STP Timișoara Forum: Calea ferata pe estacada / Introducerea liniei CF in subteran - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea ferata pe estacada / Introducerea liniei CF in subteran intre Gara de Nord si Gara de Est (fara finantare)

#461 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.029
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 martie 2019 - 09:21

Nu stiu cati dintre voi isi aduc aminte de Vision 2030, o viziune "creata" in urma cu (parca) 10-15 ani despre dezvoltarea orasului pana in 2030, drumul de urmat, etc.,...
Mai nimic din acele idei nu s-au materializat sau nu sunt pe cale sa se materializeze desi ar mai fi 10 ani de zile pana in 2030...

E adevarat ca acum vorbim de un PUG, adica ceva oficial, insa eu nu vad nici materializarea acestor planuri, mai ales chestia cu gari subterane sau tronson subteran intre TM Nord si TM Sud cand in urma cu 3-4 ani primarul propunea tronson subteran intre TM Nord si TM Est...

Vorba unui comentator, a inceput campania electorala!...
2

#462 Useril este offline   corco 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 12 martie 2019 - 09:57

Totul bine si frumos, la nivel de proiect se faciliteaza in mod special conexiunea cu aeroportul si autostrada pe feroviar resp. rutier, o normalitate care trebuia de mult scrisa negru pe alb, s-au pierdut totusi 30 de ani.
Ce nu inteleg este ce effect produce PUG-ul nou asupra SF-ul actual aflat in lucru pentru dublarea liniilor din oras, probabil va trebui refacut pentru sectiunea de 8km care intra in subteran.
Oricum, descarcarea pe un nou drum express separat de DN6 din nodul Remetea impreuna cu descarcarea pe un al 2-lea drum express de la Sanandrei sunt deocamdata doar vise sau povesti pentru copii.

Aceasta postare a fost editata de corco: 12 martie 2019 - 15:33

0

#463 Useril este offline   buback 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 12 martie 2019 - 15:59

Vezi postareamile, la 12 martie 2019 - 09:21, a spus:

Nu stiu cati dintre voi isi aduc aminte de Vision 2030, o viziune "creata" in urma cu (parca) 10-15 ani despre dezvoltarea orasului pana in 2030, drumul de urmat, etc.,...
Mai nimic din acele idei nu s-au materializat sau nu sunt pe cale sa se materializeze desi ar mai fi 10 ani de zile pana in 2030...

E adevarat ca acum vorbim de un PUG, adica ceva oficial, insa eu nu vad nici materializarea acestor planuri, mai ales chestia cu gari subterane sau tronson subteran intre TM Nord si TM Sud cand in urma cu 3-4 ani primarul propunea tronson subteran intre TM Nord si TM Est...

Vorba unui comentator, a inceput campania electorala!...

Sunt de acord, nu vor respecta mai nimic probabil, daca e sa ne uitam la Planul de Mobilitate Durabila (PMUD), document oficial din 2015, din care nici macar masurile imediate si fara costuri care au fost angajate nu au fost luate (exemplu: reorganizarea liniilor de transport public, pentru care au fost propuse si angajate trasee noi concrete, cu tot cu intervale de circulatie).

Oricum, PUGul trebuia sa fie gata de ani de zile, dar din ce am mai auzit Robu l-a tot intors de 1000 de ori ca ii incurca "interventiile in forta", avand politici urbanistice din 2019, nu 1970, cum si-ar dori el.
0

Arata acest topic

• (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi