STP Timișoara Forum: Cluj-Napoca - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cluj-Napoca

#81 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.461
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 ianuarie 2018 - 21:09

Stiri/imagini pozitive din Cluj...

Stirile PRO TV
0

#82 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 357
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 19 ianuarie 2018 - 12:25

Are Clujul foarte multe lucruri bune la care noi doar inca visam, dar e si o mengacampanie mediatica pro Cluj in ultimii ani. Tot ce se face acolo e considerat super tare, nemaivazut, nemaiintalnit, devine stire nationala, model national etc. Chiar zilele trecute a fost si stirea despre metrou si m-am tot uitat cum e primita. Lumea e mega convinsa ca gata, se va face, Clujul cu siguranta va fi al 2-lea oras din tara cu metrou fara discutii, stiri pe toate posturile nationale: protv, digi, s.a.m.d., articole in cele mai importante ziare etc, si comparam cu efectul ce l-a avut cand a anuntat Robu ca vrea metrou in Timisoara, chiar inaintea celor din Cluj. Doar ziarele locale au scris articole si cateva la nivel national si cam atat, plus o tona jumate de bascalie. Interesant ca cea mai multa a fost facuta de lumea de aici si normal, s-a propagat si la nivel national. La fel, orice mizerie ce se intampla in Timisoara devine stire nationala, ultima a fost aia cu liniile de la Jiul.

Ultima data cand am fost in Cluj a fost prin 2014 si nu pot sa spun ca m-a dat pe spate, adica l-am considerat un oras ca si Timisoara, cu minusuri si plusuri. Plusurile destul de consistente sa zic asa, dar la cate am auzit insa in ultimii ani despre el, acum am impresia ca e un soi de Frankfurt al Romaniei asa ca anu asta o sa fac tot posibilul sa ajung intr-un city break sa vad cum sta treaba.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 ianuarie 2018 - 12:48

0

#83 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 623
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 19 ianuarie 2018 - 15:47

eu am fost de 1 Decembrie si nu m-a impresionat. Au chestii faine de exemplu cu bulevarde mari cu sensuri unice, sala si stadion modern, dar in mare nu mi se pare mult mai presus ca Timisoara. Dar ai dreptate, se vand mult mai bine ca noi si parca nu exista raca intre politicienii locali si mai ales au (avut) suport de la centru.
2

#84 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 5.002
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 ianuarie 2018 - 09:57

Ultima auzită: "ar trebui mutată capitala la Cluj"! :Facepalm_emote_gif:
0

#85 Useril este offline   aristotelro 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 368
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11

Postat 23 ianuarie 2018 - 16:28

Vezi postareaDanielT, la 19 ianuarie 2018 - 12:25, a spus:

...plus o tona jumate de bascalie.

Exact, asta e diferenta: stofa umana. De la bun simt la bascalie si invers. De la FACEM, CUM SA NU, pana la NU SCHIMBAM NIMIC IN TIMISOARA COPILARIEI MELE.
1

#86 Useril este offline   Tesla 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 24 august 16

Postat 24 ianuarie 2018 - 00:24

Vezi postareaaristotelro, la 23 ianuarie 2018 - 16:28, a spus:

Exact, asta e diferenta: stofa umana. De la bun simt la bascalie si invers. De la FACEM, CUM SA NU, pana la NU SCHIMBAM NIMIC IN TIMISOARA COPILARIEI MELE.

Pe mine pur și simplu mă lasă cu gust amar concurența asta. Clujenii se cred mai presus de oricine, au impresia că sunt cei mai tari și cei mai buni. E un oraș frumos, dar asta nu trebuie să fie motiv de laudă. Se spune că banațenii sunt făloși că ”Banatul e fruncea”, cam așa e fiindcă noi nu ne lăudam singuri cum o fac Clujenii, nu avem nevoie de atenție, dar ne place lauda, tare mult. Să nu mai zic de conflictul absolut penibil Cluj-București, comparațiile astea sunt pur și simplu penibile. De ce nu se compară cu alte capitale, mai de rangu lor, ex.: Ljubljana cu o populație asemănătoare Clujului, tot la munte? Nu, ei se compară cu al 6-lea oraș din UE ca populație. Sunt clar interese politice, la care mulți pun botul.

Cel mai bun exemplu e Capitala Culturală Europeană. Erau așa de siguri că vor câștiga, încât deja se pregăteau în Piața Unirii să sărbătorească, la aflarea veștii pur și simplu s-au supărat. Clujenii sunt foarte invidioși că nu au câștigat titlu. Dacă l-ar fi câștigat 10 ani de acum încolo ar fi fost pe toate știrile cu subiectul ăsta. Titluri de genul ”Cluj, cel mai tare oraș din lume” sau ”Cel mai fain oraș din Europa” erau la ordinea zilei.

Să nu se înțeleagă că sunt împotriva orașului, îmi place foarte mult, deja am fost acolo de 4 ori, am fost și la festivale de muzică, sunt plăcut impresionat de oraș, dar nu suport mediatizarea asta excesivă și aberantă, dar mai ales concurența asta improprie între ”capitale”, să nu mai zic că ei nici nu se compară cu alte orașe în afară de București, fiindcă în opinia lor ”nu își au rostul”.

Și treaba cu imobiliarele, că atât de făloși sunt că sunt scumpe. Normal că sunt scumpe fiindcă nu ai unde să construiești, Clujul e construit între 2 dealuri, iar relieful face construcția imobiliarelor foarte dificilă. Timișoara se aseamănă Bucureștilor, se poate construi cât vezi cu ochii. Aici nu o să fie niciun boom imobiliar asemănător Clujului.

Iar ceea ce multă lume nu înțelege e că Clujul încet încet își atinge apogeul mai ales din punct de vedere al construcțiilor. Nu mai au unde și ce să construiască, poate că în afară de conexiunea pe la Tureni de autostradă, centura regională și evident metroul, nu mai ai ce să construiești. Imaginațivă ce s-ar fi întâmplat dacă se construia UBC 0 în Cluj. ”New York de România”, ”Clujul la înălțime” ”Clujul mai tare ca Bucureștiul” etc.. Exact asta vreau să subliniez, că se fac exagerări improprii și unoeri absurde, de care personal sunt sătul.

Aceasta postare a fost editata de Tesla: 28 ianuarie 2018 - 19:44

6

#87 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.461
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2018 - 22:19

Vezi postareaTesla, la 24 ianuarie 2018 - 00:24, a spus:

Și treaba cu imobiliarele, că atât de făloși sunt că sunt scumpe. Normal că sunt scumpe fiindcă nu ai unde să construiești, Clujul e construit între 2 dealuri, iar relieful face construcția imobiliarelor foarte dificilă. Timișoara se aseamănă Bucureștiilor, se poate construi cât vezi cu ochii. Aici nu o să fie niciun boom imobiliar asemănător Clujului.

Iar ceea ce multă lume nu înțelege e că Clujul încet încet își atinge apogeul mai ales din punct de vedere al construcțiilor. Nu mai ai unde și ce să construiască, poate că în afară de conexiunea pe la Tureni de autostradă, centura regională și evident metroul, nu mai ai ce să construiești.

Așa gândeam și eu în urmă cu 20 și ceva de ani...Și uite că tot au construit de atunci încoace...
Pe de altă parte, în situația lor se justifica ușor un metrou sau un S-bahn având în vedere că orașul este lunguieț si nu rotund precum este Timișoara sau București unde o rețea de metrou este complexă, și radiala, și circulara/inelara...
1

#88 Useril este offline   CristiPC 

• Membru activ
  • Postari: 169
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 13 aprilie 2018 - 18:17

de pe adevarul.ro

Cum arată autobuzele Mercedes scoase pe străzile Clujului. Preţul unui singur vehicul ajunge la 300.000 de euro

http://adevarul.ro/l...ry_currentImage
1

#89 Userul este online   Calliope 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 15 mai 2018 - 00:32

Ce are Clujul in plus fata de Timisoara e bazinul demografic mult mai generos, fapt care-l ajuta sa atraga resurse umane mai usor. In anii 2000 Timisoara era clar mai sus din punct de vedere economic dar cu toate astea a fost depasita ca populatie de Cluj, iar trendul pare ca se mentine chiar daca Clujul nu are inca investitiile straine de care are parte Timisoara si e un oras inferior din punct de vedere urban. Foarte probabil si Iasiul va depasi Timisoara din acelasi motiv. Ba chiar as spune ca se va impune si in fata Clujului pentru ca nu are concurenta puternica in Moldova si mai e si Basarabia langa.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 15 mai 2018 - 01:04

1

#90 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.615
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 15 mai 2018 - 10:36

Sunt multipli factori, nu prea putem să ne bazăm analizele doar pe X sau pe Y. Să nu uităm că un primar prost poate să reteze avîntul dezvoltării într-o manieră categorică, a se vedea Funar. Timișoara păruse atunci că „prinde aripi” prin comparație, dar apoi am reușit și noi (contra)performanța să-l alegem de 3x pe Ciuhandu, care cel puțin în mandatul 3 a stagnat groaznic, iar în general în timpul mandatelor sale s-au întîmplat o serie de chestiuni dubioase (celebrele retrocedări, acvariul din centru șamd..).

Bazinul demografic aș spune că este similar între Tm și Cj, în măsura în care ambele orașe sunt limitate la factorul de creștere pe partea imobiliară. Timișoara atrage din zona Oltenia + Banatul montan (CS, MH) + Hunedoara mergînd ușor spre centrul țării, în timp ce Clujul atrage puternic din zona Maramureș + parțial Moldova + Transilvania. Nici unul dintre cele două orașe n-ar fi capabil să devină metropolă cu 1.000.000 de locuitori, pentru că treaba asta ar cere o dezvoltare imobiliară imposibilă în următoarea perioadă. Ambele județe pot lejer ajunge la 600.000 de locuitori, îmi pare.

Iașiul este gîtuit de lipsa autostrăzilor. Măcar se dezvoltă în forță pe partea „soft” a lucrurilor, au descoperit marile companii că există IT-iști buni în zona aia, nu doar în nord-vestul României. Însă, dacă tot riscăm predicții pe-aici, aș spune că Iașiul ar avea nevoie și de o infrastructură economică ce să dea de lucru celor mai puțin capabili ... mă refer aici la fabrici, uzine, industrie mai grea sau mai ușoară care să îngăduie oamenilor măcar să cîștige un salariu de supraviețuire în zona respectivă. Clujul și Timișoara deja par c-ar fi într-o bulă imobiliară, dar măcar în cazul spargerii ei va exista totuși o populație cu joburi relativ stabile. Iașiul are nevoie de ceva similar.
1

Arata acest topic

• (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi