STP Timișoara Forum: Iulius Town - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (195 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 193
  • 194
  • 195
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Iulius Town Business & Retail (Faza1-in constructie, Faza2-in proiectare) Evaluare topic: ****- 4 Voturi

#3881 Useril este offline   michidutza 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 17 noiembrie 2020 - 16:59

:so pe iei: Off dar cata suparare.

:offtopic: Zici ca te-au jignit astia de la Iullius. Nu inteleg totusi de ce avem standarde duble? Atata agitatie pentru o cladire de birouri cand clientii direct afectati de cel mai vibrant cartier din oras nu par sa fie jigniti de incompetenta IsHo?! Ce chestie, nu? (am scris asta si pe topicul IsHo la un moment dat)

Mai multa lume vad ca se plange de UCB0 decat clientii IsHo pe topicul cuvenit.

Ps: si unu si altu au "mintit" doar ca societatea le aplica tratamente diferite. :popcorn:

Si asa ramane. :Facepalm_emote_gif:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 17 noiembrie 2020 - 17:03

1

#3882 Useril este offline   Pumbaa 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 10 februarie 20

Postat 17 noiembrie 2020 - 21:43

Cred ca erau asteptari diferite si din acest motiv reactiile. Bula primeste felicitari daca ia 5 iar olimpicul scolii provoaca dezamagiri daca ia 9. :)
3

#3883 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 414
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 18 noiembrie 2020 - 03:39

Vezi postareamichidutza, la 17 noiembrie 2020 - 16:59, a spus:

:so pe iei: Off dar cata suparare.

:offtopic: Zici ca te-au jignit astia de la Iullius. Nu inteleg totusi de ce avem standarde duble? Atata agitatie pentru o cladire de birouri cand clientii direct afectati de cel mai vibrant cartier din oras nu par sa fie jigniti de incompetenta IsHo?! Ce chestie, nu? (am scris asta si pe topicul IsHo la un moment dat)

. :Facepalm_emote_gif:

Una e incompetenta de genul intarziere de livrare. Alta e promisiune incalcata, mai ales cand faci atata forfota si reclame cu cea mai inalta cladire, timp de 5 ani, si toti asteapta cu sufletul la gura, pana cand in ultimul moment tragi un "meh, m-am razgandit ".

Si cei de la ISHO si-au primit destule de la clienti nemultumiti, stai linistit. Dar e o diferenta

Aceasta postare a fost editata de ker: 18 noiembrie 2020 - 03:40

1

#3884 Useril este offline   michidutza 

• Membru activ

Postat 18 noiembrie 2020 - 12:02

Diferenta e ca unu face experimente gen "meh, m-am razgandit " pe banii lui si a investitorilor cu care lucreaza iar celalalt a facut promisiuni si amanari pe banii si timpul clientilor proprii in mod direct. Legat de promisiuni, unul a promis cea mai inalta cladire din Ro si celalalt a promis cel mai vibrant carier din Tm. Pe de alta parte si unul si altul nu au realizat ce ceea ce au promis (strict in acest moment) prin acele panouri mari cu luminite si alte modalitati(marketing), doar ca scuza de moment e ca "e in lucru" :rofl: . Din punctul meu de vedere aproape nu e nici o diferenta, doar ca opinia publica e segregata. :slap:

Ar trebui sa primeasca o prima cei care lucreaza la marketing :censored:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 18 noiembrie 2020 - 12:03

0

#3885 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.852
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timi'

Postat 18 noiembrie 2020 - 19:16

Ai zice că ne-am făcut deja înălțimea acelei clădiri parte din identitatea de timișorean. și acuma faptul că ea nu se mai construiește la dimensiune, e ca și cum ne-ar tăia cineva din .... *ahem*.
Altă explicație nu văd, sincer. Peste tot, la toată lumea pe care o cunosc, știrea respectivă a fost întîmpinată cu o ridicare din umeri.
n.b. Firma la care lucrez eu are momentan multiple etaje închiriate prin UBC. Dar suntem prezenți fizic vreo 5-10 oameni pe etaj în orice zi. Chiar și după terminarea pandemiei, vom putea face telemuncă fără limită de timp. În atare condiții, problema prioritară pentru grupul Iulius nu este să construiască mai mult spațiu, este să-și convingă chiriașii existenți să nu facă downsizing ;)
(da, probabil sunt contracte de închiriere semnate pe mulți ani, dar ...)

3

#3886 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 3.526
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat 18 noiembrie 2020 - 20:43

Prin mall s-au apucat din nou de renovari:
Imagine atasata: iultw-18.nov.2020-001.jpg Imagine atasata: iultw-18.nov.2020-002.jpg

1

#3887 Useril este offline   IlieB 

• Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 510
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 19 noiembrie 2020 - 20:56

Vezi postareadAImon, la 18 noiembrie 2020 - 19:16, a spus:

Ai zice că ne-am făcut deja înălțimea acelei clădiri parte din identitatea de timișorean. și acuma faptul că ea nu se mai construiește la dimensiune, e ca și cum ne-ar tăia cineva din .... *ahem*.
Altă explicație nu văd, sincer. Peste tot, la toată lumea pe care o cunosc, știrea respectivă a fost întîmpinată cu o ridicare din umeri.
n.b. Firma la care lucrez eu are momentan multiple etaje închiriate prin UBC. Dar suntem prezenți fizic vreo 5-10 oameni pe etaj în orice zi. Chiar și după terminarea pandemiei, vom putea face telemuncă fără limită de timp. În atare condiții, problema prioritară pentru grupul Iulius nu este să construiască mai mult spațiu, este să-și convingă chiriașii existenți să nu facă downsizing ;)
(da, probabil sunt contracte de închiriere semnate pe mulți ani, dar ...)

Exact asta am spus si eu mai sus cu cateva postari. Nu inteleg de ce atata valva ptr ca nu se mai "termina" cladirea.
Sincer nu vad impactul asupra noastra, financiar, tehnic, identity wise.

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 19 noiembrie 2020 - 20:57

0

#3888 Useril este offline   Wargzo 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 19 februarie 09

Postat 20 noiembrie 2020 - 22:59

Problema pe care cei nemultumiti o ridica nu consta in cash flow, valori si aspecte financiare. Cum s-a mai tot zis, dar unii nu inteleg, problema tuturor care se plang de acesta situatie, fie aici, fie pe paginile de socializare are dezvoltatorului sunt strict legate de faptul ca a mintit o gramada de ani. Plus ca stim cum merge treaba prin tara in astfel de situatii, chiar si prin strainatate, iar in cele mai multe cazuri astfel de cladiri nu se vor mai termina niciodata la ceea ce a fost promis odata.

Pentru mine personal dezamagirea consta in faptul ca imi doream foarte mult sa vad in Timisoara un skyscraper. Consider ca UBC 3 si 0 in stadiul actual sunt doar niste cladiri mai inalte. Skyscraper pentru mine inseamna 20+ etaje, si o inaltime de peste 100 metri.
0

#3889 Useril este offline   MariusQtr 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13 aprilie 19

Postat 21 noiembrie 2020 - 02:04

Cum a mintit atatia ani,dupa ideea ta stia de la inceputul proiectului ca UBC 0 nu o sa fie terminat?Asta ridica multe semne de intrebare,fundatia este facuta pentru 27 de etaje sau pentru 17 etaje?Cred ca va aruncati in niste afirmatii ridicole.In contextul crizei pandemice actuale dezvoltatorul a decis sa opreasca momentan constructia la 17 etaje.Stia ca o sa apara aceasta criza,s-ar fi oprit lucrarile daca nu era aceasta criza?Pana la urma este o investitie privata,nu are nicio obligatie fata de cetateni.Deci unde este minciuna de ani de zile ?
0

#3890 Useril este offline   codrut80 

• Membru activ
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 22 noiembrie 2020 - 13:01

Măcar să pună un acoperiș de vreo 7m înălțime astfel încât să ajungă clădirea la 100m. Ar fi fain... Un acoperiș ușor ca un capac, că și așa vor să mai continue și în loc de protecție pt fier betonul lăsat pt continuare. Decât niște capace sau ce le pune. Că, cu macaraua mai înaltă pot lejer să pună un astfel de acoperiș. Și am avea, până vor relua ( dacă vor mai relua) construcția, o clădire de 100m. :))

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 22 noiembrie 2020 - 13:02

0

#3891 Useril este offline   ker 

• Membru activ

Postat 22 noiembrie 2020 - 18:26

Vezi postareaWargzo, la 20 noiembrie 2020 - 22:59, a spus:

chiar si prin strainatate, iar in cele mai multe cazuri astfel de cladiri nu se vor mai termina niciodata la ceea ce a fost promis odata.

Eu nu am vazut in strainatate sa se intample asa ceva.

Am vazut ca o cladire planificata intr-un fel, sa ajunga sa fie modificata, sau sa renunte la ea complet, dar inainte de a incepe constructia.

Sa planifici o cladire untr-un anume fel, si sa si faci forfota de forfota cu cEa MaI mArE cLaDiRe din RoMaNiA, dar la jumate sa te opresti, nu am mai vazut.

Si daca e intr-adevar vorba de bani, sunt curios de un lucru. Daca Iulius au bani de un proiect gigant ca si Romexpo, iar despre UBC0 a spus Dascalu ca a ajuns sa fie 90% ocupat pana in momentul de fata, care e problema mai exact?

Dascalu e printre cei mai bogati oameni din tara, plus Atterbury Europe au nustiu cate miliarde.

Sa nu mai aibe bani sa termine UBC0 pana la capat, cand cladirea e deja ocupata pe jumatate (jumatate din inaltimea initiala de 150 m) imi vine greu sa cred.

Nu mai pot sa faca cateva etaje, dar isi permit sa faca 14 turnuri, si o intreaga zona amenajata in Bucuresti?

Aceasta postare a fost editata de ker: 22 noiembrie 2020 - 18:29

0

#3892 Userul este online   Bogdi94 

• Membru activ
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 22 noiembrie 2020 - 19:00

Poate se face și în București gargara, fonduri redirecționate acolo, fac 2-3 clădiri mai mici și încep una mare și după se opresc ca e abia faza întâi. Asa rămâi și cu terenul și cu clădirile și Pam, o duci bine... Sper sa nu fie asa dar vom vedea.
0

#3893 Userul este online   Bogdi94 

• Membru activ
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 22 noiembrie 2020 - 19:01

Sa înțeleg ca nu e cerere pentru încă 13 etaje în Timișoara dar este în București pentru tot ce au propus? Înțeleg ca București este alt nivel fata de toate orașele dar mai dă-o incolo de treaba ca și firmele mici de IT ar lua birou în UBC0 dacă ar putea, am fost în UBC3 și priveliștea e frumoasa, cred ca multi patroni ar fi bucuroși sa știe ca au realizat multe în viata și își permit un asemenea birou.

Aceasta postare a fost editata de Bogdi94: 22 noiembrie 2020 - 19:03

1

#3894 Useril este offline   Calliope 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 22 noiembrie 2020 - 20:59

Proiectul din București a fost anunțat inainte de nebunia pandemiei și deocamdată e doar în faza de propunere.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 22 noiembrie 2020 - 21:00

1

#3895 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 24 noiembrie 2020 - 09:57

Vad ca la UBC2 in continuare au probleme cu geamuri care se sparg:
Imagine atasata: ubc-24.nov.2020-001.jpg

In mall continua cu podelele. s-a deschis Leonidas in spatiul amenajat unde era info kioskul.
Imagine atasata: ubc-24.nov.2020-002.jpg
1

#3896 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 26 noiembrie 2020 - 20:35

Constructia turnului a ramas in ceata, literalmente: Imagine postata

Imagine atasata: viv,ldl,orsant-26.nov.2020-016.jpg Imagine atasata: viv,ldl,orsant-26.nov.2020-017.jpg

3

#3897 Useril este offline   ker 

• Membru activ

Postat Ieri, 16:39

Vezi postareadan.s, la 26 noiembrie 2020 - 20:35, a spus:

Tu vezi vreun turn acolo?

Aceasta postare a fost editata de ker: Ieri, 16:40

0

#3898 Useril este offline   michidutza 

• Membru activ

Postat Ieri, 18:32

De ceata nu se vede, ce nu te-ai prins :naughty1:
0

#3899 Useril este offline   Wargzo 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 19 februarie 09

Postat Astazi, 01:47

Ala e turn? Am ajuns sa numim o cladire de 15 etaje turn :Facepalm_emote_gif:

Poate daca era in Targu Frumos se incadra ca turn, dar pentru orasele principale ale tarii este o cladire obisnuita.
0

Arata acest topic

• (195 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 193
  • 194
  • 195
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi