tine.
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.957
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 24 mai 2008 - 12:24

Se va revenii la transportul cu troleibuze, cu semnul intrebarii ramane linia 12.
0

#4 Useril este offline   caius 

• Membru senior**

Postat 24 mai 2008 - 14:51

Ar fi pacat sa se desfiinteze de tot linia 12. Cei din Sagului n-ar avea nici un troleibuz apropiat de ei...
0

#5 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 26 mai 2008 - 00:32

Nu stiu de ce am o vagă senzaţie că se va ajunge la concluzia că 50 de troleibuze scurte nu fac aceeaşi treabă pe care o făceau 52 de troleibuze vechi, din care jumate articulate.
0

#6 Useril este offline   Claudiu 

• RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Interese:electronica

Postat 26 mai 2008 - 16:35

Cine gandeste folosindu-si capul a ajuns de mult la aceasta concluzie.
Problema este ca cei de mai sus nu sunt intotdeauna si cei care iau deciziile.
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.852
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 27 mai 2008 - 00:12

Vezi postareacaius, la May 24 2008, 15:51, a spus:

Ar fi pacat sa se desfiinteze de tot linia 12. Cei din Sagului n-ar avea nici un troleibuz apropiat de ei...
era degeaba. nu spun, mie mi-a folosit ocazional, in momentele in care nu aveam bilete si totusi voiam sa ajung din centru in Sagului :respekt: (nu cred ca am prins 3 controale pe linia 12, in schimb pe 33 ..).

mai ales dupa-amiaza / seara, mergea firobusul gol, sau cu 2-3 oameni.
0

#8 Useril este offline   AMD 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 29 mai 2008 - 20:33

perfect de acord cu antevorbitorul. nu prea se mai justifica, dar poate cei din zona au alta parere decat noi care nu folosim linia respectiva. :(
0

#9 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 30 mai 2008 - 20:08

Ce inseamna "nu se justifica"? Am impresia uneori ca RATT recurge prea lesne la acest raspuns. Care este limita de la care un traseu "se justifica" si in ce parametri se calculeaza aceasta limita?

De ce nu se incearca gasirea unor argumente pentru care aceasta linie sa fie atractiva pentru calatori? (conditii de calatorie, grafice stabile, publice si respectate, etc.)
In schimb, despre troleibuzul 12 - de aproximativ 20 de ani - nu stii niciodata cu exactitate daca circula sau nu circula. Iar daca circula, este notoriu deja ca sansa ca el sa vina este egala cu cea de a castiga la loto, deci mai bine o iei pe jos.

Fratilor, nu se poate, la o linie care are un singur vehicul pe sens de mers (apreciez ca tura dureaza undeva in jur de 40-45 de minute), sa pretinzi ca lumea sa astepte 3/4 de ora doar de dorul de a da buluc in acest troleibuz. Este o copilarie sa supui calatorul (si clientul potential al lui 12) la o asteptare atat de mare care este pusa sub semnul incertitudinii (intrucat nu stii daca vei astepta 5 sau 45 de minute). Deci - ce inseamna "nu se justifica"...?
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.957
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 30 mai 2008 - 20:18

Vezi postareagarcon, la May 30 2008, 21:08, a spus:

Ce inseamna "nu se justifica"? Am impresia uneori ca RATT recurge prea lesne la acest raspuns.

:( Topicul de mai sus, la care raspunzi, este punctul de vedere al unui membru al forumului, nu al RATT <_<
0

#11 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 30 mai 2008 - 20:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la May 30 2008, 21:18, a spus:

:( Topicul de mai sus, la care raspunzi, este punctul de vedere al unui membru al forumului, nu al RATT <_<

Ai dreptate. Mea culpa pentru exprimare! Citind post-ul lui AMD, imi amintisem de astfel de motive invocate public de reprezentanti ai RATT cu privire la anumite trasee care nu s-ar justifica. Am omis insa sa fac mentiunea cuvenita, care sa evoce distinctia intre parerea lui AMD si argumentele celor de la RATT la care ma refeream.
0

#12 Useril este offline   AMD 

• Membru activ

Postat 30 mai 2008 - 22:32

hm...pai nu se justifica din punct de vedere comercial: prea putini calatori, incasari la abonamente pe linia respectiva mici, alte trasee de transport in comun care deservesc zona respectiva, etc. era parerea mea si normal ca ratt-ul nu trebuie sa tina cont de ea. :D deciziile de desfintare a unei linii probabil se iau chiar mai sus (primarie ?)
0

#13 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10.239
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 iunie 2008 - 08:42

Nu stau in zona, n-am circulat niciodata cu 12, dar dupa parerea mea linia 12 ar fi rentabila doar daca traseul s-ar prelungi pana la pasarela din Sagului, sau de ce nu, pana la Real (sud). Oricum, traseul actual este prost gandit.
0

#14 Useril este offline   qew 

• Membru activ
  • Postari: 161

Postat 02 iunie 2008 - 16:07

traseul actual a fost gandit acum ceva vreme cand Elisabetin era un cartier mai la periferie decat acum si facea legatura cam dintre gara/centru -periferie(elisabetin) de aceia nu mai "corespunde" in prezent . Totusi eu am propus ca 42 sa fie troleibuz( retea este cu ceva exceptii) si trseul sa fie prin Posta mare- Balcescu- Maniu -Pta Sandor si ar acoperi linia 12 de care nu ar mai fi nevoie .
0

#15 Useril este offline   calator 42 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20 aprilie 08

Postat 08 iunie 2008 - 12:53

Dar ar fi un dezavantaj fata de cei ce folosesc linia 42, pentru ca durata calatoriei s-ar prelungi prea mult!
0

#16 Useril este offline   AMD 

• Membru activ

Postat 08 iunie 2008 - 15:53

teoretic amandoi aveti dreptate, probabil de aceea e practic asa de greu sa gestionezi liniile existente, dar si sa desfintezi sau creezi altele noi. :rolleyes:
0

#17 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 9.252
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 noiembrie 2008 - 15:28

...am locuit in Elisabetin incepand din 1970, pe Vadul Calugareni, iar la colt cu Porumbescu era statia pe sensul catre centru, exact unde este si azi acel refugiu in fata farmaciei...in acea perioada linia 12 (linia 2 de firobuz se numea atunci) era o linie aglomerata ( in orele de varf statea lumea pe scari desi erau 4 uneori si 5 firobuze pe sens)... toate acestea au durat pana prin 75-77 (nu stiu exact ) cand s-a infiintat linia 8 de tramvai de la Gara de Nord la AEM,aceasta preluand calatorii pe relatia Gara - Balcescu (Lahovari) pe un traseu mult mai scurt...acesta a fost momentul care a dus incet dar sigur la diparitia liniei 12 (fosta 2)...s-a intrat intr-un cerc vicios, scazand numarul de calatori, s-a redus numarul de firobuze de pe traseu, reducandu-se numarul de firobuze, calatorii s-au trezit ca stateau 15-20 min in statie, si au renuntat sa mai stea...si asa s-a ajuns la suspendarea liniei 12, dupa care sincer imi pare rau pentru ca a fost linia copilariei mele...spunea cineva mai sus ca in ultimii 20 de ani nu se stie daca circula sau nu...cred ca de 30 de ani nu se stie...
...probabil ca ar trebui cumva regandit traseul si sa se reintroduca in circulatie faimoasa linia 12...
0

#18 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.376
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 24 noiembrie 2008 - 17:53

Ultima data am prins troleibuze pe linia 12 in 2005, si in final autobuze in 2006.
0

#19 Useril este offline   caius 

• Membru senior**

Postat 24 noiembrie 2008 - 18:49

13 si 17 cand vor mai redevenii firobuze??? :) :P
0

#20 Useril este offline   qew 

• Membru activ
  • Postari: 161

Postat 24 noiembrie 2008 - 18:59

cand vor fi in circulatie mai multe de 50 de troleibuze .
0

Arata acest topic

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi