STP Timișoara Forum: Parcarea subterana din Piata 700 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parcarea subterana din Piata 700 (finalizata) - deschis primul nivel subteran

Poll: Parcarea subterana din Piata 700

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Cand credeti ca va fi terminata aceasta parcare?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#81 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5.023
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 mai 2011 - 09:14

Presupun ca daca in prezent, putini clienti/vizitatori ai cladirilor din 700 isi lasa autovehiculele in parcare la Billa sau Kaufland, cei mai multi preferand locuri mai apropiate de zona de interes (trotuar, mijlocul drumului, etc), acestia vor deveni primii clienti ai parcarii subterane pentru simplul fapt ca de acolo ies la 2 metri de cladirile vizate. Iar cum ei au treaba doar cate 2 minute in respectivele cladiri, nu ar fi un capat de tara sa plateasca doar cativa lei pentru parcare...
0

#82 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.790
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 24 mai 2011 - 00:39

Vezi postareaMHN, la 23 mai 2011 - 09:14, a spus:

Presupun ca daca in prezent, putini clienti/vizitatori ai cladirilor din 700 isi lasa autovehiculele in parcare la Billa sau Kaufland, cei mai multi preferand locuri mai apropiate de zona de interes (trotuar, mijlocul drumului, etc), acestia vor deveni primii clienti ai parcarii subterane pentru simplul fapt ca de acolo ies la 2 metri de cladirile vizate. Iar cum ei au treaba doar cate 2 minute in respectivele cladiri, nu ar fi un capat de tara sa plateasca doar cativa lei pentru parcare...

O sa foloseasca acelasi sistem de taxare ca la parcarile ADP cu bariere? Prima data am injurat cind am platit 2 ore pt ca soferii din fata isi cautau banii si am depasit ora cu 45 de secunde dar a 2-a oara am fost placut surprins cind am platit cred ca 1ron pt ca am stat mai putin de 30 de minute.

Oricum ramin la convingerea ca cei care vor merge la ANAF o sa parcheze tot pe trotuar sau pe mijlocul strazii.

Vezi postareamile, la 23 mai 2011 - 10:35, a spus:

Chiar mai inainte am vazut o emisiune in reluare pe TVT 89 (pe net bineinteles) unde consilierul local Ciprian Jichici (in general un Gica-contra, poate documentat, insa acum ii dau dreptate) spunea ca le-a tot propus edililor sa faca un credit bancar pentru constructia primei parcari subterane in zona centrala, investitia recuperandu-se rapid si sigur iar din profit se poate continua cu a doua parcare, iar apoi a treia, samd, fara sa mai asteptam americani sau israelieni, etc. Exact ceea ce scriam mai sus. Si se mira si el ca pur si simplu nu se doreste sa se faca ceva in acest sens.

Sa o faca CJT, pt ca se pare ca e un manager bun de parcari (facind abstractie de sistemul de tinere a evidentei: caiet + pix).
0

#83 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.106
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 24 mai 2011 - 06:22

Oricum ramin la convingerea ca cei care vor merge la ANAF o sa parcheze tot pe trotuar sau pe mijlocul strazii.

Problema e simplu de rezolvat. Timp de 3 luni ZI DE ZI puse blocaje la roti tuturor masinilor blocate ilegal.

Sa o faca CJT, pt ca se pare ca e un manager bun de parcari (facind abstractie de sistemul de tinere a evidentei: caiet + pix).

Singurul scop al cjt este impartirea electorala a banilor. Nu ii intereseaza nici 0.1 % bunastarea comunitatii. In rest sa traim bine...
0

#84 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 24 mai 2011 - 07:25

Vezi postareaDoppler, la 24 mai 2011 - 00:39, a spus:

O sa foloseasca acelasi sistem de taxare ca la parcarile ADP cu bariere? Prima data am injurat cind am platit 2 ore pt ca soferii din fata isi cautau banii si am depasit ora cu 45 de secunde dar a 2-a oara am fost placut surprins cind am platit cred ca 1ron pt ca am stat mai putin de 30 de minute.

Eu sper sa fie atat cu bariera cat mai ales cu sistem integrat de gestiune a locurilor, care este capabil sa indice in orice moment cate locuri sunt libere si chiar sa te directioneze prin indicatoare luminoase spre acestea iar in cazul in care parcarea e plina sa fie afisata aceasta informatie chiar de la intrare.

Exclus!

Am remarcat sistemul "avansat" de gestiune din parcarea CJT de langa H.Timisoara.
Sa speram ca in cazul in care mai construiesc noua parcare din respectiva locatie sa mai avanseze si ei tehnologic.
0

#85 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 26 iunie 2011 - 02:07

Progres parcare ANAF:

13 iunie:

Imagine atasata: Parcare ANAF 09.JPG

25 iunie:

Imagine atasata: Parcare ANAF 10.JPG

Spre deosebire de progresul vizibil de la santierul City Business Centre, la parcarea ANAF in 12 zile a aparut doar o gaura noua. Poate daca Constructim ar face o politica de transparenta, cu comunicate sa zicem saptaminale, am realiza si noi ca totusi ei fac ceva acolo.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 26 iunie 2011 - 02:08

0

#86 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP

Postat 26 iunie 2011 - 09:28

ANAF are in cap doar concedieri si reduceri de costuri, probabil ca lucrarile la parcarea subterana avanseaza strict proportional cu platile facute de ei. Daca pentru ridicarea cladirii au fost necesari cam 12 ani...putem calcula cam un cincinal si pentru realizarea parcarii..

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 26 iunie 2011 - 09:29

0

#87 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 27 iunie 2011 - 01:46

Ce treaba are ANAF cu parcarea ADP/Constructim?!
0

#88 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Postari: 10.030
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 iunie 2011 - 22:18

http://www.debanat.r...rile-subterane/
0

#89 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 03 iulie 2011 - 16:17

Parcarea ANAF 4 iulie, s-a mai largit groapa, in rest...

Imagine atasata: Parcare ANAF 11.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 03 iulie 2011 - 16:18

0

#90 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.928
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 iulie 2011 - 06:36

Proprietarul (ADP-ul) viitoarei parcari mai trece din cand in cand pe acolo sa vada ca nu se face mai nimic?...
0

#91 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 04 iulie 2011 - 09:40

:clap2:
Nu stiu cu ce frecventa trec prin zona reprezentantii ADP, insa trec.
Eu pot confirma insa ca se lucreaza, fiindca imi desfasor activitatea la cateva zeci de metri de santier si vad/aud in fiecare zi ce se intampla.
Motivele pentru care intarzie banuiesc ca sunt altele:
- nu cred ca lucreaza in cel mai eficient sau optimizat mod din punct de vedere al managementului de proiect;
- depind de subcontractanti;
- au avut surprizele acelea la inceput care le-au dat peste cap tot planningul initial iar acum am impresia ca sufla si-n iaurt pentru fiecare metru de excavat;
- poate or mai fi si altele.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 04 iulie 2011 - 15:26

0

#92 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 04 iulie 2011 - 11:19

Dovada ca lucrurile se misca extrem de incet sunt pozele facute de colegi. In acest ritm nici in doi ani deacum in colo nu va fi gata lucrarea...impresia mea este in continuare aceeasi, ca acolo lucreaza niste amatori care habar n-au in ce ordine trebuie sa execute lucrarile ... si se tot chinuie si trag de timp ... ca noaptea-i un sfetnic bun ..

Aceasta postare a fost editata de mile: 04 iulie 2011 - 11:21

0

#93 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 04 iulie 2011 - 11:22

Pina sa finalizeze parcarea tot mai multe declaratii si probleme la ANAF o sa fie rezolvate online iar clienti "offline" nu o sa fie suficienti pt a umple parcarea.

Sa zicem ca asta nu e un lucru rau, atunci parcarea o sa fie suficienta pt cei care vor sa mearga la City Business Centre, Alcatel sau chiar in piata (daca nu se inchide pina atunci).

Vezi postareamile, la 04 iulie 2011 - 11:19, a spus:

Dovada ca lucrurile se misca extrem de incet sunt pozele facute de colegi. In acest ritm nici in doi ani deacum in colo nu va fi gata lucrarea...impresia mea este in continuare aceeasi, ca acolo lucreaza niste amatori care habar n-au in ce ordine trebuie sa execute lucrarile ... si se tot chinuie si trag de timp ... ca noaptea-i un sfetnic bun ..

Decit sa lungeasca lucrarile asa mult timp era mai ieftin sa angajeze o firma sau un inginer care a lucrat in Germania la constructia de parcari subterane. Constructia de parcari suberane nu se poate invata din manuale.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 04 iulie 2011 - 11:27

0

#94 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.267
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 04 iulie 2011 - 16:22

Vezi postareaMHN, la 04 iulie 2011 - 09:40, a spus:

- au avut surprizele acelea la inceput care le-au dat peste cap tot planningul initial iar acum am impresia ca sufla si-n iaurt pentru fiecare metru de excavat

Te referi la conducta aia de gaz aparuta din neant? Eu nu cred povestea. Cineva transporta / vinde gaz prin aia! Si chiar si cineva din primarie trebuia sa stie de ea. Chiar daca ar fi doar de apa rece. Doar nu-i tunel sapat in evul mediu.
0

#95 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 04 iulie 2011 - 16:35

La conducta gasita m-am referit (nu mai stiu daca era de gaz sau de altceva).
De acord ca cineva din primarie trebuia sa stie... de acord si ca antreprenorul trebuia sa stie... dar din cauza incompetentei celor care aveau ca si sarcina analizarea zonei din aceste puncte de vedere, iata ca s-au decalat lucrarile - enorm de mult.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 04 iulie 2011 - 18:10

0

#96 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.267
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 04 iulie 2011 - 18:08

Conducte majore oricum nu treceau pe acolo. Pana in anii `90 cartierul Circumvalatiunii se alimenta de la butelie. Eventual zona industriala de pe Str. Circumvalatiunii sa fi avut gaz pe conducta. In rest - Pasmatex? Poate.
0

#97 Useril este offline   utopium 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 04 iulie 11

Postat 05 iulie 2011 - 12:58

Foarte lent evolueaza parcarea asta ... In Cluj sunt 4 parcari supraterane si inca 2 in constructie in stadii mai avansate decat asta din Piata 700 ... cea mai veche e din 2007 si daca treci pe langa ele majoritatea par a fi niste cladiri obisnuite. Doua sunt in centru, una e 2.5 lei prima ora, iar apoi se adauga un leu pentru fiecare ora extra (de fapt 0.5 lei pe jumate de ora). Asta are 382 de locuri. Cealalta din centru e in parteneriat public-privat si e 3 lei pe ora. Alta e relativ central, intre centru si un cartier mare si costa 1 leu/ora. Celelalte trei (una terminata, doua in constructie) sunt in cartiere si sunt facute pentru riverani. Taxa e 110 lei pe an in cea care exista deja, probabil va fi comparabila si in celelalte doua. Au vrut sa faca si parcare subterana, dar au renuntat si au ramas la cele supraterane. Ideea e ca s-au facut foarte repede toate, nu mai mult de cateva luni. Am pus poze cu trei dintre ele.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: image002.jpg
  • Imagine atasata: image006.jpg
  • Imagine atasata: parking primaverii_800.jpg

0

#98 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 05 iulie 2011 - 23:41

Daca nu stii, la prima impresie zici ca-s blocuri...Bravo lor. Noi mai asteptam vreo 5 - 10 ani...
0

#99 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP

Postat 06 iulie 2011 - 06:33

Vezi postareaWegmann, la 04 iulie 2011 - 18:08, a spus:

Conducte majore oricum nu treceau pe acolo. Pana in anii `90 cartierul Circumvalatiunii se alimenta de la butelie. Eventual zona industriala de pe Str. Circumvalatiunii sa fi avut gaz pe conducta. In rest - Pasmatex? Poate.

Parintii mei au locuit din 1975 pe Circumvalatiunii, si blocul avea din constructie gaz metan. De asemenea si toate blocurile construite in zona Dacia, mai ales cele de 10 etaje pe Gheorghe Lazar (cel de la colt cu Circumvalatiunii stiu sigur) au avut gaz metan inca din contructie. Dar in zona pe linga intreprinderea 6 Martie era si fabrica de paine (unde e acum Kaufland) era si fabrica de lapte (unde e acum Billa) era si Fructus..deci e posibil sa fi fost consumatori industrial de gaz..
0

#100 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 06 iulie 2011 - 09:16

Vezi postareautopium, la 05 iulie 2011 - 12:58, a spus:

Foarte lent evolueaza parcarea asta ... In Cluj sunt 4 parcari supraterane si inca 2 in constructie in stadii mai avansate decat asta din Piata 700 ... cea mai veche e din 2007 si daca treci pe langa ele majoritatea par a fi niste cladiri obisnuite. Doua sunt in centru, una e 2.5 lei prima ora, iar apoi se adauga un leu pentru fiecare ora extra (de fapt 0.5 lei pe jumate de ora). Asta are 382 de locuri. Cealalta din centru e in parteneriat public-privat si e 3 lei pe ora. Alta e relativ central, intre centru si un cartier mare si costa 1 leu/ora. Celelalte trei (una terminata, doua in constructie) sunt in cartiere si sunt facute pentru riverani. Taxa e 110 lei pe an in cea care exista deja, probabil va fi comparabila si in celelalte doua. Au vrut sa faca si parcare subterana, dar au renuntat si au ramas la cele supraterane. Ideea e ca s-au facut foarte repede toate, nu mai mult de cateva luni. Am pus poze cu trei dintre ele.

Bravo lor!
0

Arata acest topic

• (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »