STP Timișoara Forum: linia 33 pana la real si praktiker - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

linia 33 pana la real si praktiker Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Porta 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18 noiembrie 08

Postat 19 noiembrie 2008 - 22:48

sa i se lungeasca traseul la autobuzul 33 pana la real .. sau sa-i faca statie la autobuzu 31 acolo ! multa lume ar folosii sigur traseul !
0

#2 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.685
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 19 noiembrie 2008 - 23:07

Autobuzu 33 nu se poate lugi pana la real doarece acum sunt lucrari si ocoleste si asa foarte mult , podul a intrat in raparati capitale si se circula pe o singura banda (iar daca ar fi sa merga si la real iti dai semana ca va dura foarte mult pana va urca podu dar mite pana se va intoarece inapoi si atunci va avea mari intarzieri) si oricum asta nu se va intampla vreodata; oricum chestia asta depinde de primarie si poti fi sigur ca asa ceva nu se va aproba nici o data.
Linia 31 este singura solutie; sa faca in asa fel in cat sa o aduca si la real,dar aici nu pot sa iti raspund fiindca nu stiu; oricum multe persone sau pans si am auzit si eu ca " de ce nu se lugeste lina 33 pana la real sau de ce nu pune din nou 33/(barat) care sa merga pana acolo.

Aceasta postare a fost editata de viktor: 19 noiembrie 2008 - 23:08

0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.966
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 19 noiembrie 2008 - 23:55

Porta, asa cum spuneam si pe celalalt topic unde ai ridicat problema asta: Real are microbuze proprii pentru transport si acum cu reparatiile care se efectueaza la pasajul CFR (podul) chiar nu e cazul.
0

#4 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.837
  • Locatia:Timi'

Postat 19 noiembrie 2008 - 23:57

Real,- au autobuze gratuite pentru clientii care nu am masina. Merg din jumatate in jumatate de ora.

Primaria nu are motive sa ajute un business privat, mai ales daca e corporatie si a demonstrat ca se descurca singura. Prin comparatie, la Metro1 a fost trimisa linia 31, iar langa Metro2 au tras sens giratoriu, sa fii obligat sa incetinesti, sa nu cumva sa ratezi magazinul.

In alta ordine de idei, pe 33 dimineata se circula la intervale de 2-3 minute. Nu vreau sa ma gandesc cu cat ar trebui suplimentata linia pentru a acoperi si iesirea din oras pe podul ala in lucru. O eventuala solutie, care nu ar incurca planurile foarte mult, ar fi introducerea unei statii pe traseul autobuzului 31.
0

#5 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.290
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 noiembrie 2008 - 16:04

Nu stiu care ii adevarul dar eu de mai mult timp vad un autobuz pe care scrie METRO nu 31 sau altceva. Ma poate lamuri cineva?
0

#6 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 9.166
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2008 - 16:25

Dupa ce se repara podul si se pune in functiune tramvaiul pana la Sag sau Parta ( n-am inteles pana la care din ele ) , se rezolva si problema cu transportul pana la REAL ,Praktiker,Metro, etc...pana atunci ...
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 20 noiembrie 2008 - 19:45

Vezi postareacseh_17, la Nov 20 2008, 16:04, a spus:

Nu stiu care ii adevarul dar eu de mai mult timp vad un autobuz pe care scrie METRO nu 31 sau altceva. Ma poate lamuri cineva?

cred ca una si aceeasi linie, doar redenumita.
sau?

Vezi postareamile, la Nov 20 2008, 16:25, a spus:

Dupa ce se repara podul si se pune in functiune tramvaiul pana la Sag sau Parta ( n-am inteles pana la care din ele ) , se rezolva si problema cu transportul pana la REAL ,Praktiker,Metro, etc...pana atunci ...

zvonul ala lansat de primarie cred ca va ramane un zvon. e cam greu sa tragi tramvai pana in localitatile invecinate, in comparatie cu autobuze - sa ne gandim doar la infrastructura necesara..
0

#8 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 20 noiembrie 2008 - 20:11

Mai mult am incercat sa glumesc decat sa fiu serios...ca si Primaria de altfel...
0

#9 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Postari: 10.150
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 noiembrie 2008 - 22:13

Vezi postareadAImon, la Nov 19 2008, 23:57, a spus:

[...] iar langa Metro2 au tras sens giratoriu, sa fii obligat sa incetinesti, sa nu cumva sa ratezi magazinul. [...]

La iesirea din Metro din Calea Sagului este un adevarat pericol, circula masini din ambele parti cu peste 90km/h. Din cauza asta eu personal incerc sa evit pe cat posibil sa-mi fac cumparaturile de acolo.
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 20 noiembrie 2008 - 22:23

Teoretic nu trebuie sa depaseasca 70 km/h, dar... <_<
0

#11 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 21 noiembrie 2008 - 02:03

Apropo de Real... conform legii, trebuie ca traseele lui să fie aprobate prin HCL. Dacă nu sunt, înseamnă că operează în ilegalitate, deci aveţi toate motivele să puneţi Poliţia pe ei şi să solicitaţi HCL de prelungire a unui traseu RATT până acolo... cred că ar ieşi ceva RON în plus la încasări <_<
0

#12 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08

Postat 21 noiembrie 2008 - 15:24

Poate prelungirea liniei 33 nu-i cea mai buna solutie, dar s-ar putea infiinta totusi o linie noua, care sa circule de la Real 1 pana la Real 2, trecand prin diferite zone ale orasului. :unsure:
0

#13 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 21 noiembrie 2008 - 15:32

...ar fi Expresul 1 care trece pe langa REAL 1 avand capat un la Selgros, iar celalalt capat ar putea fi la REAL 2 sau Metro, dar toate astea dupa ce se termina pasajul din Sagului ...
0

#14 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 noiembrie 2008 - 17:17

Hmm este o ideie desi nu prea cred ca va fi pus in practica.
Totusi orice autobuz ;) ar fi bine venit sa vina si din 30 in 30 de minute de cat cu masinile lor :unsure: .

Aceasta postare a fost editata de viktor: 22 noiembrie 2008 - 12:52

0

#15 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 21 noiembrie 2008 - 21:39

microbuzele lor au fost de marfă, doar au fost modificate pt a fi de pasageri (vezi uşile din spate). dacă stai pe ultimele rânduri, te zdruncină urât de tot.

dar oricum, nu văd de ce am plăti noi bilete pentru ceva ce corporaţia ne oferă for free.
0

#16 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.290
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2008 - 21:43

Pai de exemplu ,deoarece ar fi un transport mai de calitate ,fara inghesuieli si fara multio care circula din simplul motiv : E GRATIS!
0

#17 Useril este offline   Viktor 

• Moderator

Postat 21 noiembrie 2008 - 21:50

Da asa este ofera free dar cad stai si te gandesti cate persoane intra in masina aia si cat trebuie sa astepti mai bine este un autobuz mare :unsure: si spatios de cat "conservele" ;) alea
O data cred ca un sofer o bagat vreo 40 de persoane deci nu mai puteau sa intre dar tot o bagat; de nu neam ras de neam prapadit
0

#18 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific

Postat 22 noiembrie 2008 - 12:03

Corporaţia poate să ofere ce transport vrea, atâta timp cât o face legal. Dacă nu are traseele reglementate prin hotărâre de consiliu local, NU poate circula pe ele!
0

#19 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 22 noiembrie 2008 - 14:36

Unele din microbuzele Real au numar de CS :mellow:
0

#20 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific

Postat 22 noiembrie 2008 - 18:43

Probabil acolo e sediul administrativ al Realului sau sunt luate în leasing de acolo.

Oricum, conform legii 92/2007, operatorii de transport trebuie să deţină vehiculele în proprietate sau să le aibă luate în leasing. NU pot fi folosite vehicule închiriate (cum face R.A.T. Braşov... acea regie oricum încalcă mai multe legi, dar o dăm în off-topic).
0

Arata acest topic

• (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi