Regia Autonoma de Transport Timisoara: Transport Naval - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (32 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#621 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.625
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 aprilie 2017 - 09:02

mile, la 18 aprilie 2017 - 10:21, a spus:

Sunt curios Bogdan daca ai mers macar o data cu vreun vaporas din cele 7?...ca sa te exprimi in cunostiinta de cauza...

Da, domnul Mile, am mers cu mai multe dintre ele. Ca sa combati trebuie sa cunosti! Au fost gandite intr-adevar pentru transport public ..asadar cand mergi cu orice mtc te intereseaza statia in care cobori..si nu admiri Elvetia si tunelul Gothard...daca si sistemul de anuntare al statiilor va functiona..ar fi cazul ideal. Din tot ce am vazut si in restul mtc urilor calatorii ori vorbesc la telefon in timpul calatoriei..ori stau cu nasul pe net ..tableta..telefon...asculta muzica..efectiv nu le pasa de maretele privelisti...Si acum sa fim cinstiti domnul Mile daca folosim ca si mtc vaporasele si facem zilnic sau de cateva ori pe saptamana drumul chiar nu ne mai atrage sa vedem cat gunoi s-a mai strans pe maluri de la o zi la alta. Clar primarul viseaza frumos...nu am inventat noi nici apa calda nici mersul pe jos. Turistic ar putea fi atractive daca am avea o RETEA de canale precum in Venetia sau in Amsterdam. abia atunci poti oferi grupurilor organizate explicatii despre istoria orasului sau a cladirilor..si poti face curse regulate cu scop turistic. Maghiarii au exploatat comercial aspectul acesta au vaporase care fac croaziera pe Dunare dar in pretul biletului e inclus optional si mancare in regim de bufet suedez..tocmai in ideea ca desi e un FLUVIU e plictisitor sa vezi 45 de minute cum curge apa.. Turistic ei au curse care se desfasoara si dupa apusul soarelui..mizand pe farmecul cladirilor iluminate artistic....si probabil regulamentul lor de transport permite asta..
Ca sa raspund intrebarii dumneavoastra, copilaria mi-am petrecut-o la 50 de m de calea ferata..pe strada vasile lucaci..in tipografilor...asadar trenurile erau jucaria cea mai interesanta. DA, am facut cu mana calatorilor...numaram vagoanele de marfa in loc sa rezolv temele la matematica..asta in conditiile de trafic de marfa abundent anii 1980-1990. Cine ma intreba pe atunci "ce te faci cand vei fi mare" raspundeam automat "mecanic de locomotiva" :coolspeak: Cea mai frumoasa amintire legata de copilarie a fost cand bunicul meu ..Dumnezeu sa il odihneasca...m-a dus in gara de nord...numai ce venise un accelerat de lung parcurs..nu mai tin minte daca Bucuresti sau Iasi...si privind asa de fascinat "monstrul de fier" cu toate sunetele si mormaiala motorului ..era un sulzer da seria 60...mecanicul care avea usa deschisa la cabina m-a luat in brate si m-a ridicat in cabina la postul de conducere...si m-a invatat sa actionez fluierul cu sunet speific ...a fost magic...multe luni dupa aceea spuneam tuturor non stop ce frumos suna locomotiva..si ce mecanic vreau sa devin eu....Legat de defunctul Pelican nu am astfel de amintiri probabil si pentru ca avea curse mai rare si nu ma nimeream pe pod cand trecea...in schimb cu mare placere urmaream caiacele...
1

#622 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.474
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 19 aprilie 2017 - 12:49

Deci plecarea se face la ora fixa (e.g. 15, 16, 17, 18, 19) de la statia Catedrala? Urmand ca intoarcerea sa fie .. ma rog, la terminarea cursei?

edit:
Am vrut astazi la 18:00 sa merg si eu cu vaporasul. Mi s-a spus ca fiind vremea urata, si nefiind decat 2 calatori in acel moment, nu are rost sa plece de pe loc. Aviz amatorilor zilele astea cat e ploios :) se pleaca daca sunt (ideal) vreo 10 oameni.. mie mi s-a spus ca in weekend e cel mai sigur sa prind grupuri suficient de mari.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 19 aprilie 2017 - 22:44

0

#623 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.232
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2017 - 21:12

Din Tion:

Citeaza

Consilierii locali au adoptat, luni, noul Regulament de navigație și semnalizare pe canalul Bega, care reglementează circulația ambarcațiunilor în incinta Portului Timișoara, de la Uzina de Apă la Podul Modoș. Regulamentul spune și care este viteza maximă cu care pot circula vaporașele pe canal, dar și cum ar trebui semnalizată Bega pentru ca circulația să fie în condiții de siguranță.
Aleșii municipali nu au avut completări la regulament, însă consilierii PSD nu au vrut să-l voteze, motivând că documentația trebuie făcută, de fapt, de Administrația Căii Navigabile, nu de către RATT.
„Sigur că este nevoie și de acel regulament de care vorbesc consilierii PSD, care va trebui să fie emis de către Administrația Căii Navigabile, structură pe care guvernul trebuie să o creeze. Numai că noi avem dreptul să stabilim câteva reguli de navigație și asta face, de fapt, acest regulament. Cuprinde numai aspecte pur tehnice, nu de administrare patrimonială sau de substituire a ceea ce urmează să facă Administrația Căii Navigabile. Noi facem un update la ceea ce există și stabilim câteva reguli care să permită să se întâmple în continuare pe Bega tot ce s-a întâmplat până acum. Nu se va afecta practicarea sporturilor de apă. Suntem mândri că avem posibilitatea să se practice în Timișoara acest sporturi. În continuare vor putea naviga pe Bega ambarcațiunile care au circulat și până acum. Se creează premise pentru circulația vaporașelor, ceea ce nu am vrea să facem în lipsa acestor minim de reguli”, a explicat primarul Nicolae Robu.
Consilierul PSD Daniel Idolu susține că aleșii social-democrați au cerut o poziție de la București.
„Nu vreau să ne asumăm o responsabilitate în care ni se atrage atenția, juridic, privind siguranța pasagerilor. Noi am votat în 2015 intrarea în administrarea RATT a unui sistem municipal de transport public naval pe Bega, în incinta Portului Timișoara. Asta nu echivalează cu desemnarea RATT drept administratorul Căii Navigabile, pentru care competența de înființare aparține guvernului. RATT nu va avea nici capacitatea și nici competența să se ocupe de asta. Avem o rezoluție de cinci pagini a Direcției Juridice a Autorității Navale, nu pot să-mi asum să votăm ceva pentru care nu avem competență. Lăsăm RATT să-și facă rețeaua dumnealor. Unde debarcă acești pasageri? În Portul Timișoara? Păi sunt niște debarcadere, dar fiecare trebuie certificat. Nu are nicio valoare aprobarea acestui regulament. Cerem prezentarea unui program coerent, cu termene și responsabilități, dar nu de la RATT. Regia nu are competență, nu are oameni pregătiți”, a ținut să precizeze Idolu.

Deci aveam dreptate cu debarcaderele... :Facepalm_emote_gif:
0

#624 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 7.892
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2017 - 11:59

:up_arow: Nu stiu daca persoana citata in articolul de mai sus este cea mai indreptatita, cea mai in cunostinta de cauza, sa-si de-a cu parerea despre navigatia si debarcaderele de pe Bega...
Dealtfel ma intreb cata energie si timp are aceasta persoana incat pe langa ocupatia de baza (directorul ATV Timisoara) sa-si faca si treaba din CL Timisoara...

Se vede de la o posta ca este o lupta politica prin pozitia adoptata si argumentele aduse in discutie...Nicidecum nu este in cautarea unor solutii de rezolvare a situatiei ciudate in care s-a ajuns...

BogdanTm, la 19 aprilie 2017 - 09:02, a spus:

Da, domnul Mile, am mers cu mai multe dintre ele. Ca sa combati trebuie sa cunosti! Au fost gandite intr-adevar pentru transport public ..asadar cand mergi cu orice mtc te intereseaza statia in care cobori..si nu admiri Elvetia si tunelul Gothard...daca si sistemul de anuntare al statiilor va functiona..ar fi cazul ideal. Din tot ce am vazut si in restul mtc urilor calatorii ori vorbesc la telefon in timpul calatoriei..ori stau cu nasul pe net ..tableta..telefon...asculta muzica..efectiv nu le pasa de maretele privelisti...Si acum sa fim cinstiti domnul Mile daca folosim ca si mtc vaporasele si facem zilnic sau de cateva ori pe saptamana drumul chiar nu ne mai atrage sa vedem cat gunoi s-a mai strans pe maluri de la o zi la alta. Clar primarul viseaza frumos...nu am inventat noi nici apa calda nici mersul pe jos. Turistic ar putea fi atractive daca am avea o RETEA de canale precum in Venetia sau in Amsterdam. abia atunci poti oferi grupurilor organizate explicatii despre istoria orasului sau a cladirilor..si poti face curse regulate cu scop turistic. Maghiarii au exploatat comercial aspectul acesta au vaporase care fac croaziera pe Dunare dar in pretul biletului e inclus optional si mancare in regim de bufet suedez..tocmai in ideea ca desi e un FLUVIU e plictisitor sa vezi 45 de minute cum curge apa.. Turistic ei au curse care se desfasoara si dupa apusul soarelui..mizand pe farmecul cladirilor iluminate artistic....si probabil regulamentul lor de transport permite asta..
Ca sa raspund intrebarii dumneavoastra, copilaria mi-am petrecut-o la 50 de m de calea ferata..pe strada vasile lucaci..in tipografilor...asadar trenurile erau jucaria cea mai interesanta. DA, am facut cu mana calatorilor...numaram vagoanele de marfa in loc sa rezolv temele la matematica..asta in conditiile de trafic de marfa abundent anii 1980-1990. Cine ma intreba pe atunci "ce te faci cand vei fi mare" raspundeam automat "mecanic de locomotiva" :coolspeak: Cea mai frumoasa amintire legata de copilarie a fost cand bunicul meu ..Dumnezeu sa il odihneasca...m-a dus in gara de nord...numai ce venise un accelerat de lung parcurs..nu mai tin minte daca Bucuresti sau Iasi...si privind asa de fascinat "monstrul de fier" cu toate sunetele si mormaiala motorului ..era un sulzer da seria 60...mecanicul care avea usa deschisa la cabina m-a luat in brate si m-a ridicat in cabina la postul de conducere...si m-a invatat sa actionez fluierul cu sunet speific ...a fost magic...multe luni dupa aceea spuneam tuturor non stop ce frumos suna locomotiva..si ce mecanic vreau sa devin eu....Legat de defunctul Pelican nu am astfel de amintiri probabil si pentru ca avea curse mai rare si nu ma nimeream pe pod cand trecea...in schimb cu mare placere urmaream caiacele...

Nu-mi vine a crede ca ai mers cu vreun vaporas din cele 7. Si asta pentru ca sunt sigur ca n-ai fi scapat asa ocazie de-a critica chestiuni concrete de nemultumire personala vis-a-vis de ele si de intregul demers de punere a lor la treaba ca miloace de transport in comun pe Bega...

Chestiunea cu facutul cu mana la trenuri am pus-o in mod retoric pentru ca stiam din atatea alte postari de-ale tale acest lucru...Si eu faceam cu mana trenurilor si in general lumea dar mai ales copii sunt incantati la vederea trenurilor aflate in mers...Sau cel putin asa se intampla cu niste ani in urma cand cand calatoriile cu trenul nu erau la indemana asa cum sunt azi...

Ei bine, daca acele trenuri erau cu geamuri oglindate si nedeschise, simteai aceeasi placere ca si cand vedeai persoane la geamuri deschise sau cand vedeai mecanicii din locomotive la geamuri coborate si care-ti mai trageau si cate o goarna scurta in semn de salut daca te vedeau?...
Sunt sigur ca nu aveai parte de aceleasi emotii in conditiile descrise mai sus...
Nu-mi dau seama de ce te faci ca nu intelegi astfel de lucruri?...

In rest, despre mizeria si ruinele de pe maluri, despre imaginea uneori dezolanta de pe maluri am scris si eu de ani de zile si din pacate observ ca starea de lucruri nu se va schimba mult timp de-acum incolo ... Si atunci este clar ca nu ai ce oferi potentialilor turisti....
0

#625 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 30 aprilie 2017 - 12:33

mile, la 30 aprilie 2017 - 11:59, a spus:

:up_arow: Nu stiu daca persoana citata in articolul de mai sus este cea mai indreptatita, cea mai in cunostinta de cauza, sa-si de-a cu parerea despre navigatia si debarcaderele de pe Bega

Nu. Auzisem de asta cu ceva timp inainte. Ce am citit in articol doar a confirmat asta.
0

#626 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 30 aprilie 2017 - 13:05

Da, stiu asta, ca am discutat de ele...

Insa si Idolu pare ca a auzit si el ceva legat de debarcadere, nu spune nimic concret,...Pare a fi doar un gica-contra fara sa fie documentat la concret...

Si apoi cred ca ar avea destula treaba legata de "cotetele" de la aeroport...deocamdata avem doar promisiuni ca va face alte "cotete" mai mari...
1

#627 Useril este offline   ABMircea 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 25 august 16

Postat 05 mai 2017 - 09:57

In urma cu 2 zile, veneam cu vaporasul dinspre uzina. Pe la parcul copiilor echipajul se agita bucuros, motoarele au turat brusc.. Nu stiam ce se intampla, m-am dus in spate si era un baiat cu caiacul la 1 metru de noi, la aspiratie pe valurile create de vaporas. Au tot turat motoarele, mult mai des ca restul cursei, pana la catedrala unde ne-am oprit.
0

#628 Useril este offline   Infra 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 13 mai 2017 - 12:22

Functionează deci vaporasul?
0

#629 Useril este offline   ABMircea 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 25 august 16

Postat 18 mai 2017 - 21:35

Am avut o postare anterioara despre plimbare cu vaporas, nu am mentionat urmatoarele:
De cate ori treceam pe langa cate o ambarcatiune (caiac, lebada si altele), vaporasul incetinea inainte de intalnire, iar un membru al echipajului iesea pe acea parte a vaporasului si se asigura ca nu are nici o problema legata de valuri.
Sper ca descrierea plimbarii mele sa nu influenteze anumite decizii sau reclamatii..

Aceasta postare a fost editata de ABMircea: 18 mai 2017 - 21:38

1

#630 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 20 mai 2017 - 08:31

Citeaza

Primarul Timisoarei, asteptat la Ministerul Transporturilor pentru rezolvarea problemei vaporaselor pe Bega

De Adrian Panduru la 19. mai 2017 15:14

Primarul Timisoarei, asteptat la Ministerul Transporturilor pentru rezolvarea problemei vaporaselor pe Bega © Tion: Primarul Timisoarei, asteptat la Ministerul Transporturilor pentru rezolvarea problemei vaporaselor pe Bega
Vaporașele Timișoarei nu sunt autorizate să transporte pasageri, ci se fac doar probe cu ele. Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Dragoș Titea, îl invită pe primarul Timișoarei la București pentru a rezolva problema vaporașelor.

TION

Iata cum asistam la un meci de ping-pong...Mingea este acum pe terenul lui Robu, plasata foarte bine de reprezentantul guvernului Grindeanu...
Daca Robu s-ar conforma invitatiei, atunci s-ar putea ca acest "meci" sa se incheie in favoarea noastra, respectiv in favoarea celor care doresc ca vaporasele sa-si indeplineasca scopul pentru care au fost achizitionate...
0

#631 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 20 mai 2017 - 09:47

Sincer nu vad de ce nu ar accepta fara rezerve mana intinsa...
0

#632 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 21 mai 2017 - 19:43

Meciul de ping-pong continua insa am impresia ca se doreste finalizarea lui printr-o remiza( :Facepalm_emote_gif: )...

Citeaza

Grindeanu: Cine a cumparat vaporasele, Guvernul sau Primaria Timisoara?

De Bogdan Marta la 21. mai 2017 11:46

Premierul Sorin Grindeanu a declarat că nu Guvernul este de vină pentru faptul că vaporașele cumpărate de Primăria Timișoara nu pot fi folosite pentru transportul în comun. În opinia lui, încă din momentul implementării proiectului municipalitatea trebuia să se gândească că acestea nu pot circula pe Bega deoarece nu există un cadru legal.

„Dl. Dragoș Titea nu are experiența mea în relația cu domnul Robu. Eu având această experiență «deosebită» știu cum să tratez adresele sau postările care vin din partea domnului Robu. O să traduc eu această adresă celor de la Ministerul Transporturilor”, a concluzionat prim-ministrul.

tion
1

#633 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 8.447
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 21 mai 2017 - 21:53

Si achizitia nu a fost votata in CL? PSD a votat achizitia? Circotasii ar putea sa spuna ca in CL se voteaza mai ales ce poate dauna lui Robu in campania electorala viitoare.
0

#634 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.625
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 23 mai 2017 - 16:57

mile, la 21 mai 2017 - 19:43, a spus:

Meciul de ping-pong continua insa am impresia ca se doreste finalizarea lui printr-o remiza( :Facepalm_emote_gif: )...

tion

Mdea....asa de pasionant e meciul de ping-pong purtat de ei ca mai putin si ajung mai buni decat echipa chineza care mereu a avut rezultate medaliate in acest sport. Meciul de ping-pong cum ii ziceti dumneavoastra, in versiune autohtona se numea in epoca socialita "fuga de raspundere"..sau in termeni capitalisti de management "sistemul delegarii de responsabilitate"...circula chiar si o gluma buna in epoca de trista amintire "cine stie FACE, cine nu stie CONDUCE, cine e destept NU SE IMPLICA".

Chiar si dumneavoastra vi-ati exprimat speranta optimista ca alesul nostru va da curs solicitarii exprese de a se prezenta la Bucuresti pentru a discuta solutiile acestei probleme. Iata ca el a ales sa trimita o adresa...cu asta ne-a dovedit cat si unde il doare si ii pasa de problema. Dar desigur sa fim intelegatori..astrele..galaxia..dusmanul de clasa si posta romana cu tot cu mesageria CFR vor fi vinovati de inca o mareata "realizare". Vorba unui comentator de pe tion..mai bine le vindem lui Falca ca sigur va rezolva rapid sa navigheze pe Mures cu ele....
2

#635 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 24 mai 2017 - 05:15

Bogdane, n-ai fost atent la cronologia faptelor în graba ta de-a filozofa...
Hârtia (adresa) a fost trimisă înaintea celor două "invitații" făcute atât de secretarul de la minister cât și de pm la distanta de o zi a unuia fata de celălalt...
Ce s-a întâmplat ulterior invitatiilor, n-am aflat încă...Cel puțin în "presă" n-a apărut (încă) nimic pe acest subiect...
0

#636 Useril este offline   timis2 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 24 mai 2017 - 07:17

Pina la urma ce e cu meciul asta de ping pong?

o cautare pe google va returna legislatia care reglementeaza navigatia in Romania. Eu am mai dat niste linkuri cu ceva vreme in urma.

OG 42/1997 republicata
(3) Apele interioare navigabile sunt constituite din:

a) fluviul Dunărea, râurile, canalele şi lacurile situate în interiorul teritoriului României, pe porţiunile lor navigabile
http://www.clr.ro/re...2_1997_rep1.htm

de aici mergem la HG 665/2008 sa vedem canalele navifabile

Canalul Bega De la Timisoara la frontiera cu Serbia

http://www.dreptonli...le_665_2008.php

ajungem la ordinul 37/2014

Transporturile publice de pasageri și/sau de mărfuri pe căile navigabile interioare ale României pot fi efectuate numai de operatori economici autorizați în acest sens, persoane juridice sau fizice române care, potrivit legii, pot desfășura activități economice sub codul CAEN 5030 - Transport de pasageri pe căi navigabile interioare și/sau codul CAEN 5040 - Transport de marfă pe căi navigabile interioare și care dețin capacitățile și competențele necesare desfășurării acestora.

Art. 3. -

(1) Ministerul Transporturilor, prin Autoritatea Navală Română, autorizează operatorii economici, la cererea acestora, pentru desfășurarea transporturilor publice de pasageri și/sau de mărfuri pe căi navigabile interioare și emite autorizația pentru desfășurarea activității de transport public de pasageri și/sau de mărfuri pe căi navigabile interioare, denumită în continuare autorizație.

OG 22/1999

Art. 5. -

(1) Asigurarea funcționalității porturilor și a infrastructurii de transport naval, administrarea acestora, urmărirea sau asigurarea furnizării serviciilor de siguranță prevăzute la art. 19 alin. (1) lit. B) pct. 1 și asigurarea desfășurării activităților auxiliare prevăzute la art. 19 alin. (1) lit. c) pct. 1 se fac de către administrațiile portuare și/sau de căi navigabile interioare, denumite în continuare administrații.

(2) Administrațiile îndeplinesc funcția de autorități portuare și/sau de căi navigabile interioare, iar, după caz, și funcția de administrator al zonei libere.

Art. 22. - Jurisprudență (1)

Administrațiile prevăzute la art. 5 alin. (2) pot fi instituții publice, regii autonome, companii naționale sau societăți comerciale, aflate în subordinea sau sub autoritatea ministerului sau, după caz, a autorităților administrației publice locale.

si tot asa din una in alta vedem legislatia, sint destui juristi in primarie ca e primarie de municipiu nu de comuna Bogda, nu am stat sa citesc tot ce scrie in OD Hg sau unde ma tor trimite.. Nu mi se pare nimic complicat cita vreme in Romania circula vapoare si pe Dunare si pe lacul Vidrarul si pe lacul Bicaz dar si pe Herestrau.Adica oricit de stufoasa e legislatia pina la urma se ajunge ca vapoarele sa circule.

Aceasta postare a fost editata de timis2: 24 mai 2017 - 07:45

2

#637 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 24 mai 2017 - 07:27

Pai unii zic că legislația acoperă ceea ce ar trebui să se întâmple în Timișoara pe Bega, alții zic că nici pe departe pentru că este vorba de transport public IN COMUN, ceea ce ar fi altceva decât transport doar public...
1

#638 Useril este offline   timis2 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 24 mai 2017 - 08:51

legislatia rutiera prevede transport in comun? ne ducem departe cu sensurile cuvintelor.

Am gasit OG 86/2001 care reglementeza transportul public cu mijloace de transport in comun.

vapoarele nu sint cuprinse, probabil fiindca sint supuse altor reglementari.

Parerea mea este ca daca se doreste se poate face transport de persoane cu vapoarele cumparate, asta cu transportul in comun este fie o necunoastere a legislatiei , fie o fuga de punerea in uz a vapoarelor datorita complexitatii legislative si tehnice.
Autobuzul il iau il duc la ITP se platesc taxele si poate iesi in cursa, dar la un vapor e mai complicat, trebuie diverse dotari, cunostinte, logistica de alimentare, de vidanjat buda, de salvare in caz de pericol etc.

Aceasta postare a fost editata de timis2: 24 mai 2017 - 10:11

2

#639 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 24 mai 2017 - 19:44

:up_arow: Eu nu te contrazic cu nimic doar am scos in evidenta ce zic unii si ce zic ceilalti...Este evident ca "unii" nu doresc sa vada vaporasele la treaba...

Apoi vorbim de o chestie unica la nivel national (transport in comun pe apa in interiorul unui oras) si mai nimeni nu vrea sa-si asume raspunderi insa multi sunt cei care dau cu pietre...
Daca ne mandrim cu anul 1869, s-ar putea ca peste timp sa ne mandrim si cu anul 2017 (sau 2018?!) cu inaugurarea transportului in comun pe apa in Timisoara...

Dar in afara legislatiei (deficitare invocate), eu imi pun (mereu) intrebarea cum se vor opri vaporasele in statii? Pentru ca, cum se opresc acum (tehnic vorbind) nu vad s-o faca rapid cand vor efectua transportul in comun...si daca n-o fac rapid, vor creste timpii de parcurs...

Deci, dpdv legislativ se va rezolva (cred) pana la urma cumva insa opririle in statii in actualele conditii nu prea vad sa aiba succes...
0

Arata acest topic

• (32 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi