Regia Autonoma de Transport Timisoara: Zona CETATE - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (53 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1041 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 239
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 27 noiembrie 2017 - 15:19

Nu stiu daca neingroparea sau ingroparea cablurilor ar afecta exeponential costul serviciilor, nici nu sunt sigur ca asta face diferenta de pret in RO si DE si nu vreau sa intru in detalii ca nu ma pricep. Dar vorbim totusi de niste cabluri care exista si de o intrastructura subterana dedicata cablurilor care deasemenea exista, a fost facuta de primarie(cred), aici vorbim de cetate, nu de restul orasului. Deci ce trebuie sa faca astia e doar sa-si trimita o echipa, sa-si gaseasca fiecare cablurile si sa le traga prin tubulatura, nu vad nicio treaba cu pretul.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 27 noiembrie 2017 - 15:21

0

#1042 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 noiembrie 2017 - 15:56

eu stiu ca e cam asa: prin pamant pot sa traga un numar limitat de cabluri. acum cand au trecut de la cablu normal la fibra optica au avut doar sa mai traga un cablu nou pe stalpi. daca merg pe tot ingropat data viitoare nu mai merge asa, trebuie sa inlocuiasca ala vechi cu ala nou, ceea ce implica "munca dubla". De aia in Germanica e mai scump pentru ca ei in mare au infrastructura pe cabluri de cupru parca si ca sa maresti viteza trebuie sa pui aparatura tot mai performanta pe infrastructura veche.
0

#1043 Useril este offline   Gioco 

• Membru activ
  • Postari: 169
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 decembrie 2017 - 15:53

Panou de identificare pe cladirea Spitalului Militar. Cine l-a executat ori s-a grabit extrem de tare ori are mari carente in ceea ce priveste limba romana.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: IMAG2524.jpg

4

#1044 Useril este offline   buback 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 06 decembrie 2017 - 22:28

Tocmai am primit acest raspuns de la Primarie:

Imagine atasata: AD5898C0-BCEC-4245-A03A-4A39863CC77E.jpeg

Nu imi vine sa cred ce incompetenti sunt. Probabil au uitat de propriul certificat de urbanism pt Cetate II, a fost postat chiar aici pe forum. M-am saturat pana peste poate de atata indolenta, incompetenta si lipsa de transparenta. :machine-gun:

Aceasta postare a fost editata de buback: 06 decembrie 2017 - 22:29

5

#1045 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 239
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 07 decembrie 2017 - 09:02

Daaa, superb, sa fie asfalt, bitum, sa punem peste tot, sper sa-si puna Robu si in casa in loc de parchet si gresie, si cand o mierlesc astia sa-i acopere tot cu asflat, sa fie frumos :Facepalm_emote_gif:
6

#1046 Useril este offline   ker 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 09 decembrie 2017 - 00:46

Harta cu cladiriile nereabilitate din zona centrala.

Si mai sunt doar 3 ani pana in 2021.
Dati share pe facebook si unde puteti, sa afle cat mai multa lume, findca cei mai multi nu realizeaza.
Cu cat mai multi oameni stiu, cu atat mai multe sanse de plangeri catre primarie, adica sanse ca sa se faca ceva.
Dupa cum ati vazut in o gramada de articole primarul aude vociile Timisorenilor. A auzit ca Timisorenii nu vor fantana muzicala si era gata sa renunte pana a fost faza cu facebook unde a zis ca o mai face doar daca primeste 1000 de like-uri. Daca nu erau persoane care sa se opuna, o facea demult.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: ImagDERHYrtyrtye1.jpg

Aceasta postare a fost editata de ker: 09 decembrie 2017 - 01:17

1

#1047 Useril este offline   The Mechanic 

• Membru activ
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15

Postat 09 decembrie 2017 - 09:29

:up: primarul joaca teatru ca sa para ca ii pasa de ce spun oamenii. Iar pe FB au ramas doar lingaii sau naivii lui care sunt de acord cu tot ce spune. Se vede cu ochiul liber care e starea cladirilor, deci plangerile = 0...NOBODY CARES! Asa stau lucrurile la noi.
4

#1048 Useril este offline   ker 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 09 decembrie 2017 - 23:09

Vezi postareaThe Mechanic, la 09 decembrie 2017 - 09:29, a spus:

:up: primarul joaca teatru ca sa para ca ii pasa de ce spun oamenii. Iar pe FB au ramas doar lingaii sau naivii lui care sunt de acord cu tot ce spune. Se vede cu ochiul liber care e starea cladirilor, deci plangerile = 0...NOBODY CARES! Asa stau lucrurile la noi.

Stiu, dar chiar si in situatia asta, mai bine e sa incerci. Sa faci ceva. Decat sa nu faci nimic.
Eu vreu sa fac copii xerox dupa poza sub care sa scriu ceva de genu "asa vrea primaria sa ne prinda capitala culturala 2021" si sa le pun prin centru. Sper sa nu ma prinda ca probabil se da amenda.
Crede-ma ca daca oamenii se plang face o diferenta. Mai ales in cazul capitalei europene cand Timisoara va fi sub lupa Europei si a tarii, si orice primar stie ca oamenii au de 10 ori mai mult asteptari, si ca daca o da in bara oamenii vor fii de 10 ori mai suparati, si gata sa ii dea in cap, si in special sa nu il mai voteze ca primar inca o data, care e ultimul lucru care un primar il vrea.

Aceasta postare a fost editata de ker: 09 decembrie 2017 - 23:10

0

#1049 Useril este offline   Adian 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 22 iunie 14

Postat 09 decembrie 2017 - 23:27

Cladirea de pe colt din Libertatii a fost reabilitata in acest an poate ar trebui actualizata harta totusi
Imagine atasata: IMG_1966.PNG

Eu sunt curios pana in 2021 cate cabluri mai apar pe cladirea asta ca parca tot mai multe rasar de nicaieri:
Imagine atasata: IMG_1962.PNG
3

#1050 Useril este offline   ker 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 10 decembrie 2017 - 00:26

Harta am facut-o acum 3 zile. Am fost personal prin centrul orasului verificand cladiriile. Cladirea de care vorbesti mi-a scapat, o voi schimba, mersi.
1

#1051 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 10 decembrie 2017 - 21:37

Gheorghe Lazar, ultima cladire pe stanga cum mergi spre 700 e tot rosie.

Apreciez initiativa. dar pe mine unul mult mai mult ma deranjeaza strazile deja asfaltate din centru si cele care urmeaza sa fie. La cladiri mai inteleg ca nu era legislatia ok pana anul trecut, ca pierzi voturi daca amendezi, ca sunt tot felul de pile si interese, ca iti sar oamenii in cap daca finantezi lucrari pt privati etc. E ceva mai complicat. Dar strazile sunt ale primariei si nu se face nimic din miserupism, incompetenta, si atitudine de las ca merge si asa, toate girate de un primar cel putin dubios.

Intre timp Oradea centru, Cluj cateva strazi din centru si gara, Sibiu centru, Satu Mare nu stiu ce piata din centru ne dau toate lectii. Sa nu zic de mizerie, cazinouri si SHuri si cabluri pozate mai sus ca :popa:

Aceasta postare a fost editata de octav1an: 10 decembrie 2017 - 21:39

6

#1052 Useril este offline   ker 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 11 decembrie 2017 - 00:31

Vezi postareaoctav1an, la 10 decembrie 2017 - 21:37, a spus:

Gheorghe Lazar, ultima cladire pe stanga cum mergi spre 700 e tot rosie.

Apreciez initiativa. dar pe mine unul mult mai mult ma deranjeaza strazile deja asfaltate din centru si cele care urmeaza sa fie. La cladiri mai inteleg ca nu era legislatia ok pana anul trecut, ca pierzi voturi daca amendezi, ca sunt tot felul de pile si interese, ca iti sar oamenii in cap daca finantezi lucrari pt privati etc. E ceva mai complicat. Dar strazile sunt ale primariei si nu se face nimic din miserupism, incompetenta, si atitudine de las ca merge si asa, toate girate de un primar cel putin dubios.

Intre timp Oradea centru, Cluj cateva strazi din centru si gara, Sibiu centru, Satu Mare nu stiu ce piata din centru ne dau toate lectii. Sa nu zic de mizerie, cazinouri si SHuri si cabluri pozate mai sus ca :popa:

Cladirea de care zici era rosie initial, dar in sfarsit am sters efectul impreuna cu la inca doua alte cladiri findca mi se parea ca per ansamblu harta arata prea rosu. Si mi se parea ca dadea o impresie de "e prea deazstru ca sa mai conteze". O atitudine prea bine cunoscuta in tara asta.

Sunt de acord cu strazile, dar mie personal mi se pare ca cladiriile fac o diferenta mai mare. O strada nu poate sa arate in prea multe feluri. Si daca e super bine asfaltata nu iti da nici o impresie mai mult de o simpla strada. Cel putin asa vad eu personal problema.
In schimb o cladire face mult mai mult dupa parerea mea.
De exemplu uite cum arata cladirea violet din piata Unirii inainte de reabilitare: https://upload.wikim...tive_figure.JPG in comparatie cu acum:
http://www.banatulaz...mul-catolic.jpg
Imagineaza-ti toate cladiriile rosii sa aiba aceeasi transformare.

Aceasta postare a fost editata de ker: 11 decembrie 2017 - 00:36

3

Arata acest topic

• (53 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul