STP Timișoara Forum: reclamatii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
Pagina 1 din 1

reclamatii reclamatie la un PV din 16 dec 09 Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   ABa 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 16 decembrie 09

Postat 17 decembrie 2009 - 17:59

Subsemnatul Constantin Adrian domiciliat in Timisoara, prin prezenta va semnalez urmatoarele:
In data de 16 Decembrie am calatorit cu tramvaiul din statia Banatul pana in Piata Maria. Nu am mai fost de cativa ani cu tramvaiul si ma hotarasem sa renunt la masina pentru a apela la mijloacele de transport in comun. Am vazut ca intre timp s-au modernizat aparatele de stampilare a biletelor, am introdus biletul pana in capat, s-a auzit tacanitul stampilei si m-am asezat linistit.
La penultima statie o controloare bruneta, cam de 1m 65 mi-a spus ca biletul nu e compostat. I-am explicat ca l-am bagat in aparat si s-a auzit stampila, daca nu s-a imprimat bine inseamna ca aparatul e defect. A probat si ea si a fost nevoie de 5 –cinci- ori sa introduca biletul, de fiecare data s-a auzit zgomotul stampilei, pana cand a reusit sa stampileze . Cu toate acestea a insistat sa ma legitimez si a refuzat sa scrie in procesul verbal modul cum a “verificat functionarea aparatului” .
I-am spus sa scrie adevarul , ca a introdus de 5 ori biletul pana s-a stampilat . Mi-a raspuns ca nu a putut introduce biletul, ca era indoit. I-am replicat ca daca nu ar fi fost introdus nu s-ar fi auzit stampila, ca tot tramvaiul a fost martor. A negat si asta. I-am spus agentului de la Politia Comunitara care o insotea ca il iau de martor, acesta s-a eschivat zicand ca nu a vazut , desi era la vreo 2 m de noi si putea auzi tot, pt ca tramvaiul se afla in statie oprit, cand a facut proba. I-am explicat ca trebuia sa iau ochelari de 2,5 dioptrii la citire si nu vad clar fara ei, am vazut unele urme pe care le-am luat ca o stampilare slaba si nu am introdus de 2 ori, stiind ca asta este interzis, cum steam ca era mentionat la instructiunile din tramvaie, de acum cativa ani. Cu lupa dansei mi-am dat seama ca urmele erau de la tiparirea pe verso a siglei RATT. Asta ar insemna ca trebuie sa ne dotam cu lupa ca sa calatorim in liniste si siguranta? Solicit sa verificati aparatul si a va convingeti de veridicitatea celor semnalate .

Controloarea refuzat sa adauge mentiunile mele in procesul verbal, nu a vrut sa scrie ca aparatul a tiparit biletul abia dupa 5 incercari, A refuzat sa se legitimize si nu a vrut sa-mi spuna nici numarul de la procesul verbal. Am vorbit civilizat, dar m-am izbit de atitudinea ei obsesiva de a ma amenda cu orice motiv. Nu mi-a dat voie sa scriu in procesul verbal nici un cuvant. M-a intrebat daca semnez, am raspuns ca semnez dupa ce face toate mentionarile mele, fiind o minciuna prin omisiune, in caz contrar.
Nu a vrut sa descrie cum s-a verificat aparatul, ca in realitate, dupa 5 incercari. A raspuns ca scrie doar ce vrea ea.
Stiu ca sunt probleme cu angajarile de personal, nu orice om e apt din punct de vedere psihic, dar atitudinea ei denota rea – intentie si nu face bine imaginii firmei dvs. Eu am simt civic si imi permit si a merg numai cu taxi sau masina proprie, n-as vrea sa raman atat de dezamagit de firma dvs incat sa o evit definitiv pe viitor. Am colaborat si cu West City Radio anul trecut prin sponzorizare in vederea dotarii a 6 mijloace de transport, utilizate in transportului local, cu invertoare de alimentare si radioficarea lor , in calitate de director al firmei Rubin srl . Nu fac parte dintre cei care fac economie la banii de bilete deci, ci dintre cei care sprijina activitatea economica a timisorenilor, inclusiv a RATT, si nu doresc decat sa se faca dreptate.
Cu stima, Adrian

ps. Care este programul de depunere a reclamatiilor la Registratura?

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 17 decembrie 2009 - 21:02
Motiv editare: Am sters datele cu caracter personal. Nu e bine sa apara pe internet.

0

#2 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.378
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 decembrie 2009 - 19:11

Vezi postareaABa, la 17 Dec 2009, 18:07, a spus:

Subsemnatul Constantin Adrian domiciliat in Timisoara, prin prezenta va semnalez urmatoarele:
In data de 16 Decembrie am calatorit cu tramvaiul din statia Banatul pana in Piata Maria. Nu am mai fost de cativa ani cu tramvaiul si ma hotarasem sa renunt la masina pentru a apela la mijloacele de transport in comun. Am vazut ca intre timp s-au modernizat aparatele de stampilare a biletelor, am introdus biletul pana in capat, s-a auzit tacanitul stampilei si m-am asezat linistit.
La penultima statie o controloare bruneta, cam de 1m 65 mi-a spus ca biletul nu e compostat. I-am explicat ca l-am bagat in aparat si s-a auzit stampila, daca nu s-a imprimat bine inseamna ca aparatul e defect. A probat si ea si a fost nevoie de 5 –cinci- ori sa introduca biletul, de fiecare data s-a auzit zgomotul stampilei, pana cand a reusit sa stampileze . Cu toate acestea a insistat sa ma legitimez si a refuzat sa scrie in procesul verbal modul cum a “verificat functionarea aparatului” .
I-am spus sa scrie adevarul , ca a introdus de 5 ori biletul pana s-a stampilat . Mi-a raspuns ca nu a putut introduce biletul, ca era indoit. I-am replicat ca daca nu ar fi fost introdus nu s-ar fi auzit stampila, ca tot tramvaiul a fost martor. A negat si asta. I-am spus agentului de la Politia Comunitara care o insotea ca il iau de martor, acesta s-a eschivat zicand ca nu a vazut , desi era la vreo 2 m de noi si putea auzi tot, pt ca tramvaiul se afla in statie oprit, cand a facut proba. I-am explicat ca trebuia sa iau ochelari de 2,5 dioptrii la citire si nu vad clar fara ei, am vazut unele urme pe care le-am luat ca o stampilare slaba si nu am introdus de 2 ori, stiind ca asta este interzis, cum steam ca era mentionat la instructiunile din tramvaie, de acum cativa ani. Cu lupa dansei mi-am dat seama ca urmele erau de la tiparirea pe verso a siglei RATT. Asta ar insemna ca trebuie sa ne dotam cu lupa ca sa calatorim in liniste si siguranta? Solicit sa verificati aparatul si a va convingeti de veridicitatea celor semnalate .

Controloarea refuzat sa adauge mentiunile mele in procesul verbal, nu a vrut sa scrie ca aparatul a tiparit biletul abia dupa 5 incercari, A refuzat sa se legitimize si nu a vrut sa-mi spuna nici numarul de la procesul verbal. Am vorbit civilizat, dar m-am izbit de atitudinea ei obsesiva de a ma amenda cu orice motiv. Nu mi-a dat voie sa scriu in procesul verbal nici un cuvant. M-a intrebat daca semnez, am raspuns ca semnez dupa ce face toate mentionarile mele, fiind o minciuna prin omisiune, in caz contrar.
Nu a vrut sa descrie cum s-a verificat aparatul, ca in realitate, dupa 5 incercari. A raspuns ca scrie doar ce vrea ea.
Stiu ca sunt probleme cu angajarile de personal, nu orice om e apt din punct de vedere psihic, dar atitudinea ei denota rea – intentie si nu face bine imaginii firmei dvs. Eu am simt civic si imi permit si a merg numai cu taxi sau masina proprie, n-as vrea sa raman atat de dezamagit de firma dvs incat sa o evit definitiv pe viitor. Am colaborat si cu West City Radio anul trecut prin sponzorizare in vederea dotarii a 6 mijloace de transport, utilizate in transportului local, cu invertoare de alimentare si radioficarea lor , in calitate de director al firmei Rubin srl . Nu fac parte dintre cei care fac economie la banii de bilete deci, ci dintre cei care sprijina activitatea economica a timisorenilor, inclusiv a RATT, si nu doresc decat sa se faca dreptate.
Cu stima, Adrian

ps. Care este programul de depunere a reclamatiilor la Registratura?

Va doresc o seara placuta, si Bun venit pe forum!

Plangerile se depun la sediul RATT, pe bul. Take Ionescu. Contoloarea aceeea este una dintre cele mai nesimtite de la RATT, am avut cu totii "ocazia". Imprimarea se face la prima introducere, insa se poate intampla ca imprimrea sa se faca total aiurea din cauza latimii biletului care este prea ingust.(am avut promisiuni ca se schimba biletele , cu ele am ramas....) O alta problema intalnita poate fi ce a terminarii tonerului din validator, acest lucru neputand sa se rezolve numai in depou. In orice caz, in cazul in care ati fi fost (ati fost) amendat, o contestatie poate rezolva acest lucru prin simpla dovediree a contrarului scris in procesul verbal.
0

#3 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 17 decembrie 2009 - 20:52

Bun venit pe forum.Aici nu prea citeste nimeni din interiorul RATT(in afara de admin), deci cam degeaba.Cel mai bine mergeti, cum a spus si colegul meu cseh_17, la RATT pe Take Ionescu depuneti plangere, si bineinteles(daca este cum spuneti)contestarea amenzii.
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.752
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2009 - 21:03

Programul de lucru al registraturii este 7-15, iar vineri: 7-14.

Se stie de problema imprimarii mai slabe a biletelor si s-a luat masura de inlocuire a riboanelor mini-imprimantelor din validatoare. Operatiunea e in curs chiar zilele acestea (s-au verificat si inlocuit deja la troleibuze si o parte din autobuze). In rest ce sa spun... imi pare rau de ce ati patit dar problema poate fi solutionata doar pe calea descrisa mai sus de colegii de forum.
0

#5 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 17 decembrie 2009 - 22:25

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 Dec 2009, 22:03, a spus:

Programul de lucru al registraturii este 7-15, iar vineri: 7-14.

Se stie de problema imprimarii mai slabe a biletelor si s-a luat masura de inlocuire a riboanelor mini-imprimantelor din validatoare. Operatiunea e in curs chiar zilele acestea (s-au verificat si inlocuit deja la troleibuze si o parte din autobuze).

Si daca se stie de aceasta problema, de ce nu au fost anuntati si controlorii(mai ales in cazul de sus, cand de 5 ori nu a validat)
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.752
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2009 - 00:00

Nu stiu daca sefii lor cunosc problema aceasta, dar au fost controale ale validatoarelor si s-au impus masurile respective. Pe cine au anuntat nu cunosc. :( Oricum un controlor care vede ca nu se imprima corespunzator biletul martor, nu mai trebuie sa fie anuntat de niciun sef ca validatorul respectiv nu e in stare perfecta. :P
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.842
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 18 decembrie 2009 - 00:47

Politistul comunitar ce rol are daca nu sa oblige aplicarea legii? Omul trebuie sa primeasca dreptul de a scrie ce doreste in rubrica "Observatii" (sau cum s-o numi), no other choice. Iar pana controlorul nu se prezinta si nu se legitimeaza, nu este nici de datoria calatorului sa o faca.

Eu unul tare as vrea sa aud de niste masuri drastice luate impotriva acestei doamne. Puteti sa o descrieti putin, va rog? :P
0

Arata acest topic

Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi