Regia Autonoma de Transport Timisoara: Sistemul de imprumutare a bicicletelor - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (27 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sistemul de imprumutare a bicicletelor - VeloTM

#521 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.611
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 septembrie 2017 - 11:40

Imi pare rau sa te contrazic, dar cu ce anume difera fata de unele din Supermarket?
0

#522 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 septembrie 2017 - 12:06

Eu am 3 de la ei, cea mai veche de nu mai stiu cand, cred ca sunt vreo 10 ani.
Toate fiind folosite la sat, in conditii nu foarte bune, la carat chestii etc si inca tin bine. Au fost mici probleme pe la cablu de frana, iar plasticul nu e cel mai bun pe ele, dar per total sunt ok, partile principale rezista.

Avand in vedere modul in care sunt utilizate bicicletele din sistemul Velo, mai bine ceva ieftin de achizitionat si intretinut. Si oricum, a fost singura firma care a participat ... din a 10-a incercare, nu e ca si cum primaria avea prea multe optiuni.

Aceasta postare a fost editata de RB93: 06 septembrie 2017 - 12:10

0

#523 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 11.611
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 septembrie 2017 - 14:23

Eu tot din experioenta vorbesc. Eu am reparat la bicicletele astea, de mi s-a facut rau. Cele mai clare probleme fiind exact la ceea ce ne interesaza pe noi cel mai mult, frana si schimbatoare.
1

#524 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.765
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 06 septembrie 2017 - 17:57

Vezi postareacseh_17, la 06 septembrie 2017 - 11:40, a spus:

Imi pare rau sa te contrazic, dar cu ce anume difera fata de unele din Supermarket?

Mi-a parut bine realizata partea din fata, cea in care intra furca, adica mai robusta decat la chinezismele initiale. (cred ca si rulmentii ghidonului sunt mai mari in diametru) La fel si cadrul din aluminiu tubular sudat, probabil mai usor si mai rezistent decat la prima serie de biciclete. Fixarea șeii nu se mai face de catre utilizator, ci e stransa in atelier. Asta va fi un disconfort pentru unii, dar se elimina o problema des aparuta la cele vechi. Frana si schimbatorul sunt ca si pe cele vechi, la prima vedere (Shimano)
La vechile biciclete, o mare problema e aparatoarea custom a rotii din spate, care e prea grea, asta fiind eliminata in varianta actuala.
0

#525 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 1.627
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega

Postat 06 septembrie 2017 - 21:12

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 06 septembrie 2017 - 17:57, a spus:

Fixarea șeii nu se mai face de catre utilizator, ci e stransa in atelier. Asta va fi un disconfort pentru unii...

Sper sa se tina cont si ca exista utilizatori mai inalti, si la unele biciclete sa se fixeze sezutul la maxim.
Ati observat ca acestea au si suspensi pe fata?Imagine postata Si nu sunt tocmai calitative, va garantez ca dupa cateva luni vor incepe sa scartaie, dupa un an chiar sa se si lase sau ajungand din cauza mizerilor acumulate robuste.
0

#526 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.765
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 10 octombrie 2017 - 21:09

Bicicleta de inchiriat din Munchen:

Imagine atasata: 20171005_151516.jpg

Sistemul oBike nu are statii unde se depun biciclete (Stationsloses Bike-Sharing). Instalezi o aplicatie pe telefon si cu ea scanezi un cod QR de pe bicicleta, lacatul deschizandu-se automat. (desigur, esti si taxat automat) Dupa ce ai terminat plimbarea, o lasi pur si simplu intr-un loc public inchizand lacatul la loc. Super simplu, fara complicatii idioate inventate la Brasov. -_-

Preturi: 1 euro 30 minute plus ca se trage automat o garantie de 29 euro (initial era 79), ce se returneaza.
4

Arata acest topic

• (27 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi