STP Timișoara Forum: Transport animale in vehicule RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Transport animale in vehicule RATT Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1 Useril este offline   marius 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 10 aprilie 09

Postat 11 aprilie 2009 - 17:34

Vreau sa imi duc catelul in parcul Rozelor, dar stau foarte departe de zona asta. Am voie sa imi plimb cainele cu autobuzul? Care este amenda in caz ca nu am voie?
0

#2 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 aprilie 2009 - 17:41

Ai voie, dar din cate tin eu minte, numai in cutii, custi, adecvate.
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.912
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 11 aprilie 2009 - 17:49

"ART. 32
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza contravenţional:
a) calatoria fără bilet, abonament sau legitimaţie de calatorie adecvate mijlocului de transport in comun folosit sau refuzul prezentarii organelor de control, la cererea acestora, a actelor de identitate. Excepţie fac copiii preşcolari.

− coborarea, urcarea, blocarea sau fortarea usilor mijlocului de transport pe timpul mersului

transportul de animale vii si pasari

− transportul unor bagaje voluminoase care stanjenesc calatorii

− calatoria pe mijloacele de transport pe liniile de refugii sau in buclele de intoarcere

(2) Nerespectarea prevederilor:
- art. 32 literile a), b), e) se sancţionează cu amenda contravenţională cuprinsă între 200 - 500 lei pentru persoanele fizice. "

Asta zice legea, mai mult nu stiu ce sa-ti spun.
0

#4 Useril este offline   marius 

• Membru începător
  • Pip

Postat 12 aprilie 2009 - 00:31

Multumesc. E destul de aiurea, in special pentru ca pot sa imi asum responsabilitatea pentru ce face cainele, e vaccinat, curat si nu merge niciunde fara lesa, botnita si lopatica + pungi. Sa merg pe jos pana acolo cu el si dupa sa mai aiba chef de alergat...
0

#5 Useril este offline   Vali 

• Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.428
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 12 aprilie 2009 - 01:12

Nai ce sa faci mariuse trolee,tramvaiele is transportul in comun publice de persoane nu de animale, nu demult cateva zile intr-un trole un domn o urcat intr-un troleu si soferul a zis ori tu ori cainele jos. Bine a zis, daca ai pisica aia o transporti in cutie speciala si atunci nui nimic impotriva.
0

#6 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 aprilie 2009 - 09:19

Vezi postareaVali, la 12 Apr 2009, 02:12, a spus:

Nai ce sa faci mariuse trolee,tramvaiele is transportul in comun publice de persoane nu de animale...

Din pacate unii oameni ar trebui considerati animale (ma refer la vandali) si nu ar avea ce cauta in mijloacele de transport. :whistle:
Dar chiar daca ai un pui de catel sau de pisica nu ai voie cu el in autobuze? :happy:
0

#7 Useril este offline   Vali 

• Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.428
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 12 aprilie 2009 - 10:41

Daca il ti in cusca da, dar in brate nu pentru ca se mai misca, miauna, latra, lasa par pe uni mai ii deranjeaza etc. Si oricum in ziua de azi catelu,pisica se transporta in custi speciale:) daca ai caine mare si vrei sa mergi cu el la plimbare pe jos nu cu transportu in comun faci si tu miscare si cainele mai miroase si el un stalp ,tufis :happy: mai is marcheaza locurile :whistle: .
0

#8 Useril este offline   marius 

• Membru începător
  • Pip

Postat 12 aprilie 2009 - 15:00

Din cate inteleg eu din legea de mai sus, nu ai voie sa iti plimbi cainele nici un cusca. Sau ma insel?
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 12 aprilie 2009 - 16:51

Sti cum e legea la noi, intotdeauna lasa loc de interpretari. Daca ai o cusca speciala, poate fi considerata "bagaj voluminos" :whistle:
0

#10 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.685
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 aprilie 2009 - 17:17

Apropo de catei. Chiar astazi am vazut o doamna care sa urcat cu catelul in autobuz(Ikarus-Linia 3) si nimeni nu a zis nimic. :whistle:
0

#11 Useril este offline   caius 

• Membru senior**

Postat 12 aprilie 2009 - 21:23

Eu pe linia 7 vad de foarte multe ori oameni cu caini sau pisici si nimeni nu comenteaza. :mellow: Ma injurati daca recunosc ca si eu ma numar printre acei oameni? :04: Ce-i drept, doar cu tramvaiul merg rareori (deobicei seara) cu cainele. :04:
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 12 aprilie 2009 - 21:27

La o ora cand tramvaiele sunt mai goale, chiar nu m-ar deranja daca cineva isi urca cainele in vagon, in partea din spate, unde nu sunt scaune.
0

#13 Useril este offline   caius 

• Membru senior**

Postat 12 aprilie 2009 - 21:31

Intr-adevar, seara in tramvaie, daca ma urc in al doilea vagon la un tramvai, nu are nimeni treaba mea. :mellow: In schimb, la autobuze si firobuze nu am tupeu sa urc cu cainele. (nici macar seara)
0

#14 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 12 aprilie 2009 - 23:28

Aia nu prea e lege... e hotărâre de consiliu local. Care cam are valoarea de lege în transportul local, câtă vreme nu contravine legii 92/2007, care nu specifică în mod exact că poţi sau nu să îţi plimbi câinele, deci lasă la latitudinea consiliilor locale (în cazul operatorilor de stat) sau a conducerii societăţilor (la operatorii privaţi).
Pe mine unul nu mă deranjează că e un câine în autobuz/troleu/tramvai, câtă vreme nu atacă călătorii şi nu face gălăgie.

Apropo de câini.... pe la mine prin Bucureşti se plimbă şi câini singuri (!) cu tramvaiul. E unul care mereu merge 2 staţii cu 41 în fiecare zi pe la aceeaşi oră... ştie el ce ştie. Dar mai sunt şi alţii care se urcă în autobuze de la capetele de linie mai ,,uitate de lume" şi cu puţini călători şi trag un pui de somn lângă radiatoare. Sincer... îi prefer pe ăştia decât cerşetorii care urla în gura mare că ei sunt 100 de fraţi infirmi crescuţi de bunica sau ăia care vând şi pe mă-sa şi pe tac'su la zece mii bucata.
0

#15 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.843
  • Locatia:Timi'

Postat 12 aprilie 2009 - 23:48

Personal, nu ma deranjeaza sa fie caini in vehicul, cu conditia sa aiba botnita, lesa, si stapanul sa para mai voinic decat javra :mellow: Insa Marius punea problema d.p.d.v. legal.

O intrebare mult mai importanta ar fi: procedura de control tine seama de caini/animale? Exista antecedente de amenzi date pentru transporul lor? Daca nu, sweet freedom :04:
0

#16 Useril este offline   Ciup 

• Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 13 aprilie 2009 - 01:35

Vezi postareaviktor, la 12 Apr 2009, 18:17, a spus:

Apropo de catei. Chiar astazi am vazut o doamna care sa urcat cu catelul in autobuz(Ikarus-Linia 3) si nimeni nu a zis nimic. :mellow:

Poate era Chiwawa si il tinea in buzunar.
0

#17 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.685
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 13 aprilie 2009 - 07:24

Ei nici chiar asa :mellow: . Era un pehinez.
0

#18 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 aprilie 2009 - 13:51

Dar la mine in zona este o doamna care aproape zilnic urca cu un caine in tramvaiul 7, la orele de pranz, nu are botnita, ci doar lesa :please:
Si eu mai duceam inainte catelul cu tramvaiul, el ii mic, il tineam in brate, si nimeni nu spunea nimica :P
0

#19 Useril este offline   caius 

• Membru senior**

Postat 14 aprilie 2009 - 15:53

Eu la cainele meu nu i-am pus niciodata botnita, ptr. ca nu are nevoie (e destul de micut si ii cuminte - nu a facut "scandal" in tramvai si nici nu si-a marcat teritoriile). Cand era mic tremura de frica de fiecare data cand il caram cu tramvaiul, acuma nu mai are nicio treaba. :P
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 14 aprilie 2009 - 18:22

Chiar azi am vazut in vagonul austriac din muzeu, un autocolant care "spunea" sa duci cainele doar in lesa si echipat cu botnita.
0

Arata acest topic

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi