STP Timișoara Forum: Vatmanii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vatmanii RATT Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#81 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 18 aprilie 2009 - 00:29

Vezi postareaDr2005, la 1 Mar 2009, 05:21, a spus:

,,Eroarea" vitezometrului creşte progresiv cu viteza... de la 2-3 km la viteze mici până la vreo 15-20 la viteze mari (140-150 km/h). E făcut aşa ca să descurajeze viteza excesivă, după cum zicea şi Florin.

Radarul Miliţiei are o abatere maximă de 10 km/h, de accea acordarea de sancţiuni pentru viteză începe la depăşirea vitezei legale cu 10 km/h. Deci, practic, dacă tramvaiul are limiare la 15 km/h poate merge liniştit cu 25 km/h. În plus, conform codului rutier, viteza maximă admisă pe un sector de drum nu poate fi mai mică de 30 km/h. Să pui o limitare de 5-10-15 km/h pentru tramvai e o prostie, pentru că oricum nu o să ţi-o respecte nimeni... cu 10 km/h aleargă un om normal, unul cu ceva condiţie fizică prinde şi 15-20 km/h. În plus, menţinerea unei asemenea viteze nu înseamnă decât forţarea la greu a rezistenţelor de demaraj şi frânare, eventual mers în şocuri... asta nu are consecinţe prea fericite asupra exchipamentelor de pe tramvaie, a roţilor şi a şinelor.

Din cate stiu eu erorile de masurare sunt mult mai mari la valori mici pe orice domeniu de masura.Sau am inteles gresit si este vorba de altceva.

Aceasta postare a fost editata de Ciup: 18 aprilie 2009 - 00:30

0

#82 Useril este offline   lilu 

• Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08

Postat 22 aprilie 2009 - 10:01

Ok ... vatmanu ce o luat bani e de Blamat de tantalau ce ii si chiar ar pute fi dat afara daca nu cel putin sanctionat !!! dar eu am o alta intrebare arzatoare:

Ce face RATT-ul in cazul in care un vatman este agresat in timpu serviciului? s-a intamplat ieri in Piata Traian , si ce raspuns s-a primit dela central ..... te lasa cu gura cascata .....
0

#83 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.685
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 22 aprilie 2009 - 13:11

Vezi postarealilu, la 22 Apr 2009, 11:01, a spus:

si ce raspuns s-a primit dela central ..... te lasa cu gura cascata .....

Care a fost raspunsul celor de la central? <_<
0

#84 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.843
  • Locatia:Timi'

Postat 22 aprilie 2009 - 14:41

Let me take a guess: vatmanului respectiv i s-a spus sa sune la politie, sau ceva de genul asta.

Dar nu inteleg un lucru .. de ce nu va ajutati intre voi cum fac taximetristii? Mai ales ca in Traian trec tramvaie des.
0

#85 Useril este offline   lilu 

• Vatman
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08

Postat 22 aprilie 2009 - 23:41

deci exact sa se descurce de unu singur ...... si ca raspuns dece nu ne ajutam intre noi ..... Din pacate eu doar am auzit nu am fost de fatza , ca cu orice risc ..... incercam cheia de macaze si la altceva ..... la ce nustiu ...... :rolleyes:
0

#86 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 mai 2009 - 12:45

Ce face criza asta...Oricum, este bine ca vor fi mai multi vatmani <_<

Capsunarii din Spania vor sa ii plimbe pe timisoreni cu tramvaiul prin oras.

Avalansa de cereri de angajare la RATT din partea timisorenilor care au muncit departe de casa, iar criza ori dorul de cei dragi i-au facut sa revina acasa! Sefilor Regiei de Transport din oras nu le vine sa creada cat interes exista pentru a lucra ca vatman sau sofer, in conditiile in care, anul trecut pe vremea aceasta, nu gaseau personal, iar angajatii faceau multe ore suplimentare.

„Avem cateva zeci de cereri pe care nu le putem onora pentru ca nu mai avem locuri, iar unii vin in audiente sa ii primim, dar nu se poate”, ne-a declarat Ioan Goia, directorul tehnic al RATT. Acesta a mai precizat ca, din 150 de persoane care au urmat ultima serie de cursuri, doar 25 au fost angajate. „Cei mai multi au lucrat in Spania, dar incearca sa se angajeze si altii care au muncit in Italia ori Germania. Majoritatea au lucrat in constructii si aveau salarii duble, insa cei care au lucrat in comert aveau salarii comparabile cu cele care se castiga la noi”, ne-a mai spus Goia. Zilnic, prin oras circula 70 de autobuze, 54 de tramvaie si 40 de troleibuze, iar pe aceste mijloace de transport in comun urca la volan, in ture, aproximativ 500 de vatmani si soferi. Printre ei ii vome vedea in scurta vreme pe fostii muncitori in constructii ori capsunari in Spania.
Singuratatea l-a facut sa revina acasa

A dat locuri exotice pe peisaje mioritice si nu regreta deloc acest lucru. Chiar daca in Spania castiga mult mai bine, singuratatea si dorul de casa l-au facut pe Samuel Stan sa revina acasa de la Benidorm, o statiune spaniola afla pe malul Marii Mediterane, si sa-si implineasca visul din adolescenta: acela de a fi vatman. Timisoreanul a muncit opt ani in constructii, a avut chiar si propria-i firma, insa cele cateva mii de euro castigate lunar nu ii alinau singuratatea. Aventura iberica a avut un pret destul de mare pentru Samuel, deoarece tanarul in varsta de 26 de ani s-a despartit de sotia alaturi de care are o fetita. „E tara mea, painea mea, nu e ca acolo cu banii, dar sunt multumit. Nu m-as mai intoarce niciodata acolo, poate doar in concediu”, povesteste Samuel Stan. Acesta urmeaza in momentul de fata cursuri la RATT. „De mic am vrut sa ma fac vatman. Chiuleam de la scoala ca sa merg cu tramvaiul ca aveam un prieten vatman si am pierdut Liceul Auto din aceasta cauza, apoi am reusit sa termin la Henri Coanda. Ma bucur ca am reusit sa ajung aici pentru ca a fost mare concurenta. Din 142 de persoane, 50 am fost selectate in urma interviului si dupa vizita medicala si testul psiho am mai ramas 28”, ne-a mai spus viitorul vatman.
A vrut un loc sigur de munca

A lucrat cu Samuel in aceeasi statiune iberica, insa l-a cunoscut abia acasa, la Timisoara, la cursuri. Este vorba despre Dario Dumbrava, care dupa cateva luni petrecute in Benidorm, unde a muncit ca brutar, a preferat sa revina la Timisoara si a tinut neaparat sa se angajeze la RATT pentru ca „este un loc sigur de munca”. El urmeaza cursul de sofer de troleibuz si spune, ca si colegul lui, ca pentru nimic in lume nu s-ar mai intoarce acolo, poate intr-o vacanta doar. „A fost greu in Spania pentru ca lucram la negru. Dupa ce plateam chiria si cumparam mancare, ramaneam cu trei, patru sute de euro pe care ii trimiteam la prietena mea de atunci. Nu a meritat”, spune Dario.
agenda.ro
0

#87 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 15 mai 2009 - 18:25

Asta ar fi un moment bun de promovare a transportului in comun: soferi si vatmani sunt (disponibili), vehicule aproape destule, poate ar trebui crescuta frecventa acestora, si facuta o mini-campanie pentru a incuraja oamenii sa apeleze la RATT. Nothing fancy, doar ceva gen "economisesti banii de benzina si timpul din trafic! E timpul sa redescoperi ce inseamna TRANSPORT IN COMUN!".

O curiozitate: au fost 50, au ramas 28, in general ce procent dintre acestia termina cursul si se angajeaza? As fi curios daca 28 sunt multi sau putini, in context.
0

#88 Useril este offline   cocaina 

• Vatman
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Locatia:timisoara

Postat 06 iunie 2009 - 23:53

Vreau sa-mi spuneti parerea vostra despre vatmanii care trec pe rosu. Este vorba de ce puteti vedea cu ochi vostri si puteti sa-i si filmati si sa puneti pe forum cum bietii vatmani circula in regim de nesiguranta cu calatorii si cu vietile vostre trecand pe culorea rosie a semaforului. Stiti unde? La Tineretii, pe pod la gara si in curba la gara. Sa luam pentru inceput semaforul de la Tinereti: daca o sa observati si va uitati atent trece un tramvai cu remorca si al doilea trece pe rosu la fel si pe pod. Semaforul acolo tine 5 secunde, primul trece pe verde iar al doilea trece pe rosuu si in curba la Elba la fel. Acolo la fel trece pe rosu si daca vreti sa va convingeti mergeti la cele trei puncte de care vi-am spus si o sa vedeti cu ochisori vostri cat de priceputi sunt vatmani nostri de a respecta regulile de circulatie si nu uitati asta sa o faceti de luni si pana vineri intre orele 11 30 si 16 30 si o sa ramaneti cu gura cascata cat de bine cunosc acei vatmani regulile de circulatie. Cine are sange sa-i cheme si pe cei de la ProTV sa faca un reportaj despre subiectul asta. Stiti de ce trec? Pentru un amarat de grafic, in special la linia 10 este prapad acolo tura a ramas de 48 de min si noi o facem in 53 de min. Le-am spus celor de la Central si 59, dar mai nimica. O sa vad ce fac cum sa puna domnilor minute la linia 10 daca niste nepriceputi trec pe culoarea rosie si alti nu cum sa tina sau nu tine si de aia se formeaza coloane de tramvaie si nerespectare de grafic. Nu ai cum sa tii graficul pe linia 10. Domnule Florin dumneata ce parere ai despre ce am scris? Poate faci dumneta ceva cu linia zece ca doar esti mai aproape de sefii aia cu graficele si sti. poate imi trimiti si mie unul pe traseu, cu mine. sa vada ca nu-i asa cum vede el lucrurile de acolo de pe scaun. Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 08 iunie 2009 - 19:15

0

#89 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Postari: 2.863
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 07 iunie 2009 - 00:48

Ati uitat 2 puncte, Intersectiile de la Continental si Libertatii. Parerea mea e ca verdele tine prea putin, si mi se pare o prostie ca tramvaiul sa fie tratat ca orice masina cand vine vorba de semmafoare.
0

#90 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 07 iunie 2009 - 04:40

Subscriu, cam toate graficele ar trebui refăcute la introducerea de semafoare noi. Tot ce trece prin gară deci (1, 3, 8, 10), mai ales că sunt semafoare în 3 locuri de pe Carol până la capăt.
0

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.912
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 07 iunie 2009 - 09:55

Vezi postareaGygyman6, la 7 Jun 2009, 01:48, a spus:

mi se pare o prostie ca tramvaiul sa fie tratat ca orice masina cand vine vorba de semmafoare.

Au chiar mai putin timp decat masinile, la majoritatea semafoarelor (bun, pe undeva e normal sa aiba un timp mai mic, nefiind zeci de tramvaie la semafor, dar timpul este setat la minim)
0

#92 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.376
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 07 iunie 2009 - 12:32

E ok daca timpul verdelui este mic pentru a trece un singur tramvai, dar timpul de asteptare pentru urmatorul verde este ENORM. <_<
S-ar putea face ca verdele sa tina tot pentru un tramvai, iar rosu putin mai mult, dar nici un minut sau chiar peste. (30-35 sec)
Problema cu graficele nu inteleg, dupa ce pe tronsonul descris mai sus s-au instalat atatea semafoare puteau lungi mai mult totusi, o tura.
Ei au mai introdus cateva minute (nu e ca acum un an, au mai introdus tramvaie pe cateva trasee, putine oricum si au mai lungit tura in grafice, dar tot neindeajuns.) :(
0

#93 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 iunie 2009 - 12:49

Acele semafoare de la ELBA , sunt cele mai idioate din oras. MAsinile care vin dinspre gara merg, pana cand celalate stau ca fraierii la semafor, iar apoi dupa fix 21 de secunde de verde mai stau inca 2.30 minute la rosu... Ce tampenie! <_<
0

#94 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 07 iunie 2009 - 16:39

Cand am stat prima data la rosu acolo, pur si simplu am crezut ca e defect semaforul. <_<
Am umblat destul de mult (zic eu) prin Europa, dar un semafor care sa tina atat nu am vazut niciunde.
0

#95 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 07 iunie 2009 - 17:13

Off-topic: Semafoare mai nasoale există.... mergeţi la Satu mare, să vedeţi semafoare cu cronometru cu roşu peste 200 secunde (vreo 230 aprecierea mea... cronometrul nu stie decat pana la 199, dar sta vreo 30 de secunde pe 199) şi verde de 15-20 secunde.
0

#96 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 07 iunie 2009 - 17:22

Mai bine pun un afis in care scrie: "Prin aceasta intersectie se trece in intervalul orar....." <_<
0

#97 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 07 iunie 2009 - 17:39

pai atunci sa facem treaba completa, in saptamanile pare ies in oras cei cu numere pare, iar restul sa mearga pe jos, ce naiba <_<
0

#98 Useril este offline   lorand 

• Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09

Postat 07 iunie 2009 - 18:03

Vezi postareaDr2005, la 7 Jun 2009, 18:13, a spus:

Off-topic: Semafoare mai nasoale există.... mergeţi la Satu mare, să vedeţi semafoare cu cronometru cu roşu peste 200 secunde (vreo 230 aprecierea mea... cronometrul nu stie decat pana la 199, dar sta vreo 30 de secunde pe 199) şi verde de 15-20 secunde.

Acea intersectie, este cea mai mare din oras.
Acest tip de semaforizare, este specific pentru un oras ca si Satu Mare. Aici ma refer la faptul ca unele orase (ca si Satu Mare, Constanta,Arad,etc.) au doua sau trei bulevarde cu trafic mare, iar cand acestea se intersecteaza, e sfarsitul lumii.
0

#99 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.403
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 iunie 2009 - 18:20

Pai nici de constanta nu mi-e ciuda... Au niste semafoare cu afisaj de trei cifre... <_<
0

#100 Useril este offline   weg_mann4ratt 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 849

Postat 08 iunie 2009 - 14:34

Si daca tot veni vorba de semafoare si tramvaie (se poate aplica, cred, si la restul vehiculelor) :

Mi s-a intamplat la Hotel Continental cand ma grabeam mai tare:
Stateam chiar langa semafor sa astept 4-le si se intampla urmatorul lucru:
Vine un 2 si opreste in statie, la semafor. Inainte sa se faca verde vine si 4 si se pune in spatele lui. 2-ul fiind cu 2 vagoane, 4-le era oprit in afara statiei. Vatmanita de pe 4 deschide usile. Calatorii coboara direct in drum. Se face verde. 2-ul inchide usile si pleaca. 4-le inchide si el usile si cand ajunge in dreptul meu, surpriza: nu mai opreste.

Aveam dreptul sa ma supar ? Eu stiu ca 4-le era obligat sa se opreasca si el in statie, chiar daca nu era semafor (vezi Piata Traian), chiar daca era 2-ul cu un singur vagon. Nu sunt calatorii obligati sa alerge dupa tramvaiele oprite in spatele celui oprit cel mai in fata, in statie.

Voi ce stiti ?
0

Arata acest topic

• (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »