Regia Autonoma de Transport Timisoara: Zona CETATE - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (49 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 47
  • 48
  • 49
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#961 Useril este offline   DanielT 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 17 august 2017 - 12:36

Vezi postareaMHN, la 17 august 2017 - 12:02, a spus:

th3lurker: Nu mai sunt membru al acelei asociații.
offtopic: I hate Untold!

Yes, i hate it to, but because: strugurii sunt acri, nu de alta :D

P.S.: scuze de offtopic, tb sa revenim la subiect, nu am mai vazut poze noi pe skyscraper cu evolutia reabilitarilor din cetate :(

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 17 august 2017 - 12:44

0

#962 Useril este offline   Tihomir 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 17 august 2017 - 15:43

Mai bine bei un vin în Budapesta pe Dunăre decât să stai în București să mânci mici stricați? Poate că da, dar din păcate cam aia este printre singurele zone civilizate din centrul Budapestei, zone pe care le găsești și prin București, în rest mizeria și boschetarii sunt ca în București, boschetari ba mai mulți (e unul din orașele cu cei mai mulți boschetari din lume),metroul mai scurt, mai vechi, mai necivilizat și cu stații pline iarăși de boschetari, clădirile din centrul lor vechi și acolo îți cad în cap, dar văd că nu vă deranjează, de civilizație și bețivi care au voie să bea alcool pe stradă noaptea, ce să mai zic... Dar oricum, orice e al nostru pute, în rest civilizație frate.
Să nu mai zic de shaormerii și de magazine cu kitsch-uri, sunt pline străzile vechi din Budapesta de ele.

Contează foarte mult câți km are un bulevard plin de palate când vine cineva și-ți spune că n-ai ce să vezi în orașul ăla. :Facepalm_emote_gif:

Cât privește Clujul, cu ce-i avantajează pe ei că noi avem palate dărăpănate înalte și ei au palate dărăpănate mai mici? :clap2:

Vezi postareaGygyman6, la 17 august 2017 - 07:29, a spus:

Si eu sunt falos dar recunosc ca am decazut de mult ca oras, la un momentdat trebe sa stii cand ai pierdut. Daca ne rezumam doar la zona de bisnitz (zona care cu chiu cu vai mai sta la noi, vezi scandalul cu piata 700) si targuri de haine poate suntem mai superiori noi, dar la Cluj au fost si sunt cu mult mai multe evenimente, mai ales pentru tineri. Zimi care a fost ultima conventie mare legata de joucuri la Timisoara? Ultima conventie mare legata de software de la Timisoara? Ultimul concert cu vreo formatie in voga de la Timisoara? Inafara de Revolution Festival din 2016 cand a venit Sabaton, adusi de sarbi mai mult, si acest festival e cam o iesire la gratar cu muzica, vine lumea, se uita, i-a un mic si o bere la supra pret (vorba lui Bogdan) si pleaca acasa. Mai este si relieful, la Cluj poti merge prin imprejurimi pe un punct mai inalt si pur si simplu te poti bucura de imaginea de panorama a orasului, la noi... nu avem nici macar o cladire inalta unde te poti urca pe acoperis amenajat sa poti sa faci o poza, unde sa ai aparate din acelea cu moneda si poti sa te uiti la distanta. Pe scurt suntem un oras fabrica in camp dar cu multe parcuri si oameni de afaceri straini care vin din tarile de bastina sa vada cum le mai merge afacerea, care a cam putrezit in timp ce altii au stiut cum sa mai reinfloreasca.

Sunt ferm convins că la asta se rezumă un calitatea unui oraș, la evenimente :Facepalm_emote_gif:
Uite îți spun eu altceva la care suntem penibili, la curățenie, în Cluj nu am mai fost de ceva vreme și nici nu am fost atent, dar recent am fost în Iași și acolo e plin de proiecte private/ale primăriei prin tot orașul dar nu e jegul și praful de la noi pe străzi, nici în centru nici în cartierele industriale.

Vezi postareath3lurker, la 17 august 2017 - 08:18, a spus:

E foarte clar ca Timisoara nu a progresat la fel de mult comparativ cu alte orase. Cu exceptii, festivalurile noastre SUNT de genul mici si bere si'un concert. Clujul are Untold, Electric ca si muzica, TIFF ca si film, etape de FED Cup, Dreamhack, etape de raliu european, meciuri ale nationalei de fotbal, etc. Cred ca europenele de baschet se tin in Cluj. Administratia e mai inovativa, deschisa la dialog(la noi daca nu esti de acord esti carcotas si idiot, dar evident ca nu ti se explica de ce esti carcotas si idiot, trebuie sa ii crezi pe cuvant. Proiecte fail avem cu duiumul. Cultura practic nu exista in oras.
Lucrurile progreseaza, dar nu e deloc greu sa realizezi ca intre unde suntem si unde am putea fi e o muuuuult. Si asta doare.

Cum să ne dezvoltăm dacă voi cu gura voastră faceți mișto de un fest ce se dezvoltă frumos și progresiv, ca fiind o ieșire la mici și bere?

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 17 august 2017 - 15:51

0

#963 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.696
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 august 2017 - 16:00

@Tihomir: De ce ai mai intrebat cu ce este mai superior Clujul daca tot tu ti-ai raspuns acuma cu un alt exemplu? Si da, evenimentele conteaza, nu am stat sa mai scriu si despre parcul tehnologic de la Cluj ca nu mai aveam timp, dar poti sa il treci si pe ala la chestii superioare.
0

#964 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.473
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 august 2017 - 16:03

Vezi postareaTihomir, la 17 august 2017 - 15:43, a spus:

Mai bine bei un vin în Budapesta pe Dunăre decât să stai în București să mânci mici stricați? Poate că da, dar din păcate cam aia este printre singurele zone civilizate din centrul Budapestei, zone pe care le găsești și prin București, în rest mizeria și boschetarii sunt ca în București, boschetari ba mai mulți (e unul din orașele cu cei mai mulți boschetari din lume),metroul mai scurt, mai vechi, mai necivilizat și cu stații pline iarăși de boschetari, clădirile din centrul lor vechi și acolo îți cad în cap, dar văd că nu vă deranjează, de civilizație și bețivi care au voie să bea alcool pe stradă noaptea, ce să mai zic... Dar oricum, orice e al nostru pute, în rest civilizație frate.
Să nu mai zic de shaormerii și de magazine cu kitsch-uri, sunt pline străzile vechi din Budapesta de ele.

Contează foarte mult câți km are un bulevard plin de palate când vine cineva și-ți spune că n-ai ce să vezi în orașul ăla. :Facepalm_emote_gif:

Cât privește Clujul, cu ce-i avantajează pe ei că noi avem palate dărăpănate înalte și ei au palate dărăpănate mai mici? :clap2:

Sunt ferm convins că la asta se rezumă un calitatea unui oraș, la evenimente :Facepalm_emote_gif:
Uite îți spun eu altceva la care suntem penibili, la curățenie, în Cluj nu am mai fost de ceva vreme și nici nu am fost atent, dar recent am fost în Iași și acolo e plin de proiecte private/ale primăriei prin tot orașul dar nu e jegul și praful de la noi pe străzi, nici în centru nici în cartierele industriale.

Cum să ne dezvoltăm dacă voi cu gura voastră faceți mișto de un fest ce se dezvoltă frumos și progresiv, ca fiind o ieșire la mici și bere?

Cand ai fost ultima oara in Budapesta? Tu auzi ce vorbesti? Intreaba orice strain de Budapesta, si iti va zice ca este una dintre cele mai frumoase capitale din Europa. Intreaba-l de Bucuresti, si ai noroc daca nu il incurca cu chiar Budapesta... Asa ca despre ce vorbim totusi aici?

Ah, ca noi Romanii suntem pe principiul hai sa ne vedem mai intai tara, asa cum este ea, si sa o laudam, decat sa mergem si sa admiram mai bine ce este intradevar frumos si merita adimrat, este deja alta poveste...
0

#965 Useril este offline   Tihomir 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 17 august 2017 - 16:04

Vezi postareaGygyman6, la 17 august 2017 - 16:00, a spus:

@Tihomir: De ce ai mai intrebat cu ce este mai superior Clujul daca tot tu ti-ai raspuns acuma cu un alt exemplu? Si da, evenimentele conteaza, nu am stat sa mai scriu si despre parcul tehnologic de la Cluj ca nu mai aveam timp, dar poti sa il treci si pe ala la chestii superioare.

Orice oraș are și puncte forte și puncte mai slabe, din punct de vedere al patrimoniului suntem net superiori Clujului, așa cum ei sunt net superiori la evenimente mari.
Am întrebat ca să văd ce-mi spuneți, aș fi fost tare surprins ca răspunsurile să nu se rezume la evenimente de jocuri video și Untold.

Vezi postareacseh_17, la 17 august 2017 - 16:03, a spus:

Cand ai fost ultima oara in Budapesta? Tu auzi ce vorbesti? Intreaba orice strain de Budapesta, si iti va zice ca este una dintre cele mai frumoase capitale din Europa. Intreaba-l de Bucuresti, si ai noroc daca nu il incurca cu chiar Budapesta... Asa ca despre ce vorbim totusi aici?

Ah, ca noi Romanii suntem pe principiul hai sa ne vedem mai intai tara, asa cum este ea, si sa o laudam, decat sa mergem si sa admiram mai bine ce este intradevar frumos si merita adimrat, este deja alta poveste...

Anul trecut am fost, acuma o prietenă a fost recent și a spus același lucru ca și mine, frate-miu a fost de 2-3 ori și de fiecare dată a venit cu un gust amar. Budapesta este un oraș care a fost frumos și prosper acuma 100 de ani, acuma au fix aceleași probleme ca și noi.
Să-mi spui că Budapesta nu este plină de boschetari, kitsch-uri și clădiri dărăpânate arată că nu ai vizitat calumea orașul.
Păi fix din cauza turiștilor ălora am fost dezamăgit de Budapesta, că dacă-mi spunea cineva că Budapesta este un oraș fost imperial, cu multe de văzut dar au aceleași probleme post-comuniste ca și noi, nu eram surprins să văd shaormerii cu reclame roz pe clădiri vechi.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 17 august 2017 - 16:11

0

#966 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 4.740
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 17 august 2017 - 17:01

Am fost săptămâna asta la Budapesta. Am mers cam 5 Km pe jos și vreo 50 de Km cu mașina prin oraș, pe diferite bulevarde. Nu pun la socoteală vreo 100 de Km pe M0.
Din păcate, confirm faza cu boschetarii. Mi-au părut mult mai mulți ca în TM.
Ceva clădiri dărăpănate de asemenea am văzut.

Una peste alta, Budapesta mi s-a părut totuși un oraș mai frumos și mai îngrijit decât TM.
Cu București nu pot să fac comparație, fiindcă nu am destule informații despre acesta.
0

#967 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 17 august 2017 - 17:04

Deci eu nu am zis deloc ca nu au probleme, si ca totul este roz, dar nici sa spui ca acele personaje din imagine sunt boschetari sau oameni ai strazii, nu mi se pare corect.
Inseamna ca nu ai trecut prin zona garii de nord, si nu stii cum arata un boschetar.
0

#968 Useril este offline   free_flow77 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 20 septembrie 11

Postat 17 august 2017 - 19:03

Vezi postareabizone, la 11 august 2017 - 13:00, a spus:

interzicerea în centrul municipiului Oradea a activităţilor de service auto şi spălătorii auto începând din ianuarie 2018 şi din 2019, interzicerea funcţionării caselor de amanet, a magazinelor cu produse second-hand şi a sălilor de jocuri de noroc.
Noi avem astfel de reguli pentru centrul istoric?

Nu, nu avem, si e trist ca se permite inca prezenta acestor activitati comerciale in zona istorica :( plin de SH-uri de prost, prost gust.
Apoi lipseste cu desavarsire un regulament bine impus legat de forma/amplasarea reclamelor. Sunt firme care respecta si folosesc suportul de fier forjat cu reclama sub, si altele care pun kitsch-uri luminoase.

Vezi postareaCataM, la 11 august 2017 - 23:02, a spus:

Am fost zilele trecute la Cluj și nu știu ce văd unii ca fiind atât de minunat. Cat despre Oradea, merg săptămânal și iar nu înțeleg de ce se minunează unii!

De acord cu ambele observatii. Clujul are cateva cladiri ok, dar zona pietonala per ansamblu mult mai slaba. Cladiri mici si deloc deosebite si din palatele mari de pe bulevarde multe sunt inca nerenovate sau facute prost. DAR, diferenta o fac localurile, net superioare celor din TM (parerea mea). Si tin sa precizez ca mi se par ok localurile din TM per ansamblu, doar ca in Cluj am vazut ca s-a mers spre un nivel mai sus. Recomand o analiza pe Tripadvisor a restaurantelor/barurilor. La noi tot se deschid ca ciupercile dar din pacate nici cele noi nu imi par la un nivel comparabil.

In al doilea rand e atmosfera si dinamica din Cluj, care se simte datorita valului mai mare de tineri. In al treilea rand au inceput sa reabiliteze artere/strazi din zona centrala cu materiale mai de calitate (am postat mai de mult), cu pavaj de granit, stalpi de iluminat moderni si ingropat multe cabluri. Si asta nu se vede pe...street view, inca. Asta e alt topic la care deja suntem ridicoli cu cat paienjenis exista inca pe stradute la noi.

Legat de Oradea la fel, e multa valva dar in realitate mai e mult de facut. Mie personal mi se par cladirile din Oradea cele mai faine dintre toate orasele de la noi, fiind majoritatea art nouveau si chiar deosebite. Dar multe cladiri par renovate mult mai putin calitativ decat in Timisoara. Piata Unirii e intr-adevar facuta mult mai bine decat ce ne-a lasat noua Romprestu...In rest mai au si eu mult de lucru doar ca acolo exista un om cu viziune, care are un plan clar si o sa se vada mai multe roade pe parcurs. Doar ca si Oradea beneficiaza de acest val de imagine mai mult sau mai putin justificat.
Clujul si Oradea au si avantajul reliefului, Timisoara are avantajul patrimoniului mult mai raspandit in oras, dar ce folos daca nu e exploatat? Zone precum Piata Plevnei, cu cladiri deosebite, apar pe prioritate 3 in planul de reabilitari. Piata Traian e dezolanta...zona Iosefin la fel. Sunt parti total ne-exploatate si lasate de izbeliste.

Vezi postareacseh_17, la 12 august 2017 - 12:22, a spus:

Insa iarasi socant pentru mine este, ca si dintre acei 40% care au fost prin cel putin una dintre aceste orase, cei mai multi trecand chiar prin TM, alti jumatate spun sec ca Clujul este mai frumos si mai dinamic, decat TM, pecand celorlalri poate le place TM mai mult decat Clujul.

Aceleasi reactii/impresii le primesc si eu de la straini/romani. Timisoara a pierdut din dinamismul pe care il avea in anii 2000 si chiar in comunism...La capitolul muzical aveam festivaluri si evenimente unice (ex. TMBase-13 ani) care s-au pierdut...si nu am fost in stare sa cream ceva nou si durabil, cu care oameni sa asocieze orasul si sa ne aduca un plus de imagine la nivel national/international. Din pacate evenimentele mari sunt cele care scot mult din anonimat orasele si dau plusul de imagine care contureaza uneori aceasta “iluzie” ca in cazul Clujului. Un prieten a facut facultatea in TM si acum master la Cluj si confirma asta…ca nu intelege acest hype despre Cluj ca oras de zi cu zi dar ca evenimentele si marketingul sunt cele care contribuie la asta. Timisoara a avut boom-ul sau mult inainte celorlalte orase si apoi a stagnat si a pierdut din viteza din pacate.

Untold si Electric Castle sunt evenimente comerciale si aduc beneficii enorme. Dar pe langa asta exista TIFF. Anul asta s-a intamplat sa fiu in Cluj la deschiderea TIFF, pot sa spun ca asa o atmosfera si un eveniment de acest gen nu am experimentat in TM. M-am nimerit in Cluj si la Untold anul asta. Nu am fost la festival dar in schimb am simtit in fiecare seara cum bubuia intreg orasul, blocul, geamurile…pentru mine nu a fost un deranj enorm dar e neobisnuit sa ai un eveniment de genul in mijlocul orasului si nu in afara…

In Cluj si la zilele orasului se vede o diferenta enorma. Dintr-un eveniment simplu l-au transformat intr-un veritabil festival cu concerte si activitati de calitate. La noi zilele orasului = 3 zile de muzica majoritar comerciala si cateva formatii mai cat de cat.

Vezi postareamile, la 17 august 2017 - 11:34, a spus:

Am aceeasi parere insa as nuanta un pic acest verdict...
Mai degraba cred ca nu avem consumatori de cultura, respectiv numarul acestora este foarte mic in raport cu populatia orasului...
Si atunci prefera sa-si plateasca micii si berea, sa si le bage in propria burta, cu ocazia diferitelor actiuni pseudo-culturale...
Deci, si din acest punct de vedere este o diferenta intre Cluj si Timisoara, intre clujeni si timisoreni...

Aici nu sunt de acord. Adica da, in Cluj clar e potentialul mai mare din cauza numarului de studenti. Dar consumul de cultura se poate educa prin evenimentele potrivite. Cu asta se vor chinui cei de la TM2021… In Sibiu roadele din perioada 2007 se vad in mod clar, cu festivalul international de teatru care a crescut enorm si asta pentru un oras mic e remarcabil. Apoi mai sunt o serie de evenimente legate de folclor si muzica pe care le vad promovate an de an in presa nationala.

In schimb la noi un e nimic dar absolut nimic vizibil. Nu ducem lipsa de evenimente mici si de cultura la tot pasul, doar ca nu sunt menite sa atraga oameni din afara orasului… S-a pompat enorm in JazzTM… se platesc cu bani multi artisti unde in afara se intra doar cu bilete scumpe si tot nu iese rezultatul dorit…Avem festivalul Plai cu un istoric in spate dar e nisat si nu se vrea ceva de anvergura. Apoi s-a inceput festivalul Revolution cu cei de la EXIT din Serbia, din nou mai de nisa si despre care nu se aude nimic in afara orasului.

A inceput Ovidiu Sandor acu 2 ani festivalul Art Encounters de arta contemporana…care se desfasoara bienal. Anul asta e editia II…sunt curios. Chiar daca planurile sunt promitatoare e din nou o zona de nisa. Din pacate sunt si alte exemple negative, gen Brasov cu Cerbul de Aur care nu se mai tine si era recunoscut la nivelul populatiei.

Si atunci intrebarea simpla e pentru ce sa vina turistii in Timisoara? Avem patrimoniu si istorie dar daca nu le punem in valoare degeaba le mai avem…evenimente iar nu avem. Atunci ramanem cu turismul de city break si cel de “tranzit”. Mai nou vin tot mai multi turisti din Anglia/Olanda de cand a introdus Ryanair zboruri. Si vad mereu pareri foarte bune si se minuneaza sa gaseasca un oras asa frumos despre care un stiau. Dar cum il gasesc? Din cauza ca Ryan are zboruri la preturi de nimic si vin multi la plezneala…mai ales din UK. In rest vin turista care au itinerarii legate de Ungaria si Serbia si trec prin TM. Deci la promovare administratia noastra e cam 0.

Cam in aceiasi situatie vad orase gen Craiova si Iasi…care indiferent cat au evoluat in ultimii ani, nu exista un factor de atractie deosebit.

La capitolul imagine stam foarte prost si pur si simplu asta e realitatea, chiar daca e mai mult sau mai putin exagerata in presa. In ultimii ani am iesit in evidenta cu parangheliile tiganilor, cu preluarea acestora a multor cladiri de patrimoniu, cu un primar “extravagant” cu idei care mai de care mai luate in deradere de toata tara s.a.m.d, cu aerele de superioritate si atitudinea fata de cei din Oltenia.

Chiar daca toate aceste probleme exista intr-o anumita proportie, se insista mult prea apasat incontinuu pe ele si sunt reluate constant pentru ca a devenit o obisnuinta...si cu priza din pacate la public. In lipsa altor noutati o sa se continue tot asa...

Cel mai tare ma intristeaza ca nu reusim sa profitam de atuurile unice pe care le avem, de multiculturalitate, de cartierele vechi si de istorie.

Sunt inca oameni curiosi despre revolutie, dar noi avem un simplu memorial undeva intr-un campus de langa inchisoarea de maxima securitate. E strigator la cer ca nu avem un muzeu al comunismului si revolutiei pana in ziua de azi, si 2021 nu ne va prinde cu ceva diferit.
4

#969 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.696
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 17 august 2017 - 20:34

Vezi postareaTihomir, la 17 august 2017 - 16:04, a spus:

Orice oraș are și puncte forte și puncte mai slabe, din punct de vedere al patrimoniului suntem net superiori Clujului,

Bine hai sa vorbim despre patrimoniu, nu ma bag la cladiri sau obiceiuri, voi intreba despre ceva umpic mai modern, care troancane zi de zii prin oras si in ultimii 10 ani nu a mai pupat atentie si a fost primul din tara, tramvaiul. Desi este ceva cu ce ne place sa ne laudam ca noi l-am avut primii si ca am avut si fabrica deabea acuma s-au pus bazele unui muzeu destul de micut dupa parerea mea. Pe langa asta si ce e in patrimoniu (zic de vehicule) e faramitat, piesa de rezistenta zic eu, gemenele sunt ale unei alte entitati, iar la cat de bine se coordoneaza institutile la noi sunt sigur ca acele exponate vor face ce ne dorim cu totii, tururi cat mai dese cu turisti. In patrimoniu la capitolul asta intra si infrastructura/trasee, unele deja abandonate, altele in curs de abandonare. Si patrimoniu ca patrimoniu, dar unele lucruri faceau parte din reteaua de transport a orasului, care oricum e la momentul de fata praf.
Acum hai sa comparam cu Clujul. Clujul nu are nimic cu importanta istorica la momentul asta, cu toate astea au tratat ca atare subiectul si au investit in imbunatatiri, material rulant nou si modernizarea infrastructurii. Si au facut asta fara sa se laude ca au nu stiu ce grozavie. In schimb noua ne place sa ne falim "vezi becu ala? o ars cu gaz ca o fost primu la noi in oras!", "vezi cladirea aia, or facuto austriecii, o fost cea mai mare timp de 50 de ani si o fost la noi in oras!", da toate bune si frumoase pacat doar ca nu capata atentie si sunt toate distruse sau vandute la tigani. Si ca venii vorba, da uite avem si noi evenimente, nunti regale si priveghi imparatesti care sunt lasate sa se desfasoare chiar de catre politie care blocheaza artere importante sa lase alaiurile sa treaca linistite.

In fond si la urma urmei oricat de spectaculoase si pline de istorie ar fi realizarile trecut ale acestui oras, nici un turist nu isi va bate capul sa vina sa le vada stiind ca are de infruntat o infrastructura proasta, un sistem de transport public fantoma, evenimente tiganesti, mizerie, toate pentru a vedea o cladire veche care sta sa pice. O si da, hai sa zicem ca aveam totul pus cat de cat la punct, lucrurile astea necesita promovare, promovare care da se face si prin evenimente. E deajuns sa existe o conventie in oras care ar aduce mii de oameni, iar acestia sa vada ca e frumos si sa se intoarca.
Eu am locuit in Lunei timp de 26 de ani, acolo am crescut, am avut contact cu piata Traian foarte des si fata de cum era in anii 90', cand fie era derapanata si cum e acuma pot spune ca o preferam pe aia din 90'. O zona istorica nu trebe sa fie plina de masini si fauna salbatica care se pretinde populatie umana, sa nu mai zic de padurea de semafoare. Pana si cand s-au reabilitat liniile de tramvai si implicit strazile acea zona arata mai bine fata de cum arata acuma. E o zona frumoasa, pacat doar ca e locuita de cine e locuita si e mizerie si asta o zic eu care traiesc in Romania, dar a mite un neamt venit de prin vreun orasel linistit.

Eu ma retrag din discutie, pentru ca vad ca fala bate realitatea, spor in continuare la contrazis.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 17 august 2017 - 21:25

0

#970 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 17 august 2017 - 23:34

Vezi postareafree_flow77, la 17 august 2017 - 19:03, a spus:

... cu un primar “extravagant” cu idei care mai de care mai luate in deradere de toata tara s.a.m.d,...

Apropo de asta. Toti radeam si faceam mistorui de Constanta, care l-a avut pe Mazare. Chit ca nu stiai mai nimic de Constanta, stiati sau ai auzit cel putin odata de Mazare.
Ei, uite ca exact asa am ajuns si noi... De rasul lumii. Si ca sa intelegeti cat de 'grav' este, vorbisem zilele trecute cu un roman, care traieste de vreo 10 ani prin DE, deci cu mult mai mult decat decand este Robu primar, si care vine tocmai din Botosani, deci cam exact celalat capat la tarii, si din vorba in vorba am ajuns sa imi aminteasca de Robu, si de cam toate mistourile care se leaga de numele lui: Palmisoara, Semaforisoara, etc...

Pai de astfel de reclama avem noi nevoie? :Facepalm_emote_gif:
2

#971 Useril este offline   Pelbartus 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 676
  • Inregistrat: 29 aprilie 12

Postat 18 august 2017 - 08:43

Luati-va gandul de la astfel de idei pentru Timisoara, cum ar fi promovare turistica, evenimente culturale mari, muzee noi si altele cat timp e Robu primar. Si cat timp "țuțării" din jurul lui ocupa diverse posturi publice, acesta fiind singurul merit, nu formarea, domeniul de activitate sau experienta. Vezi postul de city manager, CA-urile de la Calor, SDM, RATT etc. E o alta forma de fanariotism in care imparti posturi si bani publici in interes personal sau de grup.

Pentru ca se vorbea de cultura, stiti ca atunci cand s-a anuntat Timisoara castigatoare pentru 2021, Robu pur si simplu a dat-o la o parte pe Simona Neumann ca sa tina el speech-ul, arogandu-si toate meritele. Despre ce vorbim atunci?!

Stiu o gramada de lucruri legat de ce se intampla la partid sau in primarie si imi zic ca nu se poate mai rau cu acest personaj. Si de fiecare data ma insel. Freud ar fi fost entuziasmat avand un astfel de pacient la el pe canapea!

Ca s-a amintit de Sandor aici, pot spune ca tare mi-ar placea sa il vad in 2020 cu un program pentru Primarie.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 18 august 2017 - 12:54

6

#972 Useril este offline   DanielT 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 18 august 2017 - 08:53

Vezi postareaPelbartus, la 18 august 2017 - 08:43, a spus:

Luati-va gandul de la astfel de idei pentru Timisoara, cum ar fi promovare turistica, evenimente culturale mari, muzee noi si altele cat timp e Robu primar. Si cat timp "țuțării" din jurul lui ocupa diverse posturi publice, acesta fiind singurul merit, nu formarea, domeniul de activitate sau experienta. Vezi postul de city manager, CA-urile de la Calor, SDM, RATT etc. E o alta forma de fanariotism in care imparti posturi si bani publici in interes personal.

Pentru ca se vorbea de cultura, stiti ca atunci cand s-a anuntat Timisoara castigatoare pentru 2021, Robu pur si simplu a dat-o la o parte pe Simona Neumann ca sa tina el speech-ul, arogandu-si toate meritele. Despre ce vorbim atunci?!

Stiu o gramada de lucruri legat de ce se intampla la partid sau in primarie si de fiecare data imi zic ca nu se poate mai rau cu acest personaj. Si de fiecare data ma insel. Freud ar fi fost entuziasmat avand un astfel de pacient la el pe canapea!

Ca s-a amintit de Sandor aici, pot spune ca tare mi-ar placea sa il vad in 2020 cu un program pentru Primarie.

:coolspeak: Da, si eu m-am gandit la el ca fiind cea mai buna varianta pentru primarie, chiar are experienta in implementarea si managementul unor proiecte mari. Dar nu cred ca e in vreun partid si ca independent nu cred ca are vreo sansa. In plus pare destul de cerebral sa nu se lege la cap cu un asemenea post. Dar, da, mi-ar placea sa-l vad la lucru ca primar.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 18 august 2017 - 08:55

2

#973 Useril este offline   ker 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 18 august 2017 - 19:16

http://mobil.tion.ro.../detail/1882380 Nu stiu de unde ai scos datele acelea care zic Ca Cluj are mai multi turisti can TM, Bogdan
0

Arata acest topic

• (49 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 47
  • 48
  • 49
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi