STP Timișoara Forum: Program de mers - Linia E1 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Program de mers - Linia E1

#1 Useril este offline   weg_mann4ratt 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 849
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 octombrie 2010 - 19:02

Zile lucratoare, zile nelucratoare
0

#2 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.403
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 octombrie 2010 - 20:15

Da, voi flori nu vreti?

Sincer maine ,poimaine se schimba graficele si o luam de la capat... Timpii postati sunt fixi. Sa presupunem ca se schimba graficele. Tu ca si calator nu ai de unde sa stii. Domnul Florin nu are obligatia sa urmareasca fiecare schimbare. Si apoi cine sare cu gura ca timpii sunt incorecti....

SOLUTIE:

Iesi in statie. Daca ai panou te uiti la minutele ramase. Daca nu te uiti pe tablita. DAca nu ai, atunci intri pe situl de timpi. Daca esti prea comod, intri pe forum si dai un PM la admin ,care iti oferaa timpi pentru statiile necesare. IAr daca nu ai net, cicu mic si joc de glezne, ca miscarea nu strica... :coolspeak:
0

#3 Useril este offline   NDY 

• Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.439
  • Inregistrat: 07 iunie 09

Postat 14 octombrie 2010 - 20:22

Tu ai avut multe frustrati in viata, asa-i? :coolspeak:

Dorim acele grafice din mai multe motive (care din pricina de a replica ceva taios, le-ai omis): acel serviciu de pe net nu functioneaza tot timpul si pentru toate statiile (in weekend deloc), placuta din statie degeaba ma ajuta daca nu stiu cand a plecat trenul precendent (si pe langa asta, multe intervale sunt de genul 19-25 minute, ceea ce nu prea ajuta foarte mult), panouri nu sunt nici in 50% din statii, mai ales in cele periferice, iar varianta cu PM-ul la admin iar nu tine, pentru ca acesta nu sta 24/24 pe forum pentru a acorda asistenta in legatura cu graficele... :)
Nici nu are obligatia sa faca asta D-l Florin, o face din simpatie pentru noi, membrii forumului, si nimeni nu cred ca are nesimtirea sa ii "comenteze" lui pentru o neconcordanta intre timpii pusi aici si cei din teren.

Sa mai caut si alte lucruri cu care sa iti contrazic ironiile gratuite? :)
0

#4 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.403
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 octombrie 2010 - 20:33

Vezi postareaNDY, la 14 octombrie 2010 - 20:22, a spus:

...si nimeni nu cred ca are nesimtirea sa ii "comenteze" lui pentru o neconcordanta intre timpii pusi aici si cei din teren.

Explicai asta si colegului, care a sustinut teoria chibritului dealungul a mai multe pagini in topicul despre linia 4...

Eu nu am nimic nici cu tine , nici cu ideea asta, numai mi se pare aiurea ca la fiecare schimbare sa fim la curent si alea alea... Vedem pana la cazul contrar...
In rest sa nu crezi ca mie nu mi-au folosit timpii. As mintii daca asi zice ca nu. Dar e imposiil ca acestea sa fie intodeauna 100% up to date.
0

#5 Useril este offline   NDY 

• Membru VIP*

Postat 14 octombrie 2010 - 21:00

Mai bine decat nimic, acestia sunt :) Si in mare parte sunt cei reali.
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.912
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 14 octombrie 2010 - 22:41

Aici: Fisier atasat  E1 L-V S D.xls (121K)
Number of downloads: 894
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.843
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 15 octombrie 2010 - 00:29

Vezi postareacseh_17, la 14 octombrie 2010 - 20:33, a spus:

Dar e imposiil ca acestea sa fie intodeauna 100% up to date.

Un student la informatică ţi-ar spune că la modificarea graficelor în RadFleet (sau unde sunt ele stocate) automat se poate genera un fişier .xls sau în orice alt format care să fie făcut disponibil pe serverul RATT (automat, nu muncă manuală); ba chiar mai mult, ţi-ar spune că fişierul astfel generat ar putea fi trimis automat prin e-mail oricui doreşte acest lucru, exact cum alte website-uri reuşesc să trimită un banal newsletter.

Dar studentul ăla ar deschide o discuţie veche despre competenţa echipei care a făcut softul, şi sincer nu mai are chef ... :)
0

#8 Useril este offline   weg_mann4ratt 

• Membru senior

Postat 15 octombrie 2010 - 18:49

Citeaza

Explicai asta si colegului, care a sustinut teoria chibritului dealungul a mai multe pagini in topicul despre linia 4...

Nu m-am plans ca nu pusca cu realitatea.
M-am plans ca aceeasi planificare difera de la o forma de afisare la alta - dovedita de simplul fapt ca distanta in timp intre capetele liniei 4 difera intre desfasuratorul pe statii si ceea ce scrie pe OBC si pe graficele tiparite.
Tocmai din cauza asta nu ma pot plange ca nu pusca cu realitatea: pt ca ce trafic fluent si organizat vrei (si clienti bine informati, dar sarim peste, ca ii scoatem in strada sa se uite p tablite si panouri) cand de la bunul inceput al discutiei planificarea e varza ?

Vezi postareadAImon, la 15 octombrie 2010 - 00:29, a spus:

Un student la informatică ţi-ar spune că la modificarea graficelor în RadFleet (sau unde sunt ele stocate) automat se poate genera un fişier .xls sau în orice alt format care să fie făcut disponibil pe serverul RATT (automat, nu muncă manuală); ba chiar mai mult, ţi-ar spune că fişierul astfel generat ar putea fi trimis automat prin e-mail oricui doreşte acest lucru, exact cum alte website-uri reuşesc să trimită un banal newsletter.

Dar studentul ăla ar deschide o discuţie veche despre competenţa echipei care a făcut softul, şi sincer nu mai are chef ... :)

Si pe langa asta ar mai trebui sa deschida o discutie si despre competenta echipei (care din start nu stie ce-i aia software) care a semnat contractul cu o firma dezvoltatoare de soft din care lipsesc clauzele cu privire la mentenanta, bazate pe o eventuala garantie.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 15 octombrie 2010 - 18:53

0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 15 octombrie 2010 - 18:53

Nu cred ca modificarea sau adaugarea unor facilitati suplimentare tine de garantie.
Totul se plateste. Uite de exemplu IPB 3 pentru care am cumparat licenta cu o suma destul de mare dar la care ne-a expirat suportul tehnic (am beneficiat gratuit de el doar 6 luni). Pentru a beneficia din nou de el trebuie sa platim 25$ pe an.

Imagine atasata: suport.jpg
0

#10 Useril este offline   weg_mann4ratt 

• Membru senior

Postat 15 octombrie 2010 - 19:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 octombrie 2010 - 18:53, a spus:

Nu cred ca modificarea sau adaugarea unor facilitati suplimentare tine de garantie.
Totul se plateste. Uite de exemplu IPB 3 pentru care am cumparat licenta cu o suma destul de mare dar la care ne-a expirat suportul tehnic (am beneficiat gratuit de el doar 6 luni). Pentru a beneficia din nou de el trebuie sa platim 25$ pe an.

Atasament suport.jpg

Si ce face IPB 3 ?

Postedit: scrie in josul paginii asteia: Community Forum Software by IP.Board 3.1.2
Licensed to: Regia Autonomă de Transport Timişoara

M-ar interesa mai mult despre mentenanta Radfleet-ului, respectiv a partii care se ocupa cu managementul datelor ce intervin in , de exemplu , desfasuratorul pe statii.
Asta pentru ca trebuie sa recunoastem, constituie o evidenta anomalie.
Iar anomaliile software se raporteaza, in masura competentei celor care au semnat contractul, catre furnizor(i) care , in urma investigatiilor , trebuie sa se prezinte cu un fix.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 15 octombrie 2010 - 19:18

0

#11 Useril este offline   NDY 

• Membru VIP*

Postat 15 octombrie 2010 - 21:09

dAImon, se pot face multe in acest sens, insa... :naughty1:

D-le Florin (daca tot suntem la subiectul acesta), lucrez cu cativa prieteni care au facut o aplicatie "smechera" pentru Android prin care te poti informa in timp real de timpii de sosire in statii (cu harti, trasee etc. E foarte tare). Insa s-au lovit de o problema: RATT nu le da acces la timpii de pe server? Chiar nu se poate face nimic in acest sens? Mentionez ca regia ar avea de castigat NU de pierdut cu aceasta aplicatie, daca va functiona la parametri normali (si anume daca vor avea datele furnizate de vehicule in timp real) :)
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 15 octombrie 2010 - 21:18

La server nu vor avea acces dar s-au oferit alte solutii (asta daca ei sunt cei care au fost cu cateva luni in urma la o discutie cu dl. director tehnic)
0

#13 Useril este offline   NDY 

• Membru VIP*

Postat 15 octombrie 2010 - 22:35

Din ce am inteles, vor avea acces doar sa "ia" datele de pe pagina care este gazduita si de RATT. Adica aceea care functioneaza cand vrea si timpii sunt afisati alandala. Putin mai mult interes si chiar s-ar putea face ceva :naughty1: Accesul se poate da pe baza de user/parola, doar pe anumite sectiuni, asa ca nu inteleg de unde aceasta paranoia pentru a proteja datele strict "secrete".
Sa nu mai punem ca baietii astia chiar s-au chinuit pentru aplicatia asta si nu vor cere RATT-ului niciun ban.
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 15 octombrie 2010 - 23:23

Asta trebuie discutat cu conducerea, noi pe forum vorbim degeaba.
0

#15 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold
  • Postari: 2.309
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 octombrie 2010 - 13:03

Vezi postareaNDY, la 14 octombrie 2010 - 20:22, a spus:

Tu ai avut multe frustrati in viata, asa-i? :mellow:

Dorim acele grafice din mai multe motive (care din pricina de a replica ceva taios, le-ai omis): acel serviciu de pe net nu functioneaza tot timpul si pentru toate statiile (in weekend deloc), placuta din statie degeaba ma ajuta daca nu stiu cand a plecat trenul precendent (si pe langa asta, multe intervale sunt de genul 19-25 minute, ceea ce nu prea ajuta foarte mult), panouri nu sunt nici in 50% din statii, mai ales in cele periferice, iar varianta cu PM-ul la admin iar nu tine, pentru ca acesta nu sta 24/24 pe forum pentru a acorda asistenta in legatura cu graficele... :)
Nici nu are obligatia sa faca asta D-l Florin, o face din simpatie pentru noi, membrii forumului, si nimeni nu cred ca are nesimtirea sa ii "comenteze" lui pentru o neconcordanta intre timpii pusi aici si cei din teren.

Sa mai caut si alte lucruri cu care sa iti contrazic ironiile gratuite? :)

Una dintre soluţiile foarte simple, ar fi să faci o fotografie a tabelului tipărit amplasat în staţia pe care o foloseşti cu precădere. O păstrezi în telefon, în comp, sau o scoţi la imprimantă. Eu aşa procedez, şi am văzut multe persoane în vârstă care practică acest obicei. Ţie îţi va fi cu mult mai uşor să manevrezi o cameră foto sau un telefon.
0

#16 Useril este offline   weg_mann4ratt 

• Membru senior

Postat 17 octombrie 2010 - 13:30

Vezi postareaemilut, la 17 octombrie 2010 - 13:03, a spus:

Una dintre soluţiile foarte simple, ar fi să faci o fotografie a tabelului tipărit amplasat în staţia pe care o foloseşti cu precădere. O păstrezi în telefon, în comp, sau o scoţi la imprimantă. Eu aşa procedez, şi am văzut multe persoane în vârstă care practică acest obicei. Ţie îţi va fi cu mult mai uşor să manevrezi o cameră foto sau un telefon.

Asa si fac. Dar atentie: la autobuze.
In rest, ce sa fac cu niste "prime plecari" si niste intervale in minute anexate unor alte intervale orare exprimate in genul "6-8" - cata exactitate: rezolutie la nivel de ora.
Sa fim seriosi.

Iar cseh, nu ii reproseaza nici un om intreg la minte lui Florin neconcordanta intre timpii din planificare si timpii din teren ! O repet ca sa fie cat se poate de clar.
Insa nu mai repet (a treia oara) in ce directie orice om intreg la minte poate , in schimb , oricand sa faca plangere (bineinteles, ca de obicei, fara prea multa bagare de seama).

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 17 octombrie 2010 - 13:57

0

#17 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold

Postat 17 octombrie 2010 - 14:31

Tabelele tipărite aflate în staţii specifică timpii de trecere a vehicolelor doar în cazul în care frecvenţa este mai mică decât cea de 10 minute.
La liniile expres sunt afişaţi timpii pe ore şi minute. A???????? că aceştia nu pot fi în permanenţă respectaţi, e o altă problemă.
0

#18 Useril este offline   weg_mann4ratt 

• Membru senior

Postat 17 octombrie 2010 - 15:06

Vezi postareaemilut, la 17 octombrie 2010 - 14:31, a spus:

Tabelele tipărite aflate în staţii specifică timpii de trecere a vehicolelor doar în cazul în care frecvenţa este mai mică decât cea de 10 minute.
La liniile expres sunt afişaţi timpii pe ore şi minute. A???????? că aceştia nu pot fi în permanenţă respectaţi, e o altă problemă.

Se poate sa ignoram pt moment problema transpunerii in realitate a timpilor ? Vad ca in fiecare reply in postul asta, toti se leaga de subiectul asta.
Haideti sa ne concentram pe planificari, iar cand acestea sunt clare si ACELEASI PESTE TOT, putem continua cu topicul respectarii lor.
Pana atunci subiectul respectarii lor haideti sa-l inchidem.
0

#19 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold

Postat 17 octombrie 2010 - 15:49

Când vorbeşti de planificări, te referi la conceperea graficelor, sau la planificarea propriu-zisă a maşinilor (tramvaielor) pe trasee?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 17 octombrie 2010 - 15:52

0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 17 octombrie 2010 - 18:51

Nu cred sa existe probleme la planificarea vehiculelor pe linii.
0

Arata acest topic

• (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi