STP Timișoara Forum: Coronavirus (COVID-19) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (32 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coronavirus (COVID-19)

#621 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.473
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 mai 2020 - 19:55

Da, chiar spunea un medic ca ar trebui neaparat necropsie in cazul ei, dar cine sa-l auda... :(
0

#622 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1.168
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Locatia:București

Postat 25 mai 2020 - 21:36

Iată și ce zice Rafila referitor la creșterea din ultimele 2 zile:

Citeaza

Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, a vorbit la Digi24 despre trendul infectărilor cu noul coronavirus din aceste zile. Medicul spune că aparent stăm bine, dar așteaptă să vadă marți rezultatele analizelor făcute luni, o zi de lucru. „Aștept cu nerăbdare ziua de mâine, pentru ziua de mâine ar trebui să ne confirme un anumit trend”.

„Aparent stăm bine, pentru că cifrele din săptămâna precedentă au fost în scădere. Am ajuns de la 1.320 de cazuri, undeva în jur de 200 de cazuri. Dar de două zile înregistrăm valori puțin mai mari. E consecința activităților sociale mai intense începând cu data de 15 mai”, a spus Alexandru Rafila la Digi24.

„Aștept cu nerăbdare ziua de mâine, pentru că ziua de mâine ar trebui să ne confirme un anumit trend”, a continuat medicul.

„Noi avem aceste valori puțin mai mari, în jur de 200, 210 cazuri pentru zilele de sâmbătă și de duminică, când se testează mai puțin, pentru că se trimit mai puține probe către laboratoare. Și atunci, mâine vom avea o cifră care să reflecte exact trendul, pentru că ziua de astăzi a fost o zi lucrătoare, probele provenind de la persoane suspecte – fie că discutăm de personal, fie de pacienți care au simptomatologie respiratorie. Acestea au fost lucrate azi și putem mâine să avem o concluzie mai bine conturată”, a adăugat Rafila.

Sursa: Digi24.
E scris greșit în articol "1320 de cazuri", Rafila spune în video "o medie de 320 de cazuri", nu vă speriați.

Aceasta postare a fost editata de SPECTR-2: 25 mai 2020 - 21:40

0

#623 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 26 mai 2020 - 08:56

Exact din vehicularea acestor cifre ca numarul de cazuri, se vede ce intentii au. Pai toate tarile din EU tin cont de acel factor de crestere R, care la noi e acum 0,9. (personal ma indoiesc serios de asta, dar e parerea mea si nu incerc sa conving pe careva ca asa e) Nemtii spuneau ca sunt atenti sa nu creasca in anumite landuri peste 1,3 ca atunci e abia o problema. Chiar si atunci, ei ar lua masuri in landurile respective, nu in toata tara ca aici pe tarla. -_- 1,30 am avut in 26 martie, cand eram deja in stare de urgenta. La 1,3 nemtii se relaxau deja.

Citeaza

But Lars Schaade of the Robert Koch Institute (RKI) said only if the R value rose above 1.2 or 1.3 for several days would he be worried.
The data is also subject to delays. Mr Schaade said "individual days are not a problem" If the second decimal digit were above 1 that would not yet be critical. But the higher it goes above 1, like 1.2 or 1.3 and over a longer period of time, it would create a situation where we would pay very close attention and think about measures how to countersteer that," Mr Schaade said.
bbc.com
0

#624 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru senior*

Postat 26 mai 2020 - 12:03

Situația de azi, 26 mai (3 luni de la primul caz confirmat):
- cazuri noi: 146
- cazuri confirmate: 18 429, din care:
• cazuri vindecate: 11 874
• cazuri decedate: 1210
• cazuri active: 5345
- pacienți la ATI: 181

Citeaza

Până astăzi, 26 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 18.429 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 11.874 au fost declarate vindecate și externate. Totodată, până acum, 1210 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 146 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 181 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 5.287 de persoane. Alte 75.782 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 385.728 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 476 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.437 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 169 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 116.200 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 6 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 25 mai a.c., 92 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 3.067 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.699 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franța, 576 în Germania, 87 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 106 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 35 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 22 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

0

#625 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 26 mai 2020 - 12:52

Imagine atasata: descărcare.png
Doua cazuri noi in Timis azi.

O reprezentare interesanta, din care reiese ca 43% din cazurile testate au fost confirmate abia dupa 15 zile (sau nu interpretez eu bine graficul?)

Imagine atasata: download (1).png Link sursa, aceasi cu restul graficelor pe care le postez.

Rata de crestere azi: 0,007

Si un pic de istorie (deja):

Imagine atasata: download (2).png

Uitandu-ma pe grafic unde am ajuns azi, nu pot sa cred ca la 168 de cazuri deja am declansat starea de urgenta, sau ca la 47 de cazuri am inchis scolile :uimit2:
O fi fost bine, o fi fost rau? Ramane la latitudinea fiecaruia sa aprecieze.
0

#626 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat Ieri, 09:56

De la italieni:

Citeaza

Aproape 96% dintre persoanele decedate cu coronavirus în Italia aveau și alte comorbidități
Italia a fost, multă vreme, cea mai afectată țară de pandemia de COVID-19 la nivel mondial. Zilnic, Roma raporta mii de infecții și de sute de morți.
Conform rapoartelor oficiale, epidemia de coronavirus din Italia a făcut multe victime în rândul persoanelor în vârstă și al celor care sufereau deja de alte boli, anunță Autoritatea națională de sănătate.
Un studiu întocmit de Institutul de Sănătate ISS din Italia arată că aproape 96% dintre decesele puse pe seama infecției cu COVID-19 indicau existența altor comorbidități, informează Bloomberg. Vârsta medie a pacienților cu noul virus care au decedat este de 80 de ani.
fanatik.ro
0

#627 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru senior*

Postat Ieri, 12:06

Situația de azi, 27 mai:
- cazuri noi: 165
- cazuri confirmate: 18 594, din care:
• cazuri vindecate: 12 162
• cazuri decedate: 1219
• cazuri active: 5213
- pacienți la ATI: 198

Citeaza

Până astăzi, 27 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 18.594 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, anunță Grupul de Comunicare Strategică. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 12.162 au fost declarate vindecate și externate. Totodată, până acum, 1219 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 165 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 198 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 4.935 de persoane. Alte 82.655 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 397.563 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 402 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.093 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 181 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 142.400 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 26 mai a.c., 61 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

0

#628 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat Ieri, 12:26

Imagine atasata: descărcare.png
Au fost aproape 12.000 de teste.
0

#629 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru senior*

Postat Ieri, 14:36

Cei de la OncoGen au anunțat că au semnat un parteneriat cu Institutul Cantacuzino pentru dezvoltarea unui vaccin împotriva SARS-CoV-2, specificând că vaccinul va fi administrat intranazal fie prin picături, fie prin pulverizare:

Citeaza

Centrul OncoGen din Timișoara anunță într-un mesaj pe Facebook, că a semnat un parteneriat cu Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino” pentru a crea un posibil vaccin împotriva coronavirusului. Vaccinul dezvoltat de OncoGen împotriva virusului SARS-nCoV-2 va fi administrat intranazal fie sub formă de picături, sau prin pulverizare.

„Centrul OncoGen a semnat un acord de colaborare cu Institutul Cantacuzino, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”

Împreună facem tot posibilul pentru a dezvolta producția de vaccinuri în România, inclusiv a vaccinului împotriva Covid-19 dezvoltat de Centrul OncoGen.

Avem convingerea că Institutul Cantacuzino poate contribui substanțial la materializarea acestor obiective prin reînceperea producției de vaccinuri.

Cu această ocazie vă anunțăm că Centrul OncoGen, în parteneriat cu Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”, a câștigat competiția organizată de Ministerul Educației și Cercetării pentru dezvoltarea unui vaccin împotriva virusului SARS-nCov-2.

Suma se ridica la 3,5 milioane RON și ne permite continuarea cercetărilor pentru vaccinul împotriva Covid-19 dezvoltat de Centrul OncoGen și recunoscut atât de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) cât și de Guvernul Britanic.

Susținem dezvoltarea cercetării medicale și creșterea competitivității României. Avem încredere în cercetătorii români și în capacitatea lor de a schimba România în bine”, precizează Centrul OncoGen.

Vaccinul dezvoltat de OncoGen împotriva virusului SARS-nCoV-2 va fi administrat intranazal, fie sub formă de picături, sau prin pulverizare.

„Administrarea unui vaccin se poate face: fie prin injecție, fie intranazal, fie prin piele (skin patch). Noi am ales această metodă, intranazală, luând în considerare felul în care virusul SARS-nCoV-2 pătrunde în corpul uman”, transmit reprezentanții OncoGen.

Virgil Păunescu, șeful OncoGen, este vizat de o anchetă internă a Spitalului Județean după ce s-a autovaccinat cu vaccinul neomologat pentru a observa efectele. El spunea că, în lipsa sprijinului guvernamental, nu poate efectua testele clinice necesare pentru dezvoltarea vaccinului.

„Mi-am administrat vaccinul pe care am anunțat că l-am pus la punct încă din luna februarie. Între timp am primit substanțele, proteinele care compun acest vaccin, și pentru că vrem să colaborăm, și vom colabora cu Institutul Cantacuzino ne-am gândit să îl facem cât mai simplu posibil. Se administrează sub formă de aerosol sau de picături. Eu mi-am administrat picături intranazale într-o soluție de vitamina A. Am făcut acest gest pentru că ne-am împotmolit, pe de o parte cu cercetările din lipsă de fonduri, pe de altă parte pentru că eu oricum sunt investigatorul principal în acest subiect și sunt cel mai, să zic așa, nu îndreptățit, dar cel mai potrivit să observ ceea ce se întâmplă dacă te vaccinezi – care sunt reacțiile postavaccinale, care sunt efectele secundare în mod deosebit, pentru că această fază a testării, în general este legată de siguranța vaccinului”, a declarat Virgil Păunescu.

1

#630 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat Ieri, 18:05

Unul din "ciocli" loveste din nou cu...platoul:

Citeaza

Prof. dr. Alexandru Rafila anunță un studiu ce presupune testarea a 30.000 de români. Prof. dr. Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS, a anunțat un nou studu în România. El a vorbit și despre faza de platou în care ne aflăm, dar și despre șansele de a obține imunizarea la noul coronavirus.

Pai platoul o fi din cauza noastra, a celor ce au respectat si mai respecta orice le-a trecut astora prin minte, sau datorita managementului de prin azile, spitale, camine, impartasanii cu aceasi lingurita la 400 de enoriasi, fabrici de frigidere, manastiri, etc?
Nu e un comentariu ci doar o intrebare ce se naste firesc urmarind evenimentele.
1

Arata acest topic

• (32 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
1 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi