STP Timișoara Forum: MultipleXity - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MultipleXity x Muzeul Corneliu Miklosi Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.671
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 mai 2020 - 20:52

Maine am ceva de lucru acolo si o sa fac poze.
1

#42 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.374
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 mai 2020 - 22:56

Eu tot nu inteleg rosul acestei porcarii... Ce vor ei sa faca in cladirea aia e o chestie atat de abstracta, incat mai ca ii vad rostul...
Am fost recent in ceva asemanator in Lille. Nu vreau sau vorbesc prostii, dar chiar intr-o fosta gara a fost treaba amenajata. Maybe doar o gara industriala/triaj...
Anyways, am dat acolo datorita destinatiei cladirii, insa in interior am fost intampinat de ceva mega fantazist si abstract, care nu isi avea nici rostul, si nici locul acolo.
Cu toate acestea, nu incurca pe nimeni. Erau niste hale goale imense, care alta destinatie, in acel context, nu aveau. Insa la noi acele hale/depou isi are rostul. Un muzeu al transportului in comun. Loc mai genial de atat nici ca exista. Locatie ultra centrala, hale istorice existente, etc etc. Nemtii ar murii pentru asa ceva.
3

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.671
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2020 - 10:38

Pozele promise. Prima data cladirea ce urmeaza sa dispara:

Imagine atasata: 20200528_105530.jpg Imagine atasata: 20200528_105649.jpg Imagine atasata: 20200528_105717.jpg

...si cea de care spuneam ca e perfect renovata (cea care apare in poza istorica postata anterior)

Imagine atasata: 20200528_110356.jpg
9

#44 Useril este offline   buback 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 28 mai 2020 - 21:45

Multumesc, Florin! Ma bucur ca nu se demoleaza o cladire valoroasa! Si ma bucur si ca pastreaza cosul de fum (dupa randari).
0

#45 Useril este offline   buback 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 28 mai 2020 - 21:52

Vezi postareacseh_17, la 27 mai 2020 - 22:56, a spus:

Eu tot nu inteleg rosul acestei porcarii... Ce vor ei sa faca in cladirea aia e o chestie atat de abstracta, incat mai ca ii vad rostul...
Am fost recent in ceva asemanator in Lille. Nu vreau sau vorbesc prostii, dar chiar intr-o fosta gara a fost treaba amenajata. Maybe doar o gara industriala/triaj...
Anyways, am dat acolo datorita destinatiei cladirii, insa in interior am fost intampinat de ceva mega fantazist si abstract, care nu isi avea nici rostul, si nici locul acolo.
Cu toate acestea, nu incurca pe nimeni. Erau niste hale goale imense, care alta destinatie, in acel context, nu aveau. Insa la noi acele hale/depou isi are rostul. Un muzeu al transportului in comun. Loc mai genial de atat nici ca exista. Locatie ultra centrala, hale istorice existente, etc etc. Nemtii ar murii pentru asa ceva.

Eu sunt foarte bucuros ca se face Multiplexity, nu imi pot inchipui foarte clar ce va presupune partea de experiment, dar sunt niste spatii excelente pentru expozitii in orice caz si cel putin pentru asta ma bucur. Ma rog, in primul rand ma bucur ca se reabiliteaza si se introduc in circuitul public, dupa un proiect de arhitectura in sfarsit de calitate!

In orice caz, din ce am citit si auzit in discursurile de la anuntarea castigatorilor, Multiplexity are doua componente: partea de centru de arta si experiment in partea depoului vechi (cel din randari) si muzeul transportului in comun, adica vis-a-vis. Deci Multiplexity va face de fapt ca muzeul sa se infiinteze cu adevarat in sfarsit si chiar sa functioneze ca muzeu! Eu zic ca e un mare castig pentru toata lumea si din toate punctele de vedere!

Aceasta postare a fost editata de buback: 28 mai 2020 - 21:53

4

#46 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.374
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 iunie 2020 - 13:20

Da, numai ca muzeul is avea locul exact in depoul vechi, si nu peste drum, inghesuit...
0

Arata acest topic

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi