STP Timișoara Forum: Infrastructura pentru tramvaie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura pentru tramvaie Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#781 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.288
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 august 2018 - 15:47

Hä?
Parca zicea Robu ca nu se mai face aceasta varianta din eu stiu ce motive... Acuma totusi? :Facepalm_emote_gif: Iar i-a luat-o gura pe inainte, sau nu stie stanga ce face dreapta? :Facepalm_emote_gif:
0

#782 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 9.158
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 august 2018 - 02:36

Eu tot cred ca sunt fortati de ELBA sa desfiinteze bucla de la gara si din acest motiv duc tramvaiele pana la Solventu...
Altfel nu vad nici o logica ca aceasta prelungire sa fie prioritara avand in vedere numarul extrem de scazut de calatori care ar merge de la gara pana la Solventu in momentul de fata si in urmatorii 5 - 10 ani avand in vedere ca exista deja o linie de firobuz care face acelasi lucru...

Apoi daca duci linia 1 si 8 pana la Solventu, sunt necesare inca doua trenuri in plus, cate unul pe fiecare linie, ca sa se respecte graficul...

Insa eu sunt curios daca la noua bucla de la Solventu se vor face doua (sau trei) peroane paralele precum am vazut in Cracovia (si nu numai acolo) pentru a nu fi nevoite tramvaiele sa plece in ordinea sosirii ci fiecare linie dupa graficul ei...Exista acele situatii accidentale cand vin consecutiv doua sau trei tramvaie de pe aceeasi linie iar in lipsa peroanelor paralele in bucla, ele trebuie sa plece in ordinea defectuoasa in care au venit...
Dar cred ca nu se va intampla o astfel de minune legata de bucla...
1

#783 Useril este offline   Infra 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 28 august 2018 - 10:54

Daca s-ar realiza podul peste Bega, s-ar putea realiza noi capete de traseu. De exemplu, liniile 1 si 2 sa fie extinse pana la Shopping City sau sa circule unul pe ruta Dragalina-Dambovita-Solventul-Gara-Dragalina si celalalt in sens invers. Liniile 8 si 9 s-ar putea de asemenea cupla intr-o singura linie circulara noua care se circule pe ruta Gara-Solventul-Dambovita-AEM-Balcescu-Gara.
0

#784 Useril este offline   timis2 

• Membru activ
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 28 august 2018 - 20:47

Nu cumva asta inseamna citiva ani fara tramvai la Gara de Nord?
Puteau sa faca o bucla la intersectia cu Pop de Basesti prin reconfigurarea intersectiei(off topic, intersectia asta a scapat de semaforizare)
0

#785 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 28 august 2018 - 22:21

Probabil ca bucla de la gara va fi folosita si dupa reabilitarea podului (pentru ca nici pe terenul ELBA nu va incepe prea curand ridicarea unor constructii) insa in perspectiva trebuie eliminata bucla de acolo...

Este posibil ca (re)deschiderea strazii din curtea Elbei (Dimitrie Bolintineanu) sa fie legata si de eliminarea buclei...Un soi de santaj cu diplomatie...

Citeaza

Puteau sa faca o bucla la intersectia cu Pop de Basesti prin reconfigurarea intersectiei(off topic, intersectia asta a scapat de semaforizare)

Sau Imagine postata la Baritiu in mod temporar pana la prelungirea la Solventu, unde intorc si firobuzele...:D ...
0

#786 Useril este offline   timis2 

• Membru activ

Postat 29 august 2018 - 08:02

Asta inseamna ca primaria merge pe bijbiite in problema dezvoltarii urbane?
Cred ca stia din timp ca bucla este pe terenul Elba sau ca strada respectiva este totusi un teren in proprietatea Elba.

Acuma cum incape linia de tramvai mai degraba linia de contact linga linia de contact a troleibuzelor daca strada e mai ingusta decit la spitalul judetean?

Ori duc tramvaiul in Iosefin pe la fabrica de tigari sau pe sub podul de la fabrica de tigari.
0

#787 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 10.041
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 29 august 2018 - 13:05

Hai sa analizam problema. Bucla este acolo de dinainte de 1990, nu? Pina in 1990 nimeni nu avea proprietatea asupra terenului, nu? Pentru proprietatile de dinainte de 1948 (nationalizare) terenul era trecut in Cartea Funciara. Dupa 1989 Elba si-a intabulat terenul de sub fabrica si a platit primariei o suma pentru ca strada sa fie proprietatea lor. Deci chiar daca inainte de 1948 bucla era pe terenul lor nu inteleg de ce cineva ar fi intabulat bucla in proprietatea Elba si nici de ce Elba ar fi dorit sa plateasca impozit pe un teren care nu il aveau in folosinta, cu exceptia situatiei - pe care categoric nu o cred - de a vinde ulterior terenul cu profit.

La data cind au cumparat strada sint sigur ca nu se gindeau ca o sa plece din acel loc ultracentral si ca o sa revinda strada primariei.
4

#788 Useril este offline   timis2 

• Membru activ

Postat 30 august 2018 - 07:17

Cum adica nimeni nu avea proprietatea asupra terenului? Ai vazut tu o carte funciara de atunci?

De la cine a cumparat Elba terenul?

Practic, eu cred ca Elba si-a dobindit terenurile pe numele ei prin HG 834/1991. In anii aia nimeni nu mai avea in cap perspectiva dezvoltarii de peste 30 de ani a orasului, ca se va muta fabrica de acolo s-au ca orasul va avea posibilitatea sa obtina vreodata acces pe fosta strada.
2

#789 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.959
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 30 august 2018 - 11:39

Strada din curte e probabil sa fie in proprietatea ELBA (abuziv), dar bucla nu ar avea de ce.
0

#790 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 30 august 2018 - 12:06

Fosta proprietate se intindea pana la trotuar, in linie cu Policlinica CFR...Este posibil ca in momentul intabularii pe Elba dupa 1990 sa fi fost intabulat terenul conform CF-urilor vechi/initiale chiar daca pe terenul de langa trotuar se afla bucla de tramvai...
Apoi stim ca in interiorul buclei se afla o parcare cu bariera pentru angajatii ELBA...Nu stiu de catre cine a fost facuta/betonata acea parcare, de primarie sau de Elba, insa ea era destinata doar angajatilor Elba-i...Daca era construita de primarie pe terenul primariei, nu cred ca era destinata doar anjatilor fabricii...

Apoi, conform vorbelor auzite la acea vreme de mine, cand s-au amenajat locurile de parcare la malul Begai in dreptul Elbei, cica s-au primit atunci aprobarile necesare tocmai datorita buclei de tramvai aflate pe partea cealalta a fabricii, un soi de compromis, "eu iti ofer/ti-am aferit spatiu pentru bucla iar tu ma lasi sa fac locuri de parcare la malul apei"...Acele locuri de parcare au disparut odata cu reabilitarea malurilor dar nici nu mai erau necesare deoarece Elba isi incepuse relocarea in Freidorf....
0

#791 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 31 august 2018 - 10:24

Vad ca s-a sarit peste intrebare interesanta. Si anume, strada este cam ingusta. Cum vor fi paralel liniile de contact pentru troleu, si pentru tramvai?
Sau intr-o lumea ideala, dispare tot ceea ce inseamna spalatorie, autogara SuperImposer, si ce mai este dupa, si pe acolo va circula tramvaiul pana la actuala bucla, unde iese pe strada, de acolo nemaifiind necesare troliebuze, toate liniile urmand sa intoarca la bucla actuala.
2

#792 Useril este offline   timis2 

• Membru activ

Postat 01 septembrie 2018 - 10:12

Spalatoria este pe fostul amplasament al liniei 7Resita din gara, in continuare are CFr-ul o sectie acolo pe linga locomotiva cu abur expusa, Super Imposer este tot pe terenul garii, nu i se permite sa se extinda prea mult acolo, exista o cale ferata care ajunge pina la sectia mentionata anterior.

Ma indoiesc ca CFR ar ceda un metru de teren. LA Oradea pentru drum dupa multe negocieri a inchiriat terenul.
0

#793 Useril este offline   GPS 

• Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 592
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Locatia:București

Postat 01 septembrie 2018 - 20:03

Vezi postareacseh_17, la 31 august 2018 - 10:24, a spus:

Vad ca s-a sarit peste intrebare interesanta. Si anume, strada este cam ingusta. Cum vor fi paralel liniile de contact pentru troleu, si pentru tramvai?
Sau intr-o lumea ideala, dispare tot ceea ce inseamna spalatorie, autogara SuperImposer, si ce mai este dupa, si pe acolo va circula tramvaiul pana la actuala bucla, unde iese pe strada, de acolo nemaifiind necesare troliebuze, toate liniile urmand sa intoarca la bucla actuala.

Nu vad o problema, cam asa arata linia de contact pentru troleibuze in zona Piata Gemeni din Bucuresti.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
2

#794 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 02 septembrie 2018 - 12:24

Daca e sa dau cu presupusul, la noi e mai ingusta strada. Iar daca ii includem si pe cei care parchaza pe margine... clar.
0

#795 Useril este offline   timis2 

• Membru activ

Postat 02 septembrie 2018 - 14:10

DAr de ce sa o dam cu presupusul? oare la RATT nu se cunoaste proiectul?
1

#796 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.959
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 02 septembrie 2018 - 20:29

Nu il stie nici constructorul, de unde sa-l stim noi cei de la STPT...

Glumesc, desigur. :D
1

#797 Userul este online   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.171
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 02 septembrie 2018 - 20:43

of..cate intrebari de hateri putem avea..proiectul il stie EL Insusi si asta e destul...need to know basis...cum glumeau cei de la Divertis cu desenele animate parodie animat planet..cand Basescu conducea..puusca si cureaua lata..eu sunt Zeus deocamdata...si pe toti o sa va f.t..fiindca EU conduc...cam asta e proiectul carmaciului profeso universitar doctor docent rector senator manager de echipa sportiva vizionar faptuitor ctitor de judet regiune si tara...
-1

#798 Userul este online   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.958
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat 02 septembrie 2018 - 20:47

@Cristi: In cazul straziilor mai inguste poate sa opreasca/ treaca troleibuzul tot pe unde opreste/ trece si tramvaiul, metoda fiind simpla, pui firele de troleu mai sus decat cele de tramvai, vezi postul 140 din infrastructura pentru troleibuze, la minutul 1:20.
0

#799 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 04 octombrie 2018 - 14:30

atentionare : calea de tramvai de pe Dragalina care nu mai e utilizata de cand se lucreaza ( nu) la pod arata jalnic. plin de gunoaie si vegetatie. sunt deja arbori in devenire care au cca un metru inaltime. trimite-ti pe cineva sa faca putina curatenie acolo
:)
2

#800 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.837
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 04 octombrie 2018 - 14:33

Da, am vazut ca si sinele au inceput sa prinda putina rugina..
0

Arata acest topic

• (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic