STP Timișoara Forum: ✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR]

#741 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.683
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iunie 2018 - 19:23

Vezi postareadAImon, la 19 iunie 2018 - 18:16, a spus:

Eventual si cu prelungire usoara pina in Piata 700 (poate intoarce tot acolo, prin Paris -> Opera -> 700 -> Marasti)...

Daca-l bagi pe la Marasti, nu mai poate exista nicio speranta la o frecventa decenta, doar daca jumatate de parc ar deservi aceasta linie. O sa incerc sa-i "strecor" ideea (frecventa mai mare contra tarif mai mare) d-lui director, desigur doar pentru linia in discutie.
6

#742 Useril este offline   tm87blo 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 20 iunie 2018 - 19:30

@D-nul Florin: din greseala am dat pe minus in loc de plus. Daca se poate face ceva din partea admini-ului
0

#743 Useril este offline   alex_19 

• Membru activ
  • Postari: 334
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14

Postat 20 iunie 2018 - 22:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 iunie 2018 - 19:23, a spus:

Daca-l bagi pe la Marasti, nu mai poate exista nicio speranta la o frecventa decenta, doar daca jumatate de parc ar deservi aceasta linie. O sa incerc sa-i "strecor" ideea (frecventa mai mare contra tarif mai mare) d-lui director, desigur doar pentru linia in discutie.

Dacă tot incercați să faceti ceva, lucru lăudabil, poate îi strecurați și ideea de a transforma E4 în linie independentă care să deservească doar aeroportul nu și toate fabricile si cartierele până acolo. Normal asta generează costuri mai mari. Însă s-ar putea anula E4b care circulă de 6 ori într-o zi, întotdeauna gol. Așa se câștigă un autobuz și un șofer stă degeaba câte 4 ore între curse.
Intenția de a lega aeroportul de gară e una bună, dar modul în care a fost implementată e penibil. Așa că e mai normal să se renunțe la ea.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 20 iunie 2018 - 23:12

3

#744 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.683
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 20 iunie 2018 - 23:23

Ok. Se retine.
0

#745 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 iunie 2018 - 00:03

Parerea mea:

1) Sa existe o linie doar pentru aeroport, un Shuttle Bus. Acesta ar putea fi obtinut din linia E4 barat, sa fie transformata in E5.

E mai mult decat suficient daca circula din ora in ora in timpul zilei, problema e sa gaseasca o solutie ca sa acopere si intervalul de noapte unde as lasa tot asa, din ora-n ora.
Oricum cine merge la aeroport o face mai din timp, nu mergi pe ultima suta de metri cu gandul ca iei pe urmatorul daca il pierzi. 30 minute prin aeroport nu e asa mult ca sa justifice o frecventa mai crescuta.

Pretul sa fie bineinteles mai mare, iar daca baga si cursa de noapte sa fie chiar dublu in timpul noptii.

Ar trebui sa aiba doar 3 statii, poate chiar 2: Aeroport - Modern (asta cu semnul intrebarii) - Bastion. De la Bastion ai linii in toate directiile, mergand foarte putin pe jos. Daca infrastructura permitea as fi indraznit sa zic si de Gara de Nord, dar in conditiile actuale: NU.
Mentiune: pe timpul noptii, in lipsa altor mijloace de transport in comun prin oras dar si in lipsa traficului, ar putea fi prelungita linia pana la gara.

Pe unde am mai mers cu "shuttle busuri" de astea cam asa erau, legau aeroportul de 1-2 noduri si de acolo te descurcari.
Aici as fi mentionat si de achizitia unor autobuze speciale pt asa ceva, cu spatii pentru bagaje voluminoase (tip cutie metalica), dar momentan stiu ca nu se poate. Cred ca sunt bune si acele autobuze mici.

2) E4 sa nu mai mearga pana la aeroport ci sa intoarca in Cartier Aeroport sau daca exista ceva statie de interes mai incolo de cartier sa intoarca acolo, nu ii stiu traseul exact.
Ideea e sa ramana linie doar pentru legatura orasului cu zona industriala de acolo si cartierul respectiv.

Aceasta postare a fost editata de RB93: 21 iunie 2018 - 00:11

3

#746 Useril este offline   alex_19 

• Membru activ

Postat 21 iunie 2018 - 11:39

De acord în principiu. Doar că frecvența din oră în oră e prea mică. Acum circula cam din ora în oră. Pentru cei care merg poate fi o alegere, dar pentru cei care vin cu siguranță nu e o alegere. Nu știu cum mai e acum, dar în urmă cu aproximativ un an autobuzul pleca la câteva minute după ce ateriza cursa Ryanair de la OTP. Până apucau pasagerii să iasă din aeroport cursa numai bine era pierdută și mai trebuia să stai o oră până la următoarea. Evident că toată lumea se ducea la taxi. Nu ai ce sa faci o oră în aeroport.
3

#747 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 407
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 27 iunie 2018 - 10:40

Eu aveam impresia ca se va face terminalul fara licitatie, apai in cazul asta, nu cred ca ne prinde 2021 cu terminal nou la aeroport :Facepalm_emote_gif:

Citeaza

Patru firme si o asociere vor sa ridice, pentru 22 de milioane de lei, noul terminal pentru curse externe al Aeroportului International Timisoara

Proiectul de construcţie a noului terminal pentru curse externe al Aeroportului Internaţional Timişoara a atras cinci oferte în cadrul licitaţiei demarate. Oferte pentru proiect au depus companiile Construcții SA Sibiu, Eldiclau SRL Craiova, UTI Grup, Porr Construct SRL București și asocierea formată din Hidroconstrucția și AGAT Prodex SRL.

Noul terminal se va ridica pe o suprafață de teren de 27.900 metri pătrați. Finanțarea proiectului va fi asigurată din fonduri europene, prin Programul Operațional Infrastructura Mare (POIM). Lucrările vor avea o durată de zece luni, iar valoarea acestora a fost estimată la 21,8 milioane de lei, fără TVA.

http://www.tion.ro/p...misoara/2067532
0

#748 Useril este offline   Cosminescu 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13 ianuarie 17

Postat 27 iunie 2018 - 11:22

Nu cred ca va dura asa de mult licitatia. De obicei licitatiile astea merg mai repede...

Cele care dureaza extraordinar de mult sunt in general cele pentru autostrazi sau alte drumuri (vezi centura de Sud). Marea problema acolo e ca de obicei studiile de fezabilitate sunt facute din birou, iar documentatia e foarte prost facuta..
Aici cred ca va merge mai repede...
0

#749 Useril este offline   Zoltan Cs 

• Membru activ
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 27 iunie 2018 - 11:26

Eu nu gasesc aceasta licitatie pe SEAP / SICAP. POate cineva sa ma ajute?
0

#750 Useril este offline   funky 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 28 iunie 2018 - 10:10

Inteleg ca proiectul e gata deja, exista ceva randari, sa vedem cum va arata? nu cred ca cele de pt tion sunt reale.
Cand se anunta castigatorul licitatiei pt constructie?
0

#751 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 28 iunie 2018 - 10:18

Mai multe informatii sunt la link-ul asta: https://infocentrum...._-181636-1.html

Link-ul l-am gasit pe skyscraperscity
0

#752 Useril este offline   Cosminescu 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13 ianuarie 17

Postat 28 iunie 2018 - 12:37

Din ce vad in linkul de mai sus -> Data limita de depunere a ofertelor: 29.05.2018 15:00

Asta inseamna ca ofertele au fost depuse inca de acum o luna (sa fim exacti maine se implineste luna). Deci in curand ar trebui sa ne asteptam la anuntarea castigatorului... Si de acolo sa vedem cum e cu contestatiile.

Data si ora deschiderii ofertelor: -
Data limita de valabilitate a ofertei: 120 zile (de la termenul limita de primire a ofertelor)

Deduc de aici, fara sa am habar, ca vor anunta castigatorul in maxim 120 zile... nu? Adica ar fi culmea sa anunte un castigator cand oferta deja nu mai e valabila.. ca nu prea mai are sens.

Aceasta postare a fost editata de Cosminescu: 28 iunie 2018 - 12:38

0

#753 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 29 iunie 2018 - 08:58

Titlul nu e corect, amana lansarea cursei, nu renunta la ea, deocamdata.

Citeaza

TAROM renunţă şi la cursa aeriană Timişoara – Chişinău

Operatorul aerian român TAROM amână lansarea cursei Timişoara – Chişinău – Timişoara, planificată pentru 2 iulie. Motivul invocat într-un comunicat de presă al companiei aeriene sunt solicitările reduse în această perioadă, scrie Agerpres în pagina electronică. Lansarea cursei va avea loc, cel mai probabil, în toamna acestui an, precizează sursa citată

https://adevarul.ro/...497e/index.html
0

#754 Useril este offline   alex_19 

• Membru activ

Postat Ieri, 10:48

Se pare că întradevăr era vorba doar de o amânare a curselor. Zborurile sunt programte să înceapă în 16.09 în aceeași formulă. Cu mențiunea că au mutat zborul de întoarcere mai devreme legat de dus. Poate e mai bine așa.

KIV - TSR --3-5-7 (23.30 - 01.15)
TSR - KIV 1--4-6- (01.40 - 03.20)
0

Arata acest topic

• (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic