STP Timișoara Forum: ISHO - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (156 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 154
  • 155
  • 156
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ISHO Business,Rezidential&Hotel (Faza1-in constructie, Faza2-in proiect Evaluare topic: ***** 12 Voturi

#3101 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 3.453
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 25 octombrie 2020 - 19:15

Stati sa inteleg... Propietarii din RA nu au voie sa puna sita la geam, dar cei din RU1 au voie sa umple balustradele balconului de ghivece?
Poze de azi:

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: ish-25.oct.2020-001.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-003.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-002.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-004.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-005.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-006.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-007.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-008.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-009.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-010.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-011.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-012.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-013.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-014.jpg
  • Imagine atasata: ish-25.oct.2020-015.jpg

8

#3102 Useril este offline   cehb 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 14 martie 18

Postat 25 octombrie 2020 - 19:52

Fereastra se deschide in afara iar sita se pune inauntru, nu? N-ar trebui sa deranjeze pe nimeni.
0

#3103 Userul este online   Seba76 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19

Postat 25 octombrie 2020 - 21:08

La ce invazie de tigrul platanului și de țânțari am avut anul ăsta,ar fi o inconștiență totală să stam fară site,mai ales că locația este lângă apă.Eu voi pune plase la geamuri din prima zi în care mă voi muta
Nu știu de unde a apărut povestea asta (interzis cu site la geam),stiu că am mai citit aici pe forum,mi se pare o aberație...
0

#3104 Useril este offline   Ebi 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 302
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 25 octombrie 2020 - 21:16

Vezi postareacehb, la 25 octombrie 2020 - 19:52, a spus:

Fereastra se deschide in afara iar sita se pune inauntru, nu? N-ar trebui sa deranjeze pe nimeni.

Ce? Fereastra se deschide in afara? Nu pot sa cred. Asa ceva am vazut doar la cladirile mai vechi de 100 de ani. Pai daca lasi fereastra deschisa si vine vreo furtuna, numai ferestre o sa vezi prin fata blocului. Sau ai vrut sa fi sarcastic si nu am inteles?
0

#3105 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 25 octombrie 2020 - 22:26

Fereastra se deschide în interior (u1),ar fi cea mai mare prostie sa fie invers,iar legat de plasele de țânțari a fost doar o discuție, dar nu exista vreo "regula". La U1 au fost montate atat plase tip rulou cât și plase normale, trebuie doar sa respecți culoarea tocului. Legat de jardiniere, nu arata estetic foarte bine, dar nu poți impune omului ce sa facă. Dacă vrea sa atârne ceva pe balustrada, e ca și cum ar întinde un covor,pana la urma e spațiul lui, respectând unele reguli din "manualul proprietarului". Sunt multe lucruri chiar absurde impuse acolo legat de PROPRIETATEA ta...dar ma rog.
1

#3106 Useril este offline   cehb 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 14 martie 18

Postat 25 octombrie 2020 - 22:57

Poate cineva sa dea numele modelului de ferestre de la RA? Sunt identice cu cele de la U1? Ce factor de izolare au?
0

#3107 Useril este offline   michidutza 

• Membru activ
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 octombrie 2020 - 16:01

Avand in vedere ca se speculeaza ca UCB0 nu va mai fi cea mai inalta cladire de birouri din Romania, hotelul Radisson Blu din cadrul complexului IsHo e pus pe pauza, in Vox bate vantul si fosta cladire Bosch de langa Iullius Town e fara chiriasi..... credeti ca IsHo nu e afectat in nici un fel de aceste treburi care au loc pe piata imobiliara? (intreb pentru un prieten :eusa_think: )

Crede cineva ca se va da drumul si la "faza 2" in curand sau imediat dupa finalizarea fazei 1? ( avand in vedere ca e clar ca nu se mai respecta nici un garfic al lucrarilor si al termenelor...)

Vezi postareacehb, la 25 octombrie 2020 - 22:57, a spus:

Poate cineva sa dea numele modelului de ferestre de la RA? Sunt identice cu cele de la U1? Ce factor de izolare au?

@cehb : Factorul de izolare e de 2 ani dupa termenul de intrare in posesia apartamentului tau :whistle: :rofl:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 26 octombrie 2020 - 16:04

1

#3108 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ

Postat 26 octombrie 2020 - 16:33

Cladirea de birouri e finalizata la ISHO. Nu stiu sigur daca e inchiriata toata, dar restul proiectului, inclusiv faza 2, e legat strict de apartamente. Hotelul poate sa mai astepte mult si bine parerea mea, dar avand in vedere ca ai vandute peste 70% din apartamente inainte de a pune prima caramida, nu cred ca se opresc. Prosteala a fost ca s-au apucat de prea multe cladiri simultan. Cred ca pana la finalul anului 2021 vor fi predate RA si D-ul si vor incepe lucrarile la U2. Adevarul e ca pandemia a cam dat peste cap entuziasmul si avantul de a face birouri. Daca stai sa analizezi firmele care inchiriaza aceste cladiri, 85% sunt firme de IT, care s-au descurcat aproape perfect inclusiv in regim home office ( nu spun din auzite) si se ia in calcul chiar si dupa terminarea pandemiei o astfel de abordare. Mai mult ca sigur toate aceste firme vor analiza mult mai bine costurile de intretinere si chirie a unui spatiu (exagerate in ultima vreme). In acest sens, multitudinea de cladiri din proiectul Iulius cu scop de birouri, vor fi puse sub semnul intrebarii, dar spatiul rezidential cred ca va avea in continuare o cerere considerabila, speram la un pret mai mic. Cea mai mare problema la ISHO este intarzierea, care si daca va fi remediata, sunt convins ca multi potentiali clienti au fost pierduti complet. Eu personal sunt multumit de ce am primit, dar o alta investitie pentru chirie/venit doar pe o promisiune, nu voi face la ei strict din acest motiv.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 26 octombrie 2020 - 16:53

1

#3109 Useril este offline   GeorgeA. 

• Membru activ
  • Postari: 451
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat Ieri, 17:02

A mai apărut un penthouse de vânzare în U1.
De asemenea ap.libere de la ultimele etaje din turnuri au rămas libere.
De asemenea mi se pare că la unele ap din alea cu 3 cam au actualizat preturile un pic în sus (mizând probabil pe un tva redus si poate având ceva ceva speranțe la vânzare ) : ap de 3 cam semid la 62 mp e acum 115 mii+tva (fără parcare cred).
Deci au mâncat scăderea de tva ei.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: Ieri, 17:09

2

#3110 Useril este offline   michidutza 

• Membru activ
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat Ieri, 19:48

Pai la peste 200000 un ap cu 3 camere + loc de parcare, 2 camere + parcare aprox 110000....eu cred ca nu e asa bataie pe ele. Stati linistiti fratilor ca nu veti vedea Faza 2 curand la IsHo. Iar cei care v-ati mutat deja acolo o sa mai aveti cativa ani parte doar de santiere, asta ca sa simtiti cu adevarat ca e "cel mai vibrant cartier al Timisoarei". (imi pare rau , asta e realitatea:pace: )
2

#3111 Useril este offline   Adirus 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 26 martie 20

Postat Ieri, 19:57

Am vazut ap. cu 3camere la 115k+Tva de mai multe saptamani, inainte sa fie discutia cu majorararea plafonului. Deci era aprox 130k Eur pt 62mp +6mp balcon.
0

#3112 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ

Postat Ieri, 20:30

Michidutza, chiar nu ne așteptăm să fie altfel având în vedere ca e primul bloc. Plus de asta, pe mine personal nu ma interesează șantierul din jur atata timp cat curtea și spațiul comun e terminat și delimitat,iar sunetul în apartament e aproape inexistent. În ce parte de oraș nu exista șantier la mai puțin de 100m? Și da, poți spune ca e un "cartier vibrant" dintr-un oraș cu 85% blocuri comuniste. Nu ne purta de grijă, ne descurcam. Presupun ca tu locuiești într-un apartament de minim 200mp, la poalele muntelui, unde nu mai sunt șantiere de 10 ani și dimineața ești trezit de sunetul păsărilor, cumpărat cu 500e mp2 cu loc de parcare gratis și predat la timp. Vulpea când nu ajunge la struguri...Mereu se ajunge la preturi, chit ca moderatorul a spus de n ori ca este o alta pagina dedicata pentru acest lucru. Mergeti pe pagina respectica și vorbiți ce vreți voi, amuzant e faptul ca nu sunt clienți acolo.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: Ieri, 21:17

3

#3113 Userul este online   Seba76 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19

Postat Ieri, 20:49

Dorin55,cand zici că zgomotul este aproape inexistent în apartament te referi si la zomotul făcut de vecini?cum este izolația fonică?mă refer în special la vecinii de deasupra/dedesubt(in cazul în care ei locuiesc deja acolo),dar si la cei din lateral.Pe mine ma preocupă destul de mult treaba asta cu izolația fonica....mersi
0

#3114 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ

Postat Ieri, 21:15

Seba76, pot spune ca exista o izolare fonica destul de buna atat cea cu vecinii, dar mai ales fata de exterior. Am avut ocazia sa probez asta când o echipa de muncitori lucrau afara cu un utilaj, sau vecinul lipit de mine monta mobila. Fata de unde am mai stat (tot blocuri noi) e diferenta foarte mare. În general toți dezvoltatorii folosesc cea mai ieftina și penala caramida. Geamurile sunt și ele destul de bune părerea mea,3 sticle tâmplărie schuco. La fel ca și tine, a fost ceva foarte important pentru mine și observ ca sunt rezultate destul de bune, mai ales ca exista șantier în vecinătate. Așteptăm părerea și altui client.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: Ieri, 21:23

3

Arata acest topic

• (156 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 154
  • 155
  • 156
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul