STP Timișoara Forum: Muzeul STPT 'Corneliu Miklosi' - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (23 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muzeul STPT 'Corneliu Miklosi' (Take Ionescu) - parte a MultipleXity Evaluare topic: -----

#301 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 707
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 27 septembrie 2019 - 09:14

Și ce vehicule istorice sunt în vizorul autogenului? Sper să nu fie cazul să facem demersuri pentru păstrare, pentru că nu mai merge cu email.
0

#302 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.861
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 27 septembrie 2019 - 09:16

Din ce stiu eu, niciunul.
0

#303 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**

Postat 27 septembrie 2019 - 12:08

Super, abia aștept noi poze cu ele.
0

#304 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**

Postat 30 septembrie 2019 - 16:35

Am văzut ultima poză cu 3550 și voiam să întreb dacă acele ornamente laterale au spații prevăzute pentru ușile 2 și 3 sau acestea vor rămâne doar ca formă?
0

#305 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10.165
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 25 octombrie 2019 - 00:24

Doar pina duminica mai puteti vizita Muzeul RATT 'Corneliu Miklosi' Bienala Art Encounters:

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 01.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 02.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 03.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 04.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 05.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 06.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 07.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 08.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 09.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 10.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 11.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 12.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 13.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 14.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 15.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 16.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 17.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 18.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 19.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 20.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 21.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 22.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 23.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 24.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 25.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 26.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 27.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 28.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 29.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 30.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 31.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 32.jpg
  • Imagine atasata: Muzeul Corneliu Miklosi - 2019.10.24 - 33.jpg

2

#306 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 25 octombrie 2019 - 08:46

Boghiele alea doua cu esafodajul atasat, par nascocite de imaginatia celor care au realizat vehiculele din Mad Max.
0

#307 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.396
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 octombrie 2019 - 15:12

Intr-un muzeu al transportului, tinem adevaratele exponate cu valoare istorica afara in vreme, ca sa atarnam niste ata si carpa de tavan... Bine ma! :suicide: :plemplem:
5

#308 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 10.165
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 28 octombrie 2019 - 10:49

2

#309 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 3.372
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat 11 ianuarie 2020 - 00:00

Mi-e frica pentru ce poate urma, adica etapa 2: autogenul pe vehiculele pastrate (care nu sunt in cele mai bune conditii) din lipsa de spatiu...
Recent am ajuns "din intamplare" in depoul Dambovita, dar n-am vrut sa postez ce am vazut... asta pana ce am vazut articolul Imagine postata Tion...
Zona unde sunt 'garate' autobuzele istorice este un fel de groapa de gunoi ascunsa de ochi privitorului, cu ceva timp in urma pe langa zidul de 3m a mai fost adaugata plasa si deasupra, ca nici din aer sa nu se poata vedea ce e acolo. A mai fost bagata acolo si o carcasa de Skoda si ramasite de la gardul vechi de plasa de fier, care e in plin proces de inlocuire cu unul frumos din beton.
Imagine atasata: Untitleer555d.png Poza din satelit e mai veche... nu am poze de la fata locului.

Si daca tot veni vorba de satelit, o comparatie de 3 luni (cate se mai pot intampla in 3 luni)
Imagine atasata: Untidft96t9tled.jpg

Si daca tot nu era de ajuns, in articol mai e specificat:

Citeaza

„Nu vrem să facem un muzeu... nu vrem să mai construim încă unul. Conștientizăm că este foarte important să gustăm viitorul...”, spunea Bugariu.

Acuma intreb si eu, ce sanse mai avem sa vedem un adevarat muzeu al transportului timisoarean? Din pacate 3 tramvaie si o galerie de poze nu e un muzeu (adica nu va fi, ca acum nu avem nimic)...
2

#310 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**

Postat 11 ianuarie 2020 - 00:32

Plasa deasupra vehiculelor este bună, chiar dacă le ascunde de ochii privitorilor, măcar protejează vehiculele. Carcasă de Skoda? Asta e foarte grav, dacă s-a ajuns la așa ceva. În privința vagoanelor casate, Timiș 2 par să fi rămas (am văzut două, din ce am înțeles trebuiau să fie 3, care lipsește sau dacă, nu știu), în schimb mă întreb câte vagoane Duwag au mai rămas, GT8 din Karlsruhe pare să fi rămas doar unul, iar la capitolul GT6 nu îmi dau seama, pare să mai fie 3, dar câte din Karlsruhe și câte din Dusseldorf iar nu știu. Ce să zic, curățenie generală, chiar sunt curios câte au mai rămas, cu exactitate.
0

#311 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.396
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 ianuarie 2020 - 12:58

Hai sa speram ca si aici vor merge treburile cum merg ele deobicei in RO, iar pana sa inceapa sa scapam de mizeria de Robu si gasca lui...
6

#312 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Postari: 10.237
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 ianuarie 2020 - 12:50

Dar se poate si mai rau, cel mai nasol scenariu ar fi sa demoleze cladirea veche si sa nu mai apuce sa faca o cladire noua in loc.
2

#313 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru senior*
  • Postari: 1.659
  • Inregistrat: 29 decembrie 18

Postat 27 martie 2020 - 22:41

Uh oh! :plang: :msg-72:
Se pare că STPT va scoate marți, la ora 10, la licitație pentru fier vechi mijloacele de transport și mijloacele fixe scoase din uz, ceea ce înseamnă că tot ce e retras definitiv și nu e la muzeu se duce la fier vechi - firește, asta dacă iese licitația. În acest sens, cei de la Tramclub Iași au trimis o scrisoare la Ministerul Culturii prin care argumentează în favoarea protejării autobuzelor, troleibuzelor, tramvaielor și vehiculelor pentru intervenție respective, precum și includerea lor în muzeu. Pe data de 20 februarie, scrisoarea a fost redirecționată către Direcția Județeană pentru Cultură Timiș, dar până acum nu a venit niciun răspuns concret. Vă prezint mesajul domnului președinte al asociației Tramclub Iași, Silviu Teodor-Stanciu, de pe forumul Tramclub, de la topicul dedicat muzeului din secțiunea județului Timiș, postare făcută acum aproape o oră:

Citeaza

TRAMCLUB INFO

Societatea de Transport Public Timișoara a anunțat scoaterea la licitație a mijloacelor de transport și a mijloacelor fixe scoase din uz, în vederea valorificării acestora ca fier vechi. Licitația va avea loc marți, 31 martie 2020, ora 10, la sediul STPT din bulevardul Dâmbovița nr. 67.

Din păcate, prin acest demers vor fi casate vehicule cu valoare istorică, dar care nu au fost clasate ca atare asemenea celor aflate în incinta Muzeului „Corneliu Miklosi”. Printre aceste vehicule se regăsesc autobuze Ikarus și Rocar, troleibuze Rocar 117E, Rocar 312E, Berliet, Gräf & Stift, Vetter, Saurer, tramvaie de tip Timiș și vehicule de intervenție. În acest context, Timișoara riscă să piardă obiecte de valoare nu doar pentru patrimoniul local, ci și pentru cel național și chiar european. Autobuzele și troleibuzele fabricate la Rocar București au devenit rarități în prezent, singura posibilitate ca aceste vehicule să poată fi cunoscute de generațiile viitoare fiind aceea de a fi conservate și restaurate în muzeele dedicate transportului public din țară. Tramvaiul Timiș, simbol al industriei timișorene, va rămâne reprezentat doar de o singură garnitură completă și de un vagon motor modificat, prin casarea celorlalte garnituri existente neputând fi restaurat un tren de tip Timiș 2 în prima variantă constructivă. Autobuzele și troleibuzele achiziționate după 1990 în regim second-hand se regăsesc în foarte puține exemplare în marile muzee de profil din Europa, reabilitarea acestora și includerea în colecția Muzeului „Corneliu Miklosi” fiind de real interes. Primul oraș din România în care au circulat troleibuze riscă prin această decizie să șteargă un capitol important din istoria locală și națională, niciun troleibuz nefiind clasat și, prin urmare, protejat prin lege.

Asociația Tramclub Iași a înaintat către Ministerul Culturii o scrisoare prin care a argumentat importanța protejării patrimoniului mobil încă existent, alcătuit din tramvaie, autobuze, troleibuze și vehicule de intervenție, în vederea includerii acestor bunuri în colecția Muzeului „Corneliu Miklosi”. Atașăm răspunsul primit din partea Ministerului Culturii în data de 20 februarie 2020. Potrivit acestuia, petiția a fost înaintată spre analiză și soluționare Direcției de Cultură Timiș, instituție ce are „competența, atribuțiile și pârghiile legale necesare verificării aspectelor semnalate, urmând ca în funcție de cele constatate să ia măsurile corespunzătoare” și să ne trimită răspunsul direct asupra modului de soluționare a petiției. Menționăm că până la această dată, 27 martie 2020, nu am primit niciun răspuns din partea Direcției Județene pentru Cultură Timiș.

Anunțul licitației și răspunsul de la minister din postarea respectivă:
Imagine atasata: 763_1585338934.jpg_909.jpgImagine atasata: 763_1585338940.jpg_118.jpg
2

#314 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.860
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 martie 2020 - 23:42

Eu nu ma pricep la hartogaraie, dar daca poate cineva sa afle de la cat incepe licitatia poate am putea dona sa pastram ceva...? Cam ce e produs in Romania ar putea fi de interes, ce e din afara... asta e, sunt masini aduse pentru a umple un gol si acolo ar fi trebuit ca locul de unde au avut originea sa fi pastrat ceva, nu cred ca mai reprezinta problema noastra partrimoniul tehnologic al Elvetiei sau Frantei.
0

#315 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**

Postat 28 martie 2020 - 00:11

Totul se vinde într-un lot. Iar importanță istorică au toate, indiferent că sunt produse aici sau nu.
0

#316 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 28 martie 2020 - 00:39

Si unde a fost publicat anuntul ala privind licitatia? Vad doar o poza, fara niciun link...
0

#317 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 3.372
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 martie 2020 - 13:15

Stp a mai organizat astfel de licitatii, la care, din fericire nu s-a prezentat nimeni,(sau la care s-au prezentat s-au casat remorci si cateva duwag si P3.16) la fel ca datiile trecute, se exprima larg 'vehicule scoase din uz'. Ma cam asteptam de ceva vreme la treaba asta, mai ales ca stp nu mai are muzeul si in ultimul timp vehiculelor istorice din acel colt ascuns de lume li s-au mai alaturat 2 carcase de skoda si feratanii de prin curte, odata cu schimbarea gardului.

In postarea 242 apare lipit pe geamul catorva vehicule o hartie cu 'protejate prin legea 182/2000, art. 82', deci, teoretic, daca s-ar ajunge la casarea acerstora, putem merge in tribunal...
3

#318 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.860
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 martie 2020 - 13:27

Vezi postareadan.s, la 28 martie 2020 - 13:15, a spus:

Stp a mai organizat astfel de licitatii, la care, din fericire nu s-a prezentat nimeni

Banuiesc ca si de aceasta data nu se va prezenta cineva, avand in vedere si situatia de fapt. Dar eu zic ca singura modalitate prin care se poate salva ceva este doar prin achizitie comuna, sa punem mai multi bani si astfel fiind in proprietatea altcuiva aceste vehicule nu ar mai exista riscul sa fie taiate. Nu cred ca nu se poate ajunge la un consens si cu regia sa fie pastrate tot in acelasi loc pentru o chirie modica. De pastrat toate nu cred ca este ceva realist, si dupa cum am spus deja, ceea ce e made in ro, ar trebuii sa fie e primul loc, restul asta e.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 28 martie 2020 - 13:29

2

#319 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**

Postat 02 aprilie 2020 - 10:28

Asociația Metrou Ușor a inițiat un demers în privința casării vehiculelor istorice, ca urmare a licitației lansate de STPT.
Astfel au fost trimise două documente unul către autorități și unul către presă.
Documentul pentru autorități: Fisier atasat  timisoara%20solicitare.pdf (160,81K)
Number of downloads: 42
Documentul pentru presă: Fisier atasat  timisoara%20public.pdf (114,18K)
Number of downloads: 45
De asemenea, vă Invit să vedeți și postarea de pe Facebook a asociației pe care o puteți distribui, astfel încât numărul celor care vor afla și vor reacționa să fie cât mai mare.
4

#320 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**

Postat 02 aprilie 2020 - 11:27

Și primele rezultate în urma demersului.
http://www.ziuadeves...orice-de-muzeu/
2

Arata acest topic

• (23 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »