Regia Autonoma de Transport Timisoara: Extindere pasaj Jiul si un nou pod in continuarea acestei strazi - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (76 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 74
  • 75
  • 76
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Jiul si un nou pod in continuarea acestei strazi Constructor desemnat: Porr Construct SRL - din bugetul local

#1501 Useril este offline   marius2002 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 318
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 21 octombrie 2017 - 22:05

Vezi postareaAndu, la 20 octombrie 2017 - 21:13, a spus:

Niste cale ferata + autostrada + pasaj de 4 benzi (3 lucrari diferite) fiecare in 2 zile (48 ORE!)

PS: cele 2 lucrari din clipurile de mai sus sunt cu statul in tarile respective.

Poate ne spui si cat au costat aceste lucrari din clip. Macar vreo 2...3, sa putem face o comparatie cu ale noastre... :Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif:
0

#1502 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 octombrie 2017 - 22:37

Vezi postareagabi80, la 21 octombrie 2017 - 21:48, a spus:

Din firma nimeni nu a declarat când e gata proiectul. Nu mai credeți tot ce scriu ăștia acolo , in lipsa de declarațiile celor de la Porr improvizeaza

Mi-ar fi placut sa vad din partea presei locale, de-a lungul timpului, ca intreaba si constructorul pentru un punct de vedere legat de lucrarea pe care o executa. Chiar daca le raspunde cu "nu am voie sa fac public", macar sa se chinuie putin jurnalistii, unii poate le raspund.
Am vazut pe forumuri de infrastructura de la noi ca sunt persoane care cer informatii de la autoritati legat de tot ce inseamna lucrari publice: cat costa, care e termenul de executie, cand estimeaza ca se trece la urmatoarea etapa, ce autorizatii mai trebuie eliberate etc. Se poate face pe baza legii 544/2001 parca si, din ce am observat, de cele mai multe ori chiar raspund. Calitatea articolelor ar creste, chiar daca reporterul trebuie sa depuna mai multa munca si nici nu e la fel de senzational ca declaratiile primarului.

Aceasta postare a fost editata de RB93: 21 octombrie 2017 - 22:38

2

#1503 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Postari: 750
  • Inregistrat: 14 iulie 09

Postat 21 octombrie 2017 - 22:39

Vezi postareagabi80, la 20 octombrie 2017 - 22:16, a spus:

numai constructia culeei a durat cateva luni, ca nu au avut voie sa o cumpere prefabricata.

Cum adica nu au avut voie sa o cumpere prefabricata ? Imagine postata
0

#1504 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 316
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 21 octombrie 2017 - 23:02

Azi chiar se lucra susținut, se vede ca fac progrese.
Gabi80 știi cumva dacă vom mai vedea alte "deschideri" parțiale gen încă o banda sau a doua bretea? Sau se va merge asa până la final când se deschide absolut tot?
0

#1505 Useril este offline   FerraryTm 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1.176
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat Ieri, 04:14

Vezi postareamarius2002, la 21 octombrie 2017 - 22:05, a spus:

Poate ne spui si cat au costat aceste lucrari din clip. Macar vreo 2...3, sa putem face o comparatie cu ale noastre... :Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif:

Iti pot raspunde eu, sunt o gramada de banii, cand aud aici in UK ca se deschide santierul X pe autostrada Z cu investitia X milioane de lire, si cand vad ca sunt o gramada de masinari,excavatoare, camioane, excavatoare picamare, macarale si se lucra 8 ore pe zi, nu mai mult, tot traficul este dat peste cap si nimeni dar absolut nimeni nu se plange ca este aglomeratie, stau si ma intreb oare ei sunt niste extrateresti de nu ii deranjeaza asa de mult precum pe noi (voi) ?

Eu mi-as dori ca oricare dintre voi sa vina aici in UK si sa vada cat este de bine (RAU) sa conduca macar o luna, nu mai mult, va garantez eu ca o sa vreti 100% inapoi in Romania cu traficul de Romania !!!

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: Ieri, 04:15

1

#1506 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat Ieri, 09:00

Prin GB chiar nu am fost si nici nu am de gand sa ma duc, dar in rest, pe unde am umblat in Europa, nu m-a deranjat atat de mult santierele de pe autostrazi si nici cele din orase. De ce? Pentru ca le vedeam imediat utilitatea si stiam (se si vedea) ca se lucreaza. Nici aici nu m-ar deranja daca as vedea utilitatea sau urgenta (vezi schimbarea bordurilor pe starzi unde chiar nu-si avea rostul o astfel de lucrare), sau daca ar exista o minima logica sau planificare, nu sa spargi anual sute de strazi ca sa tragi fibra, gaz, tevi noi de incalzire, tevi noi de apa rece, cabluri electrice ... (nu, nu e un simplu exemplu scos din burta, ci exact ce s-a intamplat la mine in cartier)

P.S. Chiar daca e asa cum povestesti, englezii au pus la punct o retea feroviara care nici nu se compara cu ce avem noi, la fel si o retea de transport public, deci sunt alternative (cred ca nimeni nu poate sustine contrariul)
2

#1507 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.776
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat Ieri, 09:22

Clar reteaua lor feroviara este impecabila si nu se poate compara cu ruina noastra. Ca sa nu mai spun ca trenurile de scurt parcurs (naveta) au o viteza incredibil de mare...cand am luat trenuletul de la Luton spre Londra, tren regional care lua din statii si pe cei care faceau naveta in Londra a mers cu o viteza de peste 130 km/h..asta tren naveta ! sa nu mai zic de Eurostar..care e deja SF pentru Romania...

In plus de asta mi se pare tare interesant ca la cat de "rau" ne povestesc unele persoane ca se circula in UK cand sunt lucrari, tot mai multi romani aleg sa munceasca si sa traiasca acolo..asadar se pare ca totusi raul lor e mult mai preferabil binelui nostru...si culmea nici unul din cei ajunsi acolo nu se grabeste sa se intoarca la binele romanesc...dar na...englezii nu se dezvolta in forta...si nici nu le ia 10 ani cativa km de autostrada in zona de campie...
1

#1508 Useril este offline   Andu 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat Ieri, 10:38

Vezi postareamarius2002, la 21 octombrie 2017 - 22:05, a spus:

Din clipul 2 am gasit tot, documentatie tehnica, costuri, termene si cu cat am cautat mai mult cu atat m-am convins mai tare ca ce se intampla la noi e bataie de joc. Multumesc! :)

Costul a fost de 6 milioane euro iar la pasajul jiul e de 4,7 milioane euro si a fost facut in 57 ore nu in 1 saptamana, imi cer iertare.

https://www.nrc.nl/n...961896-a1504432

"The municipality of Ede took the opportunity to order a tunnel, under the A12, for a new roadway to be installed. For 6 million euros, Rijkswaterstaat and Heijmans wanted to take it. To minimize traffic, the road builder chose for one weekend: from Friday, May 20, 21:00 to Monday morning, May 23, 5:30. Within 57 hours the job had to be cleared."

Tot proiectul este unul enorm in care sunt prevazute tuneluri separate pentru biciclete, refacut autostrada pe 11 km -ambele sensuri cu 3 benzi pe sens, strazi cu asfalt special pentru reducerea zgomotului, panouri de zgomot etc (50 milioane euro). Toata lucrarea este pentru a face legatura intre NE - SE a orasului.

Imagine atasata: Capture.PNG

Documentatia: http://api.commissie...werpbp_toel.pdf

Daca vrei se poate...
2

#1509 Useril este offline   gabi80 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 30 august 17

Postat Ieri, 11:36

Culeea a fost construită în șantier .
0

#1510 Useril este offline   udar 

• Membru activ
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat Ieri, 12:18

Au inceput marcajele

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de udar: Ieri, 12:52

0

#1511 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat Ieri, 12:31

Am vazut o poza si se pare ca se poate face stanga pe Curcumvalatiunii de pe 2 benzi, deci asta e o veste buna...
1

#1512 Useril este offline   Doome27 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 04 octombrie 17

Postat Ieri, 13:13

Imagine atasata: 22553075_1963368613885838_2134012661050145412_o.jpg
6

#1513 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ