STP Timișoara Forum: Idei de trasee - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Idei de trasee Pentru stimularea imaginatiei dar si pentru distractie.

Poll: Idei de trasee (21 membri au votat)

Sunteti de parere ca ar trebui infiintate noi linii?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce ar fi mai util?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#81 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.908
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 octombrie 2014 - 21:34

Ideea de a cumpara niste troleibuze noi, zic eu, nu SH, mai ales in cazul unor comune bogate ca cele in cauza, nu e rea deloc. Daca aceste vehicule ar urma sa fie intretinute/exploatate de catre RATT, cel mai bine ar fi ca ele sa fie de exact acelasi model cu cele din parcul actual, fiind complect aiurea sa ai 50 de vehicule de un tip si 3-4 de altul.
1

#82 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.250
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 octombrie 2014 - 21:43

Dar la un moment dat nu s-ar mai sti care sunt "troleele" Dumbravitei, care sunt "troleele" Ghirodei si care sunt ale Ratt-ului... :D

Este discutabila aceasta chestiune care in principiu este logica...si bine venita...
0

#83 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.908
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 07 octombrie 2014 - 21:49

Pai, sa le comande de alta culoare. :04: Fisier atasat  skoda 0.jpg (36,06K)
Number of downloads: 70
3

#84 Useril este offline   tm 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 octombrie 2014 - 21:55

Daca isi permite Dumbravita si Ghiroda troleibuze noi, cu atat mai bine. Discutabil e sa fie acelasi model/culoare ca al parcului RATT. Daca e licitatie nu cred ca poate fi facuta cu dedicatie pentru Skoda. Poate e o idee mai nerealista ca cele trei localitati sa se puna de comun acord la achizitia a ... sa spunem 10 articulate noi de catre primaria TM pentru liniile aglomerate (11, 14) si inca 2-3 bucati nearticulate de catre celelalte doua primarii in aceeasi achizitie/licitatie.
2

#85 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.401
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 octombrie 2014 - 21:57

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 octombrie 2014 - 21:49, a spus:

Pai, sa le comande de alta culoare. :04: Atasament skoda 0.jpg

Fara valuri, please! :so pe iei:
0

#86 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 10 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 11 octombrie 14
  • Locatia:Timisoara: Gara de Nord - Calea Torontalului

Postat 12 octombrie 2014 - 06:46

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 27 septembrie 2014 - 20:08, a spus:

Dupa parerea mea ar trebui niste linii de tramvai care sa faca cam ce fac acum liniile 4 si 8 legand zonele Sinaia, Gara De Nord si Torontal de Rebreanu.

In plus, dupa parerea mea, ar trebui sa fie legate liniile E7 cu 40 transformandu-se in E7 (cu traseul complet)
E3 cu 3 transformandu-se in E3 (cu traseul complet
si 33 cu 33barat transformandu-se in E33 (cu traseul complet, dupa ce revine E8)

Si troleibuzele 15 si 16 ar trebui legate intre capatul liniei 16 si capatul liniei 15 si sa fie doar una, iar aceea sa mearga mai departe pana la Bastion.

Eu spun ca nu e o ideea rea sa prelungim actualele autobuze expres mai ales pe E3 care circula combinat si mai degraba ar circula o singura linie expres pe tot traseul de la Apicultorilor pana la Abator (FZB), ar fi mai convenabil asa, ca sa nu se incurce lumea si sa stie ca nu va trebui sa schimbe cu inca o linie :so pe iei: .

Vezi postareacseh_17, la 04 octombrie 2014 - 23:32, a spus:

Umor a la RATT? :so pe iei: :so pe iei:

Stiu ca pe la noi pare o anomalie (aparent nici tu nu setezi capatul de linie la C... de ce oare, stie tot taranul unde merge linia cutare

Dar oare ce fata ai face, ca si calator desigur, urcat intr-un 18 care afiseaza C.P. Solventul, dar surpriza soferul te da jos la Maria, desi tu poate ai de prins un tren la gara, care il prindeai daca stiati ca troleul nu te duce unde trebuie, si luai un taxi!

Si stiu, ca da, la noi daca ai de prins un tren, mai bine iei din start un taxi, si da stiu chiar e un efort fizic incontestabil schimbatul si setarea sensului pe afisaj, dar din pacate nu noi am inventat apa calda, si aparent altii o foloses cu succes. Ca sa fiu mai exact, cam aproape toti, mai putin NOI (RATT, Romania, numiti voi) NU. Ce prosti si inapoiati sunt ceilalti... :ph34r:

Simplu, ai fi coborat la Regina Maria si luai 11 sau 14 pana la Gara de Nord sau pana la Baritiu depinde unde trebuia sa ajungi. De pe traseul lui 18 poti lua Expres 1 pana la Gara, are aceleasi statii pe care le are si 18: P-ta Verde, str. Liege (Torontalului), Miresei - Cetatii si Consiliul Europei (CEC Bank). Intotdeauna exista o varianta :coolspeak: .
0

#87 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 16 octombrie 2014 - 12:28

Marti am facut intre Republicii (colt cu Paris) si Punctele Cardinale mai mult de 20 minute...Revin si sustin ideea cu sensul unic in jurul Cetatii...
Iar apropo de acest lucru am aratat cu alta ocazie cum vad ca ar trebui organizat transportul in comun, respectiv cel cu firobuzele, in acest context...

Toate liniile de firobuze sa aibe capatul in centrul orasului, respectiv centrul orasului (cartierul Cetate, zona pietonala) prin inelul I bis (prin fata Catedralei pentru transportul in comun) sa devina bucla de intoarcere pentru toate liniile de firobuze...

Astfel se va putea lua linia 15 de pe Oituz pentru Girocului (extensie Apicultorilor) sau linia 16 pentru Soarelui (extensie Ciarda Rosie)....

Idem, se vor putea lua liniile 13, 14, 17 si 18 de la Hotel Continental-BNR pentru Mehala-Ronat, Dumbravita, Torontalului si Aradului...

Tot din oricare statie comuna de pe inel se va putea lua Linia 12 care ar deservi gara de nord pana la Solventu...

Cu alte cuvinte, liniile lungi (11 si 14) s-ar injumatati ceea ce din anumite puncte de vedere ar fi corect iar alte linii, gen 15 si 16 s-ar prelungi aducand calatorii pana dincoace de "centru" (Oituz, Botanic, 700)...

Iar schimbarea de linii (la nevoie) s-ar face coborand in statiile comune ale celor doua linii si asteptand pe loc fara a traversa vreo strada, zebra, etc.,...

Iata o schema simplista despre cele scrise mai sus...Inainte de-a lua pozitii conservatoriste, ar fi bine sa va ganditi cateva minute si sa va imaginati cum ar functiona lucrurile in aceasta varianta...Trebuie sa aveti in vedere si castigul Ratt din aceasta "poveste" avand in vedere ca nu-i normal sa mergi 20 de statii pe aceeasi bani ca si unul care merge dou statii...Prin injumatirea liniilor foarte lungi s-ar ajunge la un oarecare echilibru...

Fisier atasat  Linii firobuz pe Inelul I (bis) 01.jpg (93,92K)
Number of downloads: 87
3

#88 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.376
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 16 octombrie 2014 - 13:02

Sunt total de acord cu tot ceea ce a scris Mile, fara nicio modificare. La fel si linia 33 sa parcurga "inelul central".

Astfel ar ramane liniile Expres singurele trasee lungi care sa strabata orasul, dintr-un capat in altul, fara sa ajunga prin inelul central, fiind cu adevarat atunci sub numele de expres.
2

#89 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.863
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 16 octombrie 2014 - 19:04

:up_arow: Bun, ce va suplinii 11? sau celelalte linii care practic strabat centrul si sunt de folos calatorilor care nu coboara chiar in centru si merg dintr-un capat in altul, iar aceia sunt destul de numerosi. La ce dimensiuni "colosale" are Timisoara, transbordarile descurajeaza si in momentul de fata, hai sa zicem ca 14 daca ar venii tocmai din Dumbravita ar avea sanse sa ramana o linie fiabila, dar ma indoiesc ca ce vine de la Solventul-Gara de Nord spre centru ar avea la fel de multi calatori ca si in momentul de fata. Eu inca nu vad cum un inel pe sens unic ar fluidiza, practic muti ambuteajul pe un singur sens, pentru ca toti ce care ar fi vrut sa faca stanga ar face dreapta laolalta cu cei care merg in acea directie deja. Si nu mai zic de impedimentul pe care l-ar genera asupra liniilor de tramvai din zona Catedralei, acolo liniile or ar disparea ori ar trebuii mutate mai spre trotuar pentru a permite 3 benzi pe un singur sens.

Si mie imi surade ideea aceasta, dar in cu totul alte circumstante fata de zilele noastre, in momentul de fata daca am fluidiza circulatia fara sa ne gandim cum mentinem numarul de automobile la un numar stabil ar insemna ca peste cativa ani inelul ar devenii inutil, treaba cu fluidizarea prin orice mijloace, chair si renuntarea la mtc-uri in centru sau cipartirea de linii pentru a permite un trafic mai fluid, a dus in multe cazuri la o situatia chiar mai rea decat inainte.
2

#90 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 10:49

Ca in orice societate DEMOCRATICA iei de la cei ce au prea mult si dai la cei ce au mai putin sau prea putin...

De ce te ingrijorezi pentru calatorii Liniei 11 (sau 14) ca li se taie dintr-un traseu exagerat de lung (pentru conditiile si nivelul nostru) si nu te ingrijorezi pentru cei ce folosesc liniile 15 si 16 care ar castiga mult venind pana pe Oituz si Piata 700...In acest fel s-ar face o oarecare dreptate sau egalitate...Si cei din Girocului si Soarelui (in extensie Ciarda Rosie) sunt tot timisoreni si ar avea aceleasi drepturi...
Si apoi sunt putini cei de pe 11 care merg pana la gara. Cei mai multi isi termina calatoria in zona centrala...iar altii (putini) urca din zona centrala pana in zona garii...

Iar Linia 12 (propusa de mine) i-ar deservi pe cei de pe toate celelalte linii (de firobuz si nu numai) spre gara (care fie vorba intre noi nu mai este atat de cautata precum credem, doar in procent de 15-20 % fata de 1989)...Tocmai (si) din aceste motive s-a incercat suspendarea totala a liniei 18 pana la gara, caci mergeau cele 3 linii de firobuze mai mult goale intre centru si Baritiu sau Solventu...In varianta propusa ar fi o singura linie (12) care ar aduna calatorii de pe toate celelalte linii ca sa-i duca in zona garii, dupa cum spuneam...si la o frecventa rezonabila...
Iar in sens invers, i-ar lua pe toti din zona garii si i-ar duce pe "marea bucla" unde au ajuns deja la destinatie sau pot face schimb in orice alta directie ramanand in aceeasi statie, pe acelasi peron...

Si nu in ultimul rand trebuie sa ne gandim si la incasarile RATT-ului...Mergi de la un capat al orasului pana in centru extins, platesti 2 lei, mergi dintr-un capat in altu, platesti dublu...Si asta egal pentru toata lumea, nu doar pentru cei de pe 11 si 14...Simplu, egal, corect, eficient,...
Vrei (vrem) tramvaie noi (mtc-uri in general), vrei (vrem) transport in comun civilizat? Toate acestea costa niste bani...Este usor sa ai pretentii dar mult mai greu sa-ti asiguri si banii necesari...Nu cred ca este un capat de tara ca unora li se tai niste "privilegii" ca multi altii sa primeasca ceva in plus...Cum spuneam, se echilibreaza niste stari de lucruri anormale oarecum...

Zilnic (zilele lucratoare) de peste 5 ani incoace trec prin zona centrala, respectiv Republicii, Sf. Ioan, Piata 700, Dima, Piata Marasti, Oituz, Fantana Punctelor Cardinale, Take Ionescu. Inchipuie-ti ca mi-am format o parere obiectiva. "Inghesuiala" sau ambuteiajul (cum ii spui tu) se petrece tocmai pe bucata de INEL I (bis)...Explicatia este simpla si am mai expus-o. Poate ca n-am folosit cele mai potrivite cuvinte pentru a fi inteles...

In conditiile actuale ambele sensuri de circulatie de pe inelul 1, pe cate doua benzi, sunt oprite minute bune pentru ca unii sa iasa de pe inel iar altii sa intre pe inel si asta si in stanga si in dreapta...Ori tocmai aceste opriri si stationari fac ca inelul sa se aglomereze pentru ca mereu vin alte si alte masini care vor sa parcurga un segment din el, mai lung sau mai scurt...
Nu este normal ca de la Opera pana la Oituz sa faci peste 20 minute cand in conditiile sensului unic ai face 5-6 minute maxim la orele de varf, pe la Conti si Bastion, chiar daca distanta este ceva mai mare...

In varianta cu sensul unic, pe langa faptul ca capacitatea de preluare se va dubla in cele mai multe situatii (de la doua pe 4 benzi), nu vor mai exista acele opriri (stationari) pe inel de care vorbeam mai sus...Adica se castiga pe doua fronturi. Vor fi doar opriri de 30 pana in 40 de secunde / 2-21/2 minute pentru pietoni si tramvaie...Este un castig imens pentru fluidizarea traficului...

Citeaza

Si nu mai zic de impedimentul pe care l-ar genera asupra liniilor de tramvai din zona Catedralei, acolo liniile or ar disparea ori ar trebuii mutate mai spre trotuar pentru a permite 3 benzi pe un singur sens.

Am facut "o schita" undeva pe forum legata de acest aspect. Este singurul loc unde exista o oarecare problema...Dar cred ca linia de tramvai poate ramane pe loc, ingradita, si putem avea doua benzi (sau una de fapt) pe partea cladirilor (exclusiv pentru cei care-si continua drumul pe inel) si doua benzi pe partea parcului, care toate 4 (sau 3) sa mearga catre Catedrala. Evident ca intersectia de la Piata Regina Maria trebuie amenajata in acest sens...Doar tramvaiul ar circula in ambele sensuri...Am vazut exemple si prin alte parti cu stfel de solutii...N-ar fi ceva nou pe pamant...
1

#91 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 11:12

Toate bune si frumoase, inafara de 2 aspecte:

1. Ati vazut cand vine vre-un tren, sau nu vine un troleu mai multe minute, ce ingramadeala se face in 11 sau 14? Un 12, fara articulate, apa de ploaie!
2. Toate astea, fara taxarea (1€,1.5€) pe ora, este la fel un mare non-sens!
1

#92 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 11:20

Pai toate ce-am expus mai sus sunt cu referire la liniile de firobuze in stransa legatura cu sensul unic pe Inelul I...

Dar exista si ideea cu linia de tramvai pe Republicii, dinspre gara pana la Spitalul de Copii, respectiv acea linie dinspre Freidorf-Dambovita-Iosefin-Gara de Nord, Spitalul de Copii catre Circumvalatiunii-Torontalului...In aceste conditii ar fi bine ca pe Republicii sa nu fie prea multe linii de firobuze, intre Gara de Nord si Piata Regina Maria...
-1

#93 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 11:27

Sa fim seriosi! Dintre toate cele enumerate, clar, inelul are cele mai multe sanse de realizare. => ca va fi necesara o interventie in configuratia actuala a traseelor. => o solutie trebuie aleasa cu cap, fara alte vise umede cu tramvaie pe eu stiu ce strazi.
1

#94 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 11:39

Citeaza

fara alte vise umede

Chiar asa de mult ai (am) decazut sa folosim astfel de expresii...Am crezut ca putem mai mult decat atat!... :Facepalm_emote_gif:

Nu cred ca ar fi un "vis umed". Este vorba de doua statii de tramvai. Singura problema fizica este latimea oarecum insuficienta pe alocuri a bul Republicii....

Pe de alta parte nu ti se pare o prostie cand circuli cu linia 1 pe la Spitalul de Copii, (aproape ca) vezi gara in linie dreapta (la doua statii distanta) si mergi cu tramvaiul pe ocolite 5 statii ca sa ajungi la gara ca destinatie finala?...Pana si Spartacus a sesizat ca nu-i ceva in regula...
1

#95 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 12:02

Iata, peste schema postata mai sus, am suprapus (nu in mod cel mai corect) si triunghiul liniilor de tramvai care vor face legatura intre cartiere...despre care s-a vorbit (si) mai sus...si care se intersecteaza cu reteaua de firobuze in forma de raze solare...

Fisier atasat  Linii firobuz pe Inelul I (bis) 02.jpg (127,69K)
Number of downloads: 79
1

#96 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 12:21

Nu vorbim de o problema fizica in asezarea a eu stiu 500m de linie de tramvai, ci de mentalitate... Nu s-a pus cm de linie de tramvai de ani de zile in Timisoara, ba mai mult s-a desfiintat... Dvs. chiar credeti in astfel de minuni?
0

#97 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 12:28

Ai putut observa din postarile mele ca unele vise mi s-au indeplinit si dupa ... 40 de ani... :Facepalm_emote_gif: ...Asa ca trebuie doar sa avem rabdare... :lol: ...
0

#98 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 17 octombrie 2014 - 12:39

Ei, poate dvs. sunteti inca generatia care a avut 40 de ani sa astepte. Noi (eu personal) suntem generatia care numai avem acest timp la dispozitie. Sau vine unul care e competent si face ce are de facut, intr-un interval de timp normal, sau vine altul... :so pe iei:

Si asta cu tot respectul pentru ceea ce a facut Robu pana acum, in comparatie cu predecesorul sau.
0

#99 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.863
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 17 octombrie 2014 - 18:35

Vezi postareamile, la 17 octombrie 2014 - 11:39, a spus:

Pe de alta parte nu ti se pare o prostie cand circuli cu linia 1 pe la Spitalul de Copii, (aproape ca) vezi gara in linie dreapta (la doua statii distanta) si mergi cu tramvaiul pe ocolite 5 statii ca sa ajungi la gara ca destinatie finala?...Pana si Spartacus a sesizat ca nu-i ceva in regula...

Nu, linia 1 deserveste in mare parte Centrul si simplul fapt ca intoarce la gara nu o face o linie neaparat de folosit pentru a ajunge acolo. E cu mult mult mai nefolosita spre gara spre deosebire de 8 de exemplu, care "geme" de oameni si cand merge si cand vine de la gara (la majoritatea turelor). De aceea am si spus despre 11 si continuitatea ei, daca de exemplu doresti sa mergi la gara de la Modern sau Cartan, esti cu mult mai in siguranta sa iei firobuzul, care are mai putine opriri si ajunge astfel mai repede.

Citeaza

.In varianta propusa ar fi o singura linie (12) care ar aduna calatorii de pe toate celelalte linii ca sa-i duca in zona garii, dupa cum spuneam...si la o frecventa rezonabila...

Aici ne batem cap in cap, pentru ca atunci cand mergi la gara doresti sa ai un drum asigurat pana acolo, o transbordare descurajeaza foarte mult. De aceea am si spus la ca ce dimenisuni are Timisoara ar fi trebuit sa putem ajunge de oriunde pana oriunde in oras cu transportul public, dar inca nu s-a intamplat treaba asta. Eu inteleg ca rentabilitatea este si ea o prioritate dar faramitand linii se descurajeaza calatorul, poate gara nu mai este cautata dar aglomeratie tot exista si acuma. Asta este opinia mea, eu mai mult vad avantaje temporare pentru automobile mai putin pentru mtc-uri care oricum si la o eventuala realizare a proiectului nu ar fi loate in calcul, doar la noi se asfalteaza strazi in amiaza mare cu tramvaiul dupa utilaj.
2

#100 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 18 octombrie 2014 - 19:06

Citeaza

Nu, linia 1 deserveste in mare parte Centrul si simplul fapt ca intoarce la gara nu o face o linie neaparat de folosit pentru a ajunge acolo. E cu mult mult mai nefolosita spre gara spre deosebire de 8 de exemplu, care "geme" de oameni si cand merge si cand vine de la gara (la majoritatea turelor). De aceea am si spus despre 11 si continuitatea ei, daca de exemplu doresti sa mergi la gara de la Modern sau Cartan, esti cu mult mai in siguranta sa iei firobuzul, care are mai putine opriri si ajunge astfel mai repede.

Pai chestia asta o face foarte bine linia 2...Linia 1 a fost creata pentru a deservi gara si a deservit-o ani de zile pana in '89 si ceva ani dupa...Practic acum dubleaza linia 2...Si tocmai am spus si eu ca tot o dam cu gara - gara cand de fapt traficul prin gara a scazut cu 80 la suta...In aceste conditii nu inteleg ce tot o dai cu cei de pe 11 care merg de la Modern si Cartan catre gara...Sunt putini, nu sunt asa de multi precum crezi...Ar avea dreptul si cei de pe 15 si 16 sa mearga direct la gara, dar iata ca nici calatorii acestia nu exista caci altfel traseul E 3 n-ar fi fost schimbat (de la AEM) iar daca a fost schimbat (in Girocului) tot n-are calatori catre gara precum insinuezi...

Gara a fost candva un punct solicitat dar acum este departe de a fi necesar sa fie deservita de atatea linii... mtc-urile pleaca mai mult goale de la gara decat pline...Bate vantul prin ele in majoritatea timpului... Singura "problema" a garii poate aparea doar in momentul sosirii catorva trenuri pe zi mai importante dar nici atunci nu-i musai ca 500 de persoane sa se urce intr-un singur firobuz ...

Putem compara aceasta situatie cu canalizarea din orase...Niciodata o canalizare nu va fi (supra)dimensionata pentru a prelua puhoaie de ape in cazul ploilor torentiale ci va fi dimensionata pentru conditii normale de precipitatii pentru ca altfel ar deveni o canalizare extrem de scumpa...
La fel si in transportul in comun, nu poti aduce un numar impresionant de mtc-uri la gara in momentul sosirii unor trenuri pline ca sa urce absolut toti calatorii din tren simultan in mtc-uri...Ar fi costisitor un asemenea demers...

Trebuie sa ne iasa din cap ideea ca toti timisorenii merg la gara!...Si mai ales cei de pe 11 si 14!... :Facepalm_emote_gif:

Mai multi timisoreni merg la mall decat la gara!... :D
1

Arata acest topic

• (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis