STP Timișoara Forum: Idei de viitor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Idei de viitor Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   George1000 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 07 ianuarie 2009 - 21:59

Eu as propune un troleu pe traseul Gara TM Nord-Piata 700-Posta Mare-Iulius Mall-Aeroport.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 07 ianuarie 2009 - 22:52

0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.823
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:24

Toate locatiile sunt deja acoperite de trasee existente, ce rost ar avea?
0

#3 Useril este offline   George1000 

• Membru activ

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:25

As propune ca RATT sa ia in calcul pe viitor poate peste 20-30 de ani introducerea metroului pe traseele urmatoare M3 = Express 3 (cel nedeviat care a circulat pana zilele astea) dar prelungit pana la aeroport pe ruta: Spumotim-Detergentul-Piata Traian-Printul Turcesc-Lalelelor-Piata Gen V.P.Conomu-Strand Tineretului-Canton CFR-Aeroport si retur.
M1 Abator-Metro-Prefatim-UM02326-Electrotimis-Detergentul-Scoala Gen Cartier Plopi-Aeroport-UMT-Institut Agronomic-M.Basarab-Gara TM Nord si retur (inconjoara TM pe margine)
Si M2 Gara TM Nord-Piata 700-Print Turcesc-Statia Meteo-Aeroport-Uzina de apa-Detergentul-P-ta Gen Gh Domasnean-Spital Judetean si retur

Sau poate alte rute car ar fi mai profitabile. Depinde de sondaje.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 07 ianuarie 2009 - 22:32

0

#4 Useril este offline   George1000 

• Membru activ

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:27

Sa nu mai schimbe omul si sa plateasca de n ori. Dar cred ca cu sistemul de tiketing daca plateste mai putin scuimbarea a 3 tramvaie l-ar costa cat il costa normal daca ar fi existat 1 singur traseu pe ruta dorita. Asa-i?

Aceasta postare a fost editata de George1000: 07 ianuarie 2009 - 22:29

0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:36

Traseele atat de lungi nu sunt eficiente (si tu vrei sa platesti tot atat), timpii de asteptare se maresc enorm daca nu se suplimenteaza numarul de vehicule (si asta nu se poate platind mai putin). Sa fim seriosi, transportul in comun din Romania este inca foarte ieftin fata de Europa.

Un traseu pana la aeroport implica construirea liniei de contact pe o lungime enorma (si pe sub linia de contact CFR, lucru probabil imposibil de realizat). La aceasta lungime probabil ar trebuii construita o substatie de redresare noua. (alti bani). 99% ca nu vei vedea troleibuze la aeroport. :D
0

#6 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:46

Si eu mi-as dori sa avem metrou in Timisoara, dar nu cred ca o sa pupam noi asa ceva prea curand... :D
0

#7 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:48

nici in cele mai frumoase vise nu avem noi metrouri in timisoara
deci pana la metrouri,mai avem alte chestii de facute,centura si altele
visam in continuare
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:49

Un oras de dimensiunile Timisorii nu se preteaza la transportul cu metroul.

George te rog sa grupezi toate ideile astea de viitor intr-un singur topic, neavand rost sa deschidem zeci de topice despre idei care nu vor fi puse niciodata in practica. O sa incerc sa o fac eu, daca nu te deranjeaza prea mult.
0

#9 Useril este offline   George1000 

• Membru activ

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:58

Poate peste 20 de ani TM o sa ajunga atat de mare precum Bucurestiul in prezent si atunci va fi sigur nevoie de metrou. insa intrebarea mea e: Cand s-a introdus metroul in Bucuresti prin 1979 parca, oare Bucurestiul nu avea marimea din prezent a Timisoarei?

Aceasta postare a fost editata de George1000: 07 ianuarie 2009 - 22:58

0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 07 ianuarie 2009 - 23:07

Vezi postareaGeorge1000, la 7 Jan 2009, 22:58, a spus:

Poate peste 20 de ani TM o sa ajunga atat de mare precum Bucurestiul in prezent

Sper din suflet ca nu. :D
Per global populatia tinde sa scada nu sa creasca.

Apropo de Bucuresti, daca metroul nu ar fi existat inainte de revolutie, te asigur ca nici pana azi nu ar fi avut Bucurestiul metrou (adu-ti aminte de lucrarile pasajului Basarab). Deci in zilele noastre e imposibil de construit in Romania un metrou (este parerea mea si e greu sa ma convinga cineva de contrariu).
0

#11 Useril este offline   George1000 

• Membru activ

Postat 08 ianuarie 2009 - 11:05

Metroul la Bucuresti este operat de o companie privata, nu de RATB. Deci oricum sansa ca RATT sa se ocupe de metrou e nula insa, primaria TM poate permite unui investitor strain sa inceapa o asemenea constructie. Conditia e sa se VREA!
0

#12 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.125
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 ianuarie 2009 - 12:30

Nici nu se poate pune problema unui metrou in Timisoara, nici acum si nici peste 50 de ani, terenul fiind mlastinos, panza freatica ridicata si orasul prea mic pentru o asemenea investitie....eventual trenuri urbane usoare suspendate...dar nici din astea nu vor fi prea curand...
Din cate stiu eu Metrorex nu este companie privata pentru ca primeste subventii de la buget, probabil ca partea de intretinere este asigurata de anumite firme private...
0

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 08 ianuarie 2009 - 12:49

Vezi postareaGeorge1000, la 8 Jan 2009, 11:05, a spus:

Conditia e sa se VREA!

Eu personal nu-mi doresc asa ceva in Timisoara.
0

#14 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 ianuarie 2009 - 15:54

Am inteles ca si in Cluj au vrut sa faca la un moment dat metrou, dar s-au razgandit in final. :D
0

#15 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.836
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 08 ianuarie 2009 - 16:22

in fond, care ar fi diferenta practica intre o linie de metrou si o linie de tramvai izolata de restul traficului? doar posibilitatea de a lega direct zonele, fara a depinde de configuratia strazilor. iar asta este necesar doar intr-un oras MARE. cel putin aici in Timisoara, poti atinge orice punct schimband maxim 2 linii.
0

#16 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Postari: 2.818
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2009 - 18:04

Treaba cu metroul mi-a venit si mie dar in ultimii ani situatia tramvaiului s-a mai remediat si un sistem de metrou ar fi total inadecvat. Timisoara nu este asa mare acuma si nici macar zona metropolitana din cate stiu. Tot ce as vrea ca regia sa faca in legatura cu tramvaiele e sa deie liniilor culori si ma refer, sa fie ca cele din Bremen. Cu totii ati vazut wegmanurile, ce purtau fiecare o anumita culoare asta pentru ca fiecare linie avea culorea iei. Daca asta nu se poate macar anumite linii sa foloseasca un singur model de tramvai pentru ca asta poate fii un reper pentru calatori (pentru mine este, sau mai bine zis a fost). Stim ca la Banatim s-a scimbat statia lui 8, de obicei cand nu erau wegmanuri pe 8 stiam ca daca de la distanat se vad 2 faruri e 4 pentru ca nu erau wegamnuri si pe 8.
0

#17 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 09 ianuarie 2009 - 01:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 7 Jan 2009, 23:07, a spus:

Per global populatia tinde sa scada nu sa creasca.

Foarte bine :blink: .

In Timisoara metrou nu cred ca este posibil deoarece pamantul din cate stie multa lume este prea moale , mlastinos sa spun asa cel putin asa a fost cu mult timp in urma , cel putin pe vremea cand era cetate era inconjurata de mlastini .Metroul suna bine dar e foarte usor sa il uitam asa de repede cum ne sare gandul la el din foarte multe motive.
0

#18 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Postari: 2.818
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 03 februarie 2009 - 22:08

Am vazut ca ultimele tramvaie au fost date jos din vagoanele de tren cu macaraua, putin cam riscant dupa parerea mea. O idee care mi-a venit,cand ma uitam pe harta Timisoarei, ar fi ca de la liniile de tren ce merg la Fabrica de bere sa se faca un mic brat la autobaza de la Banatu, si desigur la capat o rampa multifunctionala pentru tramvaie si vehicole cu roti de cauciuc. Ar fi posibil asa ceva sau...???
0

#19 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 03 februarie 2009 - 22:20

Nu e riscant de descarcat cu macaraua. Tramvaiele au prevazute din constructie niste orificii in sasiu in care se introduc dispozitive de ridicare (se folosesc si in cazul deraierilor).

Se tinde spre eliminarea liniilor de tren din oras sau modificarea traseelor incat sa nu incurce circulatia, nu spre construirea unora noi. :msg-72:
0

#20 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 03 februarie 2009 - 22:27

si sa zicem ca le vor scoate,,,cum vom primi tramvaiele?ca pana acuma le aduceau pe tren.apropo conecto si skoda tot pe tren au fost audse? :msg-72:
0

Arata acest topic

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi