STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#741 Useril este offline   udar 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 21 mai 2018 - 21:35

Ok asta inseamna ca TS are liber la proiect ?

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk
0

#742 Useril este offline   marius2002 

• Membru activ
  • Postari: 344
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 21 mai 2018 - 22:40

mai avem de asteptat 10 zile, sa vedem daca TRAMECO face recurs. ALPENSIDE vad ca a renuntat. Macar atat...

"Solutia pe scurt: Respinge excepţiile invocate în cauză. Ia act că SC ALPENSIDE SRL renunta la judecata cauzei. Respinge actiunea. Respinge cererea reclamantei TRAMECO SA de acordare a cheltuielilor de judecata ca neintemeiata. Cu recurs in 10 zile de la comunicare, recursul urmand a se depune la Tribunalul Bucureşti, Secţia a II-a Contencios administrativ şi fiscal."
4

#743 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 22 mai 2018 - 10:03

http://www.tion.ro/t...isoarei/2045484
0

#744 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 24 mai 2018 - 12:13

Mda, cica degeaba se semneaza contractul, ca nu e contract licitat nici pt firma care se ocupa de exproprieri, nici pentru firma care sa fie supervizorul lucrarii. Fara de care nu se poate face nimic. La modul ca nici macar nu e licitatie organizata.
Asa ca pana la lucrari efective, sa fim noi sanatosi si voiosi. Un termen realist ar fi sfarsitul lui 2019.

Sursa:
https://www.digi24.r...-de-melc-929094

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 24 mai 2018 - 12:15

3

#745 Userul este online   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 687
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 mai 2018 - 00:06

mai realist ar fi 2025 :Facepalm_emote_gif:
0

#746 Useril este offline   funky 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 25 mai 2018 - 10:48

Cat poate sa dureze sa incepi o lucrare la o simpla sosea, incredibil! :angry:
0

#747 Useril este offline   th3lurker 

• Membru activ
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 25 mai 2018 - 10:59

Iti dai seama ca amana intentionat si prin orice mijloace constructia. Acolo trebuie sa descarce banul greu si nu il au.
2

#748 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ

Postat 25 mai 2018 - 11:40

Iar teoria conspiratiei, sund doar incompetenti, "nu amana" nimeni si nu saboteaza miticii banatul:)))
0

#749 Userul este online   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 687
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 25 mai 2018 - 11:51

pai nu a zis ca saboteaza Banatul, ci doar ca nu mai sunt bani de investitii. uite exemplu Autostrada A10 lot 4 e gata de atata timp si nu-i dau drumul :Facepalm_emote_gif:
1

#750 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ

Postat 25 mai 2018 - 12:21

Nu cred ca de aia nu-i dau drumul (desi pe surse cica ii dau in iunie), parca s-a modificat ceva prevedere care nu le mai permite sa receptioneze inainte de rezolvarea tuturor aspectelor, calea de rulare e gata, s-ar putea circula si face ulterior ce a mai rams, dar ei acum interpreteaza ca totul 100% trebuie rezolvat si abia apoi receptionata.
2

#751 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.933
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 25 mai 2018 - 18:55

Nici eu nu cred in teoria conspiratiei, adica firmele care au participat la licitatie si au contestat, impreuna cu judecatorii ce au stabilit termenele contestatiilor la instanta, etc, toti ar trebui sa fie "agentii" celor de la guvernare.
1

#752 Useril este offline   Zoltan Cs 

• Membru activ
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 25 mai 2018 - 19:03

Sunt de acord cu Florin. Totuși sunt curios cât timp va trece după epuizarea căilor de atac pana se semnează contractul, apoi pana se de ordinul de începere a lucrărilor

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#753 Useril este offline   CristiPC 

• Membru activ
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 26 mai 2018 - 17:46

Inteleg ca pe 18.05.2018 la ora 09:00 Tribunalul Bucuresti a dat solutia de respingere a contestatiilor, "cumulate" intr-un singur proces, cu drept de recurs de 10 zile. Mai inteleg ca Alpenside renunta la judecata cauzei. Pana acum se stie daca Trameco a mai contestat solutia data de TB?

Cele 10 zile expira luni 28.05 la ora 09:00. Deci sa speram ca luni la ora 9 dimineata avem oficial constructor.
1

#754 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.787
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 mai 2018 - 11:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 mai 2018 - 18:55, a spus:

Nici eu nu cred in teoria conspiratiei, adica firmele care au participat la licitatie si au contestat, impreuna cu judecatorii ce au stabilit termenele contestatiilor la instanta, etc, toti ar trebui sa fie "agentii" celor de la guvernare.

Vezi postareaZoltan Cs, la 25 mai 2018 - 19:03, a spus:

Sunt de acord cu Florin. Totuși sunt curios cât timp va trece după epuizarea căilor de atac pana se semnează contractul, apoi pana se de ordinul de începere a lucrărilor

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ba eu cred in "teoria conspiratiei" desi termenul folosit nu este chiar cel corect din punctul meu de vedere...Putem discuta despre proportia/procentul acestei teorii versus prostia nepregatirea celor care conduc pe plan local, mai ales la nivel judetean, caci centura este in ograda judetului....Este incredibil cat de mult dureaza nasterea acestei bucati de centura (25 Km) in conditiile in care conducerea judetului este a PSD-ului, adica avem aceeasi linie politica cu centrul si nu suntem "defazati" cum eram in trecut...
Nu cunosc macar un singur obiectiv major realizat la nivel judetean in ultimii 6 ani de cand avem aceasta linie politica...Am avut parte doar de promisiuni MAJORE din partea lui titus si mai nou din partea mobrei....Fapte IOC!...

Mai avem si exemplul cu infiintarea Administratiei Canalului Bega, care trebuia discutata intr-o sedinta de guvern si data o hotarare de-acum 3-4 saptatmani, lucru care nu s-a intamplat...Pana si ministrul apelor la vizita sa de-acum o saptamana in judetul Timis spunea ca in mod cert se va discuta si va fi transat acest subiect in sedinta de guvern din saptamana ce tocmai s-a incheiat dar nici acum nu s-a intamplat asta...In schimb s-au discutat multe nimicuri...

PS Stau si ma gandesc ca acest topic trebuia bagat la Timis: Infrastructura pentru ca este o lucrare a judetului, pe terenul judetului si asta chiar daca centura/lucrarea se numeste "a Timisoarei"...Pana si Robu a muscat-o in 2012 cand se lauda ca rezolva el centura, in conditiile in care n-are nici o legatura cu ea ca primar a orasului, decat eventual sa faca lobby si cam atat...
1

#755 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Postari: 291
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 mai 2018 - 11:39

Citeaza

“Licitațiile durează mult din cauza contestațiilor”. Ni s-a repetat până la refuz de vechii politicieni acest refren. Fals!
În realitate - vă spun dintr-o îndelungă monitorizare a licitațiilor pe proiecte de infrastructură de transport - poate 30% din timpul consumat în procedura de achiziție publică este în faza de contestații.

Cel mai mult timp se pierde în evaluarea ofertelor făcute de comisiile de licitație.

La CNAIR, compania de drumuri, spre exemplu, aceste comisii se întrunesc o dată pe săptămână câte 2 ore, iar membrii lor își întrerup munca lor obișnuită ca sa participe la aceste ședințe.

În 2 ore/săptămână nu poți face prea multă treabă așa că e nevoie de zeci de ședințe. Adică luni de zile pentru a finaliza această fază de evaluare.

Un alt mare motiv de întârziere este documentația foarte proastă, adică caietele de sarcini și informațiile tehnice. De aici apar cererile de clarificări înainte de depunerea ofertelor, pentru că ai informații incomplete sau care se bat cap în cap, cerințe aberante, șamd.

De foarte multe ori, documentația, incompletă, neclară, ambiguă e chiar motivul pentru care apar contestațiile.

Deci avem două cauze:
- pregătirea slabă a proiectelor: studii de fezabilitate vechi și făcute de mântuială, caiete de sarcini cu clauze aberante sau contradictorii, contracte cu clauze abuzive, etc
- comisiile de evaluare a ofertelor care lucrează puțin și prost și își fac munca în 6-8-10 luni sau chiar în ani de zile

Care sunt soluțiile?
- o pregătire temeinică a proiectelor, cu studii geotehnice serioase, cu caiete de sarcini clare și corecte
- comisii de licitație formate din experți care să lucreze full-time la evaluarea ofertelor și să termine în câteva săptămîni.
https://www.facebook...405918599553898

Textul a fost scris de un parlamentar din opozitie, dar faceti abstractie de data aceasta de motivul politic; daca e adevarat ce scrie atunci asta unul din factorii care contribuie la aceste intarzieri.

Pana la urma si centura aceasta e gestionata de CNIR. In acelasi timp sunt sigur ca autoritatile municipale/judetene nu s-ar fi descurcat mai bine (vezi spitalul de copii - primarie sau castelul/aeroportul - CJT)

Aceasta postare a fost editata de RB93: 27 mai 2018 - 11:39

2

#756 Useril este offline   bizone 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 mai 2018 - 15:34

Like pentru postarea lui mile, din greseala am dat dislike.
0

#757 Useril este offline   CristiPC 

• Membru activ
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 29 mai 2018 - 02:10

Pe 28.05 la ora 9:00 au expirat cele 10 zile in care se putea depune contestatie.
Se stie daca Trameco a mai depus contestatie? Presa locala ca de obicei doarme...
0

#758 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ

Postat 29 mai 2018 - 08:21

Vezi postareamile, la 27 mai 2018 - 11:08, a spus:

Ba eu cred in "teoria conspiratiei" desi termenul folosit nu este chiar cel corect din punctul meu de vedere...Putem discuta despre proportia/procentul acestei teorii versus prostia nepregatirea celor care conduc pe plan local, mai ales la nivel judetean, caci centura este in ograda judetului....Este incredibil cat de mult dureaza nasterea acestei bucati de centura (25 Km) in conditiile in care conducerea judetului este a PSD-ului, adica avem aceeasi linie politica cu centrul si nu suntem "defazati" cum eram in trecut...
Nu cunosc macar un singur obiectiv major realizat la nivel judetean in ultimii 6 ani de cand avem aceasta linie politica...Am avut parte doar de promisiuni MAJORE din partea lui titus si mai nou din partea mobrei....Fapte IOC!...

Mai avem si exemplul cu infiintarea Administratiei Canalului Bega, care trebuia discutata intr-o sedinta de guvern si data o hotarare de-acum 3-4 saptatmani, lucru care nu s-a intamplat...Pana si ministrul apelor la vizita sa de-acum o saptamana in judetul Timis spunea ca in mod cert se va discuta si va fi transat acest subiect in sedinta de guvern din saptamana ce tocmai s-a incheiat dar nici acum nu s-a intamplat asta...In schimb s-au discutat multe nimicuri...

PS Stau si ma gandesc ca acest topic trebuia bagat la Timis: Infrastructura pentru ca este o lucrare a judetului, pe terenul judetului si asta chiar daca centura/lucrarea se numeste "a Timisoarei"...Pana si Robu a muscat-o in 2012 cand se lauda ca rezolva el centura, in conditiile in care n-are nici o legatura cu ea ca primar a orasului, decat eventual sa faca lobby si cam atat...

Pai cumva te contrazici, adica zici ca tu crezi in "teoria conspiratiei" pt centura, adica cum ca s-ar intarzia voit pt ca nu sunt bani probabil. Dar recunosti ca nici astia locali nu sunt in stare de nimic. Nu mai zic ca aia care chipurile saboteaza de la Bucuresti Timisoara (am auzit chestia asta de n-ori) nu-s in stare sa faca niciei la ei in Bucuresti nimic. De aici eu trag concluzia ca sunt incompetenti toti si gata. Pai Primaru in 2 mandate aproape a facut 0 km din inelul 4, cred ca are ceva cu Timisoara el fiind din Bocsig:)))
0

#759 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 29 mai 2018 - 09:03

nu e chiar teoria conspiratiei
functionarii din CNAIR au 3 mari "calitati": sunt lenesi, incompetenti si depasiti de situatie
adica chiar daca isi dau seama ca nu sunt in stare ca isi faca treaba nu se agita pentru ca stiu ca oricum nu prea sunt bani la buget. din aceleasi motive nu pune nimeni presiune pe ei
dupa principiul "lasa pe maine ca poate maine nu o sa mai fie nevoie"

se vede asta pe majoritatea proiectelor mari de infrastructura din tara
0

#760 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.787
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 mai 2018 - 16:27

Vezi postareanabucodonosor19, la 29 mai 2018 - 08:21, a spus:

Pai cumva te contrazici, adica zici ca tu crezi in "teoria conspiratiei" pt centura, adica cum ca s-ar intarzia voit pt ca nu sunt bani probabil. Dar recunosti ca nici astia locali nu sunt in stare de nimic. Nu mai zic ca aia care chipurile saboteaza de la Bucuresti Timisoara (am auzit chestia asta de n-ori) nu-s in stare sa faca niciei la ei in Bucuresti nimic. De aici eu trag concluzia ca sunt incompetenti toti si gata. Pai Primaru in 2 mandate aproape a facut 0 km din inelul 4, cred ca are ceva cu Timisoara el fiind din Bocsig:)))

Pai eu zic ca nu ma contrazic. Am spus ca putem discuta de la caz la caz procentul de incapabilitate a autoritatilor locale, municipale sau judetene, respectiv procente atribuite "teoriei conspiratiei"...

Asadar in cazurile in care ca prin minune autoritatile locale si-au facut treaba, a intervenit "conspiratia" prin tot felul de viclesuguri si manipulari pentru a zadarnici acele initiative...
Probabil ca sunt si situatii inverse cand pe proiectele aceleeasi linii politice Timisoara - Bucuresti a intervenit opozitia locala sau nationala care a zadarnicit acele proiecte de interes timisorean/timisean/banatean....

La Bucuresti nu putem vorbi de-o conspiratie ci de o lupta puternica intre putere si opozitie, isi pun piedici in mod reciproc in detrimentul cetatenilor capitalei...Nu este ceva nou in politica romaneasca, astfel de lucruri se petreceau in urma cu peste 150 de ani in Principatele Unite Moldova si Tara Romaneasca si cu 100 de ani in Romania...

Tot un fel de conspiratie a fost asupra Basarabiei intre 1918 si 1940, modernizarea Basarabiei de dupa 1918 intrata in Romania fiind aproape zero...Si din aceste motive basarabenii (o parte din ei) sunt reticenti si astazi privind unirea cu Romania...
2

Arata acest topic

• (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou