Regia Autonoma de Transport Timisoara: [miniWiki] Armonia GT4MT - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (95 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 93
  • 94
  • 95
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

[miniWiki] Armonia GT4MT Tramvaie modernizate la Astra Arad si Electroputere Pascani Evaluare topic: ***** 4 Voturi

Poll: Tramvaie noi sau vechi?

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti deacord cu modernizarea tramvaielor actuale?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ca si alternativa, ati prefera tramvaie noi sau SH?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1881 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 aprilie 2017 - 15:35

1. Wow, la remorci transformate in vagoane motor nu m-am gandit. Si nici nu le-am numarat. In situatia asta se pot face mai mult de 30 de vagoane modernizate (am putea avea chiar undeva la 50 si sa inlocuim complet parcul de tramvaie). As fi curios cate remorci de Wegmann existau inca inainte sa inceapa sa fie trimise spre modernizare. Numarul de parc poate ramane, oricum, e un numar de inventar si ideal (ma gandesc, pentru regie) e sa ramana acelasi. Cat despre numarul de inmatriculare, posibil sa ramana acelasi, dar probabil ca va trebui schimbata incadrarea (ma gandesc ca vagoanele si remorcile se inmatriculeaza in regimuri diferite - unul fiind vehicul cu motorizare proprie, celalalt fiind doar o remorca, sau?).
2. In poza 2 e 3616 care e Hansa, deci ma gandesc ca nu va fi trimisa, sau?
3. Interesant, 3547 si 3552 au fost zilele trecute pe traseu, sau ma insel eu?
0

#1882 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.111
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2017 - 17:57

Vezi postareaBobby, la 24 aprilie 2017 - 19:35, a spus:

3518 - Afisajul frontal e KO, are mai multe coloane cu leduri ce nu functioneaza pe la jumatea panoului, iar cea ce mai afiseaza e mai greu descifrabil... Nu functioneaza nici al doilea afisaj din salon, cel de langa arcticulatie...

S-au rezolvat ambele probleme. Producatorul iti multumeste ca ai sesizat si va roaga in continuare sa sesizati tot ce observati a fi in neregula.

3616 e foarte dezmembrat. Probabil va ajunge la fier vechi. Initial credeam ca e remorca ce o vazusem zilele trecute, mutata ceva mai in spate, dar e clar ca aceea a plecat deja, fiind pe linia de langa platforma de beton pe care poate cala macaraua si unde poate ajunge si trailerul. Nu m-am gandit sa-i fac o poza, doar dupa ce cineva mi-a spus ca trimit si remorci, deja fiind prea tarziu.
0

#1883 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 698
  • Inregistrat: 14 iulie 09

Postat 25 aprilie 2017 - 19:09

Remorcile au boghiurile mai simple, fara motoare si partea de angrenare... cum le vor face vagoane motoare ? Inlocuiesc boghiul cu totul ?
0

#1884 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.668
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 25 aprilie 2017 - 19:35

Vezi postareaBobby, la 25 aprilie 2017 - 19:09, a spus:

Remorcile au boghiurile mai simple, fara motoare si partea de angrenare... cum le vor face vagoane motoare ? Inlocuiesc boghiul cu totul ?

Pai si de pe boghiurile de la vagoanele motor s-a aruncat aproape tot, a ramas mai mult scheletul, restul fiind nou. Pentru remorci cred ca va fi chiar mai simplu neavand atatea "mate" la boghiuri.

Ehe, au stiut nemtii cum sa "n-i le faca", pacat ca nu am stiut noi sa le pastram. Interesant este ca nu s-a ales totusi modernizarea hanselor, acolo chiar aveam vagoane remorca provenite taman din vagoane motor, s-ar fi petrecut o oarecare..."renastere" a acelor vagoane.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 25 aprilie 2017 - 20:33

2

#1885 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.601
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 25 aprilie 2017 - 20:23

Din pacate la cum ne-am batut joc de ceea ce am primit se pare ca noi i-am "facut" pe ei..in stilul specific.. Asa cum fostul prim ministru din perioada interbelica Argetoianu in memoriile lui il compara pe regele Carol al II lea...cu unchiul lui Carol I...si spunea ca se dovedeste ca rugina romaneasca spulbera otelul german...
1

#1886 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 25 aprilie 2017 - 20:38

Vezi postareaBobby, la 25 aprilie 2017 - 19:09, a spus:

Cum spunea si Gigi, probabil se va utiliza doar rama boghiului. Sper ca informatia privind remorcile sa fie corecta (chiar nu m-am dus la seful de sectie sa-l intreb, dar asa spuneau cei ce lucrau la dezmembrare). Daca nu e corecta, imi cer scuze anticipat. (oricum, voi incerca sa obtin o confirmare oficiala, ca sa spun asa, dar pana atunci considerati-o ca fiind o informatie neverificata)
0

#1887 Userul este online   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.264
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 aprilie 2017 - 21:24

Stai linistit! Daca e ceva fals, vom afla de dincolo... ;) (release the Kracken)
0

#1888 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 25 aprilie 2017 - 21:34

Eu am renuntat de mult sa mai citesc bloguri. Chiar mi-am impus asta si nu ma abat... Am pus si acest disclaimer in header-ul topicului, deci pot sa-mi expun o parere personala aici fara sa deranjez prea tare (sper).

Oricum, iata ca topicul isi are rolul, deja cateva probleme tehnice fiind rezolvate prompt de catre Romcom/Radcom, in urma sesizarilor postate aici.
Cam asta si e scopul, nu sa ne dam rotunzi sau sa ne demnonstram superioritatea... -_-
4

#1889 Useril este offline   dan.s 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.354
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega

Postat Ieri, 14:16

Ce mai imi place cand vad trapele de vizitare prinse cu scotch sau cu sarma.
Azi cand am ajuns in dambovita l-am vazut pe 3513 iesind pe traseu: Imagine postata
Imagine atasata: opv,cet,vox,i,d-26.apr.2017-055.jpg Imagine atasata: opv,cet,vox,i,d-26.apr.2017-057.jpg

Nu stiu daca mi se pare dar armoniile venite recent sunt/par mai silentioase decat primele venite sau altele.
ps: parca se vorbea ceva de niste actibilde ce vor veni aplicate pe laterale, de acestea mai stie cineva ceva?
0

#1890 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat Ieri, 17:26

Știu doar ca am trimis modelul ce trebuia realizat. În rest, nimic nou.
0

Arata acest topic

• (95 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 93
  • 94
  • 95
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
1 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi