Regia Autonoma de Transport Timisoara: Flame - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (53 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Flame Topic dedicat " off-topic "

#1041 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 octombrie 2017 - 00:25

Curtea de Conturi a constatat 132.746 nereguli la bugetele locale, cu abateri financiar-contabile de peste 87 miliarde lei, în 8 ani și jumătate

https://www.profit.r...matate-17331459

Mai e ceva de zis... ?
0

#1042 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.887
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 octombrie 2017 - 18:20

Aparitie luminoasa stranie, pe cer, in Timisoara

2

#1043 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.823
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 noiembrie 2017 - 07:39

În Timişoara, fiecare al doilea locuitor are o maşină. Cum a rezolvat o asemenea problemă Olanda, care a devenit ţara bicicliştilor

Pe pagina oficială a Primăriei din Amsterdam, am putut găsi o statistică la zi. Oraşul are 834.713, iar numărul de biciclete este estimată la 881.000. Nebunia din traficul timişorean se datorează şi numărul uriaş de maşini care circulă pe străzile oraşului. Conform cifrelor oficiale, în Timişoara sunt înmatriculate 125.195 de maşini, din care 116.329 sunt autoturisme, scutere, motociclete. Asta înseamnă că avem câte o maşină la 2,66 locuitori. Timişoara are 320.000 de locuitori. Pe lângă maşinile timişorenilor, în oraş circulă şi aproximativ 20.000 de maşini cu numere de Gorj, Mehedinţi, Hunedoara şi din alte judeţe. La acestea se adaugă 35.303 maşini înregistrate pe persoane juridice, care conduce la un total de 160.498 de autovehicule. În atare condiţii, primarul Nicolae Robu a declarat că şi din acest motiv acordă o atenţie specială infrastcuturii de mobilitate. O atenţie specială ar trebuie acordată politicilor de promovare a mijloacelor de transport alternative, ecologice şi economice, susţine Andrei Condoroş, membru în Asociaţiei Peisagiştilor din România şi în organizaţia nonguvernametală Civil Scape. “Timişoara, prin voinţa administraţiei locale, neagă cu vehemenţă experienţa urbană (de mai bine de un secol) a ţărilor civilizate, în relaţia lor cu maşina, care: "mai întâi formează oraşele - apoi ne modelează" (J. Gehl). Primăria Timişoara trebuie să se delimiteze de acest discurs retrograd, să depăşească acest moment de ataşament nejustificat faţă de maşină şi să investească masiv în idei, politici şi infrastructură de transport public în comun (şi alternativ). Un oraş animat de oameni şi nu de automobile. De mersul pe jos, pe bicicletă. Oraşele trebuie să cultive interacţiunea dintre oameni, pline de viaţă, atractive, sigure, sănătoase şi sustenabile”, susţine Andrei Condoroş. Numărul mare de autovehicule poluează şi provoacă numerose boli. “Politica administraţiei locale, nu doar că mimează grija pentru cetăţeni (iar ei cred asta) dar este chiar nocivă. Stau mărturie şi rapoartele DSP Timiş din 2014 încoace. Poluarea este în creştere. Lipsa viziunii, a expertizei, a capacităţii de a înţelege nevoile reale ale unui oraş, ale oamenilor, inexistenţa unei strategii, în plus, distrugerea constantă a valorilor patrimoniale, a bunurilor culturale, politizarea, vor distruge în cele din urma farmecul acestui oraş, poate, iremediabil. Dar poate în următorii 50 de ani să ne trezim...”, susţine Condoroş. Cum a rezolvat Olanda problema Olanda este un exemplu pentru politica de excludere a maşinilor. Este ţara care are mai multe biciclete decât numărul de locuitori din ţară, iar în oraşe precum Amsterdam şi Haga peste 70% dintre călătorii se fac cu bicicleta.
De la cei mai mici până la cei mari, olandezii pedalează cu încredere pe străzile special create pentru biciclete, fiind un exemplu admirat de toate celelalte ţări care aspiră la politici verzi şi la o mai bună funcţionare a societăţii. Conform unui reportaj BBC, între 1950-1960, aşa cum s-a întâmplat în multe alte ţări europene, străzile din Olanda au devenit din ce în ce mai aglomerate, iar bicicliştii au început să fie striviţi între maşinile periculoase. În 1971, au murit peste 3.000 de oameni din cauza accidentelor de maşină, dintre care 450 erau copii. Fără să mai întârzie, olandezii au format o mişcare socială care cerea aplicarea unor condiţii de călătorie mai sigure pentru copiii cu biciclete. Intitulată „Stop de Kindermoord” („Opriţi Uciderea Copiilor”), mişcarea a preluat numele după titlul unui articol scris de jurnalistul olandez Vic Langenhoff, al cărui copil murise în urma unui accident provocat de o maşină, relatează BBC. Din 1973, Guvernul olandez a început să investească din ce în ce mai mult în infrastructura adaptată ciclismului. Pentru a transforma ciclismul într-o activitate sigură şi plăcută, olandezii au construit o reţea vastă de trasee speciale pentru biciclete. Acestea sunt marcate, au suprafeţe netede, semne luminoase şi sunt suficient de largi pentru permite pedalatul ghidon lângă ghidon sau chiar depăşirile. În multe oraşe, unele străzi sunt dedicate exclusiv bicicletelor, iar altele au semne care arată că maşinile şi bicicletele trebuie să împartă acelaşi spaţiu, dar prioritate o au bicicliştii. Adesea pot fi întâlnite semne de trafic cu anunţul „Stradă pentru biciclete: Maşinile sunt tolerate”. Deşi nici nu apucă să facă primii paşi, copiii din Olanda sunt învăţaţi încă din pruncie cu pedalatul. Copiii sunt plimbaţi de părinţii lor cu biciclete speciale, care au scaune pentru cei mici, numite „bakfiets”, echipate adesea cu copertine. Mulţi părinţi cheltuie o mică avere pentru a-şi pune la punct bicicletele şi pentru a le adapta nevoilor copiilor lor. Pe măsură ce copiii cresc, încep să folosească propriile biciclete şi merg pe culoarele cele mai largi, care le permit să fie însoţiţi şi de un adult. În Olanda, tinerii nu au voie să conducă o maşină până la vârsta de 18 ani, aşa că alternativa pedalatului este o soluţie bună pentru a simţi totuşi libertatea mişcării”, relevă reportajul BBC. Pe pagina oficială a Primăriei din Amsterdam, am putut găsi o statistică la zi. Oraşul are 834.713, iar numărul de biciclete este estimată la 881.000.

sursa: www.adevarul.ro

Noi in schimb dam amenzi duble si triple biciclistilor fata de cele date bizonilor si ghertoilor care parcheaza unde vor si merg inclusiv in zona pietonala cu masina pe linile de tramvai. Facem parca in ciuda ORICE sa descurajam acest mijloc de transport..si largim pe milioane de euro orice straduta si ne batem capul cu cat mai multe locuri de parcare pentru conserve..Dupa care ne miram ca orasul e sufocat de trafic...

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 17 noiembrie 2017 - 07:46

2

#1044 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 17 noiembrie 2017 - 08:25

Compari mere cu pere, nu suntem Olanda si sincer eu nici nu as vrea sa fim.
Eu nu o sa merg niciodata la lucru in Timisoara iarna pe vanturile de aici, o sa merg cu "conserva" deci eu vreau sa se largeasca strazi, vreau locuri de parcare etc.
Si sunt de acord cu interdictia biciclistilor pe centru, cand merg la bere in Uniii ma dau jos si merg pe langa ea inca 100 m pana la terasa. Apropo de Olanda cred ca acolo daca se da o lege se respecta, nu se carcoteste atat.
In rest o putem arde la nesfarsit si sheruim filmulete cu pasaje care se fac intr-o zi in Olanda, cu chestii din Japonia si alte chestii, dar traim in Romania asa ca nu ne ajuta la nimic...
0

#1045 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Postari: 1.823
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 noiembrie 2017 - 08:58

Vezi postareanabucodonosor19, la 17 noiembrie 2017 - 08:25, a spus:

Merele si perele sunt inrudite. Nu compram palmieri cu pruni. E alegerea fiecarei persoane cum vrea sa traiasca. Daca nu vrei sa traiesti in standarde de viata occidentale nu te plange ca nu ai unde parca conserva...Ramai la ideea "mandri ca suntem romani". Si dovediti asta la fiecare pas. Fara civilzatia vestica principatele nu ar fi ajuns in veci "stat national unitar si indivizibil". Caile ferate de care toti isi bat joc acum nu au fost facute de turci...si la est de Carpati nu exista carte funciara pentru ca era..Fanar..nu Imperiu. Beneficiile civilizatiei sunt placute..regulile ei..naspa...si ne mai miram de ce nu exista carte funciara la est de Carpati...
Eu nu o sa merg niciodata la lucru in Timisoara iarna pe vanturile de aici, o sa merg cu "conserva" deci eu vreau sa se largeasca strazi, vreau locuri de parcare etc.
Again e alegerea ta. Daca ai reclamatii ca nu iti ajujnge strada vorbeste cu dezvoltatorul in forta..uita-te la panselute cat stai 20 de minute la fiecre semafor inteligent..si nu spera ca isi va reduce comisionul ca sa faca bulevarde pentru masini cat mai multe. Fiti fericiti si vaicariti-va in continuare..
Si sunt de acord cu interdictia biciclistilor pe centru, cand merg la bere in Uniii ma dau jos si merg pe langa ea inca 100 m pana la terasa. Apropo de Olanda cred ca acolo daca se da o lege se respecta, nu se carcoteste atat.
In rest o putem arde la nesfarsit si sheruim filmulete cu pasaje care se fac intr-o zi in Olanda, cu chestii din Japonia si alte chestii, dar traim in Romania asa ca nu ne ajuta la nimic...

2

#1046 Useril este offline   th3lurker 

• Membru activ
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 17 noiembrie 2017 - 09:04

Vezi postareanabucodonosor19, la 17 noiembrie 2017 - 08:25, a spus:

Nu suntem Olanda, nu cred ca vom fi vreodata Olanda(desi mi-as dori) dar sunt absolut sigur ca putem fi mult mai mult decat suntem acum cu un minim de inteligenta si viziune din partea administratiei si guvernului.
2

#1047 Useril este offline   Pelbartus 

• Membru VIP
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 29 aprilie 12

Postat 17 noiembrie 2017 - 09:35

Touché!
0

#1048 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 557
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 17 noiembrie 2017 - 10:57

Vezi postareath3lurker, la 17 noiembrie 2017 - 09:04, a spus:

Nu suntem Olanda, nu cred ca vom fi vreodata Olanda(desi mi-as dori) dar sunt absolut sigur ca putem fi mult mai mult decat suntem acum cu un minim de inteligenta si viziune din partea administratiei si guvernului noastra .

mai bine asa. Nu de sus pleaca schimbarea ci de la noi. cu cat vom fii mai multi biciclisti/scuteristi/motociclisti cu atat mai mult administratia va trebui sa se muleze dupa noi.
0

#1049 Useril este offline   gabi80 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 30 august 17

Postat 17 noiembrie 2017 - 10:57

la noi in tara ar trebui schimbat molul in care se fac licitatiile la proiecte . va dau un exemplu, care nu are legatura cu pasajul Jiul. pe CF sunt lucrarile intre Sighisoara si Copsa incepute in 2012, termen pana in 2014 , nici acum nu au terminat. Dar nu aici este marea problema ci alta : aceleasi firme, ca sunt grupate cate 4, au prins toate lucrarile de cale ferata din tara, toate tronsoanele pe care le vedeti la stiri ca au fost scoase pentru reabilitare.
0

#1050 Useril este offline   Cosminescu 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 13 ianuarie 17

Postat 17 noiembrie 2017 - 12:07

Nu vad neaparat rau faptul ca aceleasi 4 firme au castigat licitatiile. Inseamna ca sunt probabil singurele 4 firme capabile si INTERESATE (atentie la cuvantul acesta - INTERESATE) sa faca lucrari de gen in Romania.
Motivele pentru care multe firme serioase si cu prestigiu la nivel international nu vin in Romania se datoreaza in primul si in primul rand statului roman. Care desi se autointituleaza #statulpartenerserios nu e deloc asa ci mai degraba #statulpartenerneserios.
Nu o sa intram aici in detalii ca topicul e altul.

Nu la licitatii trebuie lucrat neaparat - desi si aici sunt lucruri ce pot fi imbunatatite, ci la birocratie, LA DOCUMENTATII (pentru ca daca ai documentatii care nu lasa loc de interpretari ai cat mai putine contestatii si amanari pentru ca cei interesati nu vor mai avea ce clarificari sa ceara...) si la banii pe care vrem sa ii dam pentru SF-uri si PT-uri de calitate. Daca vrei sa platesti mai nimic pe un SF sau PT... Atunci ajunge in situatia asta ca la Jiul. Majoritatea vad ca blameaza aspectul proiectului finit. Dar asta nu e vina constructorului, poate nici macar a proiectantului (care probabil a castigat proiectul pt suma x si a zis, ok pt proiectul asta imi permit sa investesc nr Y de ore pentru ingineri incepatori pe care ii platesc mai prost sau un numar Y-Z de ore pentru un inginer cu experienta... Asta e terenul pe care il am la dispozitie, doar in partea asta pot face ajustari - in partea de pe gara nu s-a putut. Dar in acelasi timp se vor 5 benzi d circulatie, se vor trotuare pe ambele parti.. a pai in conditiile astea asta e tot ce pot eu face... vreti sa ma gandesc mai mult, sa aloc mai mult timp, sa vin cu solutii mai ingenioase, sa lucrez la aspect... platiti mai mult.), ci a primariei. Mai exact faptul ca a acceptat un asa proiect "hidos" ... dar pe de alta parte daca mai mult n-au vrut sa plateasca... asta e maximul ce-l puteau obtine.
Aici ar trebui lucrat... Oamenii din administratia publica sa aiba totusi o pregatire pe domeniul asta si sa cam stie ce suma sa aloce pentru un PT de calitate. Dar daca ei nu dau 2 bani pe asta... Fac un caiet de sarcini "la viteza" si-l scot la licitatie... Iar in perioada cand proiectele se afla in dezbatere publica societatea civila e apatica... Aici se ajunge.

Mergand un pic mai departe ajungem si la timpul lung de executie pe care multi de aici il condamna. Nu as blama neaparat constructorul, ci din nou vina apartine autoritatilor - locale, centrale. Vi se pare normal sa se stea cu lunile pentru un amarat de aviz de la CFR? Vi se pare normal ca firmele private care au infrastructura in subteran sa POATA sa intarzie extraordinar de mult o lucrare pentru ca nu au chef / oameni la dispozitie sa faca ce au de facut fara a exista consecinte? Pana la urma un constructor care castiga o lucrare la licitatie trebuie sa-si urmareasca si propriul interes. Au salarii de platit, urmaresc si ei un anumit profit - ca orice companie de pe lumea asta, si atunci e normal sa optimizeze tot ce pot optimiza. De exemplu... Sa nu aduca zeci, sute de muncitori pe santier intr-un moment cand santierul e blocat din motive independente de ei. Oamenii respectivi pot fi folositi pe alte proiecte. Sau daca vorbim de subcontactori.. Are rost sa subcontactezi ceva unei firme daca tu esti blocat din vina autoritatile? Subcontractorii trebuie platiti fie ca lucreaza, fie ca nu... Si ar mai fi multe de discutat pe tema asta dar ma opresc aici.

Totusi, utilitatea proiectului nu poate fi contestata de nimeni. Ceea ce multi de aici isi doresc, si anume o Timisoara total decongestionata in care sa se circule fluent la orice ora, e o utopie. Toate orasele mari de pe lumea asta la orele de varf sunt paralizate. Motivele sunt nenumarate... Infrastructura care lasa de dorit, numarul mare de masini, lipsa unui transport in comun civilizat, descarcarea marilor artere intr-un giratoriu, un semafor, limite de viteza absurd de mici pe un anumit tronson, nesimtirea soferilor care blocheaza anumite benzi cu clasicile "avarii", cvasiabsenta politiei acolo unde e nevoie de ei, etc ,etc.

Aceasta postare a fost editata de Cosminescu: 17 noiembrie 2017 - 12:42

2

#1051 Useril este offline   gabi80 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 30 august 17

Postat 17 noiembrie 2017 - 12:44

Nu la licitatii trebuie lucrat neaparat - desi si aici sunt lucruri ce pot fi imbunatatite, ci la birocratie, LA DOCUMENTATII (pentru ca daca ai documentatii care nu lasa loc de interpretari ai cat mai putine contestatii si amanari pentru ca cei interesati nu vor mai avea ce clarificari sa ceara...)
nu toate firmele liciteaza sub 50 % din valoarea proiectului.ideea este ca la noi conteaza doar cine liciteaza cel mai putin si atat, nu daca sunt in stare sa faca lucrarea. de exemplu porr-ul a facut primul tronson de CF de la Comarnic la Predeal si s-au incadrat in timp , dar urmatoarele s-au licitat la valori la care o firma mai puternica nu o sa coboare niciodata ( nu ma refer la porr- sunt mai multe firme bune in Romania )
1

#1052 Useril este offline   Cosminescu 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 13 ianuarie 17

Postat 17 noiembrie 2017 - 12:48

Din ce stiu, legea achizitiilor s-a modificat de anul asta. Pretul cel mai mic nu mai e criteriul cel mai important. Acum exista un cumul de criterii pe care o firma trebuie sa-l indeplineasca. N-as stii sa va fac un rezumat cu criteriile sau alte detalii, stiu doar ca s-a schimbat legea.
0

#1053 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 17 noiembrie 2017 - 15:02

Vezi postareath3lurker, la 17 noiembrie 2017 - 09:04, a spus:

Nu suntem Olanda, nu cred ca vom fi vreodata Olanda(desi mi-as dori) dar sunt absolut sigur ca putem fi mult mai mult decat suntem acum cu un minim de inteligenta si viziune din partea administratiei si guvernului.

Pt mine e simplu, daca imi doream o tara ca Olanda eram deja acolo, nu stateam sa ma plang de aici ca nu e ca acolo. Cel mai bun e originalul:)
1

Arata acest topic

• (53 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi