STP Timișoara Forum: Piste pentru biciclete in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (35 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 33
  • 34
  • 35
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piste pentru biciclete in Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#681 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 623
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iunie 2018 - 08:32

Vezi postareaZoltan Cs, la 26 iunie 2018 - 11:36, a spus:

Legat de claxonat: nu inteleg de ce claxonatul este interpretat ca injuratura / ca gest agresiv.
Din punctul meu de vedere claxonatul are un singur rol, de avertizare. Ceilalti participanti la trafic (pietoni, alti biciclisti) trebuie sa fie constienti de apropierea unei biciclete si sa aiba un comportament predictibil.
Nu neaparat trebuie sa se dea la o parte!!! Atragerea atentiei prin claxonare ajuta mult la evitarea accidentelor.

Nu claxonatul in sine, ci contextul in care e facut. Mi se pare ok, daca eu ca pieton circul/stationez pe pista de biciclete sa fiu claxonat. E la fel de normal ca si cum as circula ca pieton pe sosea (nu pe trecere) si as fi claxonat de soferi. Dar, daca eu circul pe trotuar - unde nu este pista, iar un biciclist (care conform legii nici macar nu are ce sa caute acolo) ma claxoneaza insistent la 1m in spatele meu (vine pana in spatele meu, merge in ritmul meu si claxoneaza insistent), asta nu e ca sa ma dau la o parte din fata lui? Sau vine cu o viteza ridicata claxonand. Din instinct te si dai la o parte, ca altfel te loveste. Cat despre injuratura, nu am interpretat niciodata claxonatul ca injuratura, injuratura apare, de regula, daca ii atragi atentia respectivului biciclist ca locul sau nu e acolo, si ca daca tot circula pe un trotuar destinat exclusiv pietonilor, macar sa nu ii stanjeneasca pe acestia.
Sunt convins ca daca un sofer intra cu masina pe o strada pietonala, toata lumea e indignata (pe buna dreptate) de gestul sau. Daca acel sofer mai si claxoneaza pietonii sa se dea la o parte din fata lui, pentru ca el doreste sa circule cu mai mult de 4-5 km/h (viteza normala a unui pieton), toata lumea sare in sus acuzand tupeul grosolan al soferului (din nou, pe buna dreptate). Parerea mea este ca situatia este similara si in cazul bicicletelor pe trotuare fara piste. Daca circuli ca biciclist pe un trotuar fara piste, mi se pare un tupeu maxim sa mai ai si pretentia ca pietonii sa iti faca loc.

Cat despre trecerea prin locuri aglomerate, cum era in exemplul cu Flora de la care a inceput discutia, sau cum sunt statiile de MTC (adesea aglomerate de pietoni), as spune ca lucrurile sunt un pic gri. Adica, si pietonii ar trebui sa evite stationarea inutila pe pista de biciclete, dar si biciclistii, in spiritul condusului preventiv, ar trebui sa reduca viteza pana la evitarea oricarui pericol.
2

#682 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.518
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 27 iunie 2018 - 10:29

Vara în statia Ratt din fata Billa Gh Lazar (ma rog, nu mai este Billa) calatorii asteapta in spatele statiei, pe pista de bicilete, pentru ca doar acolo este umbra. Nu am intilnit bicilisti care sa clopoteasca si injure pietonii. Cu rabdare putem sa share-uim spatiul si timpul(urile).
Discutia despre razboiul pietoni - biciclisti depaseste discutitia despre piste in sine.
Cum ar putea sa fie facute piste pentru biciclisti la standardele lui peste in Italia pe o strada istorica de 3 metri latime?
3

#683 Useril este offline   michidutza 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 iunie 2018 - 12:06

Vezi postareaDoppler, la 27 iunie 2018 - 10:29, a spus:

Cum ar putea sa fie facute piste pentru biciclisti la standardele lui peste in Italia pe o strada istorica de 3 metri latime?

Asa e, ca acolo nu ai unde sa mai faci si piste...

Acum revenind la "farfuria noastra"....

Vezi postareaClaudiu1212, la 27 iunie 2018 - 08:31, a spus:

Da, dar macar in noile zone unde se construiesc acum strazile sa nu se mai dea autorizatie fara sa fie loc pentru toate

Din pacate noile zone din oras daca pot sa le numesc asa, Dumbravita, Giroc, etc... au strazi de nici nu poti sa iei curba cum trebuie cu masina sa o poti baga in curte unde mai sa vorbim de piste, trotuare si doua benzi de circulatie plus parcari paralele cu calea de circulatie macar?

Da, e foame de bani, foame de bani si multa multa prostie si saracie....... Vanzatorul terenului sau dezvoltatorul a parcelat in asa fel incat el sa poata exploata la maxim terenul si sa lase un spatiu foarte mic de acces. Banii oricum vor cat mai multi, cumparatorul s-a orientat sa cumpere un teren in buget cat mai micut na cat sa isi faca si el o casuta, multi nici nu au loc sa isi tina masina in curte iar oricum a doua masina sta tot timplul in strada care oricum e mica .....

Peste 10-15 ani vom avea aceleasi discutii pe forum, pe considerentul ca orasul se va dezvolta in continuare si zonele acutale noi se vor aglomera mai tare, de ce nu avem piste si trotuare si spatii verzi si drumuri pe care sa se circule pe 2 benzi?

Pe astea nu le vede nimeni? Cu strazile actuale deja s-a format un precedent si nu mai poti schimba prea multe. Acuma cat timp sunt in constructie aceste strazi noi nu e problema ca daca stai acolo nu ai multi vecini, dar in momentul in care se umple strada aceasta tot atata va fi! Dar de ce nu protestam fata de zonele noi construite?
CE SEMANAM AIA CULEGEM!
1

#684 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 11.974
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 iunie 2018 - 10:51

Vezi postareamichidutza, la 24 iunie 2018 - 23:06, a spus:

E simplu sa ne dam cu parere ca proiectele pentru piste nu sunt bine facute, (cu care sunt de acord intr-o anumita masura ).... Prefer sa si judec inainte sa ma plang pe acest forum ca si altii si ma gandesc ca poate sub strada sunt conducte de gaze, de apa, trebuie autorizatii etc.....nu e chiar asa de simplu de realizat un proiect cand nu stii exact ce e pe acel teren si deci si aici se fac mici compromisuri si uite asa din compromis in compromis am ajuns sa avem ce avem astazi.....

Pai tocmai asta este problema. Traim intr-o tara de compromisuri, unde am fost invatati ca solutiile bune sunt adeseaori scumpe sau imposibile, si de aceea ne multumim cu compromisuri. Cand vei scapa de aceasta mentalitate, vei intelege si parerea celorlalti. Pana atunci...

Legat de trecerea de pietoni, biciclistii au voie sa traverseze calare, daca au pista marcata, SI semafor dedicat. Daca sunt piste de biciclete, biciclistii SUNT obligati sa circule pe ea, nu au ce cauta pe sosea sau trotuar. Egal ca aceasta este practicabila sau nu. Nu este o chestiune de parere si interpretare. Legea leste lege. Iar trotuarul mixt pieton/biciclist, fara piste, nu este ceva nou, ea exista. La fel cum si bizoni pe biciclete, oriunde. Numai ca altii au si politisti pe biciclete. Nu trece zi, sa nu vad cum dau baietii amenzi pentru constrasens, traversat in loc nepermis, cicrulat pe carosabil, etc.
0

#685 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.674
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 iunie 2018 - 11:19

Vezi postareaZoltan Cs, la 25 iunie 2018 - 09:18, a spus:

In zilele astea devine tot mai important conceptul de "sharing" (nu gasesc in romana un termen echivalent destul de bun), vezi car sharing / bike sharing / cloud in IT / home sharing (Airbnb) ...

Imparteala!....folosire in comun!...

Vezi postareaDoppler, la 27 iunie 2018 - 10:29, a spus:

Vara în statia Ratt din fata Billa Gh Lazar (ma rog, nu mai este Billa) calatorii asteapta in spatele statiei, pe pista de bicilete, pentru ca doar acolo este umbra. Nu am intilnit bicilisti care sa clopoteasca si injure pietonii.

Daca esti curios de niste injuraturi din partea biciclistilor, stai si tu o ora in spatele copertinei la ore de varf si vei auzi...Imagine postata ...

Nici eu n-am intalnit (nici macar) un om care a fost pe luna (satelitul terrei) si cu toate astea exista cativa pe glob care au facut acet lucru... Imagine postata ...

-1

#686 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.787
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 03 iulie 2018 - 18:21

0

#687 Useril este offline   andrei_tm 

• Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 791
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13

Postat 24 iulie 2018 - 20:47

Vezi postareaCataM, la 09 iunie 2018 - 11:30, a spus:

Am participat aseară la un eveniment la Terasa Flora pe malul Begai. Mulțimea de bicicliști imbecili din orașul ăsta m-a convins ca Robu are dreptate 100% în decizia de a interzice bicicleta în spatiile de promenadă.

Sa nu vorbesc de viteza cu care circula idioții printre pietoni, cărucioare de copii, oameni bătrâni etc...dar agresivitatea lor m-a scos din sărite.

Eu unul as interzice astăzi accesul cu bicicleta pe porțiunea respectiva din centrul orașului, fără niciun fel de discuții.

Eu nu gasesc nicio vina biciclistilor. Pe acolo e pista de biciclete, pe acolo merg. Si e normal sa mearga cu viteza, ca doar de aia merg cu bicicleta si nu merg pe jos.

Si dau dreptate si pietonilor. E extrem de deranjant sa treaca biciclisti la 20 cm de tine. Sa nu poti sa mergi linistit cu cineva pe strada ca trebuie sa te dai din calea biciclistilor (care merg pe pistele de biciclete).

Din punctul meu de vedere, singurul vinovat e acela care a trasat pista de biciclete acolo. Ce sa fie in creierul celui care s-a gandit sa faca imparteala trotuar - pista de biciclete - trotuar? Sau ce naiba a avut in cap persoana care a decis ca pe un trotuar de 1,5 m sa picteze o pista de biciclete? Prostiile astea din oras, pe care conducerea le numeste piste de biciclete, sunt deranjante si pentru pietoni, si pentru biciclisti. Dar macar putem sa ne laudam cu numarul mare de km de trotuare vopsite piste pentru biciclisti.
3

Arata acest topic

• (35 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 33
  • 34
  • 35
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi