STP Timișoara Forum: Transport Naval - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 38
  • 39
  • 40
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#781 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.674
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 septembrie 2018 - 16:40

Ii da ceva ireal...Imagine postata

Ne amagim ca avem vaporetto dar de fapt avem ... hidrobuze...Imagine postata ...Si aceste aspecte deja sunt taxate si vor fi in continuare si mai taxate...

Si apoi de ce sa imprumutam termenii de la altii, ca suna mai bine, nu suntem in stare sa fim originali?...Imagine postata
1

#782 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.782
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 03 septembrie 2018 - 17:04

Vezi postareamile, la 03 septembrie 2018 - 14:30, a spus:

Dar ma intreb daca iti aperi propriul punct de vedere sau aperi pozitia regiei/societatii?...

E parerea mea. Imi place mai mult vaporetto, sau vaporaș, decat hidrobuz. :) Pe de alta parte, vad ca termenul a fost adoptat si de STPT, presa, primarie...

Vezi postareamile, la 03 septembrie 2018 - 16:40, a spus:

Ne amagim ca avem vaporetto dar de fapt avem ... hidrobuze...

Credeam ca pozele postate de mine au avut ceva relevanta, acolo vazandu-se asemanarea dintre vaporetto si ambarcatiunile noastre.

Discutia imi aduce aminte de criticii Loganului de prin 2004-2005, cei ce spuneau ca asta nu e masina, ca e un dulap, frigider, etc si ca nu se va vinde. Iata ca s-a dovedit contrariul. Ca mijloc de transport, nu vad nicio diferenta intre ce vad in poze si ce avem noi.
1

#783 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 03 septembrie 2018 - 17:22

In alta ordine de idei, am vorbit astazi (dar nu prea mult) cu fostul coleg, acum pensionar, cel care mi-a spus primul despre despre transportul in comun (experimental) pe Bega din anul 1961...

Mi-a spus ca toata treaba a durat vreo doi-trei ani si a fost sistata nu din lipsa de calatori cum s-ar putea crede caci acestia erau ci din cu totul alte motive necunoscute de el...

Cand ma gandesc la puzderia de fabrici care erau si functionau de-a lungul Begai iar marile cartiere de blocuri "comuniste" din nordul si sudul orasului inca nu existau populatia fiind pozitionata atunci relativ aproape de Bega, mi se pare verosimil sa fi fost destui calatori in salupe...

Si tot in alta ordine de idei, se raspandea ieri zvonul ca la primarie sau STPT s-ar pregati achizitia unui vaporas decapotabil, respectiv cu puntea deschisa (sau partial deschisa)...Poate aflam ceva din interior...sau si "interiorul" afla cand afla si presa locala din gura lui el insusi?...

Citeaza

Credeam ca pozele postate de mine au avut ceva relevanta, acolo vazandu-se asemanarea dintre vaporetto si ambarcatiunile noastre.

Pai m-am fortat sa vad asemanarea insa n-am gasit-o...:D...

Nu stiu de cate ori ai mai mers cu hidrobuze in afara de primul la inaugurare insa eu am fost de cateva ori si nu m-am simtit deloc la fel cum m-as fi simtit in/pe cele din Venetia...M-am simtit exact ca intr-un autobuz (Conecto C) in care nu-i functioneaza clima...
Cine statea in dreptul usii de langa timonier (care sta deschisa) se simtea bine...Daca geamul frontal din partea stanga de langa timonier s-ar putea deschide, ar fi fost mult mai bine pentru calatori decat cu AC-ul instalat...Iata o alta asemanare cu un autobuz si o diferentiere semnificativa fata de vaporetto (din Venetia)...Imagine postata
0

#784 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 04 septembrie 2018 - 20:04

Vezi postareaRB93, la 03 septembrie 2018 - 14:39, a spus:

Si mie imi place mai mult cum suna "vaporetto" in loc de hidrobuz, chiar daca ziceti ca e incorect.
Parca ii da ceva .. altfel, mai iesit din tipar. Oricum cred ca majoritatea celor care vor calatori cu aceste ambarcatiuni vor fi turisti.

Este ca si cand unul cu o casa modesta spune ca sta intr-o vila pentru ca ii place mai mult cum suna vila in loc de casa!...Imagine postata...Cu toate astea el tot intr-o casa modesta sta!...

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 septembrie 2018 - 17:04, a spus:

M-am straduit inca 24 de ore sa vad asemanarea dintre vaporetto-urile din Venetia si hidrobuzele noastre si iata ce am constatat...

O lipsa (aproape) totala a pomilor atat in fata cladirilor cat si in spatele lor si cu toate astea nimeni nu moare din lipsa de aer, nimeni nu se sufoca in Venetia comparativ cu Timisoara unde orice pom taiat, fie el si bolnav, produce isterie generala in retelele de socializare sau in presa populista...Toate pietele publice din Venetia pe langa ca sunt intinse, ele sunt fara pomi...sau au cate un pom ratacit de decor...

O lipsa (aproape) totala a aparatelor de aer conditionat pe fatadele principale, si nu numai, ale cladirilor...

O lipsa (aproape) totala a termopanelor de pe fatadele principale ale cladirilor...

Si cu toate aceste conditii vitrege de trait acolo, Venetia este vizitata de 30 milioane de turisti anual...Ai putea crede ca acestia isi cauta moartea acolo si de fapt gasesc distractie si multa buna dispozitie...

Iata relevanta pozelor pentru mine!...Imagine postata ...Imagine postata ...
0

#785 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.782
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2018 - 20:15

:unsure: Pai ce treaba au cladirile sau pomii cu ambarcatiunea propriu-zisa?
Eu doar la asta ma refeream, nu la altceva. Sunt niste ambarcatiuni foarte asemanatoare cu ale noastre, cu exceptia spatiului deschis pentru pasageri si a faptului ca ei nu au AC deloc pe vaporase. Sti insa si tu ca noi suntem mari maestri in interpretarea legilor, deci asa cum electrocarele nu au primit autorizatie din cauza ca nu au usi, e posibil sa fi fost cineva care sa spuna ca nu e ok ca doar o balustrada sa-i desparta pe calatori de "apele involburate". :D
1

#786 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 04 septembrie 2018 - 21:15

Citeaza

:unsure:Pai ce treaba au cladirile sau pomii cu ambarcatiunea propriu-zisa?

Pai am vrut sa-ti transmit intr-un mod subtil ca esti in eroare (din punctul meu de vedere, evident)...Imagine postata

Am avut nenumarate discutii contradictorii intre noi doi (si nu numai), discutii legate de taierea pomilor, de chelirea Pietei Libertatii si de multe altele in acest sens...

Prin exemplificarile de mai sus legate de Venetia dar sunt multe alte exemple de-a lungul si de-a latul Europei unde eruptia vegetatiei este tinuta si controlata cu strictete (nu oriunde, in orice loc, este acceptata vegetatia abundenta si necontrolata) vreau sa arat ca esti in eroare la fel ca si multi alti colegi...Nici nu conteaza numarul lor...Si masele largi de populatie pot fi adesea in eroare...

In sensul celor scrise deasupra, sustin ca tot in eroare sunt cei care compara vaporetto-urile din Venetia cu hidrobuzele dinTimisoara gasindu-le foarte asemanatoare...
Iar a spune ca hidrobuzele timisorene sunt numite vaporetto pentru ca suna mai frumos, mi se pare o copilarie chestiune ... tare subiectiva fara corespondent in realitate...

Si cu asta basta, voi abandona cateva saptamani/luni acest subiect...Insa voi reveni probabil cu urmatorul prilej (deh, nu ma pot abtine Imagine postata ) ...Am spus ce-am avut de spus...Iar in limbajul de lemn actual (ciudat ca toate perioadele sociale isi au propriul limbaj de lemn) unii ar spune ca sunt frustrat si ca mi-am descarcat aici frustrarea... Le dau o bere (virtuala) ... Imagine postata ... ca sa le treaca... Imagine postata ...

LE Cand il aud pe robu ca are de gand sa tot planteze pomi pe orice petec de iarba din oras, pe trei randuri, pe patru randuri, pe langa garduri (vezi Parcul Botanic), pe langa trotuare, pe langa carosabil, pe malurile Begai pe 3 - 4 randuri, etc., imi vine ... s-o iau din loc ...
0

#787 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 23 septembrie 2018 - 12:44

Da, ma doare capul cand vad cata prostie si cata indiferenta din partea celor alesi/pusi sa faca cate ceva pentru oras, pentru comunitate...

Este vorba de continutul unui articol aparut in tion pe tema navigatiei si a transportului in comun pe Bega, articol din care reiese "labirintul" in care ne aflam si-mi pun intrebarea daca vom iesi vreodata din el, daca vom gasi iesirea corecta din el...

Daca unii spun ca exista toate autorizatiile, ceilalti spun ca nu-i asa si ca inca asteapta nu stiu ce tip de aprobari si regulamente...Acuma, ori cei din urma sufla si in iaurt ca sa nu se arda, ori sunt idioti si nu stiu ce sa faca mai departe pentru ca se afla in niste incurcaturi mari...Iar pe de alta parte iarna bate la usa si atunci cel mai bine este sa nu mai facem nimic pana la anul...Astfel mai castigam niste luni in care mai frecam niste menta...zic ei, cei din urma...Evident ca ma refer la el insusi robu si la el bitea, cel nou/recent inscaunat la fraiele stpt...

Daca pe el insusi il bate gura si cand vrea si mai ales cand nu vrea, al doilea nestiind ce sa faca, se chinuie cu niste grafice pentru vaporase...Ii sunt necesare cateva luni de zile pentru a stabili niste grafice pentru 4 vaporase...Al dracului de grea munca asta!...Complicat rau de tot!...La fel de complicat ca si zborul pe luna din 1969!...

Pe de alta parte apare si problema angajarii personalului (pe care am amintit-o si eu mereu) care sa deserveasca cele noua chioscuri de bilete pe o tura si jumate, adica 10-12 ore pe zi...Ar trebui ca autorii proiectului si angajatii primariei din perioada ciuhandu care au aprobat acest proiect tampit sa-i plateasca din veniturile lor pe acesti angajati de la chioscuri care in mare partea programului de lucru vor freca si ei menta....

Inca nu am vazut nici un vaporas sa acosteze pe stanga, inca n-am vazut un vaporas sa acosteze din statie in statie si cat timp ar dura o semitura in aceste conditii, respectiv cat ar dura in amonte si cat ar dura in aval?...

Dar un lucru este cert, vine iarna si vaporasele vor fi scoase de pe Bega cu vreo 3000 € la care se adauga tot vreo 3000 € la punerea pe apa in urma cu doua - trei luni...Iata cum se arunca banii publici fara folos pentru scopul pentru care au fost achizitionate vaporasele ... Si asta in al trei-lea an consecutiv...

Poftiti la lectura:

tion.ro

3

Arata acest topic

• (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 38
  • 39
  • 40
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic