Regia Autonoma de Transport Timisoara: Indicatoare, marcaje si semnalizari rutiere - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (61 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 59
  • 60
  • 61
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Indicatoare, marcaje si semnalizari rutiere (si managementul traficului)

#1201 Useril este offline   th3lurker 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 09 mai 2017 - 14:52

E clar ca ne trebuie un canal de comunicare cu primaria, asa pe forum suntem complet ignorati. Daca ne purtam frumos, atunci doar isi fac rau daca ne dau cu flit sau suntem etichetati ca si carcotasi sau PSD-isti. Evident canalul trebuie sa aibe vizibilitate.

EDIT:

Vezi postareaioio_viola, la 09 mai 2017 - 14:45, a spus:

pai is atatea exemple ca nu merge adaptiv (bine ca "macar" ii detecteaza pe aia care trec pe rosu!)

De la Continental Anvelope si pana la Baba Dochia se opreste traficul pentru tramvaie desi nu e nici un tramvai. timpi pierduti aiurea!!!

Corect, de problema asta am uitat. La fel e si pe Liviu Rebreanu. Probabil si in alte parti, dar de asta stiu eu.

Aceasta postare a fost editata de th3lurker: 09 mai 2017 - 14:58

1

#1202 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 mai 2017 - 15:42

imi place ca daca nu se dau amenzi pierdem banii ieuropeni, dar fiindca nu merge sistemul, nu e nici o problema :machine-gun:

http://www.tion.ro/p...curesti/1829230

...
Riscăm să pierdem banii europeni?

Primarul Timișoarei mai spune că este necesară și obligatorie colaborarea și sprijinul Poliției Rutiere, în acest sens fiind emis și un acord favorabil.

„În cazul în care instituția noastră nu atinge indicatorii propuși și aprobați prin proiect este în pericol de a pierde finanțarea. ...
0

#1203 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.227
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 09 mai 2017 - 18:46

Vezi postareath3lurker, la 09 mai 2017 - 14:23, a spus:

Stiu ca deja dam in offtopic, poate mutam posturile in thread-ul de cuvinta.

Nu suntem deloc off topic, acesta fiind un topic in care se discuta si despre managementul traficului.

L.E. Sa fim seriosi! Povestea cu cele 50.000 de treceri pe rosu in doua saptamani (deci 100.000 pe luna! :crazy: ) e atat de incredibila incat nu o va baga in seama nimeni din minister. E clar ca sunt rateuri ale sistemului, ce vor fi spulberate la cea mai simpla contestare a unei masuri contraventionale. Sa inteleg ca printre indicatorii propusi erau doar sume incasate din amenzi? :eusa_think:
2

#1204 Userul este online   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.445
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 09 mai 2017 - 22:24

Filmat intre ora 14 si 15:

3

#1205 Useril este offline   th3lurker 

• Membru activ

Postat 09 mai 2017 - 22:35

E clar ca o sa fie catastrofa cat timp e inchis Popa Sapca. La fel cum e si clar ca nu se putea face fara inchiderea completa a strazii.

A da, mi-am mai amintit o doleanta sau doua. Inteleg ca se monteaza calmatoare de trafic, dar de ce imi pui limita 30 si montezi un calmator care imi rupe masina daca trec cu mai mult de 5 la ora peste el? Exista unele mult mai line.

De ce pui limita de 30 la ora pe Aradului la Argonomie pentru pietoni care trec foarte rar cand ai zeci de semafoare care stau degeaba si poti sa muti unul care sa fie activat de la buton? Si troleul care intoarce acolo poate avea o bucla inductiva care sa actioneze semaforul.

Exista undeva caietul de sarcini pentru sistemul de management al traficului?

Aceasta postare a fost editata de th3lurker: 09 mai 2017 - 23:05

3

#1206 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 10 mai 2017 - 10:28

nu inteleg de ce nu se muta bucla de intoarcere in sensul de l iesire din oras. asa se poate face o singura trecere (cu buton) si smecherii nu mai fac stanga pe interzis la Agronomie.
2

#1207 Useril este offline   th3lurker 

• Membru activ

Postat 11 mai 2017 - 07:18

Vezi postareaioio_viola, la 09 mai 2017 - 15:42, a spus:

imi place ca daca nu se dau amenzi pierdem banii ieuropeni, dar fiindca nu merge sistemul, nu e nici o problema :machine-gun:

http://www.tion.ro/p...curesti/1829230

...
Riscăm să pierdem banii europeni?

Primarul Timișoarei mai spune că este necesară și obligatorie colaborarea și sprijinul Poliției Rutiere, în acest sens fiind emis și un acord favorabil.

„În cazul în care instituția noastră nu atinge indicatorii propuși și aprobați prin proiect este în pericol de a pierde finanțarea. ...

Incepe sa aibe sens, pe langa faptul ca e egomaniac si paranoic stim noi cine, suntem pe punctul de a pierde milioane de euro pentru ca sistemul nu merge in parametrii. Si de aia neaga vehement si devine violent verbal de fiecare data cand cineva zice ca nu merge. E prost proiectat, e prost implementat, e prost manage-uit si e foarte posibil sa se piarda finantarea, care nu e nesemnificativa. Ar fi cinstit sa pierdem banii, sa se invete minte.

Aceasta postare a fost editata de th3lurker: 11 mai 2017 - 07:25

4

#1208 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.623
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 11 mai 2017 - 07:50

Vezi postareath3lurker, la 11 mai 2017 - 07:18, a spus:

Incepe sa aibe sens, pe langa faptul ca e egomaniac si paranoic stim noi cine, suntem pe punctul de a pierde milioane de euro pentru ca sistemul nu merge in parametrii. Si de aia neaga vehement si devine violent verbal de fiecare data cand cineva zice ca nu merge. E prost proiectat, e prost implementat, e prost manage-uit si e foarte posibil sa se piarda finantarea, care nu e nesemnificativa. Ar fi cinstit sa pierdem banii, sa se invete minte.

Pai si daca ii pierdem..noi ca si contribuabili ii vom plati...nu CAP Bocsig si restul gastii.. Functionarul public nu are responsabilitate...ei doar iau parandaratul...Asa putem pierde si finantarea de la reabilitarea malurilor canlului Bega..si multe alte proiecte facute cu partea pe care sta mai mult pe scaun ore intregi pe banii nostri. Dar...de vina e Universul..hateri din PSD, incalzirea globala, fanul, cosasii, alinierea planetelor..orice si oricine altcineva. Poate nepotii nostri vor apuca ziua cand o astfel de persoana va deschide gura sa recunoasca "EU am gresit". Ce sa facem...csf ncsf vorba pustilor din ziua de azi...Setea de putere, autosuficienta si incompetenta imbinate....statul sunt eu spunea Ludovic al XIV lea....cand toata viata esti in functii cu "yes-men" in jur..care indraznesc sa spuna doar.."sa traiti tovarase secretar general"..rezultatele le simtim...pe nervii si buzunarul nostru. Oare cati alti astfel de nicolae vor mai teroriza viata generatiilor urmatoare?
1

#1209 Useril este offline   th3lurker 

• Membru activ

Postat 11 mai 2017 - 08:04

Si inca o idee.....nu stiu exact unde sunt camerele care detecteaza trecerile pe rosu, dar s-ar putea ca multe din trecerile pe rosu sa fie dreapta pe intermitent.
Pe mihai Viteazul sunt 3 camere si toate supravegheaza directii unde poti face dreapta pe intermitent.
1

#1210 Useril este offline   th3lurker 

• Membru activ

Postat 11 mai 2017 - 08:15

Am facut un pic de munca de detectiv:
-Calea Șagului cu bulevardul Liviu Rebreanu (patru camere) - 1 directie cu dreapta intermintent - dinspre centru
-Hotelu Continental (bd. Brătianu – Bd. Revoluției – str. Hector) (două camere) - 0 directii cu dreapta intermintent
-Sensul giratoriu de la Punctele Cardinale (opt camere) - 0 directii cu dreapta intermintent
-Bd. Republicii cu str. Jiul (o cameră) - depinde unde e camera, ai dreapta interminent dinspre gara pe strada Jiul
-Gheorghe Lazăr și Circumvalațiunii (Billa – Kaufland) (patru camere) - 4 directii cu dreapta intermintent

M-am oprit din treaba asta...mai sunt cateva intersectii....as fi curios sa ne spuna cum sunt ditribuite aceste treceri pe rosu si daca se face filmare sau doar fotografie.
0

#1211 Useril este offline   dan.s 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.401
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega

Postat 12 mai 2017 - 20:41

Imagine atasata: IMG_20170512_192151.jpg