Regia Autonoma de Transport Timisoara: Indicatoare, marcaje si semnalizari rutiere - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (58 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Indicatoare, marcaje si semnalizari rutiere (si managementul traficului)

#1141 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 22.917
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2017 - 21:00

Bun si pe Calea Sagului era setat la 50, dar vad ca l-au corectat totusi pe 70 (asta atunci cand nu e oprit complet)
0

#1142 Useril este offline   radutm 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 209
  • Inregistrat: 09 aprilie 15

Postat 20 martie 2017 - 21:38

Nu mai tin minte exact data in care primarul anunta ca mai e nevoie de o perioada de 3 luni ca sa fie implementat sistemul asa cum trebuie. E pe expirate termenul si rezultatele sunt f.slabe. Pana acum totul s-a rezumat la unda verde pe cateva bulevarde, si doar pe cate un sens, restul componentelor au ramas doar pe hartie. Nu sunt adeptul criticii de dragul criticii, dar orice perioada de gratie are si ea limitele ei, dupa care incepe tragerea la raspundere. Nu se poate sa avem pe mana un sistem chiar inteligent, capabil sa imbunatateasca semnificativ parametrii de trafic si noi sa nu-l folosim...
5

#1143 Useril este offline   sbogdan 

• Membru activ
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 21 martie 2017 - 07:48

Am fost sambata dupa-masa in Budapesta. Un trafic foarte lejer dar ce m-a surprins este sincronizarea semafoarelor. Am plecat din zona centrului spre Ikea cu masina (aprox 7 km) si nu exagerez cand va spun ca am prins poate chiar 10 sau mai multe semafoare pe verde, unul dupa altul. Nu stiu cum le-au reglat dar unda verde functiona ireprosabil. Am facut cei 7 km in mai putin de 20 minute. Unda verde exista pe aproape toate bulevardele cu 2-3 benzi.

O alta chestie interesanta la ei, am vazut ca nu exista situatia cand faci stanga intr-o intersectie sa aibe verde si ceilalti si sa trebuiasca sa te opresti in intersectie sa le dai prioritate. Erau reglate astfel ca daca faceai stanga si aveai verde, cei care veneau din sens invers stateau pe loc.

Ce mi-a mai placut:
- Au domnule galben inainte de verde! Nu stiu la noi de ce nu se poate pune. Practic ai 1 secunda de galben inainte sa se faca verde, timp numai bun pentru a baga in viteza 1 si a pleca rapid de pe loc. La noi de ce nu se poate?
- Semafoarele sunt puse in locuri vizibile, la cativa metri distanta de locul unde opresti masina. Adica nu exista situatile aberante de la noi ca esti primul la semafor si iti sucesti gatul ca sa vezi semaforul cand se face verde. La noi de ce nu se poate asa ?

Foarte placut impresionat am fost de traficul din Budapesta.
6

#1144 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 21 martie 2017 - 12:42

In multe intersectii pe bulevardele centrale, virajul la stanga nici nu este permis. Pentru asta, cu o strada inainte o iei la dreapta, rulezi pe o strada paralela cu bulevardul si intri pe celalalt bulevard ce se incruciseaza cu cel de pe care voiai sa virezi stanga.
Adica asa:

Imagine atasata: int.jpg
2

#1145 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 276
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 21 martie 2017 - 13:01

poate mai degraba asa:

Imagine atasata: Capture.PNG

PS: Hai sa vedem unde se poate aplica asa ceva in Timisoara?

Aceasta postare a fost editata de ioio_viola: 21 martie 2017 - 13:02

2

#1146 Useril este offline   colinb73 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 22 septembrie 13

Postat 21 martie 2017 - 13:48

Off topic - e pe undeva pe forum proiectul Marasti: http://www.tion.ro/s...tuarele/1801648 ?
2

#1147 Useril este offline   th3lurker 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 21 martie 2017 - 15:03

^^ Interesant....oare banda cea mai exterioara o sa te oblige sa iesi la prima?
0

#1148 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.328
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 22 martie 2017 - 00:30

Imagine postata Oare cum te incadrezi de pe strazile cu 2 benzi in cele 3 benzi din sens si reciproca, de pe cele 3 benzi din sens in cele 2 de pe strazi? Romanii nu sint in stare nici macar sa se incadreze corect pe o strada cu mai mult de o banda. Imagine postata

Radarul de pe Calea Aradului. Poate clipul nu e asa concludent dar radarul indica o viteza si cind nu exista trafic. Imagine postata

0

#1149 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 22 martie 2017 - 08:17

Vezi postareaioio_viola, la 21 martie 2017 - 13:01, a spus:

poate mai degraba asa...

Nu. Am desenat bine. sensul de mers in desenul meu, e de jos in sus si viraj stanga. Pentru asta se vireaza dreapta cu o strada inainte, nu cu una dupa ca sa vi inapoi dupa aceea.
0

#1150 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 276
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 22 martie 2017 - 09:08

pai varianta aia e ok daca ai intersectie intre un bulevard si o strada nu asa circulata. la intesectia a doua strazi principale nu prea e aplicabila.
0

#1151 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.577
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 martie 2017 - 11:46

:up_arow:

Sau dacă strada perpendiculară e cu sens unic.
Altfel, mi se pare mai eficientă varianta schițată de către ioio_viola mai sus, fiindcă în acest mod nu se intersectează fluxurile:

Imagine postata
0

#1152 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 22 martie 2017 - 18:23

Ce am desenat eu, e ce am vazut si cum am circulat efectiv in Budapesta. Nu am spus ca e cea mai eficienta sau mai buna varianta. Era vorba daca-mi aduc bine aminte de o intersectie foarte importanta a unor bulevarde foarte mari: Jozsef krt., Erzsebet krt. si Rakoczi krt. In zona aceea am si facut niste poze cu un Combino ce le-am pus in topicul dedicat Budapestei.
1

Arata acest topic

• (58 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi