Regia Autonoma de Transport Timisoara: Linia Expres 8 - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (26 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#501 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 22.650
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 decembrie 2016 - 18:18

:up: M-ati luat tare cu vegheatul acum... :D Am scris intre ghilimele si raspundeam unei postari in care se spunea ca ei fac graficele. "Vegheatul" trebuie inteles ca supravegherea unui monitor pe care se vede cum se "misca" vehiculele de pe trasee si corectarea pe cat posibil a abaterilor de la grafic, nu facerea de minuni, adica vehicule suplimentare, degajarea drumurilor blocate, inchiderea santierelor, soferi adusi de la alte firme (sau din Rusia unde au plecat :rad_masa: ), etc.
2

#502 Useril este offline   xander89 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 23 decembrie 2016 - 19:46

Vezi postareacseh_17, la 23 decembrie 2016 - 14:05, a spus:

Ok, dar de cea mai evidenta cauza a problemei, de ce nu aminteste nimeni? Vorbesc desigur despre lungimea exagerata a unei SINGURE linii, care mai si traverseaza mai tot orasul.
E1, E2, E7 si E8. O restructurare este absolut necesara in cazul acestor linii. Daca la E7, dupa reintroducerea liniei 3, poate se vor mai calma treburile, la E8 nu prea vad nici o cale de iesire. Acolo trebuie modificat ceva.

parca mai e o linie (22) care merge tot cam pe acelasi segment de traseu de la pestalozzi pana la albastrelelor.
0

#503 Useril este offline   denisa.d. 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 26 februarie 14

Postat 23 decembrie 2016 - 19:49

Vezi postareaxander89, la 23 decembrie 2016 - 19:46, a spus:

parca mai e o linie (22) care merge tot cam pe acelasi segment de traseu de la pestalozzi pana la albastrelelor.

A mers. Nu mai merge. Oricum, la cum mergea, era ca si cum n-ar fi.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 23 decembrie 2016 - 19:49

0

#504 Userul este online   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.040
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 decembrie 2016 - 23:47

Vezi postareaMNU, la 23 decembrie 2016 - 16:56, a spus:

Vrei sa sugerezi ca o linie lunga impartita in doua ar fi mai eficienta? Adica eu sa platesc dublu? Pai atunci chiar nu ma mai vezi in autobuzele RATT.

PS: sau poate sunt eu subiectiv pentru ca folosesc liniile E2 si 14, de regula de la un capat la celalalt. Si nu am nici un tramvai aproape ca alternativa.

1. da, esti cam subiectiv
2. se presupune clar, ca daca ai multe linii mai scurte, adaptezi si sistemul de taxare pe timp, ca in toata lumea civilizata.
0

#505 Useril este offline   brioti 

• Membru activ
  • Postari: 393
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 24 decembrie 2016 - 00:14

Express inseamna rapid....atata vreme cat E urile au tot atatea statii cat are 32 de exemplu.....nu mai e rapid....pana intri de in statie pana iesi....Il iei de la Turist si Profi.....Si pa ...te dai jos la Fabrica de bere sau Profi printul.....sau E 1 la Romstal miresei ca sa ai conexiuni si la selgros

Aceasta postare a fost editata de brioti: 24 decembrie 2016 - 00:15

0

#506 Useril este offline   MNU 

• Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 21 septembrie 16

Postat 24 decembrie 2016 - 06:10

Vezi postareacseh_17, la 23 decembrie 2016 - 23:47, a spus:

1. da, esti cam subiectiv
2. se presupune clar, ca daca ai multe linii mai scurte, adaptezi si sistemul de taxare pe timp, ca in toata lumea civilizata.

Daca se aplica punctul 2 vorbim de o schimbare totala a situatiei. Tot "subiectiv" as spune ca tarifarea pe timp ar schimba radical incarcarea liniilor.

In cazul meu, as lua 40 sau 14 (circula mai des) si la un punct as schimba cu 4. Si poate as folosi chiar mai frecvent RATT. :)
0

#507 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 24 decembrie 2016 - 10:41

Habar nu am din ce motiv, dar cu ceva vreme in urma, consiliul concurentei ne-a respins propunerea de a avea un astfel de sistem de taxare.
0

#508 Useril este offline   qew 

• Membru activ
  • Postari: 155
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 decembrie 2016 - 17:39

La arad vad ca exista desi nici acolo nu e perfect. Dar e aiurea si un pas inapoi sa nu existe bilete pe durata de timp cu optiune de tranzbordare. Ca exista in ceva orase din Europa prostia cu bilet pe timp fara tranzbordare.
0

#509 Useril este offline   denisa.d. 

• Membru activ
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 26 februarie 14

Postat 29 decembrie 2016 - 09:44

Va rog sa ma iertati, dar eu nu pot intelege un lucru. Nu pot si gata.

Trecand peste faptul ca e trafic, trecand peste faptul ca nu sunt oameni la RATT etc., nu pot (nicicum) sa inteleg un lucru: ce "satisfactie" ai :unsure: :unsure: ca dupa ce ai stat X zeci de minute in statie dupa un autobuz, sa te urci direct la sofer si "DOAR TU ESTI PE TRASEU??? VI O DATA PE ORA???". Adica serios...cu ce se schimba situatia ca tu, calator fiind, te duci si strigi la sofer pentru ca ai inghetat de frig in statie?! Ca mai apoi, tot tu, sa te asezi confortabil pe scaun si sa vorbesti tareeee la telefon cu vecinu' / catelu' / purcelu' despre ce ai mancat, facut, vorbit de 3 zile incoace.

Nu stiu ce-a fost aseara pe E8 (probabil trafic :machine-gun: ), dar pe la 18 si ceva erau 2 autobuze pe sensul spre Plopi :fahren0018: :fahren0018: (parca la vreo 10-15 min. distanta), iar pe celalalt sens nu era niciunul. :whistle: Am stat la Shopping City pana cel care era primul spre Plopi s-a intors <_< , ca mai apoi, pe la 22-23, sa fie 3 autobuze. In fine, nu acesta e subiectul, personal fiind obisnuita sa astept prin statii, dar atitudinea mentionata anterior chiar nu pot s-o inteleg... :intrebare:

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 29 decembrie 2016 - 09:59

2

#510 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 29 decembrie 2016 - 12:34

Aseara trafic intens era doar pe Calea Sagului (sigur din cauza mall-ului). In rest, destul de lejer.
0

#511 Useril este offline   xander89 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 11 ianuarie 2017 - 18:28

in jurul orei 17 e trafic infernal la pestalozzi-parvan-mihai viteazu, nu-i de mirare ca se aduna toate pe un singur sens si niciunul nu mai ajunge la capat sa revina pe celalat sens, la pasaj o gramada de bizoni care veneau dinspre sala olimpia si mergeau drept inainte s-au bagat in intersectie desi vedeau ca nu se miscase suficient de mult coloana de pe pod, asa au ramas opriti in mijlocul intersectiei blocand drumul celor care veneau dinspre pestalozzi si stateau la semafor. autobuzul avea verde si nu putea sa treaca de ei, pana s-a eliberat intersectia deja se facuse rosu si tot asa.

Aceasta postare a fost editata de xander89: 11 ianuarie 2017 - 18:30

0

#512 Userul este online   cseh_17 

• Moderator

Postat 12 ianuarie 2017 - 15:06

Faptul ca autobuzul nu trece prin pasaj, este o idiotenie, dupa parerea mea.
0

#513 Userul este online   Visor 

• Moderator
  • Postari: 7.362
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:RATT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 ianuarie 2017 - 16:38

Nu are cum, statiile sunt lipite de sensul giratoriu. Doar daca s-ar desfiinta statia P-ta Leonardo da Vinci din traseu, dar e prea importanta ca nod ca sa fie scoasa.
0

#514 Userul este online   cseh_17 

• Moderator

Postat 12 ianuarie 2017 - 18:40

Stiu asta, dar sa nu-mi spui ca statia de la UVT e atat de departe, ca nu ar merge...
0

Arata acest topic

• (26 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi