STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#721 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 291
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 martie 2018 - 11:20

Inainte exista o "garantie de buna conduita". Daca era respinsa contestatia nu mai primeai nimic inapoi. A fost declarata neconstitutionala prin 2014. De fapt actul prin care a fost stabilita garantia era neconstitutional, nu garantia in sine care ar putea fi aplicata din nou daca mintile luminate fac legea cum trebuie.
Acum cred ca singurele pierderi sunt cheltuielile de judecata daca ajung la CAB. Dar pana sa ajunga acolo trec pe la CNSC unde nu stiu daca platesc ceva ...

Aceasta postare a fost editata de RB93: 23 martie 2018 - 11:21

2

#722 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 27 martie 2018 - 10:57

Cam nasol. Hai ca primele doua, ca primele doua, dar aia de la tribunal, aia sper sa nu se lase cu proces sau ceva, ca atunci chiar ca o sa asteptam mult si bine.... :mad:

Citeaza

Trei firme au contestat rezultatul licitatiei pentru stabilirea constructorului Centurii Sud

Astfel, la Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor au fost depuse două solicitări, din partea societăţii Alpenside SRL, respectiv Danya Cebus Rom SRL. În mod normal, CNSC trebuie să analizeze şi să ofere un răspuns oficial în 30 de zile de la depunerea contestaţiilor. Problema e mai complicată din cauză că o a treia contestaţie a fost depusă la Tribunalul Bucureşti, de una dintre firmele parte a asocierii dintre Trameco SA – Vahostav SK – SC Construcții Erbașu SA – SC Grafic Tends SRL.

http://www.tion.ro/t...rii-sud/2010912
0

#723 Useril este offline   udar 

• Membru activ
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 28 martie 2018 - 22:36

Cred ca-i punem cruce ....
Nu stiu de ce am fost naivi sa credem ca ne vor face centura cand la ei nu sunt in stare sa faca un amarat de drum vorba vine ca este o centura de capitala europeana :(
E clar ca astia nu dau bani ca nu au si folosesc tot felul de gainarii sa blocheze proiectele... :(

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk
1

#724 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Postari: 896
  • Inregistrat: 14 iulie 09

Postat 28 martie 2018 - 23:29

Frumos, ce sa zic... Se agata de tot felul de tertipuri numai sa nu o faca... e clar ca nu buget pt ea nu e avand in vedere ce declara ministrul de finante zilele acestea si nu or sa ne spuna pe fata lucrul asta. Ne tot promit ca promisiunile nu costa.

Asa cum e taxa de pod de la Fetesti (pentru pod) poate si primaria sa introduca o taxa de tranzit pt tot ce nu are nr de TM. Sa ocoleasca orasul pe unde vor... Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 28 martie 2018 - 23:32

-1

#725 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 29 martie 2018 - 07:20

Vezi postareaBobby, la 28 martie 2018 - 23:29, a spus:

Frumos, ce sa zic... Se agata de tot felul de tertipuri numai sa nu o faca... e clar ca nu buget pt ea nu e avand in vedere ce declara ministrul de finante zilele acestea si nu or sa ne spuna pe fata lucrul asta. Ne tot promit ca promisiunile nu costa.

Asa cum e taxa de pod de la Fetesti (pentru pod) poate si primaria sa introduca o taxa de tranzit pt tot ce nu are nr de TM. Sa ocoleasca orasul pe unde vor... Imagine postata

Cine anume se agata? Iar o dam pe teoria conspiratiei? Sunt firme private care contesta, ca asa e legislatia, sau dam vina pe Dragnea ca nu inteleg?:)
2

#726 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.603
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 29 martie 2018 - 08:27

Firmele care au depus contestatii mai au lucrari executate?

Ar fi inreresant de stiut de ce :devil: noi sintem singura tara din UE in care legislatia permite ca contestatiile sa blocheaze o licitatie luni si ani de zile. Nu poti sa nu concluzionezi ca acest lucru este dorit.

Care este legIslatia cu privire la contestatii in restul UE? Cum scapa ei de procesomani?
0

#727 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 687
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 29 martie 2018 - 08:34

am zis si anul trecut in August si in Ianuarie si zic si acum, se trage de timp prin orice tertip pentru ca nu sunt bani. Cei care credeti ca o firma "privata" face contestatie (la tribunal!!) care sa amane lucrarea un termen "limitat" (la noi nelimitat) fara sa nu aibe nimic din partea statului in spate va inselati amarnic.
0

#728 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 29 martie 2018 - 11:22

Vezi postareaioio_viola, la 29 martie 2018 - 08:34, a spus:

am zis si anul trecut in August si in Ianuarie si zic si acum, se trage de timp prin orice tertip pentru ca nu sunt bani. Cei care credeti ca o firma "privata" face contestatie (la tribunal!!) care sa amane lucrarea un termen "limitat" (la noi nelimitat) fara sa nu aibe nimic din partea statului in spate va inselati amarnic.

Eu nu cred asa ceva, la cat e de dezorganizat statul, nu cred ca e capabil sa teasa o intriga demna de Hollywood, pur si simplu unii sunt sore losers.
La Jiu si Popa Sapca cine a mai fost in umbra ca si acolo au fost contestatii, Soros? :) Sa fim seriosi

Incearca tu sa schimbi coloana de incalzire la tine la bloc sa vezi ca e unul care iti va pune bete in roate, asta se intampla si la nivel mai "macro"
2

#729 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ

Postat 29 martie 2018 - 13:29

cele la CNSC par contestatii "normale" care se intampla de fiecare data deoarece statul face cerinte de tot kktul. cea de la tribunal e tare dubioasa.
eu nu-s paranoic de felul meu, dar cel putin pentru centura asta mi se pare o tragere de timp cu o nesimtire de nedescris.
1

#730 Useril este offline   Tihomir 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 30 martie 2018 - 18:45

Nesimțiții ăștia de fac contestație de fiecare dată când mor de ciudă că nu câștigă ei, nu ar trebui amendați sau ceva? Nu pot înțelege gunoaiele astea care nu înțeleg că e vorba de o țară în treagă, de o infrastructură întreagă și nu e vorba de un butic în spatele blocului.
0

#731 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.603
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 30 martie 2018 - 18:53

Unde e Statul Paralel cind ai nevoue de el?
0

#732 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.065
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 30 martie 2018 - 20:06

Loveste prin gruparea Al-gebra..sau s-a radicalizat prin gruparea AL-Fabet...La cat de aiurea si interpretabile sunt caietele de sarcini...e firesc sa apara contestatii din partea firmelor private care se invata fff greu cu "sistemul ticalosit" al achizitiilor publice. Cand ceri clarificari si niste ignoranti incapabili nu ti le ofera....e firesc sa contesti procedura de atribuire...Interesul unei tari intregi este sa fie o lucrare facuta bine si temeinic..nu fusereala cu dedicatie ca si armonicile noastre si asfaltul de pe Sagului...In timpul domniei Regelui Carol I s-au construit 3000 t r e i m i i de kilometri de cale ferata...adica in aprox 50 de ani de conducere...in 30 t r e i z e c i de ani de la evenimentele din 1989 cati km functionabili care sa nu se prabuseasca la 2 zile dupa inaugurare de autostrada s-au facut? deci despre ce vorbim ?
Germania invinsa in primul razboi mondial si cu datorii imense despagubiri de razboi si-a facut sistemul de autostrazi in 6 ani din 1933 pana in 1939 si s-a si inarmat in acest timp....dar ei erau germani...nu din Teleorman....

Aceasta postare a fost editata de MHN: 02 aprilie 2018 - 08:35

5

#733 Useril este offline   timis2 

• Membru activ
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 30 martie 2018 - 21:29

Ca sa se faca o lucrare temeinica in care sa nu isi bage nasul Al-Djebra si Al-Fabet, firmele interesate ar trebui sa actioneze cu gruparea Ai-CoaieDa probabil.
1

#734 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ

Postat 09 aprilie 2018 - 08:59

Citeaza

Primul termen la TB pentru contestatia TRAMECO este in 17.04.2018.

1

#735 Useril este offline   CristiPC 

• Membru activ
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 12 aprilie 2018 - 16:14

De pe forumul peundemerg.ro

"Contestatiile ALPENSIDE si DANYA CEBUS ROM de la CNSC au fost scoase de pe rol si se vor conexa cu contestatia TRAMECO de la TB, iar decizia va veni de la TB."

Nu imi dau seama daca asta va scurta sau va lungi intreg procesul.
0

#736 Useril este offline   marius2002 

• Membru activ
  • Postari: 344
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 25 aprilie 2018 - 21:09

Mai asteptam pana in 04.05.2018 :Facepalm_emote_gif:

http://portal.just.r...11478&id_inst=3
0

#737 Useril este offline   marius2002 

• Membru activ