Regia Autonoma de Transport Timisoara: Muzeul RATT 'Corneliu Miklosi' - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muzeul RATT 'Corneliu Miklosi' Fostul depou Take Ionescu Evaluare topic: -----

#221 Useril este offline   GPS 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 23 noiembrie 2017 - 00:12

Am și eu o întrebare: Când ai parte de un obiectiv care nu mai este folosit, destul de vechi și care are legătura cu muzeul in care se afla, nu este normal sa fie păstrat? Pe ce criteriu s-a demolat? Și da, și eu cred ca ar fi reprezentat un obiectiv in cadrul muzeului... :nervos:
3

#222 Useril este offline   Pelbartus 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 noiembrie 2017 - 14:21

Unde pot afla mai multe date despre ce vorbiti voi? Pana acum nu am auzit de turnatorie. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 27 noiembrie 2017 - 14:21

0

#223 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.982
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 27 noiembrie 2017 - 14:24

Imagine postata Imagine postata Pentru orice cladire sau vehicul trebuie platit impozit. Daca nu iti este necesar, este logic rentabil sa o demolezi/casezi.
0

#224 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.962
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 27 noiembrie 2017 - 17:53

Vezi postareaPelbartus, la 27 noiembrie 2017 - 14:21, a spus:

Pana acum nu am auzit de turnatorie...

Pai, Nu stiu exact cand s-a deschis turnatoria (posibil sa scrie prin monografii), dar inca de pe vremea IJTL-ului, aveam o turnatorie full functionala, cu un cubilou pentru turnarea fontei, dar si cuptoare mai mici pentru bronz, aluminiu, zamac, etc. Exista desigur si o echipa de turnatori si formatori calificati. (10-12 la numar) Turnatoria producea o gramada de piese turnate, parte din ele si pentru terti, aducand venituri intreprinderii. De cativa ani activitatea s-a redus mult pana a ajuns zero, echipa fiind desfiintata si turnatoria inchisa. Prin iunie 2015 inca se folosea hala turnatoriei ca atelier pentru velotm.

Pe vremea autobuzelor alimentate cu gaz, aici s-au turnat din zamac (aliaj al aluminiului cu zinc, magneziu si cupru) corpurile unor distribuitoare de gaz (asemanatoare cu un carburator) :)
5

#225 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.321
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 decembrie 2017 - 06:21

Ieri dimineață (pe întuneric) am observat pentru prima dată că siglă de pe frontalul clădirii muzeului era aprinsa...
Arata extrem de bine, literele sunt de un verde aprins plăcut ochiului și totul pe un fond galben dat de zugrăveala in culoarea galbena luminată artistic de niste lămpi...
Și azi dimineață era totul functional...
2

Arata acest topic

• (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi