Regia Autonoma de Transport Timisoara: Masini pe alese - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (47 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 45
  • 46
  • 47
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masini pe alese

#921 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.338
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2017 - 11:22

Mai nou designul cool al lui peste aduce si in fata solutii periculoase: bara de leduri albe lumina de zi se stinge cind merge semnalizarea, pentru ca altfel nu ar fi vizibila. Imagine postata

dupa o scurta google-uiala:

In cazul A7 lumina de zi nu se stinge si ma intreb cit de vizibila este semnalizarea:

1

#922 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 22.942
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2017 - 12:54

In data de 6 ianuarie, a promulgat Iohannis (nu avea incotro) legea ce elimina peste 100 de taxe, printre care si timbrul de mediu. Sa vedem ce va insemna asta pentru piata auto...
0

#923 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.390
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2017 - 13:30

Ce înseamnă asta? Accesul românilor la toate vechiturile și gunoaiele din Germania. Va fi plin iarăși orașul de pisicuțe, balene, elefanți și alte prostii...
0

#924 Useril este offline   dan.s 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.334
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega

Postat 08 ianuarie 2017 - 15:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 08 ianuarie 2017 - 12:54, a spus:

In data de 6 ianuarie, a promulgat Iohannis (nu avea incotro) legea ce elimina peste 100 de taxe...

(off topic)Tare sunt curios cate taxe chiar vor fi anulate si nu vor fi regandite de baieti destepti. Un exemplu concret este legat de scoaterea taxei de pescuit. Inainte plateam 30 taxa si 50 asociatia, acuma nu platesc taxa, dar asociatia mareste pana la 150. Imagine postata Imagine postata
0

#925 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.338
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 08 ianuarie 2017 - 16:00

Vezi postareaRaoul94, la 08 ianuarie 2017 - 13:30, a spus:

Ce înseamnă asta? Accesul românilor la toate vechiturile și gunoaiele din Germania. Va fi plin iarăși orașul de pisicuțe, balene, elefanți și alte prostii...

Exista o solutie: ITP pe bune, masina care trece ilegal de ITP sa duca la anularea autorizarii acelei statii ITP. Tocmai din cauza taxei de inmatriculare introdusa de Tariceanu rablele trec ilegal ITP pentru ca reparatia ar fi mai scumpa decit o rabla mai noua si mai buna adusa din vest.

Aceasta taxa considerata ilegala pune bete in roate chiar si inmatricularii de masini noi (dar ma rog, puternice).

Dintre aceste taxe foarte bine ca s-a scos taxa TV, nu era mare dar nu ma uit la TVR, in plus era aberant ca firmele sa plateasca taxa RTV pentru ca nu stiu cine plateste angajatii sa se uite la TV. Aberatia era si ca taximetristii s-au trezit cu somatii sa plateasca taxa TV la pret de firma, ca doar sint PFT-uri.
0

#926 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 08 ianuarie 2017 - 18:17

Vezi postareaRaoul94, la 08 ianuarie 2017 - 13:30, a spus:

Pai, adevarul e ca accesul nu prea le era ingradit nici pana acum. Cu cat era cazanul mai vechi, cu atat era taxa mai mica, pe ideea idioata ca daca masina e mai noua, va polua mai multi ani decat una de 30 de ani adusa de la nemti. La o vechitura de 20 de ani, abia daca plateai 200-300 de euro.
0

#927 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold

Postat 09 ianuarie 2017 - 01:48

Păi și ăia 200-300 de euro contau la rupții în cur de umblau după gunoaie cu gesturi, acuma nu mai sunt nici ăia. Numa aberații.
Dap, la noi ITP-ul îl trece absolut oricine, am auzit N povești că s-au dus cu toate rupturile la ITP și totuși au trecut.
Mor când îs în trafic și prind în fața mea un bemveu aproape de epocă și scoate un fumălău dinăla de trebe să oprești ventilația/clima și să dai geamurile jos.
0

#928 Useril este offline   MNU 

• Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 318
  • Inregistrat: 21 septembrie 16

Postat 09 ianuarie 2017 - 06:26

Vezi postareaRaoul94, la 09 ianuarie 2017 - 01:48, a spus:

....
Mor când îs în trafic și prind în fața mea un bemveu aproape de epocă și scoate un fumălău dinăla de trebe să oprești ventilația/clima și să dai geamurile jos.

Vezi ca exista butonul de "recirculare" :)

E o practica deja generalizata, cu reclame in vazul lumii... EGR OFF, DPF OFF la motoarele diesel astea duc masina la EURO 2 sau mai rau. Daca iei in considerare ca toate sunt vechituri cu sute de mii de km, ai ca rezultat multimea de cazane de pe drumurile noastre. Mai o practica printre posesorii de diesel de generatie noua e "pacalirea" softului ca s-a alimentat AdBlue dar masina merge fara.

Aceasta postare a fost editata de MNU: 09 ianuarie 2017 - 06:27

1

#929 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 09 ianuarie 2017 - 18:52

:up_arow: La ITP nu e o problema sa treci cu cazanul. De ce? Daca e o vechitura E2 sau non-euro, gazele trebuie sa corespunda acestor norme, deci foarte departe de un E5 sa zicem si chiar trec testul (am vazut facut pe bune). Mai critic e la un E5 unde chiar se poate sa nu treaca prea usor, normele fiind mai dure :D
0

#930 Useril este offline   MNU 

• Membru senior*

Postat 09 ianuarie 2017 - 20:18

Din pacate aparatura de la statiile ITP masoara doar procentul de CO, NOx si CO2... NU si particulele solide, cea mai mare problema a motoarelor diesel.

In Germania exista acea "placheta" de diverse culori: verde, portocaliu, rosu. Diesel-ul are galben pentru EURO 3, rosu pentru EURO 2, 1 si non-EURO in timp ce benzinarele au verde si pentru non-EURO... oare de ce?
0

#931 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 09 ianuarie 2017 - 22:08

Hmm... Nu tote statiile sunt autorizate sa efectueze ITP pt motoare diesel, dar cei care au astfel de autorizatie au opacimetru (obligatoriu). Chiar am lucrat la un astfel de aparat al unei statii (i-am schimbat un bec halogen special ce il are in camera de masura. Cele mai noi sunt cu led) si stiu ce spun.
Cel putin la RAR, unde se efectueaza prima inspectie in vederea inmatricularii, ar trebui sa se faca (poate chiar se face (nu am probe care sa dovedeasca contrariul)) o inspectie serioasa.
Ca vehiculul nu mai e intretinut corespunzator dupa aceea, asta e alta treaba deja.
0

#932 Useril este offline   MNU 

• Membru senior*

Postat 09 ianuarie 2017 - 22:56

Iti recomand sa mergi la RAR si doar sa observi... testarea pentru gaze se face chiar in dreptul usilor de acces pe flux. Anul trecut am inmatriculat doua masini, si cat am stat pe-acolo nu-ti pot descrie ce am vazut. Diesel-ul se testeaza pe la 2500-3000 rpm si e incredibil ce scot unele "pe cos". LOL... era un C4 care sigur le-a infundat sonda alora, sau le-a innegrit opacimetrul... daca a existat unul vreodata.

Si, ca o paranteza referitor la "profesionalismul" celor din RAR... masina mea e cu tractiune integrala permanenta. Eh, din cauza asta nu au pus-o la test pentru sistemul de franare. Le-a fost frica sa o puna cu o singura punte pe tamburi... ca atat au, doar o pereche de tamburi. In schimb s-au compromis ;) pentru UN SINGUR BEC de pozitie ce nu functiona in momentul ala (sigur functionase in seara precedenta).
0

#933 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold

Postat 09 ianuarie 2017 - 22:56

Păi și atunci, dacă suntem inapți nu mai bine ne-ar obliga să facem RAR-ul din nou la 4 ani (acolo sunt totuși mai stricți)...
0

#934 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 09 ianuarie 2017 - 23:33

Vezi postareaMNU, la 09 ianuarie 2017 - 22:56, a spus:

... daca a existat unul vreodata.

Te asigur ca orice statie ITP ce verifica masini cu motoare diesel are opacimetru (cum e folosit acesta e altceva)
0

#935 Useril este offline   Elphax 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 19 ianuarie 2017 - 16:54

am vazut azi o Tesla X in trafic, numere de TM
:wub:
0

#936 Useril este offline   MNU 

• Membru senior*

Postat 19 ianuarie 2017 - 21:02

Una a fost achizitionata prin reprezentanta BMW acum cca o luna. Un coleg ce era la ei cu treaba, a vazut cand au preluat-o cei de acolo. Poate e aceeasi.
0

#937 Useril este offline   Elphax 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 22 ianuarie 2017 - 08:23

Măcar știu de unde se poate cumpăra :)
0

#938 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 22 ianuarie 2017 - 10:38

Vezi ca o sa-ti creasca mult factura la curent. :D
0

#939 Useril este offline   MNU 

• Membru senior*

Postat 22 ianuarie 2017 - 18:15

Daca n-ar fi costul initial al masinii, sigur a doua masina a familiei ar fi una electrica. Drumul zilnic la/de la serviciu e 20 km. Asta inseamna cca 400-450 km pe luna. Pentru astfel de drumuri, sigur e mai economic la electric decat la benzinar.
0

#940 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 03 februarie 2017 - 20:43

O noua inventie de la VW. Stergatorul pentru numarul de inmatriculare! :rad_masa: :rad_masa:

Imagine atasata: 20170202_182655.jpg
1

Arata acest topic

• (47 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 45
  • 46
  • 47
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul