Regia Autonoma de Transport Timisoara: Linia 3 si Expres 3 - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (27 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 3 si Expres 3 Aceste doua linii sunt unite Evaluare topic: -----

#521 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 568
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 octombrie 2017 - 07:23

Florin.B RATT, la 04 octombrie 2017 - 23:49, a spus:

Pai, cred ca despre orasul santier, in care nu mai poti circula ca un om normal, indiferent daca te afli in autoturismul personal sau in MTC.

Da, dar santierul nu e de ieri - de azi, iar RATT ar trebui sa-si adapteze graficele la santier, asa ar fi normal. Dupa cateva luni bune de santier atat pe Martirilor cat si in zona Jiul (cele 2 santiere care au legatura cu E3), s-ar fi putut culege date suficiente pentru a vedea care este timpul necesar parcurgerii unei ture. Apoi, in functie de situatia reala se poate lua chiar decizia de suplimentare, daca tura este prelungita cu atat de mult incat nu se poate asigura un interval decent. De exemplu, daca inainte de santier se facea tura in 1h, si era un autobuz pe traseu, iar acum se face in 2h ar fi normal suplimentarea cu 1 autobuz pentru a mentine intervalul de 1h. Daca nu se poate suplimenta, macar sa se realizeze niste grafice realiste sa nu se induca in eroare calatorii.
4

#522 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.911
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2017 - 09:28

Asta se putea, dar nu atunci cand se face o predictie in ceea ce priveste traficul timisorean. De asta s-au dat seama si cei de la managementul traficului... (al caror super-computer aduna date de vreo doi ani de zile si tot incearca sa gaseasca o logica pentru a face predictii... dar s-ar parea ca nu o gaseste, la cate variabile sunt in calcul)
Eu observ traseul pe care il parcurg in fiecare dimineata si mi-am dat seama ca nu ai cum sa faci nicio predictie, adica in aceleasi conditii meteo si la aceasi ora, pot prinde o coloana pe Pestalozzi (spre Termal) de zeci de masini, sau pot intra direct in sensul giratoriu. (la fel si la Electro, pot fi masini chiar pana la iesirea din pasaj sau doar 5-6 la semaforul cu Mihai Viteazu) Luni e un altfel de trafic decat cel de vineri sau chiar joi si sa nu mai vorbim de o simpla ploicica, care deja ar da peste cap orice calcule, oricat de savante. Graficele sunt pentru conditii normale de trafic, cei ce le realizeaza nefiind rude cu Mama Omida si nici cu Nostradamus. :) Stiu ca sunt injurati la greu, facuti incompetenti,etc, dar incearca sa-si faca treaba in conditiile date. (parerea mea, chiar daca sunt subiectiv...poate)
0

#523 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.696
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 octombrie 2017 - 12:16

Nu poate, ci sigur.

Imi pare rau, dar chiar Cosmin a demonstrat de x ori, cat de incompetenti sunt cei de la grafice. Si el nu este profesionit, si nici nu le face de x ani.
0

#524 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.032
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:RATT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 octombrie 2017 - 12:39

Problema intarzierilor mari apar la liniile de lungimi mari. Logic. La liniile cu tura pana in 60 min (de exemplu) sunt intarzieri mai mici (daca se merge la grafic) decat la liniile cu tura mai mare de 60 min, pentru ca liniile mai scurte, intr-un interval de 8 ore (de ex.) trec de mai multe ori prin capetele de traseu, astfel mai recuperand din intarzieri (sau mentinerea intarzierii aprox. constanta) cu ajutorul minutelor de stationare capat, evident nemaistand deloc in bucla vehiculul.

Dar la traseele de lungimi mari, ar trebui marite minutele de stationare din capete pentru a avea vehiculul o "zona tampon" pentru recuperarea (sau micsorarea / mentinerea) intarzierilor. Dar din pacate, minutele din capetele traseelor lungi sunt cam asemanatoare cu a celor scurte (adica putine minute), astfel ca la traseele Expres si tramvaie apar intarzierile cele mai mari. La tramvaie si troleibuze se rezolva prin circularea la "pierdere" (adica in loc de 18 min interval, schimband la 25 min), pentru ca se pot decala ca sunt mai multe vehicule pe un traseu, dar la liniile Expres unde sunt numar mic de trenuri, nu se poate circula ca la tramvaie, astfel ca se tinde a merge pe grafic, dar cu intarzieri acumululate, reducand intarzierile acolo unde sunt stationari mai mari si pauzele de masa, dar tot insufiecient.

Asta e parerea din propriile observatii.
1

#525 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Postari: 568
  • Inregistrat: 23 februarie 09

Postat 06 octombrie 2017 - 10:39

Buna observatia cu intarzierile proportionale cu lungimea liniei!

La tramvaie, din cate am observat s-au adaugat minute la capete (am vazut chiar 12 minute), deci e mai ok acum, se poate respecta graficul cat de cat.
1

#526 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.032
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:RATT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 octombrie 2017 - 10:46

Asa este, tramvaiele circula 90% la grafic in perioada de cand a inceput scoala, tocmai datorita numarului mai mare de la capat. Dereglari apar doar la lipsa curentului, tramvai defect, blocaj pe sine etc.
0

#527 Useril este offline   FerraryTm 

• Membru senior
  • Postari: 1.184
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 06 octombrie 2017 - 12:46

Hai sa nu o mai dam atat de mult in balarii, nu sunt destui soferii si vatmanii asta e singura problema, acum cautam scuze ba santierele prea multe, ba ca ploua, ba ca ninge, ba ca bla bla bla, eu cred ca singura problema pleaca de la lipsa de personal, am auzit de multe ori cum soferii/vatmanii se certa cu dispeceratul ca nu poate sa recupereze timpul si ca nu are cum sa nu faca intarzierii, timpul acela mort care nimenii nu o sa poata sa il recupereze de pe traseu (numai daca zboara) trebuie automat suplimentat cu 1,2,3 autobuze/tramvaie. dar daca nu ai personal trebuie sa cauti o scuza, si cea mai buna scuze acum este ca "ORASUL ESTE IN SANTIER" Asa ca hai nu mai cautatii scuze, ca toti arunca pisica moarta in curtea vecinului.
1

#528 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.810
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 octombrie 2017 - 15:06

Pai daca singura problema e doar lipsa personalului, nu si a vehiculelor, stpt ar trebui sa urmeze exemplul santierelor navale de la Galati si a altor fabrici care aduc muncitori din Vietnam...asa cum in Viena e plin de soferi turci pe autobuze, si cum in Londra indienii conduc mtc urile...putem aduce si noi din spatiul extra-comunitar...
0

#529 Useril este offline   FerraryTm 

• Membru senior
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 06 octombrie 2017 - 15:34

Pai eu as vrea sa stiu cate autobuze/tramvaie/trolebuze avem, de asemenea sa ne zica si personalul care poate sa conduca aceste vehicule. Sunt convins ca nici la mentenanta nu stau prea bine cu personalul.

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 06 octombrie 2017 - 15:35

0

#530 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 06 octombrie 2017 - 18:16

FerraryTm, la 06 octombrie 2017 - 12:46, a spus:

... acum cautam scuze ba santierele prea multe, ba ca ploua, ba ca ninge, ba ca bla bla bla...

Nu iti prezinta nimeni scuze aici, ci doar realitatea, adica un cumul de factori ce duc la situatia din teren, printre acestia numarandu-se lipsa de conducatori de vehicule si da, santierele din oras sau chiar o simpla ploicica, asa cum spuneam. Asta-i realitatea si daca vrei o discutam aici sau poti merge pe ideea ca "nu ma intereseaza ce si cum, eu vreau doar sa injur pe cineva"
0

#531 Useril este offline   FerraryTm 

• Membru senior
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 06 octombrie 2017 - 19:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 06 octombrie 2017 - 18:16, a spus:

Nu iti prezinta nimeni scuze aici, ci doar realitatea, adica un cumul de factori ce duc la situatia din teren, printre acestia numarandu-se lipsa de conducatori de vehicule si da, santierele din oras sau chiar o simpla ploicica, asa cum spuneam. Asta-i realitatea si daca vrei o discutam aici sau poti merge pe ideea ca "nu ma intereseaza ce si cum, eu vreau doar sa injur pe cineva"

Realitatea este ca nu sunt conductorii de vehicule, nu ar trebuie sa spunem ca sunt santiere prea multe in oras sau ca ploaia a dat peste cap traficul transportului in comun, de fiecare data cand sunt astfel de situati ar trebui ca conducerea RATT-ului (sau cum se numeste ea mai nou) sa trimita vehicule suplimentare pentru ca cetatenii sa fie multumiti, intotdeauna dam vina pe altu "Uite domne ce face Primarul acesta, numai santiere, iar noi cei de la RATT nu putem sa multumim cetatenii si sa ne desfasuram activitatea in conditii normale din cauza ca sunt prea multe santiere" .."Aaaa ... ne cerem scuze .. ne-a luat ploaia prin surprindere, nu ne-am gandit ca o sa vina ploaia" ...

Pai santierele si ploiile va stau in cale sa nu va desfasurati activitatea ? Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete si sa dam cu pietre unde nu e cazul.

Trebuie sa ai 3,4,5 10 oamenii care in caz de ceva sa iasa pe traseu (bineinteles oameni acestia trebuie platiti cumva si daca stau pe punctul ca nu sti cand ii chemi la munca "cum se spune la noi in telecomunicatii ONCALL)

Iar cei ce sunt pe traseu sa nu fie luati la suturi in fund ca de ce are intarziere sau de ce nu pot recupera minutele pierdute, pana la urma urmei sunt niste oamenii si nu robotii.
Hai sa fim seriosi si sa gandim cum ar trebui sa stea lucrurile intr-o tara civilizata, sa nu mai aruncam vina de la unul la altul.
NU injur pe nimeni, NU am injurat pe nimeni si nici nu voi face asa ceva, dar hai totusi sa vedem ca ....Imagine postata

ASTA ESTE MAREA REALITATE !!!

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 06 octombrie 2017 - 19:12

0

#532 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 06 octombrie 2017 - 22:02

Habar nu am de ce insist sa continui discutia cu tine care vad clar ca esti fan al primarului si vezi lucrurile de la mare distanta, de undeva din Marea Britanie... Noi le vedem de aici, de aproape si vedem ce haos au creat santierele din oras, deci da asta e realitatea in care traim noi, nu una paralela.

P.S. Daca sustii in continuare ca ploaia nu afecteaza traficul din Timisoara, (in sensul aglomerarii exagerate) ma faci sa cred ca chiar traiesti intr-o lume paralela, ideala... :ico4:
0

#533 Useril este offline   FerraryTm 

• Membru senior
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 07 octombrie 2017 - 01:18

DA .... sunt un sustinator al primarului recunosc si nu ma ascund de nimic, si chiar daca sunt departe si vad lucrurile de la distanta nu inseamna ca nu trebuie sa vedem si realitatea.

Santierele fac parte din viata noastra si aceste santiere mai devreme sau mai tarziu tot trebuie sa le suportam.

Daca eu sau altii care traim in tarii straine, credeti ca traim intr-o realitate paralela ? Din pacate cred ca noi traim in adevarata realitate !!!

Cred ca m-ati inteles cu totul si cu totul gresit. Orice mic santier sau o strada principala inchisa duce la intarzieri, orice ploaie mai mare sau mai mica duce la aglomerarii, dar pentru asa ceva trebuie sa fii pregatit din timp ca sa scoti niste vehicule in plus fata de ce ar fii pentru un program normal, la fel si daca sunt santiere, dar tu ca institutie/firma nu ai destui oamenii ca sa poti scoate vehiculele pe strazi, asta nu inseamna ca e devina primarul ca a deschis santiere sau ca a venit ploaia, eu asta incerc sa spun !! nu puteti da vina pe mine ca in Timisoara nu se gasesc soferii/vatmanii ca sa se faca angajari, asta inseamna ca ai niste probleme foarte mari la nivel de manager al institutiei/firmei.
Defapt asta e cea mai mare problema, ca nu sunt oamenii destui pentru a conduce vehiculele, nu ai oamenii apar intarzieri, apar intarzieri, cetatenii iti sar in cap, dar nu putem sa dam vina pe altu ca in gradina mea e doar iarba.

P:S Eu am incheiat acest subiect, din pacate fiecare vede altfel lucrurile, poate le vad eu gresit si dvs le vedeti corecte.
P:S 1 Cred ca ne-am abatut destul de mult de la acest topic !!

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 07 octombrie 2017 - 01:20

0

#534 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 07 octombrie 2017 - 09:46

Da si eu zic sa incheiem aici, mai ales ca vad ca nu crezi nicio secunda ca si primaria/primarul sunt responsabili de transportul in comun (achizitii vehicule, plafonarea salariul angajatilor, etc), de parca treaba lor ar fi doar sa se asigure ca avem borduri schimbate si atat.
1

#535 Useril este offline   qew 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 160

Postat 07 octombrie 2017 - 12:46

La grafice e o problema, nu le poti lasa cum sunt acum. Uite exemplu pe care l-am dat si mai demult. Cum sa pui pe grafic pe E8 de la Michelangelo la Facultatea de Mecanica(3 statii) - durata de 3 minute?! Nici cu masina personala nu sunt sigur ca pot face asta in conditii de trafic moderat.

Aceasta postare a fost editata de qew: 07 octombrie 2017 - 12:46

2

#536 Useril este offline   FxTm 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08 martie 17

Postat 15 noiembrie 2017 - 11:24

14.11.2017 (aprox)ora 14:00 Statia autobuz 3 Canton CFR ,Freidorf

Stiu ca am un autobuz care pleaca la 14:12 de la capat - Abator , vad pe aplicatie autobuzul fiind la una din ultimele statii mergand spre Abator(nu am retinut ora exacta si statia deoarece nu aveam de unde sa stiu ce va urma). Sub 3 minute ajung in statie (blocul meu e langa statie) si astept .... se face 14:25 si autobuzul meu nu apare - nici plecat de la capat nici in statie...
Telefonul arata 5 grade si ca senzatie 2 . Stau si stau... mai apar oameni , si stam ... destul de frig .
Se face 14:36 si.... apare autobuzul dar ..... tot spre Abator . "Zambesc" si ma pun sa sun la dispecerat (numarul asta ar trebui sa fie in toate statiile, dar la cum circula mtc ar suna tot timpul ocupat) si ce sa vezi, domnul de la telefon foarte amabil, cauta autobuzul si... NU IL GASESTE , se uita iar si gandind cu voce tare zice: unde draq e, ma? Imi zice ca e unul intarziat , bun dar care ? ca ala de la 14 a venit cand trebuia , si nu a mai plecat de la capat. Isi cere scuze ca stau in frig si inchid apelul .
Buuuunnn , dar ce sa vezi... ca nici asta care a ajuns undeva la 14:45 la capat - NU A MAI VENIT!!!!! Sa sun la dispecer? Neeee, ce sa imi zica?
Da! A mai venit un autobuz spre Abator, pe la 15:xx.... hahahahaha - asta nu a mai disparut . Am stat o ora jumatate in frig si am vazut cum au disparut 2 autobuze... dosarele X, nu alta.

Intreb retoric: Se vrea validari? Pe ce autobuze? Pe alea fantoma? AIA O SA AIBA!!! Cum sa ceri sa cumpere lumea abonamente pe autobuze fantoma la acelasi pret ca cel pe 33? Gluma seaca, nu alta.
0

#537 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 15 noiembrie 2017 - 12:44

Intre 13:30 si 14:30 e un singur autobuz. Varful se retrage la 13:30 fiind schimbat de tura a doua care intra in serviciu la gara, la ora 14:25.
Cel putin asta vad in Radfleet.
0

#538 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 11.696
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 noiembrie 2017 - 16:55

Cum sa iasa autobuzl la Abator, iar urmatorul sa intre la gara? :Facepalm_emote_gif:
0

#539 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 15 noiembrie 2017 - 19:04

Pai, asta se transforma in E3, deci e mai complicat. Cert e ca o ora e doar un autobuz pe 3.
0

Arata acest topic

• (27 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi