STP Timișoara Forum: Pasajul Solventul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasajul Solventul Parte din inelul IV de ocolire a orasului (fara finantare)

#281 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.538
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2017 - 22:15

În urma cu câteva luni cseh_17 sustinea/enunța cumva o asemenea varianta însă în alt context...

O fi citit cineva "de sus" acea postare...

Personal îmi pare rău că iarăși se fac compromisuri/abateri de la niste soluții corecte. Dar se pare că la noi nimic nu poate fi/iesi drept ci doar "stramb"...
0

#282 Useril este offline   alinuxsh 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 14 octombrie 15

Postat 20 noiembrie 2017 - 23:08

Si tot conform articolului din ot:
"Pe langa rotirea de pozitie, ar mai trebui ingustate trecerile pentru pietoni si pentru biciclisti prin viitorul pasaj."

Clasic .... personajul asta de la carma primariei incepe sa ma irite tot mai mult cu viziunea lui de inceput de sec XX.

Sent from my Pixel using Tapatalk
0

#283 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2017 - 23:43

Daca e adevarat zvonul cu o varianta de compromis unde in final s-ar putea sa nu iasa cum trebuie, acum e de actionat, nu cand e gata.
Nu stiu daca petitiile ar avea vreun succes, dar aparitia nemultumirilor in public (in fata primariei de ex)/media (inclusiv pe paginile de fb unde citeste primarul), spuse pe un singur ton, (a se intelege la unison) ar trebui sa ajute decidentii sa bata in retragere.
Singura problema ar fi daca tabara "e bine si asa, doar sa faca" e mai mare/vocala decat tabara "sa il faca cum trebuie chiar daca mai dureaza".

Exista ceva concret pe subiectul asta? Un proiect? (in afara de randarile de la inceput).
Daca guvernul rezolva partea lui, pe urma e unda verde cu banii, avize CFR, terenuri private etc?
0

#284 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 21 noiembrie 2017 - 10:36

presupunand ca limita la Solventul e strada Garii, nu cred ca se poate cum scrie in articol

care e distanta minima necesara pentru a cobora cu 5 metri linia de tramvai?
fara tramvai se face la limita - comparand cu ce avem la Michelangelo si presupunand ca se pot elimina complet niste linii care acum sunt dezafectate - cu rosu in poza mea.
repet - ma tem ca se demareaza proiectul si apoi incep sa isi dea seama cate nu se pot face cum vor ei

Imagine atasata: solventul.jpg

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 21 noiembrie 2017 - 10:38

0

#285 Userul este online   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2.027
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 21 noiembrie 2017 - 10:57

* Ultima linie cu roșu, cea de jos, din ultima poza a ta a fost scoasă acum 2- 3 ani. Celelalte roșii de mai sus sunt folosite la manevrele automitoarelor RT.
0

#286 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 16 ianuarie 2018 - 11:47

Citeaza

Veste neasteptata in privinta Pasajului de la Solventul. Anuntul primarului Nicolae Robu la Timisoara

„Am fost informat ieri (luni, 15 ianuarie, n.r.) ca proprietarii domeniului Solventul si-au achitat toate datoriile fata de statul roman, deci nu mai exista niciun motiv de pastrare a sechestrului pe acele cladiri care nu exista. Prin urmare proprietarii domeniului vor putea sa isi onoreze promisiunea facuta fata de noi de realizare a conditii optime a pasajului Solvbetul cu sensul giratoriu conex, cu podul peste Bega conex. Vom da drumul imediat ce problema aceasta va fi rezolvata. Eu consider ca e o chestiune de zile„, a spus primarul Nicolae Robu.

„Daca totul decurge bine, primele operatii se pot face in ultima parte a anului, dar nu contam pe asta pentru ca la licitatii se intinde perioada. Realist vorbind, in 2019 vom putea lucra pe teren, si vom finaliza totul in 2020. Mergem cu fonduri de la bugetul local pentru ca nu mai putem intarzia„, a declarat Nicolae Robu.

http://www.opiniatim...oara/16/01/2018

Ultra-optimist termenul :04:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 16 ianuarie 2018 - 11:48

1

#287 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 16 ianuarie 2018 - 12:57

cred ca ar fi suficient timp si sa incerce accesarea de fonduri europene pentru ca birocratia va mai dura
0

Arata acest topic

• (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi