STP Timișoara Forum: Pasajul Solventul | Podul Solventul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasajul Solventul | Podul Solventul (pasaj in elaborare) | (pod fara finantare)

#281 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.775
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2017 - 22:15

În urma cu câteva luni cseh_17 sustinea/enunța cumva o asemenea varianta însă în alt context...

O fi citit cineva "de sus" acea postare...

Personal îmi pare rău că iarăși se fac compromisuri/abateri de la niste soluții corecte. Dar se pare că la noi nimic nu poate fi/iesi drept ci doar "stramb"...
0

#282 Useril este offline   alinuxsh 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 14 octombrie 15

Postat 20 noiembrie 2017 - 23:08

Si tot conform articolului din ot:
"Pe langa rotirea de pozitie, ar mai trebui ingustate trecerile pentru pietoni si pentru biciclisti prin viitorul pasaj."

Clasic .... personajul asta de la carma primariei incepe sa ma irite tot mai mult cu viziunea lui de inceput de sec XX.

Sent from my Pixel using Tapatalk
0

#283 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 291
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2017 - 23:43

Daca e adevarat zvonul cu o varianta de compromis unde in final s-ar putea sa nu iasa cum trebuie, acum e de actionat, nu cand e gata.
Nu stiu daca petitiile ar avea vreun succes, dar aparitia nemultumirilor in public (in fata primariei de ex)/media (inclusiv pe paginile de fb unde citeste primarul), spuse pe un singur ton, (a se intelege la unison) ar trebui sa ajute decidentii sa bata in retragere.
Singura problema ar fi daca tabara "e bine si asa, doar sa faca" e mai mare/vocala decat tabara "sa il faca cum trebuie chiar daca mai dureaza".

Exista ceva concret pe subiectul asta? Un proiect? (in afara de randarile de la inceput).
Daca guvernul rezolva partea lui, pe urma e unda verde cu banii, avize CFR, terenuri private etc?
0

#284 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 21 noiembrie 2017 - 10:36

presupunand ca limita la Solventul e strada Garii, nu cred ca se poate cum scrie in articol

care e distanta minima necesara pentru a cobora cu 5 metri linia de tramvai?
fara tramvai se face la limita - comparand cu ce avem la Michelangelo si presupunand ca se pot elimina complet niste linii care acum sunt dezafectate - cu rosu in poza mea.
repet - ma tem ca se demareaza proiectul si apoi incep sa isi dea seama cate nu se pot face cum vor ei

Imagine atasata: solventul.jpg

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 21 noiembrie 2017 - 10:38

0

#285 Userul este online   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.262
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 21 noiembrie 2017 - 10:57

* Ultima linie cu roșu, cea de jos, din ultima poza a ta a fost scoasă acum 2- 3 ani. Celelalte roșii de mai sus sunt folosite la manevrele automitoarelor RT.
0

#286 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 16 ianuarie 2018 - 11:47

Citeaza

Veste neasteptata in privinta Pasajului de la Solventul. Anuntul primarului Nicolae Robu la Timisoara

„Am fost informat ieri (luni, 15 ianuarie, n.r.) ca proprietarii domeniului Solventul si-au achitat toate datoriile fata de statul roman, deci nu mai exista niciun motiv de pastrare a sechestrului pe acele cladiri care nu exista. Prin urmare proprietarii domeniului vor putea sa isi onoreze promisiunea facuta fata de noi de realizare a conditii optime a pasajului Solvbetul cu sensul giratoriu conex, cu podul peste Bega conex. Vom da drumul imediat ce problema aceasta va fi rezolvata. Eu consider ca e o chestiune de zile„, a spus primarul Nicolae Robu.

„Daca totul decurge bine, primele operatii se pot face in ultima parte a anului, dar nu contam pe asta pentru ca la licitatii se intinde perioada. Realist vorbind, in 2019 vom putea lucra pe teren, si vom finaliza totul in 2020. Mergem cu fonduri de la bugetul local pentru ca nu mai putem intarzia„, a declarat Nicolae Robu.

http://www.opiniatim...oara/16/01/2018

Ultra-optimist termenul :04:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 16 ianuarie 2018 - 11:48

1

#287 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 16 ianuarie 2018 - 12:57

cred ca ar fi suficient timp si sa incerce accesarea de fonduri europene pentru ca birocratia va mai dura
0

#288 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 23 septembrie 2018 - 13:19

Iata o ciorba reincalzita...
Cum poti fi atat de naiv (ma refer la el insusi) incat sa spui in aceasta etapa ca pasajul va fi functional in doi ani de zile cand doar aprobarile de la CFR pot dura atata din momentul in care ele vor fi solicitate...Avem precedentele de la Pasajul Jiul si Popa Sapca...

tion.ro
2

#289 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.057
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 23 septembrie 2018 - 16:27

Sa ne amintim doar cat a durat realizarea pasajului de langa Sacalaz pe drumul spre Jimbolia..iar aici pachetul de linii este si mai mare, implicit subtraversarea lor mai complicata..eu cred ca fara rezolvarea situatiei cu terenurile fostei fabrici Solventul e aproape imposibila realizarea corecta a lui..totusi e o lucrare ce ne va ramane zeci de ani..nu o simpla trecere pentru pietoni..
6

#290 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 23 septembrie 2018 - 20:11

Pai da...Imagine postata

La Jiul si la Popa Sapca s-a pus problema opririi circulatiei trenurilor cateva ore doar, respectiv cateva zile, si cat de greu au venit aprobarile pentru acest lucru...

La fel si avizele/aprobarile pentru proiectele in sine, au venit dupa luni bune de la trimitarea documantatiei...si a cererilor...
2

#291 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 677
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 24 septembrie 2018 - 10:43

credeam ca sunteti obisnuiti deja cu stilul tovarasului, de a promite lucrari marete si de a nu se face nimic din ceea ce e important pentru oras si ce se face sa se faca cu cap si bine documentat, nu pompieristic.
2

#292 Useril este offline   djulwes 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 17 februarie 09

Postat 24 septembrie 2018 - 11:17

Imi cer scuze ca are doar tangential legatura cu subiectul, dar aveti idee daca va mai ajunge tramvaiul la gara pana nu se va face prelungirea liniei pana la Solventul?
Am vazut ca bucla de la Elba e in spatele unui gard.
0

#293 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 24 septembrie 2018 - 12:56

Raspunsul meu este NU...
Este un raspuns neoficial, doar din presimtiri personale...:D ...
0

#294 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 16 noiembrie 2018 - 14:50

Macar la nivel delarativ a mai aparut ceva, sa vedem peste doua saptamani ce mai aflam:

Citeaza

Vestea mult asteptata despre Pasajul Solventul, cel mai larg pe care il va avea Timisoara. Ce se intampla in mai putin de 2 saptamani

„Vom intra in linie dreapta si cu proiectul Solventul. De marti intr-o saptamana vom avea o vizita a imputernicitilor proprietarilor domeniilor Solventul pentru a semna documentele finale pentru cedarea portiunii de teren necesare demararii proiectului la Pasajul Solventul„, a declarat primarul Nicolae Robu.

https://www.opiniati...mani/16/11/2018

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 16 noiembrie 2018 - 14:50

0

#295 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 16 noiembrie 2018 - 17:07

Doua saptamani la Robu inseamna minim doua luni dar pot insemna si doua trimestre (6 luni) sau doi ani...

Apoi mi-e si groaza cand ma gandesc cat vom astepta pentru avizul de la CFR la momentul cand acesta va fi necesar...si asta avand in vedere ca traficul feroviar va fi oprit nu cateva ore ca la Jiul sau cateva zile ca la Popa Sapca ci perioade mult mai lungi...
1

#296 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 16 noiembrie 2018 - 17:10

Nu exista, a zis clar ca in douazeci - douazeci si unu, cel tarziu, e gata :clap: :captain-smiley:
0

#297 Useril este offline   timis2 

• Membru activ
  • Postari: 442
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 17 noiembrie 2018 - 21:39

Vezi postareamile, la 16 noiembrie 2018 - 17:07, a spus:

Doua saptamani la Robu inseamna minim doua luni dar pot insemna si doua trimestre (6 luni) sau doi ani...

Apoi mi-e si groaza cand ma gandesc cat vom astepta pentru avizul de la CFR la momentul cand acesta va fi necesar...si asta avand in vedere ca traficul feroviar va fi oprit nu cateva ore ca la Jiul sau cateva zile ca la Popa Sapca ci perioade mult mai lungi...

Pai daca are planuri serioase, ar trebui sa se apuce de toata partea birocratica si de proiectare, apoi avize etc.
Pe urma sa inceapa executia, nu cind sa inceapa executia stai ca n-avem cutare sau cutare hirtie.
Fascicolul de linii de la Solventul permite intr=o anumita faza ca circulaia sa se desfasoare pe alte fire pina lucreaza la celalalt, sint prea multe directii ca sa opreasca complet circulatia.
Se poate folosi ca avarie si racordul existent cu devierea circulatiei. Devierea pe racordarea de marfa s-a mai practicat in Timisoara Nord.
1

#298 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 noiembrie 2018 - 22:36

Teoria-i teorie iar practica este ... practica. Cam asa stau lucrurile la noi...

Va readuc aminte ca atunci cand au inceput sapaturile la Michelangelo si a inceput nebunia in trafic, zicea Robu pentru linistirea populatiei ca se va lucra intai pe o jumatate de pasaj, respectiv pe jumatatea din fata Termalului, urmand ca atunci cand aceasta jumatate va fi gata sa se construiasca si cealalta jumatate...

Din capul locului mi-am dat seama ca Robu bate campii iar peste scurt timp s-a dovedit ca am avut dreptate...

Nici in cazul pasajului de la Solventu nu se pot face lucrari pe jumatati din lungime decat cu mutari relativ dese ale caii ferate provizorii dintr-o parte in alta pentru ca structura de rezistenta a pasajului sa fie unitara insa acest lucru creste considerabil costurile si necesita o mare coordonare intre executantul pasajului si CFR...
0

#299 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.576
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 17 noiembrie 2018 - 22:43

Exista solutii de constructie a pasajului in afara perimetrului si impingerea lui fara afectarea circulatiei feroviare etc...

Donarea terenului partea cea mai simpla, doar o hirtie, urmeaza un razboi de aprobari de la mediu pentru terenul considerat, daca imi aduc aminte bine, contaminat chimic. Adica proiectul o sa fie blocat ani de zile. Realitatea ne invata ca in Romania opinia cea mai pesimista este in final optimista fata de realitate.
Acest proiect o sa fie mindra realizare a urmatorului primar.
3

#300 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.903
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 18 noiembrie 2018 - 10:26

Pentru exemplificare, a se vedea lucrarile la podul de pe Dragalina... :Facepalm_emote_gif: La ritmul nostru, constructia unui astfel de pasaj ar putea dura si 10 ani.
Voi s-ar putea sa mai treceti pe el, dar eu si Mile suntem deja prea batrani pentru proiectul asta. :rad_masa:
4

Arata acest topic

• (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul