STP Timișoara Forum: Intamplare hazlie cu un vatman. - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Intamplare hazlie cu un vatman. Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1 Useril este offline   Cristian 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 13 august 2008 - 01:06

Buna seara! Stateam in fata computerului si mi-am amintit de o intamplare care s-a petrecut acum vreo 5,6 zile. Veneam de la Gara de Nord spre casa pe jos. La Elba daca stiti sunt acele semafoare pt. linia de tramvai. Chiar inainte sa ajung la linie, i spun unui prieten care era cu mine:" Sa vezi ca tramvaiu trece pe rosu, cand noi avem verde". Ajung la linia de tramvai, si ghiciti! Tramvaiul a trecut pe rosu la el si verde la mine! Eu m-am oprit pe linia de tramvai si am stat acolo, nu m-am dat la o parte. Tramvaiul a fost nevoit sa opreasca si a ramas cateva secunde pe strada, blocand circulatia. Vatmanul ma injura, l-am injurat si eu de tot ce-am apucat. A tras tramvaiul mai in fata acolo in "bucla" si sa coborat jos din tramvai. Eu de abia asteptam sa faca asta!! Era un om foarte gras, care era de vreo 4 ori cat mine. Probabil isi facea impresia ca mi se facea frica si mergeam mai departe, dar nu domne, m-am dus hotarat la el. Si tot eu l-am luat tare (intre timp scoteam din buzunare 2 scrumiere care mi le-a dat un prieten imprumut), la care omul, dupa ce ca la inceput ma chema acolo sa ma bat cu el, m-a chemat si ma lua cu dinalea ca el trebe sa prinda semaforul celalat, etc, etc. Pacat ca s-a razganidt.

Morala e ca in urma cu vreo 2 saptmani la acelasi semafor, un bicilist trecea pe acolo si tramvaiul era la un cm sa dea peste el. Eram in spatele lui si l-am impins, altefel era luat deja. Asta m-a enervat pe mine. Pai tu dupa ce ca treci pe rosu, mai omori oameni si tot pe mine ma injuri? Pai stai frate ca nu e asa :blink:.

Ce dracu, chiar nu pot sa respecte regulile de baza ale circulatie?
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.905
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 august 2008 - 07:54

Parerea mea e ca semaforul ala nu are rost acolo. Inainte se desfasura destul de corect circulatia pe acolo. Eventual, tramvaiul ar fi trebuit sa aiba un senzor care sa activeze rosu pentru masini, nu sa stai de nebun 3-4 minute fara sa treaca nimic.
0

#3 Useril este offline   Cristian 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 13 august 2008 - 11:44

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Aug 13 2008, 06:54, a spus:

Parerea mea e ca semaforul ala nu are rost acolo. Inainte se desfasura destul de corect circulatia pe acolo eventual, tramvaiul ar fi trebuit sa aiba un senzor care sa activeze rosu pentru masini, nu sa stai de nebun 3-4 minute fara sa treaca nimic.

Exact aia am gandit eu! Dar se pare ca la romanii nu s-a auzit de senzori. Si ce sa mai zic cand dupa ora 12 cand nu mai circula tramvaiul, semaforul ala sta degeaba acolo. Si in plus, nu sunt sincronizate deloc!

Rusineeeeeeeeeeeeeeeee! :blink:
0

#4 Useril este offline   AMD 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 13 august 2008 - 17:38

semaforul ala e o aberatie (ca multe altele). alt exemplu: Take Ionescu la iesirea din depou, tot fara senzor. astia care se ocupa de semaforizare habar n-au ce inseamna un semafor modern, ei pun semafoare multe, cu timp lung de asteptare si fara rost (banu' sa iasa).

Aceasta postare a fost editata de AMD: 13 august 2008 - 17:39

0

#5 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 august 2008 - 21:12

Si pe linia 9 (Bdul L. Rebreanu) sunt puse semafoare in prostie... La fiecare 20 m se opresste tramvaiu ca sta la rosu..... desi nu trece nimic, dar e rosu...... O prostie :angry:
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 13 august 2008 - 21:58

Corect! Cand am trecut pe acolo prima data dupa montarea lor, nu-mi venea sa cred ca e adevarat ce vad. :jos: (pe acolo chiar se circula bine si nu erau cozi pe strazile perpendiculare pe L.Rebreanu). Probabil vor urma si montarea "calmatoarelor" de trafic in scurt timp (din 100 in 100 de metri :angry: ) Parca sunt niste copii carora le plac beculetele :lol:
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.843
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 14 august 2008 - 00:30

Am mai citit undeva : ori galben intermitent pentru noaptea, ori senzori care să dea roşu pe o arteră când se detectează maşină pe o stradă perpendiculară. Dar nu să stai ca prostu' la semafor ..

Din punctul ăsta de vedere, îi înţeleg pe vatmanii care trec noaptea pe roşu la gară (nu şi pe cei neatenţi).

Unde spuneaţi că poate fi contactată comisia de circulaţie? Probabil o sesizare din partea RATT, care e totuşi regie şi are greutate, ar conta mai mult decât câteva opinii răzleţe ale cetăţenilor :angry:
0

#8 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 14 august 2008 - 00:55

De ce nu se implementează un sistem de transpondere pe vagoane, care să poată comanda şi macazele şi semafoarele? Sau măcar nişte patine pe fir, similare cu cele de la macaze, care atunci când vagonul accelerează cu pantograful pe ele să comande culoarea verde pentru vagon.
0

#9 Useril este offline   Cristian 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 14 august 2008 - 08:27

Vezi postareaDr2005, la Aug 13 2008, 23:55, a spus:

De ce nu se implementează un sistem de transpondere pe vagoane, care să poată comanda şi macazele şi semafoarele? Sau măcar nişte patine pe fir, similare cu cele de la macaze, care atunci când vagonul accelerează cu pantograful pe ele să comande culoarea verde pentru vagon.

SIstemul ar fi foarte simplu. E de genul unui intrerupator. Cand apesi, aprinde becu', la tramvai ar fi, cand trece, se face rosu. E greu domne sa mai faci ceva cand ne furi pe fata. Nesimtitii!
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 14 august 2008 - 12:01

Sper ca stiti ca semafoarele (chiar si cele pentru tramvai) nu sunt ale RATT.

"SIstemul ar fi foarte simplu. E de genul unui intrerupator. Cand apesi, aprinde becu', la tramvai ar fi, cand trece, se face rosu"

Treaba nu e asa simpla (nu poti pune un buton pe stalp ca la pietoni), tebuie intr-adevar un transponder care sa faca treaba asta si daca acesta costa cat cel care schimba macazele.... si daca are si fiabilitatea la fel de scazuta.....
0

#11 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 18 august 2008 - 01:41

De fapt, trebuie instalat un sistem la semafoare, ca transponderul sa le vada drept macaze si sa le ,,schimbe" in functie de directia in care urmeaza sa treaca tramvaiul.
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 18 august 2008 - 08:37

Fiind putine transpondere, s-a proiectat pe plan intern un nou transponder simplificat (care emite coduri doar pentru stanga-dreapta) Acesta se afla deja in faza de executie. Acesta nu va putea comanda un semafor (poate numai daca acesta ar accepta acelasi cod ca si macazul), care oricum nu are partea de receptie (scumpa de asemenea). Costul unui transponder Siemens se ridica la cateva mii de euro, pret la care nu prea se justifica metoda asta de automatizare (cumparare de transpondere suplimentare + partea de receptie si automatizare a semaforului). Poate alta mai ieftina.
0

#13 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.685
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 19 noiembrie 2008 - 18:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Aug 13 2008, 21:58, a spus:

Corect! Cand am trecut pe acolo prima data dupa montarea lor, nu-mi venea sa cred ca e adevarat ce vad. :jos: (pe acolo chiar se circula bine si nu erau cozi pe strazile perpendiculare pe L.Rebreanu). Probabil vor urma si montarea "calmatoarelor" de trafic in scurt timp (din 100 in 100 de metri :D ) Parca sunt niste copii carora le plac beculetele :lol:

Cred ca cei care le-au pus sunt putin sariti de pe fix :blink:
Astia daca ar mai fi trebui sa mai refaca un drum de 10 metri cred ca au fi pus semafor la fiecare metru :lol: :coolspeak:
0

#14 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.401
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 noiembrie 2008 - 20:41

Si sa revenim totusi la titlul topicului... Am observat ca vatmanii se schimb tot mai des, iar nesimtire lor creste fara masura(respect pentru exceptii).
De multe ori auzi ca se grabesc ca nu-s ingrafic,candcolo stau si beau cafeaua la capat(liniile 7 ,2, 9); Si nu odata am vazut ca se iau de calatori pe diferite motive. Chiar nu se poate sa-i tina cineva in frau?
0

#15 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 noiembrie 2008 - 20:55

da nu numa pe acetse linii,ci in majoriatatea liniilor,stau si tu ingheti in tramvai,sau mai sunt cei acre <<asteapta>> sa vina calatori,dar sta 5 minute nu vine nimeni si cand merge un calator sa il interbe ceva il mai si injura bine de tot...nesimtiti ce sa mai,necrescuti.......nu ma refer la cei acre nu fac asta
0

#16 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.375
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 19 noiembrie 2008 - 21:01

Vezi postareacseh_17, la Nov 19 2008, 20:41, a spus:

De multe ori auzi ca se grabesc ca nu-s ingrafic

Numa sa vezi dupa ora 15 la Gara de Nord. :coolspeak: Le dau dreptate...
D-apei cand intra in mijlocul intersectiei Politia Rutiera (care mai mult incurca) si uita sa mai dea drumul cate unui tramvai.

Vezi postareacseh_17, la Nov 19 2008, 20:41, a spus:

De multe ori auzi ca se grabesc ca nu-s ingrafic,candcolo stau si beau cafeaua la capat(liniile 7 ,2, 9); Si nu odata am vazut ca se iau de calatori pe diferite motive.

La linia 7 chiar n-au capat, doar la Dambovita ar fi punctul de oprire mai indelungat, traseul fiind circular.
Si cum doar acolo au si ei pauza la fiecare tura, daca sta tramvaiul 5 minute, normal ca unii isi pierd rabdarea si pentru atat.
Doar vatmanii nu prea au pauze la capete, nu-mi place lucrul asta.
0

#17 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 noiembrie 2008 - 21:07

totusi,nu poate vatmanul sa isi bea cafeaua pe traseu?...adica in timpul zilei si asa o fac,sau chiar manca,dar mai fain opresc tramvaiul in mijlocul intersectiilor sa isi ziarul sau langosi si cafea,azi dimineata o vatmanita s-a oprit in fata pietei si acolo este un fast food,a lasta tramvaiul in mijlocul strazii,a blocat tot traficul si s-a dus femeia sa isi ia mancare si cafea,toti claxonau dar ea a stat pana ia facut langosi si cafeaua=)):coolspeak:)sau altii se duc sa isi ia ziarul sau chiar apa si la fel opresc in mijlocul intersectiilor:D

Aceasta postare a fost editata de alecs: 19 noiembrie 2008 - 21:08

0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 20 noiembrie 2008 - 00:01

Teoretic, in buclele de intoarcere si la capete de linii nu ai voie sa ramai in vehicul. In bucla de la Gara de Nord controlorii pot da amenzi celor care au ramas in tramvai. :coolspeak:
0

#19 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 20 noiembrie 2008 - 00:06

cred ca se considera si ala capat de linie, dar nu stiu daca si bucla de intoarcere. ma indoiesc, la o bucla ai statii la intrare si la iesire, ori in Steaua opreste o singura data.

cel mai nasol mi se pare cand opreste in Kuttl (Sinaia) sa-si ia vatmanul apa de la pompa.

in Dambovita nu exista o linie secundara in bucla, pe care sa poata fi tras tramvaiul pana ia vatmanul pauza?
0

#20 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 20 noiembrie 2008 - 00:07

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Nov 20 2008, 00:01, a spus:

Teoretic, in buclele de intoarcere si la capete de linii nu ai voie sa ramai in vehicul. In bucla de la Gara de Nord controlorii pot da amenzi celor care au ramas in tramvai. :coolspeak:

la capat de linie ai voie, dar trebuie sa compostezi alt bilet, asa stiam eu regula (iar regulile din sistemul de ticketing cred ca vor fi la fel).
0

Arata acest topic

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi