Regia Autonoma de Transport Timisoara: Zona CETATE - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (44 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#861 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.049
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat Astazi, 11:23

Cu riscul de-a-mi ridica multi colegi pe cap, inclusiv pe BogdanTM ( :naughty1: ), voi interveni pe acest subiect desi in urma cu cateva luni cand s-a mai discutat despre el, cred ca m-am abtinut (greu) sa nu intervin... :lol:

Iata cum Caragiale afirma niste lucruri in urma cu peste un secol, lucruri valabile si azi...Parafrazand, cu totii vrem sa ne modernizam insa sa nu se schimbe nimic...Asa ceva este aproape imposibil...

Timisoara nu se va moderniza niciodata pe la marginile orasului, adica nu se vor face hoteluri si diferite centre de afaceri pe campul de pe marginea orasului...Asemenea investitii majore se vor face (daca se vor face) mult timp de-acum incolo in zona centrala sau imediat adiacenta zonei centrale...Nici un asemenea investitor nu-si va arunca banii "pe camp" in jurul orasului ci doar in zona centrala iar in zona centrala avem doua si numai doua variante. Fie prin parcurile existente, fie prin achizitia de mai multe imobile marunte alipite iar prin demolarea lor se obtin suprafete mai mari pentru constructia unor edificii impozante...

Alte solutii nu exista! Altfel vom ramane intr-o stagnare definitiva ramasi in urma multor altor orase de acelasi calibru...

Revenind la subiectul propriu zis, blogul link-uit apartine fostului arhitect-sef al orasului din primele doua (sau trei?) mandate ale lui Ciuhandu iar in urma mandatelor sale nu-mi aduc aminte sa fi ramas ceva deosebit, in concluzie am impresia ca desi domnul este arhitect, el este o persoana conservatoare, n-are "vise", n-are imaginatie futurista decat cu mici exceptii/sclipiri...

Pe de alta parte prima varianta expusa in urma cu cateva luni, in care era prevazuta si demolarea cladirii Inspectoratului Scolar era de departe mai bine asezata in zona insa dupa ce multe voci au sarit in sus pentru pastrarea acestei cladiri, iata ca acum avem o varianta usor sinistra arhitectural, varianta in care cladirea inspectoratului este "salvata" si ocolita de cladirea gigant de langa ea...Avem parte deci de un compromis arhitectural disgratios din punctul meu de vedere.

Cu alte cuvinte, fiti atenti ce refuzati la un moment dat ca s-ar putea sa va alegeti cu ceva chiar grotesc!....

LE Iata varianta vehiculata prin februarie...care mi se pare mai umana si mai bine asezata in zona...

Imagine atasata: propunere-arte 01.jpg
1

#862 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 380
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat Astazi, 11:47

Eu dincolo in centrele istorice am vazut hoteluri renumite in imobile vechi. Chiar daca se darama cladirea scolii eu zic ca se poate face ceva pe stilul vechi, nu trebuie ceva modern neaparat. De exemplu cladirea din spatele facultatii de muzica e nou construita, dar are aspect clasic.
0

#863 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.049
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat Astazi, 11:58

In astfel de situatii nu mai vorbim de modernizare a orasului...

Asa putea fi si cladirea Liceului de arte demolata si construita una identica (pentru pastrarea efectului istoric) pe aceeasi locatie insa cu un etaj mai inalta, deci ar fi sporita capacitatea scolii...

Ori o astfel de abordare n-ar fi adus mai multi bani la bugetele local si national precum aduce o investitie de nivelul celei in discutie si nici imaginea orasului nu s-ar fi schimbat...
1

#864 Userul este online   The Mechanic 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15

Postat Astazi, 15:09

*9 iunie - Nicolae Robu i-a explicat câteva minute reprezentantul societății care amenajează terasa că nu îi permite nicicum să construiască încă un „acvariu” în centrul Timișoarei și că dacă s-ar chinui să facă rost de documentație pentru a intra în legalitate, nu-i va fi aprobată.

*23 iulie - "Investitorul a înțeles -și sper să fi înțeles toată lumea!- că, în Timișoara, cu mine ca Primar, nu-i de joacă cu regulile, a demolat ce a început să facă și a urmat procedura legală cu un alt proiect. Eu zic că a ieșit ceva frumos și, drept urmare, îl felicit pe investitor și îi urez succes”

*26 iulie - „Am primit în această dimineață sesizarea de la Direcția de Cultură. Am înțeles că sunt probleme cu autorizația pentru montarea liftului. Nu am verificat stadiul în care sunt actele, nu trebuia să fac eu acest lucru… Am dat în lucru sesizarea domnului Predescu, voi dispune să se facă verificări. Nu e în regulă dacă nu există toate documentele. Dacă există dispoziție de sistare de lucrări, aceasta trebuia respectată. Urmează să facem verificări”, a declarat, pentru deBanat.ro, edilul

Citeste mai mult pe: Terasa de la Modex: a iesit ceva frumos, dar ilegal! Directia de Cultura, ignorata de proprietari | deBanat.ro - spune realitatea! http://debanat.ro/20...l#ixzz4nwVxTgQe

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: Astazi, 15:10

1

#865 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Postari: 9.807
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat Astazi, 15:11

Poze de alaltaieri

Imagine atasata: 01.jpg Imagine atasata: 02.jpg
Imagine atasata: 03.jpg Imagine atasata: 04.jpg