STP Timișoara Forum: Vox Vertical Village - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vox Vertical Village Componenta rezidentiala a celor cu Vox Technology Park Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 275
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 27 ianuarie 2018 - 13:10

De curand si-au facut si pagina de facebook:

https://www.facebook.com/vox.vertical/

Deocamdata sunt cam zgarciti cu detaliile, dar cred ca in viitorul apropiat o sa ne dea mai multe informatii despre proiect. Abia astept si niste randari.

Descrierea proiectului:

Citeaza

Redefinim stilul de viață urban
VOX VERTICAL VILLAGE·16 IANUARIE 2018
Ne-am propus să schimbăm felul în care o locuință urbană este percepută, prin aducerea pe piața locală a unui nou concept. Vox Vertical Village îmbină confortul unui apartament cu beneficiile locuitului la casă, într-o clădire iconică, aproape de centrul orașului.
Conceptul de Vertical Village derivă din locuințele asiatice construite pe verticală care permit găzduirea unui număr mare de persoane, dar totodată adaptat nevoilor actuale prin dotarea cu facilități de ultimă generație. Îmbinăm confortul și tehnologia pentru a oferi comunității verticale o experiență unică, un nou „acasă” cu dotările unui hotel de 5 stele.
Ne adresăm celor care apreciază un stil de viață modern și caută experiențe unice; familiilor care doresc siguranța oferită de un spațiu hi-tech construit în jurul unei comunități dinamice; generației X atrasă de fuziunea dintre tehnologie și lifestyle. Pentru fiecare dintre aceștia vom oferi o experiență de trai aproape de natură, într-un concept de clădire nou pentru Timișoara.

Ultimul post de pe pagina e de acum 18 ore, deci pregatesc ceva:

Citeaza

Te așteptăm acasă, în noua comunitate urbană din Timișoara.
#newconcept #urbanliving #timisoara #comingsoon

3

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.182
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2018 - 11:36

Orice cred ei ca e un concept nou, nemaivazut, a fost deja descoperit de altii de mult... :rad_masa:
2

#3 Useril este offline   ralf 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 21 decembrie 17

Postat 28 ianuarie 2018 - 21:08

E concept nou in Timisoara , nu in lume :) Un bloc cu gradini pe fiecare etaj , in spate la actualul Vox.
Inca se lucreaza la autorizare de aceea sunt zgarciti in detalii.
5

#4 Userul este online   Tihomir 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 31 ianuarie 2018 - 11:16

O să fie oare primul din România? Din câte știu, în România nu mai există bloc "verde" nici terminat și nici în construcție

Eu unul, sper să fie turn și nu o clădire cu 2 etaje și niște copaci acolo suspendați.

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 31 ianuarie 2018 - 11:29

1

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 31 ianuarie 2018 - 20:10

Cred totusi ca Lidl le-a luat-o inainte, chiar daca nu e acelasi lucru, conceptul e acelasi: Imagine atasata: poza-lidl-pantelimon-1-51.jpg
Mai e si complexul "La stejarii", a lui Tiriac, tot ceva de genul asta: Imagine atasata: stejarii-1.jpg
1

#6 Useril este offline   ralf 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 01 februarie 2018 - 10:05

Vezi postareaTihomir, la 31 ianuarie 2018 - 11:16, a spus:

O să fie oare primul din România? Din câte știu, în România nu mai există bloc "verde" nici terminat și nici în construcție

Eu unul, sper să fie turn și nu o clădire cu 2 etaje și niște copaci acolo suspendați.

Va fi S+P+10 conform specificului zonei.
0

#7 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.187
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 01 februarie 2018 - 10:13

Ideea este veche, cind vine vorba de blocuri cu pomi, europenii cred ca se gindesc la casa Hundertwasser::

Citeaza

The Hundertwasserhaus is an apartment house in Vienna, Austria, built after the idea and concept of Austrian artist Friedensreich Hundertwasser with architect Joseph Krawina as a co-author. This expressionist landmark of Vienna is located in the Landstraße district on the corner of Kegelgasse and Löwengasse.

Imagine postata

...
In the end the house was built between 1983 and 1985 according to the ideas and concepts of Hundertwasser with architect Univ.-Prof. Joseph Krawina as a co-author and architect Peter Pelikan as a planner. It features undulating floors ("an uneven floor is a divine melody to the feet"[4]), a roof covered with earth and grass, and large trees growing from inside the rooms, with limbs extending from windows. Hundertwasser took no payment for the design of the house, declaring that it was worth it, to prevent something ugly from going up in its place.

Within the house there are 53 apartments, four offices, 16 private terraces and three communal terraces, and a total of 250 trees and bushes. The Hundertwasser House is one of Vienna's most visited buildings and has become part of Austria's cultural heritage.[5]

...

Hundertwasserhaus Wikipedia

0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 01 februarie 2018 - 23:22

:rad_masa: :rad_masa: Acum imi aduc aminte de bastion, care clar avea un green roof (acum l-au mai chelit, dar tot e primul din Timisoara care avea asa ceva)

Imagine atasata: 466.jpg Imagine atasata: 1235425899.jpg
2

#9 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 275
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 02 februarie 2018 - 08:53

Cand am citit despre proiect pe mine m-a dus gandul la Milano unde am vazut blocurile astea:

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 02 februarie 2018 - 08:56

5

#10 Useril este offline   ralf 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 02 februarie 2018 - 10:28

Exact ceva in genul celui de la Milano va fi :)
2

Arata acest topic

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi