Regia Autonoma de Transport Timisoara: Brand-ul RATT - Pareri&Sugestii - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Brand-ul RATT - Pareri&Sugestii Stabilirea imaginii curente a RATT-ului si imbunatatirea acesteia Evaluare topic: ***** 5 Voturi

#41 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.400
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2016 - 01:17

Să reînviem un pic topic-ul :naughty1: Nici nu vreau să îmi inchipui câte mișmașuri asemănătoare cu cele prezentate în reportajul România Furată | RATB merge cu frâna de mâna trasă se întâmplă și la RATT.

Reportajul se axează foarte mult pe subvențiile acordate de Primăria Capitalei către RATB - nejustificate dar și politizarea RATB la nivelul personalului TESA. Ceea ce mi-a atras atenția este (pe) la minutul 20:

Citeaza

De la 1 ianuarie 2019, Parlamentul European cere desfiinţarea regiilor sau transformarea acestora în societăţi comerciale şi organizarea de licitaţii pentru atribuirea contractelor de transport public de persoane.

Pentru mai multe detalii urmăriți video-ul. Să înțeleg că sfârșitul erei Goia (aș numio și era durerii în fund) și respectiv managementul defectuos al transportului public din Timișoara va avea loc la acea dată. Oare cineva de la nivelul PMT, CJT are aceste detalii pe masă, se gândește la treaba asta?

+Liberalizarea pieței de transport public, adică sfârșitul monopolului regiilor de transport din țară va avea să aducă și mulți operatori privați, la momentul actual m-aș gândii cum un operator privat gen Ravitex să își extindă serviciile și pe ramura asta. Oare cât vor avea de pierdut fostele regii de pe urma transformării lor în societăți comerciale?

Citeaza

Unităţile administrativ-teritoriale vor fi obligate să delege serviciul de utilitate publică, indiferent despre care e vorba, să-l delege prin procese de licitaţie. Va plăti o taxă de enfrigement, o penalizare, care, cel puţin din câte cunosc eu, va fi undeva la 100.000 - 160.000 de euro pe zi

Toate pasajele citate mai sus sunt menționate în articolul către care am trimis link de pe site-ul Digi24.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 20 noiembrie 2016 - 01:18

0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.751
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2016 - 10:22

Asta ar putea insemna ca:
-linii precum 21, 22, 28, 29 ar disparea, niciun operator privat nefiind interesat de asa ceva, doar daca
-ne-am intoarce la transportul cu microbuze, ceva gen maxi-taxi
-pretul biletelor s-ar liberaliza automat
-o mare parte din gratuitati ar disparea, primaria neavand bani sa plateasca intocmai si la timp catre firme private contravaloarea acestora ;)
-infrastructura esta a RATT (linie cale si linie contact), deci nu vad cum un operator privat ar putea deservi liniile de transport altfel decat cu autobuze
-Toti privatii se vor inghesui sa liciteze pentru liniile rentabile, pentru restul nu va licita nimeni.

In mod sigur mai sunt aspecte ce trebuie studiate, astea fiind cateva idei ce-mi vin repede in minte.
0

#43 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.606
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 noiembrie 2016 - 14:23

Eh, astea sunt asa, scuze. La nemti cum se paote?

- infrastructura este trecuta in subordinea primariei, acesta urmand sa inchirieze infrastructura.
- linille se liciteaza la pachet. Cele bune, vin cu cele naspa. Rentabilizarea lor fiind sarcina ofertantului.
- in contractul de atribuire se specifica clar, linia X-Y nu se paote desfiinta.

etc etc
1

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 20 noiembrie 2016 - 21:29

Vezi postareacseh_17, la 20 noiembrie 2016 - 14:23, a spus:

- infrastructura este trecuta in subordinea primariei, acesta urmand sa inchirieze infrastructura.

Zau? Pai cum adica? RATT-ul a platit-o si primaria o ia cu japca, sau cum? Inca avem popriri pentru TVA-ul neplatit dupa modernizarea liniilor si probabil ca vom plati intreaga datorie, de milioane de euro. In plus, sa fim seriosi, pana si in Germania sunt orase unde o singura firma asigura transportul in comun.
Hai sa luam de exemplu Berlinul, unde BVG are tot ce inseamna transport in comun, cu exceptia S-Bahn si sa nu-mi spui ca au castigat la licitatie. La fel si in cazul MVG, BSAG si sunt sigur ca mai sunt o gramada de exemple.
2

#45 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 11.606
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2016 - 16:31

Eu faceam referire la viitor. Daca se desfinteaza regia, clar ca infrastructura trece in subordinea primariei.

In rest, asa este. Insa nu datorita faptului ca nu ar fi concurenta, ci datorita faptului ca pur-si-simplu nu poti face o contraoferta unei regii/firme care de x zeci de ani deserveste transportul in comun intr-un oras ca si Berlin spre exemplu.

In Köln avem insa liniile 16 si 18 (tramvai) care sunt deservite in comun de catre KVB (Köln) si SWB (Bonn).
Neuss are liniile de tramvai din oras deservite de catre Rheinbahn (Düsseldorf).
Oberhausen, linia de tramvai deservita in comun de catre STOAG (Oberhausen) si MVG (Mühlheim).
Si chiar in Bergisch Gladbach este tam-tam mare de o vreme pe tema asta. De ani de zile WUPSI (Leverkusen) deserveste transportul in comun, insa nefiind in stare sa depune o oferta tentanta pentru licitatia ce urmeaza a fi organizata, asa ca dupa x ani, am putea vedea o schimbare majora in zona, principalul canditat fiind Wiedenhoff (Solingen)

Deci exemple exista.
0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 21 noiembrie 2016 - 19:06

Exemplu ipotetic: sa zicem ca primaria scoate la licitatie 10 linii de tramvai. Cum ar putea un tert sa vina sa castige o licitatie, fara vehicule (eu as scrie in caietul de sarcini "sa deserveasca liniile cu vehicule noi sau reabilitate recent"), fara depou, etc. Sau sa le dam noi si depoul nostru? De la vrut pana la putut e cale lunga, mai lunga de doi ani.
0

#47 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.539
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 21 noiembrie 2016 - 23:12

Pai hai sa luam exemplu de la privatii de cai ferate. GFR si altii unde isi tin garniturile?
1

Arata acest topic

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi